Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Den svatého Patrika je kulturní a náboženský svátek, který se slaví každoročně 17. března jako vyjádření úcty patronu Irska. Tento svátek také připomíná příchod křesťanství do Irska a oslavuje i irskou kulturu. Svatého Patrika nyní slaví mnoho států po celém světě jídlem, pitím a spoustou zelené barvy. V tomto článku se dozvíte, jak se slaví den svatého Patrika v irském stylu.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Příprava na oslavy

 1. 1
  Vezměte si na sebe něco zeleného. Nemusíte mít svetr s velkým trojlístkem (i když na tom není nic špatného). Můžete se obléci jak sami chcete. Lidé většinou hrdě nosí zelená trička a další zelené oblečení. Zkuste například následující tipy:
  • Vezměte si zelené tričko s nějakým nápisem, nebo se symboly Irska. Pokud nechcete působit infantilně, raději se vyhněte tričkám s nápisy „Kiss me, I’m Irish“ atd. Vezměte si raději tričko s irským pivem.
  • Pokud máte slavnostní náladu, kupte si kostým leprikóna a nalepte si falešné zrzavé vousy.
  • Pokud 17. března pracujete, můžete si na sebe vzít alespoň něco zeleného. Zkuste zelenou košili, kravatu s trojlístky, nebo zelené ponožky a spodní prádlo.
 2. 2
  Vezměte si doplňky. Knoflíky, spony na kravatu, nebo různé šperky se vám budou hodit. Nemusíte si brát nic příliš extravagantního. Stačí hezké manžetové knoflíčky v zelené barvě, nebo třeba zelená čelenka do vlasů.
  • Tradičně lidé nosí na hrudníku připnuté trojlístky (na místě, kde se nosí odznaky).
  • Pokud chcete, můžete si také nabarvit vlasy na zeleno, tím k sobě jistě přitáhnete pozornost. Použijte ale pouze netoxickou barvu.
  • Děti (a někdy i dospělí) mají často na svatého Patrika pomalované tváře. Nakreslete si na tváře trojlístky, nebo třeba irskou vlajku.
 3. 3
  Naučte se několik irských slov a frází. Irové mají svůj vlastní jazyk, takže pokud chcete znít autenticky, naučte se něco málo z jejich slovníku.
 4. 4
  Naučte se tančit irské tance. Irské tance jsou formou stepu a jsou oblíbené nejen v Irsku, ale i po celém světě. Když se naučíte je tančit, uděláte dojem na své přátele a kromě toho i spálíte nějaké kalorie. Můžete se to naučit sami doma podle videí na internetu, nebo si najít nějakou školu tance, kde vás irské tance naučí. V den svatého Patrika potom budete moci přátelům v průvodu ukázat, že v sobě máte irskou krev.
  • Najděte si kamarády, kteří se s vámi budou chtít učit tančit irské tance. Tanec je společenskou záležitostí, takže v tom nemusíte být sami.
  • Když budete dost dobří, budete se moci zúčastnit nějaké soutěže v irských tancích, které se pořádají po celém světě. Můžete své umění také předvést v průvodu na den svatého Patrika.
 5. 5
  Zjistěte si něco o historii dne svatého Patrika. V Irsku je byl svatého Patrika více než tisíc let považován za náboženský svátek, ale v 70. letech byl uznán také svátkem irské kultury. [1] Svatý Patrik byl patronem Irska. Tvrdí se, že do země přinesl křesťanství. Existuje spousta pověstí o svatém Patrikovi, ale:
  • Většina zdrojů se shoduje na tom, že skutečné jméno svatého Patrika bylo Maewyn Succat. Také se ví, že byl Maewyn unesen a prodán to otroctví, když mu bylo 16 let a aby v otroctví vydržel, obrátil se k Bohu. [2]
  • Šest let po únosu svatý Patrik utekl do Francie, kde se stal knězem a následně druhým biskupem Irska. Strávil následujících 30 let tím, že zakládal školy, kostely a kláštery po celé zemi. Přinesl křesťanství mnoha pohanům. [3]
  • Má se za to, že svatý Patrik používal trojlístek jako metaforu svaté trojice (Otec, Syn a Duch svatý) a chtěl lidem ukázat, že tři různé jednotky mohou být součástí jednoho těla. Jeho kněží potom začali nosit trojlístky na bohoslužby. Dnes zelená barva symbolizuje jako, trojlístky a Irsko. [3]
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Oslavy dne svatého Patrika

 1. 1
  Jeďte do Irska. Není nic lepšího, než jet slavit den svatého Patrika přímo do Irska. V hlavním městě Dublinu se každoročně pořádají několikadenní oslavy tohoto svátku, včetně nejlepších a největších průvodů. Celé město je plné lidí – zaplaví ho tisíce turistů a bary praskají ve švech pod náporem místních i cestovatelů. Pokud chcete slavit den svatého Patrika skutečně jako Ir, jeďte do Irska!
  • Můžete si také udělat výlet do zapadlejších částí Dublinu a prožít atmosféru klidnějších a autentičtějších míst. Většina měst v Irsku pořádá nějaké průvody (kvalita se bude lišit), ale jde většinou o bary a hospody, ve kterých můžete ochutnat skvělá irská piva a poslechnout si autentickou hudbu.
  • Jak jsme již uvedli, každý rok se v březnu do Irska sjíždějí davy turistů, takže doporučujeme koupit si letenky a zabookovat hotely co nejdříve, jinak budete platit zbytečně příliš mnoho peněz a budete zklamaní.
 2. 2
  Dejte si nějaké tradiční irské jídlo. Pivo a pálenky nejsou to jediné, čím se Irové živí. Hovězí maso, zelí, nebo jehněčí společně s tradičním irským chlebem vám jistě zachutnají.
  • Mezi tradiční irské pokrmy patří klobásy s bramborovou kaší, vařené zelí, vařená šunka, různé zeleninové pokrmy z pánve, pastýřský koláč, bramborový chleba a masový pudink.
  • V Irsku se den svatého Patrika většinou slaví šunkou, nebo pečeným kuřetem. Vaření zelí a hovězí maso jsou spíše irsko-americká tradiční jídla. [4]
 3. 3
  Pusťte si irskou hudbu. Irsko má bohatou hudební historii. Keltská hudba, folk a tradiční irské písně vás dostanou do té správné nálady. Pusťte si hudbu doma, nebo najděte nějaký podnik, ve kterém bude hrát živá kapela.
  • Najděte si kompilaci nejslavnějších tradičních irských písní, nebo si nějaké stáhněte z internetu. Najdete spoustu irských hudebníků, například The Chieftains, The Dubliners, nebo Planxty and Clannad.
  • Pokud vás tradiční hudba nezajímá, nezapomeňte na velké osobnosti popové a rockové scény – U2, Van Morrison, Thin Lizzyy, nebo Cranberries.
  • Můžete si také sehnat tradiční irské hudební nástroje a zahrát si na ně s přáteli. Pokud na tyto nástroje ale neumíte hrát, pravděpodobně se vám nepodaří vyprodukovat žádnou líbeznou hudbu.
 4. 4
  Zapojte se do místních průvodů. Pokud se nedostanete přímo do Irska, můžete den svatého Patrika slavit i ve vašem městě. Mnoho větších měst po celém světě pořádá průvody a pochody plné zajímavých akcí, hudebníků, tanečníků a slavících lidí. Můžete si průvod užít jako účastník, nebo kontaktovat někoho z lidí, kteří ho organizují a zapojit se do příprav.
  • Je spousta způsobů, jak se zúčastnit místního průvodu. Můžete se obléci do zelené barvy a procházet s průvodem, navrhovat kostýmy, nebo třeba pomáhat s organizací. Den svatého Patrika je komunitním svátkem, takže se zapojte!
 5. 5
  Zajděte si do barů. Většina barů a hospod dnem svatého Patrika žije, protože jde o jeden z mála svátků, který je známý zvýšenou spotřebou alkoholu. Možná dokonce narazíte na speciální nabídky nápojů a jídel. Zavolejte si do svých oblíbených barů a zeptejte se, jak v nich budou probíhat oslavy.
  • V baru se můžete setkat s kamarády a dobře se pobavit. Zkuste za večer navštívit co nejvíce irských barů ve vašem městě. Napište si seznam hospod, do kterých chcete zajít a snažte se ho dodržet.
  • Byla by škoda v den svatého Patrika pít budweiser, bez ohledu na to, kde se zrovna nacházíte. Pokud vám nechutná Guiness (ostuda!), zkuste si dát cider Bulmers (nebo Magners), irskou whisky Jameson, nebo třeba Bailey’s.
 6. 6
  Uspořádejte večírek doma. Pokud neradi chodíte do barů, ale přesto chcete den svatého Patrika slavit, pozvěte si domů kamarády a uspořádejte večírek. Můžete stanovit pravidlo, že všichni musejí mít na sobě něco zeleného a připravit dekorace, nebo můžete jednoduše pozvat pár lidí na pivo.
  • Upečte si zelené sušenky a zajděte si na zelené pivo.
  • V Irsku se lidé v den svatého Patrika většinou setkávají se svými rodinami, zkuste tuto tradici zavést i u vás.
  Reklama

Tipy

 • Zkuste připravit koblihy ve tvaru trojlístků se zelenou polevou.
 • Týden od 8. do 17. března je v Irsku „Týdnem Irska.“ Pokud pocházíte z Irska, snažte se tento týden více používat tradiční irštinu.
 • Někteří lidé tento svátek slaví i tím, že štípají lidi, kteří na sobě nemají nic zeleného. *Dávejte so ovšem pozor – většina lidí nebude chtít, abyste je štípali.
Reklama

Varování

 • Chovejte se uctivě. Den svatého Patrika byl původně katolickým svátkem a Irové ho tak stále berou. Někteří lidé, zejména na venkově, chodí v tento den na mše. Přestože je pití alkoholu a oslavování velmi rozšířené, je důležité si uvědomovat tento fakt.
 • Chovejte se zodpovědně. Neřiďte pod vlivem alkoholu a dohlížejte na své kamarády. Předem určete jednoho člověka, který nebude pít a všechny vás po večírku rozveze domů.
Reklama

Související články

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 71 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 7 478 krát
Kategorie: Oslavy
Stránka byla zobrazena 7 478 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama