Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Kortizol je chemikálie produkovaná při stresu a vylučovaná nadledvinkami. Určitá hladina kortizolu je pro naše přežití nezbytná, ale někteří lidé ho mají příliš mnoho. Když se to stane, lidé se cítí úzkostlivě, vystresovaně a mají tendenci přibírat na váze. Je nezbytné to začít řešit hned, jak si těchto příznaků všimnete. Když snížíte množství kortizolu v těle, bude to mít pozitivní vliv na vaše zdraví a vy se budete cítit uvolněněji a vyrovnaněji.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:
Změny stravování

 1. 1
  Omezte nápoje s vysokým obsahem kofeinu. To jsou všechny sodovky, energetické drinky a káva. Když budete pít hodně kofeinu, hladina kortizolu vám poroste. Dobrá zpráva ale je, že u lidí, kteří pijí kávu pravidelně, se reakce kortizolu postupem času otupuje (ale nevymizí úplně). [1]
 2. 2
  Omezte množství zpracovaných potravin ve stravě. Zpracované potraviny, hlavně jednoduché cukry, způsobují nárůst hladiny kortizolu. [2] Když budete jíst moc cukru, zvýší se jeho hladina v krvi, což způsobuje nárůst hladiny kortizolu.
  • Následujícím[3] jídlům byste se měli pokusit vyhnout:
   • Bílé pečivo
   • Obyčejné těstoviny (ne celozrnné)
   • Bílá rýže
   • Sladkosti, dorty, zákusky atd.
 3. 3
  Pijte dostatek vody. Studie prokázaly, že pouze půllitrový nedostatek vody v těle může způsobit ohromný nárůst hladiny kortizolu. [4] Dehydratace je nepříjemná, protože jde o začarovaný kruh – stres způsobuje dehydrataci a dehydratace způsobuje stres. Pijte během dne dost vody, abyste předešli zbytečnému nárůstu hladiny kortizolu.
  • Pokud má vaše moč tmavou barvu, pravděpodobně to znamená, že nepijete dost vody. Dostatečně hydratovaní lidé mají světlou, téměř bezbarvou moč.
 4. 4
  Zkuste bylinu zvanou rozchodnice. Tato bylina je oblíbenou lidovou medicínou pro snížení hladiny kortizolu. Podle některých lidí vám dodá více energie pomáhá spalovat tuky a zároveň snižuje hladinu kortizolu.
 5. 5
  Jezte více rybího tuku. Podle lékařů stačí jen 2g rybího tuku denně a hladina kortizolu se sníží. [5] Pokud nechcete brát potravinové doplňky, jezte pravidelně tyto ryby:
  • Losos
  • Sardinky
  • Makrely
  • Mořský okoun
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 2:
Změny životního stylu

 1. 1
  Pijte horký černý čaj. Vědci zjistili, že černý čas snižuje celkovou hladinu kortizolu u lidí, kteří vykonávají stresující činnosti.[6] Příště až budete mít pocit, že na vás jde vlna stresu, popadněte šálek černého anglického čaje a uklidněte se s ním.
 2. 2
  Zkuste meditační techniky. Meditace aktivuje bloudivý nerv, který má na starosti regulaci hladiny kortizolu. [7] Meditační techniky vám mohou v mnohém pomoci, stačí se jen naučit zhluboka dýchat, nebo pročistit mysl. Pro nejlepší výsledky meditujte asi 30 minut denně, 3-4x týdně. Už po první meditaci byste měli zaznamenat velký rozdíl v tělesných pocitech.
  • Sedněte si do klidné, tiché a tmavé místnosti. Dovolte své mysli, aby se uklidnila. Pokud s tím máte problém, představujte si nějaké velmi klidné místo. Myslete na to, že je vaše tělo uvolněné a snažte se tento pocit vštípit celému tělu. Pomůže vám to zbavit se napětí ve svalech.
  • Nechejte oči zavřené. Zhluboka dýchejte a pozorujte, jak se váš tep zpomaluje. Všímejte si, jak vám bije srdce a poslouchejte jeho tlukot. Představujte si, že napětí odchází z vašeho těla konečky prstů a pociťujte uvolnění v celém svém těle.
 3. 3
  Pusťte si nějaký vtipný film nebo si poslechněte vtipnou historku. Upřímný smích dokáže omezit produkci kortizolu v těle.[8] Zavolejte tedy nějakému vtipnému kamarádovi, nebo si vzpomeňte na něco, co vás vždy zaručeně rozesměje.
 4. 4
  Zkuste adaptivní cvičení pro snížení hladiny kortizolu. Cvičení vás zbaví stresu, to jistě víte. Je tedy každý druh cvičení vhodný pro snížení hladiny kortizolu? Ne tak docela. Problémem je to, že běhání a další aerobní aktivity zrychlují srdeční tep, což ve finále hladinu kortizolu zvýší.
  • Zkuste jógu nebo Pilates, díky kterým spálíte kalorie, vypracujete si svalstvo a také snížíte svoji hladinu kortizolu.
  • Zkuste i jiná adaptivní cvičení, například použijte konzoli Wii a kontrolujte si srdeční tep, aby se vám nezvýšila hladina kortizolu.
 5. 5
  Poslouchejte hudbu. Hudební terapie má skvělé účinky na snížení kortizolu u pacientů, kteří podstupují kolonoskopii. [9] Až se příště budete cítit pod tlakem, pusťte si nějakou příjemnou hudbu a zaposlouchejte se.
  Reklama

Tipy

 • Pokud kvůli zvýšené hladině kortizolu nemůžete spát, vezměte si melatonin v tabletách, který vám pomůže usnout.
Reklama

Varování

 • Než začnete brát léky na spaní, poraďte se s lékařem. To proto, že tyto léky mohou narušit účinky jiných léků, které berete, nebo pro vás nemusejí být vhodné.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili. Tento článek byl zobrazen 12 818 krát
Stránka byla zobrazena 12 818 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama