Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Když se řekne smažené jídlo, možná si vybavíte jen nezdravý fast-food, ale přitom to může být chutný domácí pokrm, na jehož přípravu navíc potřebujete jen několik málo pomůcek. Při smažení se potraviny upravují ve vrstvě rozpáleného oleje za středně vysoké až vysoké teploty. Nejčastěji se používá rostlinný olej a jídlo se smaží po menších dávkách, aby vše zůstalo zvenčí křupavé a uvnitř měkké.

Metoda 1 ze 2:
Smažení na slabé vrstvě oleje

 1. 1
  Pečlivě si vyberte olej. Máslo a jiné oleje, které se připálí už za nízké teploty, se na smažení nehodí. Nejlepší volbou je řepkový olej, olej z hroznového vína, rostlinný olej, kukuřičný olej, arašídový olej, bodlákový olej (ze světlice barvířské) nebo slunečnicový olej.
 2. 2
  Pořiďte si vhodnou pánev. Měla by být dostatečně hluboká, aby se do ní vešla mělká vrstva oleje, ale můžete použít i klasickou pánev. Pouze ji naplníte jenom do jedné čtvrtiny, než pro klasické smažení.
 3. 3
  Nalijte olej do pánve, zapněte hořák a sporák hlídejte. Pokud se olej rozpálí tak, že se z něj začne kouřit, hrozí nebezpečí, že se popálíte. Vždy si oblékněte dlouhé rukávy, zástěru, a poblíž mějte kuchyňské chňapky.
 4. 4
  Rozpalte olej na přibližně 163 až 177 stupňů Celsia. Když se ho dotknete dřevěnou vařečkou, měly by se okolo ní objevit drobné bublinky. Můžete také použít kuchyňský teploměr, pokud chcete být opravdu přesní.
 5. 5
  Vkládejte kousky jídla přímo do oleje. Nikdy je neházejte z velké výšky. Rozstříknutý olej by vás mohl vážně popálit.
 6. 6
  Až bude kousek jídla z jedné strany zlatohnědý, obraťte ho. Možná budete muset stranu jen lehce nadzdvihnout, abyste zkontrolovali, zda je hotová.
 7. 7
  Kleštěmi nebo špachtlí všechny kousky otočte. Snažte se pokrm vždy připravovat po částech, ve kterých by měly být stejně velké kousky. Jen tak se vám podaří mít vše rovnoměrně uvařené ve stejný čas.
 8. 8
  Vytáhněte všechny kousky opatrně kleštěmi nebo děrovanou vařečkou. Naskládejte je na papírovou utěrku, která odsaje přebytečný tuk. Podávejte co nejdříve, aby byl pokrm teplý.
  Reklama

Metoda 2 ze 2:
Hluboké smažení

 1. 1
  Kupte si teploměr pro hluboké smažení. Díky tomu budete moct přesně sledovat teplotu. Jídlo, které byste smažili na příliš rozpáleném oleji se připálí, naopak pokud bude olej chladný, pokrm bude rozbředlý.
 2. 2
  Vyberte si ten správný olej. Protože na hluboké smažení spotřebujete více oleje, budete pravděpodobně hledět také na jeho cenu. Řepkový, arašídový nebo míchané rostlinné oleje mají dobrý poměr výkon/cena.[2]
 3. 3
  Investujte do klasického fritovacího hrnce či fritézy, nebo si kupte pánev wok. V klasické pánvi nebudete mít problém usmažit například tenké placky z těsta, kousky zeleniny nebo plátky masa. Pokud ale chcete smažit celého krocana, budete potřebovat pořádně velkou fritézu.
  • Pamatujte, že žádnou nádobu byste nikdy neměli plnit olejem více, než do její poloviny.
 4. 4
  Než budete s horkým olejem manipulovat, oblékněte si zástěru, triko s dlouhými rukávy a nasaďte si chňapky. Smažení může být poměrně nebezpečná činnost, při které navíc vzniká nepořádek. Pokud se ale naučíte udržet správnou teplotu oleje, můžete všechna rizika minimalizovat.
 5. 5
  Rozehřejte olej na 180 stupňů Celsia. Vložte do něj kuchyňský teploměr a pravidelně teplotu kontrolujte, aby měl olej správnou teplotu. Pokud teploměr nemáte, můžete také čas od času do oleje vhodit kostičku bílého chleba a zkontrolovat, zda se za jednu minutu ideálně osmaží do křupava.
 6. 6
  Smažte spolu jen kousky přibližně stejné velikosti. Jen tak bude všechno hotovo ve správný čas. Při smažení v hluboké vrstvě oleje nemusíte jednotlivé kousky obracet.
 7. 7
  Než vložíte kousky jídla do oleje, osušte je papírovou utěrkou. Díky tomu nebude olej tolik prskat.
 8. 8
  Skládejte jídlo do pánve dostatečně daleko od sebe. Když pánev přeplníte, kousky se neusmaží rovnoměrně. Pokud smažíte velké množství najednou, pořiďte si raději fritézu s košíčkem, který smažení usnadní.
  • Větší kousky jídla můžete do oleje vhodit z malé výšky, aby na vás nevyprsklo příliš oleje.
 9. 9
  Až kousky jídla zezlátnou, vytáhněte je z oleje ven. Použijte nejlépe děrovanou vařečku. Pak je nechte okapat na papírové utěrce, aby zůstaly křupavé.
 10. 10
  Hluboce smažený pokrm podávejte ihned, jak jeho povrch oschne.
  Reklama

Tipy

 • Při smažení vždycky mějte po ruce pytlík jedlé sody. Pokud by olej náhodou vzplál, nepokoušejte se jej hasit vodou. Zakryjte pánev poklicí nebo do ní nasypejte jedlou sodu. Není také od věci pořídit si do kuchyně domácí minimax.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Teploměr na smažení
 • Pánev na smažení
 • Fritéza
 • Litinová pánev (nepovinné)
 • Děrovaná vařečka
 • Košík na smažení
 • Olej na smažení
 • Papírové utěrky
 • Jedlá soda
 • Kleště


O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili. Tento článek byl zobrazen 4 424 krát
Kategorie: Techniky vaření
V jiných jazycích
Stránka byla zobrazena 4 424 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama