X
wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili.
V tomto článku je 7 referencí jejichž znění najdete ve spodní části stránky.
Tento článek byl zobrazen 22 124 krát
Alaninaminotransferáza (ALT) je enzym, který se nachází zejména v játrech, ale také v ledvinách, v srdci, ve svalech a ve slinivce. Zvýšená hladina ALT může být známkou vážných zdravotních problémů, zejména těch spojených s játry. Pokud chcete hladinu ALT snížit, měli byste se zaměřit na zdraví svých jater a společně s lékařem zjistit, proč ji máte zvýšenou.
Postup
Metoda 1
Metoda 1 ze 3:Strava
Metoda 1
-
1Omezte konzumaci alkoholu. Přílišná konzumace alkoholu je jednou z nejčastějších příčin poškození jater, ale i střídmé pití alkoholu může po nějaké době játra poškodit.
- Střídmé pití alkoholu se udává jako jeden drink denně u žen a dva drinky denně u mužů. Držte se pod tímto limitem, abyste zlepšili zdraví svých jater a snížili hladinu ALT. Pokud již trpíte nějakou poruchou jater, měli byste alkohol ze svého jídelníčku úplně vyřadit.
-
2Pijte více kávy. Je překvapivé, že výzkumy prokázaly, že jeden šálek kávy denně může snížit riziko jaterních onemocnění. Protože je hladina ALT úzce spojena s poškozením jater, pití kávy může mít pozitivní vliv také na hladinu tohoto enzymu.
- Uvědomte si, že tyto studie byly provedeny nedávno, takže spojení mezi kávou a hladinou ALT ještě nebylo důkladně potvrzeno.
- Zelený čaj také zlepšuje zdraví jater. Obsahuje rostlinné antioxidanty katechiny, které údajně zlepšují mnoho tělesných funkcí, včetně správného fungování jater.
-
3Jezte organické potraviny. Pokud máte značně zvýšenou hladinu ALT, měli byste přejít na organickou stravu. Většina lidí dokáže tolerovat chemické látky, které se přidávají do potravin, ale pokud máte zvýšenou hladinu ALT a poškozená játra, tyto chemikálie vám váš zdravotní stav pouze zhorší.
- Játra filtrují toxiny z těla, ale když musejí filtrovat příliš mnoho toxinů, oslabují se a jejich funkce jsou omezeny.
- Organické potraviny jsou zákonem stanoveny jako potraviny, které nebyly geneticky upraveny, neobsahují syntetické pesticidy a hnojiva, antibiotika, růstové hormony a podobné látky, takže je tělo zpracuje snadněji.
-
4Omezte konzumaci nezdravých potravin. Mnoho cukrů a tuků také zatěžuje játra, takže byste je měli ze svého jídelníčku vyřadit, nebo jejich konzumaci alespoň omezit na minimum. Zlepšíte tím hladinu ALT i funkci svých jater.
- Zejména byste měli omezit množství fruktózy a nasycených tuků, které jíte. Fruktózu najdete v limonádách a ovocných šťávách a nasycené tuky jsou ve smažených jídlech, fast foodu a zpracovaných potravinách.
-
5Jezte více ovoce a zeleniny. Mnoho druhů ovoce a zeleniny přirozeně detoxikují tělo. Tím tedy pomáhají zmírňovat zátěž na játra, takže umožňují játrům regenerovat a snižují hladinu ALT.
- Zelenina bohatá na síru, jako je cibule a česnek, vám pomůže ze všech druhů zeleniny nejvíce.
- Měli byste jíst také košťálovou zeleninu, jako je brokolice, kapusta, mangold, růžičková kapusta, zelí a květák. Tyto druhy zeleniny také zlepšují hladinu ALT.
- Mezi další ovoce a zeleninu, které pomáhají zlepšovat funkce jater, patří grepy, červená řepa, listová zelenina, avokádo a citrony.[1]
-
6Jezte více vlákniny. Vláknina vytlačuje z těla toxiny zažívacím traktem rychleji, takže se toxiny příliš dlouho neukládají v játrech.
- Mezi nejlepší zdroje vlákniny patří ovoce a zelenina.
- Celozrnné obiloviny a semena jsou také skvělými zdroji vlákniny. Lněná semena jsou nejlepší, protože se vážou na nebezpečné hormonální toxiny a vyplavují je efektivně z těla ven.
-
7Berte doplňky stravy, ale dávejte si pozor. Některé bylinné přípravky mohou ozdravit vaše játra a zlepšit hladinu ALT, ale většinou není dokázáno, že tyto přípravky skutečně fungují a některé z nich mohou dokonce játra poškodit a způsobit další zvýšení hladiny ALT.
- Než se rozhodnete brát nějaké doplňky stravy, poraďte se se svým lékařem.
- Mezi byliny, které údajně zlepšují problémy s játry, patří cascara, chaparral, kostival, kava kava a ephedra.
- Také extrakt ze semen ostropestřce údajně podporuje zdraví jater. Mezi další vhodné doplňky stravy patří rybí olej, zelený čaj, kurkumin (který se vyskytuje v kurkumě), kyselina alfa lipoová a acetyl-L-karnitin.[2]
Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:Životní styl
Metoda 2
-
1Pravidelně cvičte. Cvičení zlepšuje vaše celkové zdraví, takže je přirozené, že pravidelné aerobní cvičení zlepší také zdraví vašich jater a upraví hladinu ALT.
- Studie naznačují, že když budete aktivní alespoň 150 minut týdně, zlepší se vám hladina jaterních enzymů, jako je například ALT. [3]
- Cvičení vám může pomoci zbavit se přebytečných kilogramů a omezit množství tuku v játrech. Také podporuje pocení, které je součástí přirozeného detoxikačního procesu těla.
-
2Pokud je to nutné, zhubněte. Obezita způsobuje ukládání tuku v jaterních buňkách, což v játrech vyvolává záněty.
- Nejlepším způsobem, jak zhubnout, je udělat to postupně díky zdravému stravování a pravidelnému cvičení. Když budete hubnout příliš rychle pomocí nárazových diet a radikálních procedur, mohli byste tím tělo tak zatížit, že byste si způsobili vážnější problémy, než se kterými jste začínali.
-
3Přestaňte kouřit, pokud kouříte. Chemické látky v cigaretách obsahují toxiny, které značně zatěžují játra a poškozují jaterní buňky, které se je snaží přefiltrovat. Když přestanete kouřit, posílíte tím svá játra a zlepšíte si hladinu ALT.
- Měli byste se také vyhýbat pasivnímu kouření, protože když budete v zakouřeném prostředí, dostane se vám do těla většina těchto škodlivých látek.
-
4Vyhýbejte se chemickým toxinům z prostředí. Mnoho domácích chemikálií obsahuje toxiny, které mohou poškodit játra, takže když se jim nebudete vystavovat, můžete tím zlepšit zdraví svých jater a snížit hladinu ALT.
- Tyto toxiny najdete v mnoha běžných prostředcích do domácnosti, aerosolových produktech a insekticidech.
- Vyměňte chemické prostředky za přírodní produkty. Kdykoli to bude možné, používejte doma přírodní alternativy čistících prostředků, jako je například bílý ocet namísto bělidla. Existují také komerčně prodávané produkty, které jsou označené jako „přírodní“ a můžete je vyzkoušet.
-
5Investujte do čističe vzduchu. Malý čistič vzduchu vám může doma pročistit vzduch od nečistot. Když budete dýchat vzduch bez toxinů, omezíte také množství toxinů, které se vám dostanou do jater.
- Platí to zejména v případě, že žijete v oblasti s hustou dopravní infrastrukturou.
Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:Zdravotní problémy
Metoda 3
-
1Vyhýbejte se lékům, které způsobují poškození jater. [4] Některé léky a kombinace léků mohou způsobit poškození jater, zejména když je berete delší dobu a pravidelně. Pokud chcete snížit hladinu ALT, měli byste se těmto lékům vyhýbat.
- Acetaminofen může být pro játra toxický, když se bere ve velkých dávkách. Kromě toho, že je určen pro léčbu bolesti, se nachází také v mnoha lécích proti nachlazení a lécích na bolest na předpis. Další léky na bolest, jako je aspirin, diclofenac, nebo naproxen, jsou pro játra také toxické.
- Léky na snížení hladiny cholesterolu také poškozují játra, ale pokud je berete a chcete je vysadit, měli byste se nejprve poradit se svým lékařem.
- Také další léky mohou zvýšit hladinu ALT. Patří mezi ně některá antibiotika (sulfonamidy, nitrofurantoin), léky na tuberkulózu (isoniazid), léky proti plísním (fluconazol, itraconazol), léky proti záchvatům (phenytoin, carbamazepin) a tricyklická antidepresiva. Statiny, chemoterapie, narkotika a barbituráty také způsobují zvýšenou hladinu ALT. [5]
- Pokud aktuálně berete některé z těchto léků, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka, zda můžete začít brát jiné léky a ověřte si, zda vaše léky mohou mít škodlivý vliv na vaše játra.
-
2Začněte léčit příčiny svého onemocnění. Zvýšená hladina ALT není sama o sobě škodlivá, ale často indikuje nějaký problém s játry. Pokud chcete dlouhodobě snížit hladinu ALT, musíte se zbavit všech nemocí, které by mohly mít vliv na vaše játra. [6]
- Žloutenka je častou příčinou zvýšené hladiny ALT. Patří sem jak akutní virová žloutenka (jak A, tak B), tak chronická virová žloutenka (jak B, tak C).
- Cirhóza je také příčinou zvýšené hladiny ALT. Cirhóza se objevuje, když se v játrech tvoří zjizvená tkáň vlivem dlouhodobého zánětu.
- Syndrom tučných jater může také způsobit zvýšenou hladinu ALT, zejména u těžkých alkoholiků.
- Hemochromatóza bývá také spojována s vysokou hladinou ALT. Jde o genetické onemocnění, které je způsobeno hromaděním železa v játrech.
- Omezení krevního oběhu v játrech také zvyšuje hladinu ALT. Většinou bývá spojováno s šokem, nebo selháním srdce.
- Mezi méně časté zdravotní problémy spojené se zvýšenou hladinou ALT patří otrava houbami, Wilsonova choroba, rakovina jater, autoimunní žloutenka, těhotenství, zánětlivé onemocnění střev, žlučové kameny a nedostatek alfa-1-antitrypsinu.
Reklama
Tipy
- ALT pomáhá tělu metabolizovat bílkoviny. Pokud játra nefungují správně, vypouští ALT do krve. Proto je vysoká hladina ALT často příznakem jaterního onemocnění. [7]
- Hladina ALT se sleduje pomocí speciálního krevního testu a výsledky jsou většinou dostupné během 12 hodin (podle dané laboratoře).
- Normální hodnoty ALT u mužů jsou 10-40 jednotek na litr, nebo 017-0.68 mikrokatů na litr krve. U žen jsou normální hodnoty 7-35 jednotek na litr, nebo 0.12-0.60 mikrokatů na litr krve.
Reklama
Varování
- Zvýšená hladina ALT často značí poškození jater. Mírné zvýšení znamená mírné zranění či poškození, ale hladina zvýšená 10-20x nad normál znamená vážné poškození jater.
- Pokud máte vysokou hladinu ALT, měli byste se objednat k lékaři a zjistit, jakou nemocí trpíte a jak hladinu ALT můžete snížit. Rady v tomto článku jsou pouze orientační a slouží jako odrazový můstek. Konkrétní doporučení musíte získat od svého lékaře.
Reklama
Reference
- ↑ http://www.huffingtonpost.ca/2012/09/13/foods-for-liver_n_1880715.html
- ↑ http://www.liveinthenow.com/article/10-ways-to-improve-your-liver-function-for-better-health
- ↑ http://www.cncahealth.com/explore/learn/general-health/top-10-ways-to-protect-your-liver#.U5iX5vldU_I
- ↑ http://www.webmd.com/hepatitis/features/healthy-liver
- ↑ http://www.webmd.com/digestive-disorders/alanine-aminotransferase-alt?page=2
- ↑ http://www.emedicinehealth.com/liver_blood_tests/page5_em.htm#diseases_that_cause_abnormal_aminotransferase_levels
- ↑ http://www.healthline.com/health/alt#Purpose
O tomto wikiHow
V jiných jazycích
English:Lower ALT Levels
Italiano:Abbassare i Livelli di ALT
Русский:снизить уровни АЛТ
Español:disminuir los niveles de ALT
Français:faire baisser votre taux d'ALT
Português:Diminuir os Níveis de ALT
Bahasa Indonesia:Menurunkan Level ALT
Nederlands:Je ALAT‐waarde verlagen
العربية:خفض مستويات إنزيم ALT
Tiếng Việt:Hạ mức men gan ALT
Stránka byla zobrazena 22 124 krát.
Pomohl vám tento článek?
Reklama