Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Denní snění je skvělý způsob, jak vymýšlet nové nápady. Když necháte svoji mysl jen tak bloudit, překvapí vás, jak kreativní jste. Denní snění vám umožní představit si, jaké to bude dosáhnout vašich cílů a pomůže vám udržet si motivaci. Až budete mít příště několik minut nazbyt, zkuste je věnovat snění a ne čtení zpráv na internetu, nebo hraní počítačové hry. Budete se cítit uvolněněji a pozitivněji a dodáte si motivaci.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Začínáme

 1. 1
  Dovolte si chvíli snít. S denním sněním je ten problém, že si někteří lidé myslí, že je to ztráta času a že byste měli volný čas využívat produktivněji. Studie ale prokázaly, že denní snění skutečně je produktivní. Probudí ve vás kreativitu a umožní vám dosáhnout vašich cílů. Přestaňte se tedy bát a dovolte si každý den chvíli snít.
  • Studie provedená na kalifornské univerzitě v Santa Barbaře zjistila, že lidé, kteří se věnují dennímu snění, měli o 41% lepší výsledky v testech měřících kreativní myšlení, než ostatní lidé. [1]
  • Na druhou stranu když necháte svoji mysl utéct k fantaziím, které se vám pravděpodobně nikdy nevyplní, jako je výhra v loterii, může to způsobit, že budete zbytečně nešťastnější. Studie potvrdily, že když se lidé soustředí na přítomnost, jsou spokojenější, takže se nenechejte zbytečně unést. [2]
 2. 2
  Zbavte se rozptýlení. Denní snění je stejně jako noční snění lepší, když máte klid a jste na tichém místě, kde vás nikdo neruší a nic nerozptyluje. Než začnete snít, najděte si na chvíli klidné místo. Můžete snít kdykoli a kdekoli – klidně i venku na procházce.
  • Pokud to bude možné, najděte si tiché místo, například prázdnou místnost, nebo koupelnu. Pokud chcete snít na veřejnosti, vezměte si sluchátka a pusťte si nějakou klidnou a příjemnou hudbu.
  • Než začnete snít, ujistěte se, že nemáte hlad ani žízeň a že vás nebude nic rušit.
  • Když budete poslouchat hudbu, zbavíte se ostatních zdrojů rozptýlení a probudíte své emoce. Vyberte si písničky, které se hodí k vaší momentální náladě.
 3. 3
  Zavřete oči, nebo se zadívejte z okna. Každému při denním snění vyhovuje něco jiného. Někteří lidé rádi koukají z okna, jiní zase zavírají oči. Udělejte to, co vám umožní se uvolnit a zamyslet se.
 4. 4
  Nechejte svoji mysl odplout na nějaké příjemné místo. Existuje několik druhů denních snů a všechny mají na mysl a náladu pozitivní vliv. Když necháte svoji mysl přemýšlet o negativních věcech (například o tom, že se chcete pomstít svému bývalému partnerovi), budete se nakonec cítit nepříjemně. Na denním snění je skvělé to, že můžete své myšlenky ovládat (mnohem snáze, než v noci – není jednoduché naučit se lucidní snění) a můžete vědomě myslet na příjemné věci. [3]
  • Pozitivní a konstruktivní denní snění je spojeno s otevřeností, ochotou zkoušet nové věci, štěstím a kreativitou. [4]
  • Na druhou stranu fantazírování o neúspěších nebo špatných věcech vede k negativním emocím, jako je úzkost, nebo provinilost.
  • Třetí druh denního snění se objevuje u lidí, kteří mají špatnou sebekontrolu – jejich mysl utíká, protože mají problém udržet pozornost. Tento typ denního snění není dobrý pro nikoho. [5]
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

O čem snít

 1. 1
  Představujte si budoucnost, kterou chcete. Denní snění o cílech, kterých chcete dosáhnout, vám může dodat motivaci k tomu, abyste jich skutečně dosáhli. Představujte si svoji budoucnost a nebojte se užívat si své fantazie. Chcete se stát prezidentem? Přestěhovat se na tropický ostrov? Nebo založit vlastní společnost? Chcete se zamilovat a založit rodinu? Ve vašich snech je možné všechno!
  • Představujte si vše, co by vás udělalo šťastnými. Když si budete v hlavě vytvářet příběhy, bude to pro vás zábavnější. Všechny příběhy a situace by měly být pozitivní a měly by se v každém dalším snu dále rozvíjet.
 2. 2
  Sněte o svých oblíbených věcech. Možná to není tak produktivní, jako snění o vašich cílech, ale rozhodně je to zábavné a uvolňující. Sněte o věcech, které vás dělají šťastnými (lidé, činnosti, místa, nebo třeba vaše oblíbená jídla). Nezapomínejte ale na to, že když budete k těmto snům utíkat od povinností a běžného života, mohli byste být nespokojení. [6]
  • Můžete se na chvíli zasnít o vašem oblíbeném místě, kam jezdíte na dovolenou. Díky tomu budete šťastnější, ale spíše jen tehdy, když si naplánujete, že tam opět vyrazíte.
  • Když budete snít o něčem, čeho nikdy nedosáhnete, například o tom, že se do vás zamiluje osoba, která je zadaná, může to pro vás být zdrojem frustrace.
 3. 3
  Přebírejte ve svých snech různé role. Představujte si skutečné situace a přehrávejte si je tak, jako kdyby šlo o skutečný život. Díky tomu se naučíte lépe řešit problémy a vcítit se do ostatních lidí.
  • Pokud chcete zkusit i něco jiného, představte si, že prožíváte příběh ze své oblíbené knihy, nebo filmu. Co byste udělali na místě protagonistů? Jak by na vás ostatní postavy reagovaly? Jaké problémy byste museli řešit s hlavními zápornými postavami?
  • Můžete si také představovat, že jste někdo jiný a prožívat pozitivní vlastnosti tohoto člověka. Jak byste v jeho kůži reagovali na určité situace a problémy?
 4. 4
  Sněte o něčem kreativním. Denní snění je skvělým způsobem, jak vymýšlet nové příběhy, písničky, umělecká díla a další inovativní věci. Popusťte uzdu své fantazie a uvidíte, co vás napadne.
  • Můžete například vymyslet produkt, který se vám bude líbit a přijít na to, jak byste ho mohli vyrobit.
  • Když dostanete dobrý nápad, nezapomeňte si ho napsat. Možná je nakonec využijete!
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Kdy byste měli snít

 1. 1
  Sněte o přestávkách ve škole nebo v práci. Dennímu snění se můžete věnovat kdykoli a kdekoli. Dopřejte si menší pauzu mezi vyučovacími hodinami nebo prací. Když budete mít chvíli čas, zkuste se zasnít místo toho, abyste si hráli s telefonem nebo s počítačem. [7]
  • Denní snění během vyučování nebo práce je sice zábavné, ale může vám způsobit problémy. V době, kdy musíte věnovat pozornost tomu, co děláte, nebo poslouchat někoho, jak mluví, byste snít neměli.
 2. 2
  Zasněte se v autě, v autobuse, nebo ve vlaku. Denní snění při cestování je skvělé. Když můžete z okna sledovat krajinu, snadno se uvolníte a zapomenete na všechny starosti. Sedněte si k oknu a využijte této chvíle k tomu, abyste se mohli na chvíli zasnít.
 3. 3
  Zasněte se při cvičení. Pokud chodíte běhat, plavat, nebo jezdíte na kole, pravděpodobně již víte, že toho můžete skvěle využít k přemýšlení a snění. Využijte tuto dobu k tomu, abyste se na chvíli zasnili.
 4. 4
  Zasněte se ráno a večer. Brzy ráno a pozdě v noci se vám bude snít skvěle. Když budete ležet v posteli a budete uvolnění, nebude vám nic bránit na chvíli se zasnít. Když budete unavení, nebude vás trápit logické myšlení a budete moci snít o čemkoli.
  Reklama

Tipy

 • Pokud vás něco trápí, můžete se díky dennímu snění pokusit to změnit. Denní snění vám zlepší náladu a možná přijdete na to, jak své problémy vyřešit.
 • Vymyslete si pro sebe novou postavu a převezměte na sebe její roli. Můžete si vymyslet i další postavy a přehrávat si v hlavě svůj vlastní příběh.
 • Pokud chcete mít ještě lepší denní sny, snažte se zapamatovat si pocity, které přes den pocítíte a pokusit se je ve snu vyvolat.
 • Naučte se snít a zároveň dávat pozor, co se děje okolo vás. Zní to možná trochu kontraproduktivně, ale uvidíte, že když to budete umět, bude pro vás snění jednodušší.
 • Nesněte ve chvíli, kdy si s někým povídáte – je to neslušné a mohli byste tím toho člověka naštvat.
 • Nesněte v době, kdy se máte věnovat něčemu jinému. Mohlo by vás to stát dobrou známku, nebo dokonce pracovní místo!


Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 45 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 3 205 krát
Stránka byla zobrazena 3 205 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama