Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Z obyčejného kusu papíru si můžete složit roztomilou žabku. Co víc, když žabku vzadu zmáčknete, bude opravdu skákat! Řiďte se naším návodem a naučte se, jak složit žábu technikou origami.

Postup

 1. 1
  Vyberte si papír. Můžete použít obyčejný kancelářská papír do tiskárny, barevné papíry nebo speciální papír na origami. Pokud má papír obdélníkový tvar, budete potřebovat ještě nůžky, kterými z něj uděláte čtvercový. Položte ho naplocho na stůl před sebe.
 2. 2
  Horní rohy přeložte ke středu papíru. Nejprve přeložte pravý horní roh diagonálně tak, aby se špička dotkla té na opačné straně papíru. Stiskněte sklad prsty, aby byl ostrý, a pak papír opět narovnejte. Zopakujte totéž nalevo a diagonálně přeložte roh směrem k pravé straně papíru. Přejeďte sklad prsty a opět papír vyhlaďte zpátky. Na papíru budete mít sklady ve tvaru písmene "X."
  • Pokud je papír obdélníkový, můžete teď odstřihnout spodní část - získáte tak dokonalý čtverec. Pozor, opravdové origami pracuje jen se skládáním, není dovoleno žádné stříhání ani trhání. Pokud ale máte pouze obdélníkový papír, stříhání se nevyhnete.
 3. 3
  Přeložte papír napůl. Podržte ho na stole před sebou spodním okrajem k vám. Horní polovinu papíru přehněte tak, aby se oba rohy setkaly se spodními. Prstem sklad vyhlaďte a pak papír znovu otevřete. Nová linie povede skrze střed X, sklady teď budou tvořit nepravidelnou hvězdu.
 4. 4
  Chytněte strany. Dejte papír na stůl, spodním okrajem k sobě. Zmáčkněte strany podél skladů tak, aby se plochy stran čtverce promáčkly a vytvořily trojúhelník se dvěma plochami.
  • Aby vám šlo skládání snadněji, ještě jednou přeložte papír horizontálně napůl, ale tentokrát obráceně - sklad tak bude měkčí a poddajnější.
 5. 5
  Přeložte jeden vrchol trojúhelníku nahoru. Položte vzniklý trojúhelník na stůl delší stranou k sobě. Trojúhelník má dvě vrstvy, které jsou tvořeny dohromady čtyřmi vrstvami papíru. Vezměte roh horní vrstvy trojúhelníku napravo a přeložte nahoru. Jeho špička by se měla dotýkat horního vrcholu trojúhelníku. Vyhlaďte sklad prsty.
 6. 6
  Přeložte směrem nahoru opačnou polovinu trojúhelníku. Vezměte levý roh horní vrstvy trojúhelníku a přeložte. Jeho špička by se měla dotýkat horního vrcholu trojúhelníku. Vyhlaďte sklady. Papír by teď měl vypadat jako trojúhelník s kosočtvercem uprostřed.
 7. 7
  Pravý roh kosočtverce přeložte směrem dovnitř. Základna trojúhelníku bude směřovat k vám. Chytněte pravý roh kosočtverce a složte ho tak, aby byl v rovině se středovou linií. Prstem sklad uhlaďte.
 8. 8
  Přeložte levý roh kosočtverce dovnitř. Základna trojúhelníku bude směřovat k vám. Chytněte levý roh kosočtverce a přeložte dovnitř, aby levý okraj byl v rovině se středovou linií. Uhlaďte prstem.
 9. 9
  Vytvořte žábě nohy. Podržte papír základnou trojúhelníku k sobě. Špička trojúhelníku, pod vrstvou s kosočtvercem, je rozdělena na dvě části. Pravou přeložte směrem ven tak, aby její okraj byl v jedné linii s pravým okrajem kosočtverce. Uhlaďte. Pak přeložte levou stranu směrem ven, aby byla v linii s levou stranou kosočtverce. Uhlaďte.
 10. 10
  Obraťte papír. Položte ho na stůl, základnou trojúhelníku směrem k vám. Už začíná být vidět tvar žabky! Přední nohy jsou hotové. Teď je na čase vytvarovat tělo.
 11. 11
  Přeložte spodní rohy. Vezměte pravý dolní roh a přeložte ho směrem dovnitř. Okraj trojúhelníku se tak stane středovou linií. Uhlaďte. Teď přeložte levý dolní roh stejným způsobem. I levý okraj teď bude tvořit středovou linii. Vznikl vám nepravidelný kosočtverec.
 12. 12
  Složte zadní nohy. Pravou polovinu kosočtverce přeložte ven, aby její vnitřní okraj byl v rovině s vnějším okrajem Sklad uhlaďte. Levou stranu složte stejným způsobem. Tyto nově vzniklé trojúhelníky budou tvořit zadní nohy žáby.
 13. 13
  Přeložte žábu na polovinu. Dejte žábu tak, aby dlouhé zadní nohy směřovaly k vám, a přeložte ji napůl, kousek pod místem, ve kterém je její tělo nejužší. Sklad uhlaďte.
 14. 14
  Přeložte zadní nohy žáby na polovinu. Nechte žábu složenou napůl, zadníma nohama směrem k vám a obraťte ji. Přeložte nohy nahoru, aby se horizontální část papíru, která je mezi nohama, dotkla břicha žáby. Uhlaďte sklad.
 15. 15
  Naučte svou žabku skákat. Postavte ji na zadní nohy. Zmáčkněte její střed a pak tlak uvolněte. Žába poskočí. Příjemnou zábavu! Tyto žabky jsou jako živé.
  Reklama

Tipy

 • Čím je žabka menší, tím dále skáče.
 • Sklady musí být ostré a přesné. Žába tak bude "skákat" lépe.
 • Tenký papír se pro origami hodí nejvíc. Tuhý nebo silný papír jako třeba čtvrtka se hůř skládá a žába nebude tak hezky skákat.
 • Vyzkoušejte si skládání nejprve na obyčejném, linkovaném papíře (abyste měli jistější ruku) a teprve potom na papíře na origami.
 • Skvělá zábava na dětskou párty!
Reklama

Varování

 • Nůžky jsou ostré a mohou vás poranit. Děti do osmi let by s ními neměly nikdy zacházet bez dozoru dospělého.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 28 303 krát
Kategorie: Papírová řemesla
Stránka byla zobrazena 28 303 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama