Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Spát nahý má tolik výhod, že je zvláštní, že to nedělá více lidí. Je to skvělé pro vaše zdraví, pro vaši pleť i pro váš milostný život. Pokud jste zvyklí spát v pyžamu, může vám nějakou dobu trvat, než si zvyknete na spánek bez oblečení, ale jakmile se do toho dostanete, už se nikdy nebudete chtít vrátit zpět.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Přechod z pyžama na nahé spaní

 1. 1
  Začněte spát ve spodním prádle. Pokud jste zvyklí spát ve skutečném pyžamu, měli byste si na spánek bez oblečení postupně zvykat. Pokud spíte například v tričku, pravděpodobně by vám ze začátku nedělalo dobře spát úplně bez oblečení. Zkuste to prozatím pouze se spodním prádlem (bez podprsenky) a uvidíte, jaký z toho budete mít pocit.
  • Když budete spát ve spodním prádle, přiblížíte se spánku bez oblečení, protože budete mít více holé kůže. Díky tomu budete mít zdravější pleť.
  • Když budete mít spodní prádlo, vaše tělo se bude spoléhat na tuto vrstvu oblečení a k zakrytým částem vašeho těla se nedostane dostatek vzduchu. Proto je dobré si vyzkoušet spát i bez oblečení.
 2. 2
  Spěte nazí pod prodyšnými látkami. Spát nahý je zdravé, protože při tom vaše pokožka může dýchat a odpočine si od oblečení, které na sobě máte celý den. Vybírejte si prodyšné materiály, zejména bavlnu, aby vám kolem těla mohl procházet vzduch.
  • Polyester a další syntetické materiály nejsou zdravé pro vaši pleť. Tyto látky k vaší pleti nepustí vzduch, bude vám v nich horko a tím přijdete o všechny výhody spaní bez oblečení.
  • Pokud chcete spát zdravě, kupte si ložní prádlo z organických vláken, abyste svoji pokožku nevystavovali žádným chemikáliím.
 3. 3
  Pořiďte si povlečení na léto a povlečení na zimu. Někteří lidé si stěžují na to, že v zimě nemohou spát nazí, protože je jim zima. Tento problém snadno vyřešíte tím, že si pořídíte sezónní ložní prádlo. Pokud máte dobrou přikrývku, nebudete potřebovat pyžamo. V létě vám bude stačit pouze tenká přikrývka a lehké povlečení.
  • Je dobré mít nachystané větší množství bavlněných přikrývek, abyste si mohli v případě potřeby vzít další a nebyla vám zima.
  • Je dobré po celý rok používat svrchní přikrývku. Když vám bude horko, můžete si ji sundat a stále zůstanete přikrytí.
 4. 4
  Před spaním si dejte koupel. Možná zjistíte, že se vám bude bez oblečení spát lépe, když si dáte před spaním sprchu nebo koupel. Budete čistí a povlečení vám také vydrží déle čisté. Teplá koupel vás také uspí, takže se vám bude snáze usínat.
 5. 5
  Poblíž postele mějte župan. Ráno budete potřebovat něco, co si budete moci obléct, aby vám nebyla zima. Župan se vám bude hodit také pro případ neočekávané události. Když budete vědět, že máte na dosah ruky nějaké oblečení, budete spát klidněji.
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Výhody spaní bez oblečení

 1. 1
  Zjistěte, zda váš partner chce také spát nahý. Při tělesném kontaktu se do těla dostává oxytocin, což je hormon, který snižuje hladinu stresu a krevní tlak. [1] Když budete s partnerem spát oba nazí, budete využívat maximální výhody spánku bez oblečení.
  • Kromě toho pravděpodobně budete mít častěji sex. Spaní bez oblečení vám pomůže dodat vašemu vztahu více intimity. [2]
  • Pokud chcete mít jistotu, že budete mít oba pohodlí, dejte si k posteli ještě několik přikrývek navíc.
 2. 2
  V ložnici byste měli mít teplotu maximálně 20 stupňů. V chladnějších teplotách se lidem spí lépe. Když se vaše tělo přehřeje, nepodaří se vám usnout hlubokým zdravým spánkem. [3] Bez ohledu na roční období byste měli v ložnici udržovat nízkou teplotu, aby si vaše tělo mohlo upravit tělesnou teplotu. Když vám v noci bude chladno, vezměte si další deku – je to mnohem lepší, než oblékat si těsné pyžamo.
  • Když budete spát v chladnější teplotě, vaše tělo bude správně regulovat hladinu melatoninu a růstového hormonu. Když se vám nepodaří spát hluboce, vaše tělo tyto hormony nezvládne produkovat a vy si vůbec neodpočinete.
  • Když budete spát hlubokým spánkem, upraví se vám i hladina stresového hormonu kortizolu, který způsobuje přibírání a další zdravotní problémy. Je důležité dopřát tělu v noci správný odpočinek. [4]
 3. 3
  V ložnici byste měli mít úplnou tmu. Když budete spát nazí v chladné místnosti, měli byste také zajistit, abyste měli úplnou tmu. Vypněte všechna elektronická zařízení, aby vás v noci nerušilo žádné světlo. Když budete spát ve tmě, vaše tělo si odpočine mnohem lépe.
  • Nedívejte se před spaním do počítače ani do telefonu, jinak se vám bude spát špatně.
  • Pokud vás v noci ruší osvětlení z ulice, kupte si kvalitní žaluzie nebo závěsy.
 4. 4
  Umožněte, aby vám kolem těla proudil vzduch. Chladný suchý vzduch má příznivý vliv na krevní oběh a poskytuje také skvělé podmínky pro zlepšení zdraví (nejen) pohlavních orgánů. Když mají muži pohlavní orgány v chladnější teplotě, mají zdravější spermie. U žen lze spaním bez oblečení předejít kvasinkovým infekcím. [5]
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Jak spát pohodlně bez oblečení

 1. 1
  O všechno se postarejte ještě než půjdete do postele. Pokud žijete v domě s jinými lidmi, pravděpodobně se budete chtít vyhnout nepříjemným situacím. Nejprve uložte děti a nachystejte si vše, co potřebujete a potom se teprve svlečte. Omezíte tím riziko, že na někoho večer narazíte úplně nazí.
  • Pokud máte strach, svlékněte se až těsně před tím, než půjdete do postele. Vyčistěte si zuby a zhasněte světla ještě oblečení a až potom se svlékněte.
  • Nezapomeňte si k posteli nachystat župan.
 2. 2
  Pokud vám to pomůže, zamkněte dveře. Pokud si můžete zamknout dveře od ložnice, aby se vám tam nikdo nedostal, udělejte to. Pokud žijete v domě s jinými lidmi, můžete si dát na dveře zámek, abyste neměli obavy. Pokud máte malé děti a nemůžete si dveře zamknout, dejte si za ně alespoň židli, nebo pod ně dejte tlustý ručník, abyste měli čas na sebe něco hodit, kdyby vám do ložnice šly děti.
 3. 3
  Nastavte si budík tak, abyste vstávali brzy. Než vám přijdou do ložnice děti, budete již vzhůru a oblečení. Pokud potřebujete více spánku, nebo víte, že někteří lidé v domě vstávají dříve, můžete si ráno obléct noční košili a vrátit se do postele.
 4. 4
  Promluvte si s dětmi o soukromí. Měli byste si s dětmi promluvit o tom, že je vaše ložnice soukromým místem a že by tam neměly chodit. Naučte je klepat a čekat na vyzvání, abyste měli dostatek času si něco obléct.
  • Pravděpodobně se stane, že vás děti spatří nahé – není na tom nic špatného. Je přirozené spát bez oblečení, takže není nutné to před dětmi skrývat.
  • Když svým dětem řeknete, že s partnerem spíte nazí a že si zasloužíte trochu soukromí, jistě to pochopí a vy se vyhnete nepříjemným situacím.

Tipy

 • Sprchujte se každý večer, abyste měli stále čisté povlečení.
 • Pokud si nemůžete dovolit spát nazí, spěte v prodyšném spodním prádle.
 • Dejte si na dveře ceduli s žádostí o klepání.
 • Můžete spát ve spacáku – nebude vám zima a když vám někdo vejde do ložnice, neuvidí, že spíte nazí.
 • Když vám někdo vejde do ložnice a uvidí vás nahé, řekněte mu, že má odejít, nebo prostě dělejte, jako kdyby se nic nestalo.
 • Pokud nemáte stoprocentní soukromí, můžete si oblečení vzít i do postele a mít ho vedle sebe pod přikrývkou.
 • Mějte oblečení nachystané poblíž postele.

Varování

 • Pokud jste náměsíční, nebo berete léky, které mohou způsobit náměsíčnost, neměli byste spát nazí. Jistě se nechcete probudit uprostřed noci nazí v obýváku s celou rodinou nad vámi.


O tomto wikiHow

Alex Dimitriu, MD
Spoluautorem článku je :
Specialista na spánkovou medicínu a psychiatrii
Tento článek spoluautorem článku je Alex Dimitriu, MD. Alex Dimitriu, MD je vlastníkem Menlo Park Psychiatry and Sleep Medicine, kliniky se sídlem v oblasti San Francisco Bay Area s odbornými znalostmi v oblasti psychiatrie, spánku a transformační terapie. Alex získal doktorát z medicíny na Stony Brook University v roce 2005 a v roce 2010 absolvoval program Sleep Medicine Residency Program of School of Medicine na Stanfordské univerzitě. Profesionálně má Alex dvě atestace v psychiatrii a medicíně spánku. Tento článek byl zobrazen 11 482 krát
Stránka byla zobrazena 11 482 krát.

Pomohl vám tento článek?