Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Japonské umění skládání papíru je staré stovky let. Tvary existují v široké škále od jednoduchých papírových čepic nebo kostek až po mistrovská díla, jakým jsou například ptáci jeřábi. Květin v tomto umění najdeme mnoho druhů a typů - některé jsou snadné, jiné složitější - a tady je několik, se kterými můžete začít.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Origami lilie se stonkem

 1. 1
  Sežeňte si všechny pomůcky. Pro tuto květinu budete potřebovat 2 čtverce papíru o rozměrech 15 x 15 cm a lepicí pásku. Jeden ze čtverců vytvoří stonek, takže jej volte v hnědé nebo zelené barvě.
 2. 2
  Vezměte ten papír, ze kterého chcete složit květ. Položte jej na stůl, barevnou nebo ozdobnou stranou dolů. Přeložte papír napůl v diagonálním směru, aby vám vznikl velký trojúhelník. Levý dolní roh přiložte k pravému dolnímu rohu, vznikne tak menší trojúhelník. Malý trojúhelník pak znovu rozevřete.
 3. 3
  Složte okvětní plátky. Vezměte levý roh trojúhelníku a přeložte jej nahoru od středové linie. Tento roh teď bude přečnívat přes hranu původního trojúhelníku a měl by být přibližně ve stejné výšce, jako horní roh. Zopakujte totéž na pravé polovině. Snažte se, aby sklady byly symetrické na obou polovinách. Odložte zatím květ stranou.
 4. 4
  Položte papír, ze kterého chcete složit stonek na stůl, barevnou stranou dolů. Přeložte papír diagonálně na polovinu. Sklad vyrovnejte, papír znovu otevřete a položte jej tak, aby vypadal jako hranatý diamant.
 5. 5
  Přitáhněte pravý roh směrem k linii ve středu. Pravý okraj papíru by měl tuto linii kopírovat a zrovna tak spodní roh. Zopakujte na opačné straně. Až budete hotovi, origami by mělo vypadat jako papírový drak.
 6. 6
  Přeložte levou a pravou stranu ke středovému skladu. Dávejte pozor, aby byl spodní hrot přesý a ostrý. Sklad uprostřed by měl být hezky úzký.
 7. 7
  Horní pravý roh teď složte dolů, směrem ke středovému skladu. Zopakujte totéž s levým horním rohem. Sklad mezi těmito dvěma přesahy by měl být rovněž úzký.
 8. 8
  Vršek "draka" složte dolů, tak aby sklad ležel 2/3 délky od jeho spodní části. Levou stranu přeložte přes pravou, tak aby všechny okraje přiléhaly. Kratší, širší trojúhelník bude tvořit list.
 9. 9
  Obraťte stonek tak, aby mířil nahoru. Chyťte list a jemně jej odtáhněte dál od stonku.
 10. 10
 11. 11
  Hotovo.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Jednoduchý origami květ

 1. 1
  Vezměte si papír o rozměrech 15x15 cm a položte jej barevnou či vzorovanou stranou nahoru. Přeložte diagonálně na obě strany. Sklady pevně uhlaďte, aby byly ostré. Pozor, aby se rohy dobře překrývaly. Sklady by vám měly vytvořit tvar písmene X.
 2. 2
  Obraťte papír. Přeložte zleva doprava a znovu otevřete. Pak přeložte odshora nahoru, až se vrchní strana dotkne té spodní. Znovy otevřete.
 3. 3
  Teď vytvořte přesahy. Na spodní straně opatrně ohněte pravý a levý horní roh papíru. Sklad uprostřed papíru vám pomůže. Všechny čtyři rohy se setkají uprostřed. Papír teď dostane tvar čtvercového diamantu. Vyhlaďte diamant. Ujistěte se, že máte jeden přesah na levé a druhý na pravé straně.
 4. 4
  Otočte tvar o 180°, takže sklady budou mířit nahoru.
 5. 5
  Přeložte pravé a levé spodní okraje diamantu směrem ke středovému skladu. Vznikne vám tvar, jaký má papírový drak. Obraťte jej na zadní stranu a opakujte skládání, které jste provedli vpředu.
 6. 6
  Rozevřete okvětní plátky. Vezměte vrcholek složeného tvaru draka. Zatáhněte a přeložte dolů asi ve 3/4 výšky draka. Palcem a ukazovákem smáčkněte střed květiny, abyste sklad zpevnili.
 7. 7
  Upravte všechny okvětní plátky. Aranžujte je tak dlouho, dokud nebudete spokojeni. Pomáhejte si tím, že stisknete základnu květu, poblíž stonku.
 8. 8
  Nůžkami můžete okvětní plátky ještě dále dozdobit, například zakulatit nebo vystřihnout do tvaru srdce. A když plátky trochu roztřepíte, máte karafiát![1]
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Další typy origami květin

 1. 1
  Složte si jednoduchý květ lotusu. Tato nádherná vodní rostlina vypadá z papíru opravdu skvěle. Elegantní a vkusná, a přitom velmi jednoduchá.
 2. 2
  Vyrobte s květinu kutsudama. Kutsudama je japonský styl lepení nebo sešívání jednotlivých složených květin dohromady tak, aby vytvořily kulatou dekoraci. Původně se používalo pro držáky vonných tyčinek, dnes je najdete ve všech možných barvách.
 3. 3
  Vyzkoušejte origami tropickou rostlinu. Mají kulaté okraje, které vám přinesou uvolněnou, exotickou atmosféru. A jejich výroba je snadná, rychlá a zábavná!
 4. 4
  Složte si květinu harebell. Toto krásné origami napodobuje vkusnou, překrásnou květinu, která pochází původem ze Skotska. Původně je modrá, směle tedy k její výrobě použijte modrý papír!
  Reklama

Tipy

 • Pracujte s papíry různých barev a vzorů, abyste dosáhli zajímavých efektů.
 • U origami platí, že cvičení dělá mistra. Klíčem k dokonalému výsledku jsou většinou precizní a čisté sklady.
Reklama

Varování

 • Při zacházení s nůžkami buďte opatrní.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Několik listů papíru na origami
 • Nůžky nebo řezák
 • Lepicí páska (nepovinné)
 • Plocha, na které budete pracovatO tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 13 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 10 710 krát
Kategorie: Záliby a Řemesla
Stránka byla zobrazena 10 710 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama