Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Sérum glutamát pyruvát transamináza (SGPT), kterému se nyní říká alaninaminotransferáza (ALT), je jaterní enzym, který je nezbytně důležitý pro tvorbu energie. Nachází se v různých tkáních, například v játrech, v kosterním svalstvu a v srdci, ale v nejvyšší koncentraci ho najdete právě v játrech. Když se játra poškodí, ALT se dostane z buněk do krve. Normální hladina tohoto enzymu se pohybuje mezi 7 a 56 jednotkami na litr krve. Zvýšená hladina ALT v krvi může značit problémy s játry, ale zvýšit ji může i vysoká tělesná zátěž. Pokud máte obavy z neustále zvýšené hladiny SGPT, změny stravování a životního stylu a léky vám mohou pomoci snížit ji na normální úroveň. V tomto článku se dozvíte vše, co potřebujete vědět.

Část 1
Část 1 ze 3:

Změny stravování

  1. 1
    Jezte více vitamínu D. Poškozená játra způsobují, že se ALT dostává do krve. Podle nedávné studie vitamín D předchází poškození jater a snižuje tak hladinu SGPT – lidé, kteří mají vysokou hladinu vitamínu D jsou méně náchylní k onemocněním jater než lidé, kteří mají vitamínu D nedostatek. [1] Je proto dobré jíst ke každému jídlu alespoň jednu porci ovoce a zeleniny, abyste do těla dostali dostatek vitamínu D a vyhnuli se poškození jater.
    • Mezi dobré zdroje vitamínu D patří listová zelenina, olej z tresčích jater, ryby, přírodní cereálie, ústřice, kaviár, tofu, sójové mléko, mléčné produkty, vejce, houby, jablka a pomeranče.
  2. 2
    Jezte výživnou stravu založenou na rostlinách. Když budete jíst organické potraviny, budete tím regulovat funkce jater a umožníte svému tělu zbavovat se toxinů efektivně a vytvářet nové buňky, které brání úniku SGPT do krve. Tyto potraviny často obsahují velké množství antioxidantů, vitamínů a minerálů a kromě toho mívají málo tuku, takže jsou skvělé pro celé vaše tělo. Zaměřte se na čerstvou stravu plnou pravých potravin, které si budete připravovat sami. Vyhýbejte se zbytečně zpracovaným potravinám, které neobsahují žádné živiny.
    • Měli byste se stravovat co nejvíce barevně. Listová zelenina, brokolice, mrkve, dýně a různé druhy čerstvého ovoce by měly být základem vašeho jídelníčku, stejně jako ořechy, celozrnné obiloviny, nízkotučné mléčné produkty a libové maso.
  3. 3
    Vyhýbejte se příliš tučnému jídlu. Tučná jídla zatěžují játra a brání správnému zpracování živin. Je normální mít v játrech trochu tuku, ale pokud jsou vaše játra z více než 10% tučná, pravděpodobně trpíte ztučněním jater. [2] Přítomnost tukových buněk může způsobovat záněty jater a poškodit také okolní jaterní tkáň. [3] Když jsou játra poškozená, poškozené buňky uvolňují SGPT do krevního oběhu a zvyšují tak jeho hladinu.
    • Je dobré se vyhýbat mastným jídlům, jako je fast food, smažená jídla, tučná masa, kůže, kokosový olej, máslo, sýry, zpracované potraviny, párky, slanina, nezdravé jídlo a sladké nápoje s bublinkami.
  4. 4
    Vyhýbejte se potravinám s velkým množstvím sodíku. Příliš mnoho soli v těle, zejména v játrech, může způsobit otoky a zadržování vody, což játrům znesnadňuje filtrování škodlivin. Po nějaké době to může způsobit i poškození jater a uvolňování SGPT do krevního oběhu.
    • Vyhýbejte se tedy soli, bujónu, jedlé sodě, sójové omáčce, salátovým dresinkům, slanině, salámům, nakládaným potravinám a dalším zpracovaným jídlům. Pokud to bude možné, nedávejte si sůl ani do hotových jídel.
    • Protože je sůl téměř všude, snažte se vařit si doma, abyste si mohli hlídat její konzumaci. Průměrný dospělý člověk potřebuje jen zhruba jednu lžičku soli (2300 mg) denně). [4]
    Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Změny životního stylu

  1. 1
    Přestaňte pít alkohol. Alkohol je pro játra velmi škodlivý a když budete pít příliš často, mohli byste si játra zničit. Když vypijete alkohol, dostane se vám rovnou do krevního oběhu. Tato krev potom prochází do ledvin, kde je filtrována. Nyní je na játrech, aby z těla odstranila všechny toxiny, včetně těch, které jste do sebe dostali s alkoholem. Po nějaké době to může způsobit vážné poškození jater. [5] Čím poškozenější játra budete mít, tím více SGPT se vám dostane do krve.
    • Konzumace alkoholu je jednou z hlavních příčin onemocnění jater, jako je ztučnění jater, cirhóza, nebo žloutenka. Musíte mít disciplínu a vyhýbat se alkoholu, abyste si své zdravotní problémy nezhoršili a aby se vám podařilo snížit hladinu SGPT v krvi.
  2. 2
    Začněte každý den cvičit. Jednoduché cvičení, jako jsou procházky, běh, nebo plavání, vám pomůže zlepšit celkové zdraví a udrží vaše játra v perfektním stavu. Když budete aktivní, toxiny se vám z těla budou dostávat i pomocí potu. Také spálíte více tuku a vyhnete se nadváze. Cvičením získáte více svalů a zdravější orgány (včetně jater) a budete ve skvělé kondici. Čím méně toxinů vaše játra budou muset z těla odvádět, tím více energie jim zbyde na obnovování a posilování buněk.
    • Měli byste cvičit alespoň 30 minut denně – bude to mít velký vliv na zdraví vašich jater. Když z těla dostanete toxiny, vaše játra nebudou muset pracovat tak tvrdě, takže se vyhnete zvýšené hladině ALT v krvi.
  3. 3
    Přestaňte kouřit. Kouř z cigaret obsahuje toxické chemikálie, jako je nikotin, nebo čpavek. Když se budete vystavovat těmto chemikáliím, přichytí se vám ke kůži a dostanou se vám do těla, takže vaše játra budou mít ještě více práce s odstraňováním toxinů. Je dobré se vyhýbat také pasivnímu kouření, které má na tělo podobné účinky.
    • Nejen že je to dobré pro vaši hladinu SGPT, ale je to dobré také pro vaše srdce, plíce, ledviny, pleť, vlasy a nehty. Kromě toho přestanete svým kouřením otravovat ostatní lidi. Pokud nemáte zvýšenou hladinu SGPT, přestaňte kouřit alespoň z těchto důvodů.
  4. 4
    Vyhýbejte se i ostatním škodlivým chemikáliím. Kouř ze znečištění vzduchu obsahuje škodlivé výpary, benzín a čpavek, nemluvě o dalších látkách, které se ve vzduchu rozpustily. Pokud žijete v prostředí, kde je vysoká koncentrace těchto toxinů, měli byste se snažit se jim co nejvíce vyhýbat. Tyto toxiny se vám mohou dostat do těla skrz kůži a způsobit poškození jater, což povede ke zvýšené hladině SGPT.
    • Pokud musíte trávit čas v prostředí plném toxických výparů, noste oblečení s dlouhými rukávy a nohavicemi, masku na obličej a ochranné rukavice. Čím více si budete dávat pozor, tím zdravější budete – zejména z dlouhodobého hlediska.
    Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Profesionální léčba

  1. 1
    Nechejte si vzít vzorek krve. Hladinu SGPT je možné změřit ze vzorku krve. V případě akutního poškození jater hladina SGPT roste dramaticky, protože se tento enzym dostává přímo do krve. Zvýšenou hladinu SGPT je ovšem nutné ověřit, protože se může objevit i po náročné fyzické činnosti, nebo například po cvičení.
    • Zvýšená hladina SGPT tedy není potvrzením diagnózy poškození jater. Je nutné provést i další testy, které ověří, zda pacient skutečně trpí poškozením jater.
  2. 2
    Přestaňte brát volně prodejné léky. Pokud máte již poškozená játra a budete brát léky, které vám váš lékař nepředepsal, budete tím značně zatěžovat svůj metabolismus a vaše játra nebudou schopna se těchto toxinů zbavit, takže dojde k ještě většímu poškození. Nejlepší je tedy brát pouze léky, které vám předepsal lékař.
    • Pokud si nevíte rady, poraďte se se svým lékařem. Existují léky, které jsou pro játra toxické (hepatotoxické) a je možné, že budete moci přejít na léky, které játra nezatěžují .
    • Antibiotika a nesteroidní protizánětlivé léky proti bolesti mohou způsobit značný nárůst hladiny SGPT a SGOT. Je dobré se nejprve vždy poradit s lékařem a nebrat žádné léky bez jeho doporučení.
  3. 3
    Můžete začít brát kortikosteroidy. Tyto léky omezují aktivitu imunitního systému a také zmírňují záněty tím, že omezují produkci zánětlivých látek, které poškozují játra. Můžete je brát ve formě tablet, nebo ve formě injekcí. Mezi nejběžnější kortikosteroidy patří hydrokortizon, prednizon a fludrokortizon.
    • Jakmile zánět ustoupí, jaterní buňky se začnou regenerovat a sníží se množství SGPT, které se dostane do krve.
    • Promluvte si se svým lékařem o kortikosteroidech. Žádné léky byste neměli brát bez předchozí konzultace s lékařem.
  4. 4
    Berte léky proti virům. Játra mohou mít infekci, kterou způsobil nějaký virus (například v případě žloutenky). Po provedení krevních testů bude lékař schopen zjistit, zda je příčinou vašich problémů virus. Pokud se zjistí, že ano, dostanete léky na předpis, například Entecavir, Sofosbuvir, nebo Telaprevir.
    • Tyto léky fungují stejně jako kortikosteroidy. Až se zbavíte infekce v játrech, jaterní buňky ze začnou regenerovat a sníží se množství SGPT, které se vám dostane do krve.
  5. 5
    Zeptejte se svého lékaře na interferony. Interferony jsou proteiny, které hostitelské buňky těla uvolňují v reakci na cizí tělesa, jako jsou viry, bakterie, nádorové buňky, nebo paraziti. Když budete brát tyto léky, nastartujete imunitní reakce svého těla a zbavíte se těchto cizích těles.
    • Hladina SGPT začne klesat, jakmile se infekce zbavíte. Jaterní buňky se začnou regenerovat a hladina SGPT se reguluje. S novými buňkami se vám do krve SGPT již nedostane.
  6. 6
    Berte bylinné přípravky. Když změníte životní styl a začnete brát doplňky stravy, podaří se vám snížit hladinu SGPT. Promluvte si se svým lékaře a zjistěte, zda jsou pro vás tyto léky vhodné. Mezi doplňky stravy, které můžete začít brát patří:
    • Ostropestřec. Tato bylina pomáhá regenerovat játra poškozená toxickými látkami a škodlivými léky. Prodává se v koncentracích od 100 mg do 1000 mg. Standardní dávka je 200 mg 2-3x denně. [6]
    • Inositol. Tato látka pomáhá rozkládat tuky v játrech, ale může způsobit bolest břicha a průjmy. Seženete ji ve verzích s obsahem 500 mg a 1000 mg. 500 mg můžete brát třikrát denně.
    • Kořen rostliny arctium. Tato bylina pomáhá pročišťovat játra a předchází dalšímu poškození. Seženete ji ve verzích s obsahem 500 mg a 1000 mg. 500 mg můžete brát třikrát denně.
  7. 7
    Zjistěte si, jaká je vaše cílová hladina SGPT. Referenční hodnoty se liší laboratoř od laboratoře a závisí na použité metodě. Většinou je ale možné určit normální hodnoty. Normální hladina SGPT v krvi by měla být mezi 10 a 40 mezinárodními jednotkami na litr krve.[7]
    • Značně zvýšené hodnoty (vyšší než 15x horní hranice normálu) se objevují v případě žloutenky a v případě spálenin cirhózy, obstruktivní žloutenky a nádorových onemocnění je hladina mírně zvýšená. V případě zánětu slinivky, šoku, infekční mononukleózy a infarktu je hladina mírně zvýšená (o méně než 5x horní hranice normálu).
    Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 9 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 3 316 krát
Stránka byla zobrazena 3 316 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama