Dívat se na novorozeně, jak spí, je pro rodiče jedna z nejkrásnějších věcí na světě. Spící miminka jsou ale vystavena riziku syndromu náhlého úmrtí kojenců. Je možné uchránit před ním vaše dítě? V tomto článku se dozvíte, jak snížit riziko SIDS na minimum.

Metoda 1 ze 3:
Co je to SIDS

 1. 1
  Zde uvádíme základní informace o SIDS
  • SIDS není nakažlivá nemoc. Někteří lidé si myslí, že jde o nemoc, kterou vaše dítě může chytit od jiného dítěte nebo od vás, což není pravda. Neposlouchejte nikoho, kdo se vám bude snažit vnutit jakoukoli vakcínu, nebo léčbu.
  • Příčina SIDS je neznámá. Syndrom náhlého úmrtí kojenců nemá žádné známé příčiny, takže je velmi těžké mu předejít. V mnoha případech se ale příčina nakonec zjistila a ukázalo se, že je do určité míry možné SIDS zabránit.
  • Nejčastější příčinou náhlého úmrtí kojenců je udušení. V těchto situacích jde většinou o udušení. Měli byste se snažit tomu vyhnout. Existuje spousta způsobů, jak zabránit udušení dítěte. Všechny je najdete v následujících sekcích článku.
  • Některé děti mají zvýšené riziko. I když uděláte všechno správně, někdy není možné se před SIDS ochránit. Studie naznačují, že některé děti mají biologicky vyšší riziko SIDS.[1] Je to dobrý důvod k tomu, abyste se svým dítětem chodili často k lékaři a všímali si jeho zdraví a chování.
  • Po prvním roce života se riziko SIDS výrazně snižuje. SIDS se většinou vyskytuje před dovršením prvního roku života a případy náhlého úmrtí starších dětí jsou velmi vzácné. Až vašemu dítěti bude jeden rok, nemusíte si dávat tak velký pozor a můžete dítěti v kolébce nechávat plyšová zvířátka (pokud se dítě jinak vyvíjí normálně).
   • Je to proto, že v tomto věku dítě nemá vyvinuté svalstvo a nedokáže se ochránit před udušením nějakým předmětem. Pokud je vašemu dítěti již jeden rok a je silné a umí se pohybovat (hlavně ve spánku), mělo by být schopné se ubránit.
  Reklama

Metoda 2 ze 3:
Jak ochránit dítě v kolébce

 1. 1
  Spěte s dítětem v jedné místnosti, ale nedávejte si ho k sobě do postele. Nikdy byste neměli s dítětem spát v jedné posteli. Vaše postel pro dítě představuje vážná rizika – mohli byste ho například zalehnout. Některé studie sice tvrdí, že je bezpečnější, když dítě spí vedle vás, protože díky tomu můžete vnímat jeho dýchání, ale nejlepší je mít dítě v kolébce hned vedle postele.
 2. 2
  Pořiďte svému dítěti bezpečnou kolébku. Vyberte si kolébku, která splňuje pravidla určená komisí pro bezpečí spotřebitelů.
  • Dřevěné kolébky by neměly mít příliš široké mezery mezi jednotlivými příčkami.
  • Nekupujte si kolébku, která má v čele nebo v nohách vyřezané díry. Dítěti by se v díře mohla zaseknout hlavička a mohlo by zemřít.
  • Kupte si kolébku s pevnými stranami, ne s odnímatelnými stranami. Mnoho úmrtí kojenců v poslední době bylo způsobeno tím, že se dítě zaklínilo mezi matrací a boční stranou kolébky. Pokud máte takovou kolébku, kontaktujte výrobce a sežeňte si součástky, které vám umožní připevnit boční strany kolébky tak, aby nebylo možné s nimi pohnout.
 3. 3
  V kolébce by mělo být čisto a neměly by v ní být žádné zbytečnosti. Když budete mít v kolébce měkké věci, zvýšíte riziko udušení. Kolébka by měla být čistá a mělo by v ní být co nejméně věcí, které by mohly dítě udusit.
 4. 4
  Dítě by mělo spát na zádech. Vždy dávejte dítě do kolébky na záda. Malé děti nemají dost silné svaly na to, aby mohla dýchat přes váhu svého těla. Když je dáte na záda, mohla by se udusit. Je tedy nutné, aby děti spaly na zádech (hlavně když jsou zabalené).
  • Je ovšem důležité, aby si malé děti hrály také na břiše, protože jedině tak se jim vyvinou svaly na krku a na pažích. Přes den tedy dítě můžete nechat, aby si hrálo na břiše, ale spát musí vždy na zádech. Kojenci se nedokážou převalovat a neumějí otáčet hlavou ze strany na stranu, takže když leží na zádech, riziko udušení je nejnižší.
  • Pokud chcete dítě položit na bok, protože se mu špatně dýchá, možná to bude dobrý nápad. Nejprve to ale proberte s vaším pediatrem.
 5. 5
  Dejte dítěti dudlík. Podle americké akademie pediatrů je používání dudlíků spojeno se sníženým rizikem výskytu SIDS. Není jasné, proč tomu tak je, ale rozhodně neuškodí dát dítěti na spaní dudlík – možná mu to zachrání život.
  • Pokud dítě kojíte, neměli byste mu dávat dudlík dříve, než po dovršení prvního měsíce života. [2] Když budete dítěti dávat dudlík, možná bude mít problémy s kojením.
 6. 6
  Naučte se správně dítě zavinovat. Existuje spousta mýtů ohledně toho, jak se mají zabalovat děti. Když se to naučíte správně, vaše dítě bude vždy v bezpečí. Zavinuté dítě musíte pokládat vždy jen na záda (nikdy ne na břicho). Nikdy nedávejte zavinutému dítěti do úst dudlík, i když ho umí vyplivnout. Také byste měli dávat pozor na to, aby dítě mohlo pohybovat boky.
  • Někteří lidé tvrdí, že zavinuté děti mají problémy s probouzením a dýcháním, ale studie potvrdily, že to není pravda. [3]
  • Zavinování může dokonce pomoci předejít některým rizikům, jako je například poporodní deprese u žen, protože se díky tomu budete moci v klidu vyspat. [4]
  Reklama

Metoda 3 ze 3:
Chraňte své dítě

 1. 1
  Nikdy s dítětem netřeste. Když budete s dítětem třást, můžete mu poškodit mozek a usmrtit ho. Miminka jsou velmi křehká a je nutné dávat pozor na jejich krky. I když vaše dítě často pláče a vy jste naprosto vyčerpaní, neměli byste s ním třást. Pokud si nejste jistí sami sebou, zavolejte na linku bezpečí.
 2. 2
  Nevystavujte své dítě cigaretovému kouři. Nekuřte v přítomnosti svého dítěte a nedovolte, aby se k němu dostal cigaretový kouř. [5] Kouř může poškodit plíce vašeho dítěte a zvýšit riziko úmrtí. Také kouř ze dřeva může být škodlivý, takže zajistěte, aby se k dítěti nedostal kouř z krbu ani z kamen.
  • Pokud chcete jít na návštěvu k přátelům nebo rodině a víte, že jde o kuřáky, zavolejte jim dopředu a požádejte je, zda by nemohli kouřit všichni v jedné místnosti, aby se kouř k vašemu dítěti nedostal. Když nebudou ochotni vám to umožnit, pozvěte je raději k sobě domů. Uvědomte si, že není důležité, zda se s těmito lidmi potkáte – zdraví a bezpečí vašeho dítěte je mnohem důležitější.
 3. 3
  Udržujte v ložnici dítěte přiměřenou teplotu. Přehřátí je další příčinou náhlého úmrtí kojenců (stejně jako podchlazení). Snažte se udržovat v ložnici dítěte optimální teplotu. Dávejte pozor, aby dítě nemělo pod přikrývkami příliš horko a v létě mu dávejte méně přikrývek, než v zimě.
 4. 4
  Pravidelně se svým dítětem navštěvujte lékaře. Berte své dítě na pravidelné lékařské prohlídky. Když budete mít z něčeho obavy, také co nejdříve navštivte lékaře. Některé případy SIDS jsou spojeny s genetickými problémy nebo nemocemi, které je možné odhalit po narození. Když si budete dávat pozor, můžete své dítě ochránit. Pokud nemáte peníze na lékaře, měli byste tuto situaci nějak vyřešit. Zjistěte si co nejvíce informací.
 5. 5
  Kojte své dítě tak dlouho, jak to bude možné. Mateřské mléko dodá vašemu dítěti všechny potřebné živiny a také mu umožní vybudovat si silnější imunitní systém a ochrání ho před různými nemocemi. [6] Nemusíte mít výčitky, pokud své dítě z nějakého důvodu nemůžete kojit – někdy se to stává a neznamená to, že jste jako rodiče selhali. Pokud to ovšem je možné, měli byste se o to pokusit.
 6. 6
  Dávejte pozor, aby vaše dítě mělo všechny důležité živiny. Další běžnou příčinou náhlého úmrtí kojenců je otrava nebo nedostatek živin. Může se to stát i omylem, takže tuto možnost nevylučujte. Krmte své dítě zdravou a vyváženou stravou a dávejte si pozor, aby nesnědlo nic, čím by se mohlo otrávit. Vždy také kontrolujte expirační dobu hotových jídel pro děti.
 7. 7
  Zajistěte, aby vaše dítě mělo imunitu. Tento krok je velmi důležitý. Existuje spousta informací o tom, jak správně imunizovat dítě, ale odborníci se shodují na tom, že je nejlepší to udělat včas. Mnoho náhlých úmrtí kojenců se vyskytlo u dětí, jejichž rodiče otáleli s vakcinací a děti se nakazily nemocemi, kterými by se jinak nenakazily, kdyby byly očkované.
  Reklama

Tipy

 • Zeptejte se svého lékaře, co dalšího můžete udělat pro to, abyste své dítě ochránili před SIDS.

Reklama

Varování

 • Nedávejte dítěti do kolébky žádné přikrývky, polštáře, ani hračky. Všechny tyto věci představují riziko udušení.
 • Neměli byste používat kolébky s pohyblivými stranami. Většina z nich již byla stažena z prodeje, protože jsou skutečně nebezpečné.
 • Věnujte pozornost bezpečnostním pokynům. Mnoho obchodů s potřebami pro děti má emailovou službu, díky které můžete dostávat upozornění o bezpečnostních pokynech k produktům.


Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 14 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 2 143 krát
Kategorie: Rodinný život
Stránka byla zobrazena 2 143 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama