Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Lodičku dokážete z jediného archu papíru složit za pár minut. Řiďte se následujícími kroky a naučte se, jak na to.

 1. 1
  Přeložte arch papíru formátu A4 napůl. Použijte klidně obyčejný bílý kancelářský papír, nebo třeba speciální papír na origami. Dejte si záležet, aby byl sklad rovný.
 2. 2
  Přeložte papír vertikálně na polovinu. Po prvním přeložení horizontálně teď přeložte papír vertikálně. Sklad uhlaďte prsty a pak papír opět rozložte. Uprostřed zůstane rýha vertikálním skladu.
 3. 3
  Přeložte horní rohy doprostřed, přičemž na spodní straně nechte cca 2,5 cm volných. Uchopte horní rohy a přeložte je podél středové linie. Ta vám teď pomůže k tomu, abyste rohy ohnuli přesně uprostřed papíru.
 4. 4
  Spodní okraje papíru přeložte na obou stranách směrem nahoru. Uchopte spodní, volný okraj papíru a přeložte jej nahoru ke složenému trojúhelníku. Pak papír obraťte a proveďte totéž na druhé straně. Vznikne vám papírová čepice.
 5. 5
  Založte spodní okraje. na jedné straně papíru chytněte spodní rohy, které přečnívají ven z trojúhelníku. Přeložte je podél okraje. Pak lodičku obraťte a zopakujte krok na druhé straně.
 6. 6
  Složte z trojúhelníku čtverec. Prsty otevřete spodek trojúhelníku. Měl by se přirozeně začít formovat do čtverce, takže spodní založené okraje se stanou jeho dolním rohem.
 7. 7
  Spodní poloviny papíru přeložte nahoru. Natočte si papír tak, aby bylo možné dolní roh kosočtverce přeložit nahoru. Udělejte to tak, aby byly okraje papíru v jedné linii. Pak papír obraťte a proveďte to samé na druhé straně.
 8. 8
  Opět ze vzniklého trojúhelníku udělejte čtverec. Otevřete spodek trojúhelníku stejně, jako jste to udělali předtím. Dolní rohy se tak opět promění ve spodní roh kosočtverce.
 9. 9
  Roztáhněte trojúhelníky po stranách kosočtverce. Uchopte je poblíž vrcholu kosočtverce a jemně je roztáhněte, takže sklad, vedoucí středem se začne rozevírat. Můžete pak delší strany lodičky ještě trochu roztáhnout od sebe, aby byla stabilnější.
 10. 10
  Můžete vyplout! Naplňte lavor vodou a položte lodičku na ni. Pokud se začne naklánět, upravte okraje, aby se lehce nepotopila.
  Reklama

Tipy

 • Skládejte pečlivě. Pomozte si pravítkem, aby byly sklady rovné a pevné.
 • Snažte se, aby sklady a okraje papíru přiléhaly k sobě.
 • Pouštíte-li papírovou lodičku na větší vodní ploše, třeba rybníce, přivažte k jednomu konci provázek. Držte jej v ruce, a lodička vám tak neuplave.
 • Čím těžší, silnější papír použijete, tím náročnější bude lodičku složit.
 • Vyrobte si vodotěsnou lodičku! Použijte voskovaný papír, který seženete v obchodech s výtvarnými potřebami, nebo pomalujte jednu stranu loďky voskovkou. Můžete také vyzkoušet výrobu lodičky z alobalu.
Reklama

Varování

 • Pozor na díry, mohou lodičku velmi rychle potopit.
 • Snažte se papír nikde neprotrhnout.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 23 331 krát
Kategorie: Papírová řemesla
Stránka byla zobrazena 23 331 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama