Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Někdy je cena za zboží příliš vysoká, nebo naopak chcete přesvědčit kupce, že je vámi stanovená cena adekvátní. V každém případě je smlouvání zábavným způsobem, jak se dohodnout na ceně, která bude vyhovovat všem. V tomto článku se dozvíte, jak smlouvat na bleších trzích, ale i jak vyjednávat o cenách za nemovitosti.

Metoda 1 ze 5:
Smlouvání na bleších trzích

 1. 1
  Neoblékejte se příliš okázale. Nemusíte se oblékat jako bezdomovec, ale neměli byste na sobě mít žádné drahé oblečení. Pravděpodobně budete chtít získat nižší cenu a když budete mít na sobě drahý oblek nebo šaty, nepodaří se vám to. [1]
  • Neberte si žádné drahé hodinky ani šperky.
 2. 2
  Jděte na trh až na konci dne. V posledních dvou hodinách před zavřením trhu budou chtít prodejci prodat co nejvíce věcí, které jim zbyly. [2]
  • Nevýhodou je to, že pravděpodobně nebudete mít moc na výběr. Pokud vám jde o to, abyste si mohli vybrat z co největšího množství věcí, měli byste raději přijít brzy.
  • Pokud jde o sezónní bleší trh, cena bude ovlivněna ročním obdobím. Když se trh otevře, prodejci budou mít spoustu mimosezónních věcí, které budou chtít prodat, aby uvolnili místo pro věci, o které budou lidé mít větší zájem.
 3. 3
  Sami si určete svoji maximální cenu. Když najdete něco, co se vám líbí, rozhodněte se, kolik peněz jste ochotní za to zaplatit. Když budete mít jasnou hranici, nebudete se muset bát, že vás někdo přesvědčí, abyste zaplatili více. [3]
  • Nikdy prodejci neříkejte, jaká je vaše maximální cena. Když mu to řeknete, nebude mít důvod vám nabídnout nižší cenu.
  • Můžete si trh nejprve projít a podívat se, za jakou cenu prodejci nabízejí podobné předměty. Musíte se ale připravit na to, že možná nenajdete žádnou podobnou věc a že vám mezitím tu vaši někdo vyfoukne.
 4. 4
  Začněte s nízkou, ale rozumnou nabídkou. Většina prodejců očekává, že s nimi budete smlouvat, ale přesto není rozumné nabízet cenu o více než 50% nižší, než je jejich stanovená cena. [4]
  • Je rozumné požádat o 25-50% slevu, ale musíte počítat s tím, že finální cena bude pouze o 10-25% nižší, než stanovená cena.
 5. 5
  Než odpovíte na protinabídku prodejce, zamyslete se. Když se na chvíli odmlčíte, bude to vypadat, že nejste příliš ochotní si danou věc koupit. Díky tomu se bude prodejce snažit vám nabídnout ještě lepší cenu.
  • Když budete chvíli potichu, může vám to zajistit lepší nabídku. Nejlépe to funguje, když vám prodejce věnuje plnou pozornost. Pokud si chcete koupit jen klíčenku za 50 korun, prodejce se brzy začne věnovat jinému zákazníkovi.
  • Po chvíli mlčení nabídněte prodejci jinou cenu – mezi vaší původní nabídkou a jeho protinabídkou.
 6. 6
  Vyjednávejte tak dlouho, dokud se neshodnete. Váhejte tak dlouho, dokud prodejce nebude ochoten slevit pod vaši tajnou maximální hranici. Pokud se to nepovede, zkuste tyto taktiky:
  • Řekněte, že s nabídkou prodejce souhlasíte, pokud vám k nákupu přidá ještě jinou věc, o kterou máte zájem a také z ceny sleví. [5]
  • Požádejte kamaráda, aby předstíral, že vás chce odvést někam jinam. Může vám to pomoci získat si pozornost prodejce.[6]
  • Pokud nemáte po ruce kamaráda, zkuste jednoduše sami odejít. Jakmile to ale uděláte, nebudete už mít šanci získat u stejného stánku lepší cenu.
  • Vytáhněte peníze, které jste ochotni za věc zaplatit a ukažte je prodejci. Pokud máte u sebe hodně peněz, raději je nevytahujte, aby vás někdo neokradl. [7]
  Reklama

Metoda 2 ze 5:
Smlouvání v cizí zemi

 1. 1
  Neříkejte, odkud pocházíte. Pokud se nacházíte v chudší zemi, než ze které pocházíte, prodejci budou očekávat, že zaplatíte mnohem více. Pokud neumíte žádný jiný jazyk, pravděpodobně se vám nepodaří skrýt váš původ, ale snažte se alespoň nemít na sobě žádné drahé oblečení a nenosit u sebe žádné drahé věci.
 2. 2
  Zjistěte si, kdy je vhodné smlouvat. Před smlouváním v cizí zemi si vždy zjistěte, kdy a jak je to vhodné, hlavně pokud neznáte místní kulturu.
  • V obchodech a v restauracích, kde jsou ceny jasně uvedené, není vhodné smlouvat. [8] Výjimkou jsou případy, kdy jsou ceny uvedeny dvakrát – jednou v místní měně a jednou v dolarech.
  • Zeptejte se někoho místního, kde je možné smlouvat a kolik by zaplatil za věc, kterou si chcete koupit. Když najdete nějaké zboží za více peněz, budete vědět, že je možné jej koupit za nižší cenu.
 3. 3
  Přijďte na trh až ke konci dne. V posledních hodinách se prodejci chystají své stánky balit a chtějí toho prodat co nejvíce. [9]
  • Zeptejte se místních lidí na výjimky. Někteří prodejci ve městě Chiang Mi jsou například ochotní slevit z první věci, kterou každý den prodají. [10]
 4. 4
  Vyjednávejte s prodejcem o ceně. Rozhodněte se, jakou částku jste ochotni za věc zaplatit a potom se snažte s prodejcem vyjednávat, dokud nedosáhnete této, nebo nižší částky.
  • Vyberte si cenu ve vaší domácí měně a převeďte si ji na místní měnu, kterou v dané zemi platíte. Je snazší používat místní ceny, ale vždy si zjistěte, jaký je kurz, abyste omylem nezaplatili více, než jste chtěli.
  • Pokud máte jistotu, že jsou uvedené ceny určené pro cizince, můžete prodejci nabídnou mnohem nižší cenu. Dejte mu najevo, že znáte jeho taktiky a možná se vám podaří danou věc koupit za místní cenu.
  • Správná protinabídka se liší podle toho, kde se nacházíte. Snažte se zjistit si všechny tyto informace dopředu. Když si nebudete jistí, nikdy nejděte pod 50% původní ceny.
 5. 5
  Snažte se vyjednávat v jazyce místních lidí, i když ho neumíte. Naučte se alespoň základní fráze. Projevíte tím zájem o jejich kulturu a prodejce se k vám bude chovat uctivěji. [11]
  • Pokud neumíte místní jazyk, naučte se alespoň číslice a používejte je. Nemusíte být schopni vést dlouhé rozhovory.
 6. 6
  Vyjednávejte tak dlouho, dokud se neshodnete na ceně. Jakmile dojdete k ceně, kterou jste ochotni zaplatit, kupte si danou věc a poděkujte prodejci. Možná budete muset využít následující taktiky:
  • Projevujte váhání a neochotu, aby vám prodejce nabídl lepší cenu. V některých kulturách to může být známkou nezájmu. Když se prodejce otočí a přestane se s vámi bavit, začněte na něho opět mluvit (nemusíte ale hned zvyšovat nabídku).
  • Dohodněte se na nabídce prodejce s tím, že vám k nákupu přidá další zlevněnou věc. [12]
  • Požádejte kamaráda, aby předstíral, že vás chce odvést někam jinam. Může vám to pomoci získat si pozornost prodejce.[13]
  • Pokud nemáte po ruce kamaráda, zkuste jednoduše sami odejít. Jakmile to ale uděláte, nebudete už mít šanci získat u stejného stánku lepší cenu.
  • Vytáhněte peníze, které jste ochotni za věc zaplatit a ukažte je prodejci. Pokud máte u sebe hodně peněz, raději je nevytahujte, aby vás někdo neokradl. [14]
  Reklama

Metoda 3 ze 5:
Smlouvání při nákupu domu, auta, nebo jiné drahé věci

 1. 1
  Zjistěte si co nejvíce informací. Udělejte si „domácí úkoly“ a zjistěte si na internetu a v obchodech, jakou nejnižší cenu můžete u dané věci očekávat.
  • Vytiskněte si protinabídku nebo si uložte webové stránky a ukažte je prodejci, abyste mu dali najevo, že když nebudete s cenou spokojeni, půjdete jinam.
  • Dívejte se pouze na srovnatelné produkty. Nesrovnávejte použitá auta s novými![15]
  • Pokud si chcete koupit dům, požádejte realitního makléře, aby vám poskytl seznam srovnatelných nabídek. Také si zjistěte, jak dlouho je dům již na trhu – čím déle se dům prodává, tím ochotnější jsou majitelé slevit. [16]
  • Seznamte se s vlastnostmi produktu a srovnejte je s podobnými produkty. Čím více informací budete mít, tím snazší pro vás bude vyjednat lepší cenu.
 2. 2
  Oblečte se hezky. Při vyjednávání o drahých věcech byste se měli snažit vypadat co nejlépe, abyste si získali úctu druhé strany. Platí to zejména při vyjednávání ohledně ceny za dům.
 3. 3
  Buďte diskrétní. Pokud si kupujete televizi nebo auto na nějakém veřejném místě, prodejce jistě nechce, aby ostatní zákazníci zjistili, že danou věc mohou mít jinde za méně peněz. Mluvte tiše a řešte tyto věci s prodejcem v soukromí. [17]
 4. 4
  Začněte nízkou, ale rozumnou nabídkou. Podle informací, které jste si zjistili, jistě již víte, jakou rezervu máte. Dejte si pozor, abyste nenabídli příliš nízkou cenu a neurazili prodejce.
  • Pokud kupujete dům, je rozumné nabídnout prodejci cenu o 5-10% nižší, než je uvedená cena.[18]
 5. 5
  Dejte prodejci důvod změnit stanovenou cenu. Když s vaší nabídkou nebude souhlasit, budete muset zajistit, aby změnil názor. Není snadné smlouvat o ceně drahých věcí jen tím, že budete jeden druhému nabízet různé ceny.
  • Pokud jste stálým zákazníkem, poukažte na to. Pokud si kupujete auto, nabídněte například to, že zaplatíte za technickou kontrolu. Pokud kupujete dům, nabídněte se, že zaplatíte za potřebné opravy.
  • Proberte s prodejcem všechny vady daného produktu. Malá vada na produktu je dobrým důvodem ke snížení ceny. [19]
  • Řekněte, že nejste s něčím spokojení (například s tím, že klávesnice u počítače není bezdrátová). Dejte si pozor, abyste prodejce neurazili, hlavně pokud danou věc sám vyrobil či navrhnul.
 6. 6
  Zeptejte se na možnost slev, kuponů, nebo možnost platit hotově. Když budete platit hotově, prodejce nebude muset platit za bezhotovostní transakci, takže vám možná bude schopen nabídnout slevu. [20]
  • Varování: Pokud kupujete dům, nemuselo by se vám to vyplatit. Když budete mít u sebe dost hotovosti na to, abyste si koupili dům, prodejce si bude myslet, že si můžete dovolit zaplatit mnohem více.
 7. 7
  Vyjednávejte tak dlouho, dokud se neshodnete na ceně. Snažte se působit trochu neochotně, dokud nedojdete k ceně, se kterou budete spokojení. Když se to nepodaří, zkuste následující taktiky:
  • Pokud chcete koupit dům a prodejce vám emailem pošle protinabídku, odpovězte jen slušným děkovným emailem, ale nepište žádnou protinabídku. Prodejce se začne bát, že o koupi nemáte zájem a možná bude ochoten vám dát slevu.
  • Řekněte, že vám manžel nebo manželka nedovolí jít s cenou výše. Můžete dokonce předstírat, že jí voláte. Když si prodejce bude myslet, že nemůžete zaplatit tolik, kolik sami chcete, možná se s vámi prodejce rád dohodne.
  • Pokud se vám podaří vyjednat jen částečně výhodnou cenu, zeptejte se prodejce, jak dlouho vám tuto cenu může podržet. Když stejnou cenu získáte i u jiného prodejce, pravděpodobně budou oba prodejci ochotní ještě trochu slevit. [21]
 8. 8
  Mějte celou transakci pod kontrolou. Čtěte si všechny smlouvy a záruky, abyste se nenechali podvést. Pokud je finální cena jiná, než jste očekávali, okamžitě na to prodejce upozorněte. Je možné, že budete muset vyjednávat znovu.
  Reklama

Metoda 4 ze 5:
Čemu se vyhnout

 1. 1
  Dejte si pozor, abyste nepůsobili nadšeně. Když dáte najevo, že si danou věc moc přejete, prodejce pozná, že jste ochotní za ni zaplatit více.
 2. 2
  Nesmlouvejte v případě, že druhá strana není ochotná o ceně vyjednávat. Vyjednávat je vhodné při nákupu dražších věcí, nebo například na bleším trhu. V žádném případě byste se neměli pokoušet vyjednávat v restauraci nebo v obchodě.
  • Přestože mají majitelé obchodů možnost vyjednávat o ceně, většinou nemají moc velkou marži na zboží, které prodávají a nemohou si dovolit dávat lidem slevy. Pokud prodejci nabídnete smlouvání a urazíte ho tím, už se nepokoušejte vyjednat jinou cenu.
  • Větší řetězce a obchodní domy mají jasně daná pravidla a neumožňují smlouvání. Nesnažte se vyjednat lepší cenu v obchodě.
 3. 3
  Nechovejte se neslušně a povýšeně. Chovejte se k druhé straně vždy mile a uvidíte, že se vám dostane stejného jednání. [22]
  • Dávejte si pozor. Nemusíte prodejci příliš lichotit. Když projevíte nadšení, prodejce si bude myslet, že zaplatíte více.
 4. 4
  Nechovejte naštvaně a nedejte na sobě znát, že vás smlouvání baví. Smlouvání je zábavné, ale nic by se nemělo přehánět. Pokud se s prodejcem dohadujete už deset minut, ale ani jeden z vás není ochoten přistoupit na jinou cenu, měli byste toho raději nechat. [23]
 5. 5
  Nedohadujte se kvůli nízkým částkám. Když budete smlouvat o 1000Kč a potom nebudete chtít slevit o 100Kč, prodejce bude litovat, že s vámi obchodoval.
 6. 6
  Neptejte se na „nejlepší cenu,“ jakou vám prodejce může nabídnout, abyste i potom pokračovali ve vyjednávání. Zejména u malých věcí na bleších trzích prodejce vždy ví, jakou cenu si může dovolit. Pokud vám prodejce nabídne svoji nejlepší cenu, neměli byste se snažit vyjednat ještě nižší cenu. [24]
  Reklama

Metoda 5 ze 5:
Jaké fráze používat při smlouvání

 1. 1
  Apelujte na soucit prodejce. Řekněte mu, že nemáte moc peněz.
  • Jsem nezaměstnaný / student / důchodce.
  • Tento týden mohu utratit pouze X. Můžeme se nějak dohodnout?
 2. 2
  Snažte se zajistit, aby prodejce začal nabízet lepší ceny. Zeptejte se ho, jak nízkou cenu vám může nabídnout.
  • Kolik byste na této věci mohl slevit? [25]
  • Když to může váš konkurent prodat za X, proč byste mi nemohl nabídnout stejnou cenu (uvádějte vhodné srovnání, abyste prodejce neurazili)?
 3. 3
  Zatlačte prodejce do kouta, aby se musel rychle rozhodnout. Když to bude vypadat, že spěcháte, prodejce nebude mít čas vás přesvědčit, abyste zaplatili více.
  • Mohu vám zaplatit přesně tolik peněz, potom už musím jít.
  • Jsem zde jen na chvíli.
 4. 4
  Buďte neoblomní. Pokud jste prodejce a snažíte se něco prodat, uvědomte si, že kdyby to kupující nechtěl, vůbec by s vámi nesmlouval.
  • Promiňte, ale opravdu za tuto věc potřebuji dostat X.
  • Když vám cenu snížím, vůbec na tom nevydělám.
 5. 5
  Na chvíli kupce pošlete pryč. Pokud vám kupec neodsouhlasí cenu, pošlete ho na nějakou dobu pryč. Když se vám danou věc nepodaří prodat za více peněz, stejně se jí později zbavíte.
  • Momentálně za tuto cenu prodávat nechci. Přijďte zpátky půl hodiny před zavřením trhu a možná se domluvíme. [26]
  • Pokusím se to nejprve prodat za svoji cenu. Necháte mi tady své telefonní číslo? Když to do večera neprodám, zavolám vám. [27]
 6. 6
  Řekněte druhé straně, že rozhodnutí o ceně není na vás. Můžete díky tomu prodejce nebo kupce přesvědčit, že by vaši nabídku měl přijmout.
  • Rád bych si to koupil, ale manželka mi nedovolí utratit tolik peněz.
  • Promiňte, ale já opravdu nemohu dávat slevy.
  • Ceny určuje majitel obchodu, bohužel vám nemohou nabídnout slevu.
  Reklama

Varování

 • Když se vám podaří vyjednat slevu, obchod bude finální. Nebudete moci danou věc vrátit, vyměnit, ani za ni dostat peníze zpět. Zůstane vám už navždy, takže byste se měli ujistit, že ji skutečně chcete.
 • Když se budete chovat povýšeně a neslušně, nebudete mít šanci získat slevu.
Reklama

Tipy

 • Je vždy dobré zjistit si co nejvíce informací o místní kultuře. Pokud jste v cizí zemi a vaše taktiky vyjednávání prodejce urazí, omluvte se a zkuste to jinak. Když bude prodejce vědět, že pocházíte odjinud, možná vám to odpustí.
 • Ptejte se na slevy a prohlížejte si věci, které již jsou ve slevě. Kromě toho, že jsou levnější, na ně možná dostanete i další slevy, protože se jich prodejce bude chtít zbavit.

Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 36 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 7 176 krát
Kategorie: Svět práce
V jiných jazycích
Stránka byla zobrazena 7 176 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama