Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Novoroční předsevzetí jsou cíle a sliby, které si lidé dávají na Nový rok, aby měli důvod se během následujícího roku snažit nějak zlepšit svůj život. Pro většinu z nás je ale velmi obtížné svá předsevzetí splnit a sliby dodržet. Tady je seznam věcí, které vám mohou pomoci dosáhnout všeho, co jste se na Nový rok rozhodli změnit.

Metoda 1 ze 3:
Vytváření předsevzetí a příprava

 1. 1
  Promyslete si dobře předsevzetí, která si hodláte dát. Mohou se týkat čehokoliv, nemusí být jen velká, jako například skoncovat s kouřením a zhubnout, která si dává na Nový rok obrovské množství lidí. Dělejte si poznámky a vyzkoušejte například následující:
  • Zvažte, co můžete udělat pro své zdraví. Zeptejte se sami sebe, zda byste například neměli pít více vody. Co přestat kouřit? Omezit smažené jídlo a fastfood? Stát se vegetariánem? Začít více cvičit?
  • Jaké jsou vaše vztahy s ostatními lidmi? Můžete být lepším manželem, přítelkyní, otcem, kamarádkou? Můžete nějak zlepšit vztahy s příbuznými?
  • Zeptejte se sami sebe, jak si stojíte v zaměstnání. Můžete udělat něco pro to, abyste byli v práci úspěšnější a spokojenější? Lépe si vše zorganizovat? Přestat úkoly odkládat?
  • Zamyslete se, jak můžete změnit svět. Existuje něco, co můžete změnit, když se připojíte k aktivistům, začnete se zajímat o určitou problematiku a budete mezi lidmi šířit povědomí o ní?
 2. 2
  Zvolte si jeden nebo dva větší, ale zvládnutelné cíle. Prohlédněte si své poznámky a rozhodněte se, co je pro vás opravdu důležité. Nerozhodujte se příliš dlouho, většinou jsou to právě věci, které si zvolíte automaticky a podvědomě, které pro vás mají největší význam.
 3. 3
  Vytvořte si “systémy.” Systém je způsob, jak zvládnout i náročnější úkoly. Potřebujete si náročný cíl rozdělit na menší části, které se dají snáze zdolat. Pokud si necháte cíl předsevzetí příliš neurčitý, snadno se na své cestě ztratíte a váš zájem bude rychle opadat. Právě tomu může správně vytvořený systém zabránit.
  • Například, pokud jste se rozhodli, že během příštího roku zhubnete 15 kilo, můžete do svého předsevzetí zahrnout omezení fastfoodu, limonád, čokoládových tyčinek a sladkých nápojů a naopak pití více vody. Slibte si, že do března budete tři dny v týdnu chodit do práce pěšky. Postupně pak přidejte ještě dva dny týdně, které budete chodit cvičit.[1]
 4. 4
  Prohlédněte si svůj seznam a každou položku kriticky zhodnoťte. Vaše cíle by měly pokaždé splňovat následující parametry:
  • S – Specifičnost. Znamená to, že máte systém, který vám pomůže vašeho cíle dosáhnout. Víte přesně, co je potřeba udělat, abyste se propracovali přes menší cíle k tomu velkému.
  • M – Měřitelnost. To znamená, že až cíle dosáhnete, změny budou viditelné. Budete se cítit jinak (lépe), protože budete zdravější nebo protože se zlepší váš rodinný a společenský život atd.
  • D – Dosažitelnost. Váš cíl musí být realistický a dosažitelný. Dávat si náročná předsevzetí může být prospěšné, ale pokud budete mířit příliš vysoko, můžete být z dílčích neúspěchů tak zklamaní, že vás přejde chuť i na menší změny, natož na to, abyste se snažili o náročnější cíle.
   • Například, pokud jste nikdy v životě neběhali, nedávejte si za cíl uběhnout maraton. Začněte s kratšími tratěmi, úplně postačí 3 nebo 5 kilometrů a teprve později se můžete dál vypracovat.
  • O – Odměna. Dosažení vašeho cíle by mělo být pro vás opravdu důležité. S nějakým aspektem svého života jste již delší dobu nespokojeni a máte proto silnou motivaci ke změnám.
  • T – Sledovatelnost změn. Je to podobné jako měřitelnost, ale znamená to, že budete po celou dobu moci vidět dílčí pokrok. Udělali jste si rozvrh a dodržujete ho? Opravdu postupně hubnete kilo za kilem (pokud je to vaším cílem)? Zlepšujete vztahy se svými bližními? A tak dále. [2]
 5. 5
  Řekněte o svých plánech dalším lidem. Promluvte si o svých předsevzetích a důvodech pro ně se svou rodinou a přáteli. Tento krok je velmi důležitý!
  • Požádejte ostatní o pomoc a podporu během roku, kdy se budete snažit svých cílů dosáhnout. Pokud je to možné, běžte spolu do tělocvičny nebo třeba do obchodu se zdravou výživou. Požádejte, aby vám řekli, když uklouznete a místo vody si dáte Coca Colu, nebo zapomenete na jiný bod ve svém seznamu.
  • Lidé, kteří se s ostatními podělí o své plány a cíle, mají větší šanci, že skutečně dosáhnou úspěchu. Nezáleží na tom, zda je to proto, že mají podporu, která je žene dál, nebo proto, že se obávají ztrapnění v případě, že selžou.[3]
 6. 6
  Vytiskněte si kopie svých předsevzetí. Uložte si seznam cílů do každého počítače nebo elektronického zařízení, které vlastníte, například do mobilu nebo tabletu.
  • Seznam si pošlete také na pracovní emailovou adresu a uložte si jej.
  • Zmenšený vytištěný seznam si dejte také do peněženky.
  • Jeden výtisk si magnetkami přicvakněte také na ledničku! Použijte jasně barevný papír, aby seznam upoutal vaši pozornost a neschoval se za lístečky s nákupním seznamem a pohlednice od známých.
  Reklama

Metoda 2 ze 3:
Začněte plnit předsevzetí

 1. 1
  Vytvořte si rozvrh. Mnohem důležitější něž přesná uzávěrka, do kdy musíte cíl splnit, je stanovit si rozvrh, jak se k němu dostanete. Některé cíle jsou vlastně celoživotní změny, ve kterých budete pokračovat i poté, co dané předsevzetí splníte.
  • Například proces hubnutí nebo zlepšování vztahů s rodinou a přáteli nemusíte “ukončit”, jakmile cíle dosáhnete. Abyste zase nepřibrali, budete si muset uchovat zdravější životní styl, který jste si vypracovali. Abyste měli lepší vztahy s okolím, budete muset pokračovat v tom, co jste začali pro jejich zlepšení dělat. Zvažte následující:
  • Pokud je vaším cílem zhubnout, nechte si dostatek času na to, abyste to udělali zdravým způsobem a rozepište si rozvrh cvičení. Také si promyslete každodenní jídelníček a postupné změny, které v něm uděláte.
  • Chcete-li být lepším rodičem nebo kamarádem, případně být úspěšnější v zaměstnání, udělejte si seznam, ve kterém bude každý jednotlivý krok a další dílčí kroky, které jsou pro pokrok zapotřebí.[4]
 2. 2
  Začněte okamžitě dodržovat svůj plán. Nečekejte na inspiraci, nečekejte na pondělí. Nejlepší, co můžete udělat, je prostě 1. ledna začít jednat a zaznamenávat si svoje pokroky.
  • Chcete-li například zhubnout, neříkejte si, “Začnu hned zítra.” Začněte hned teď! Začátek může být ta nejtěžší část, ale jakmile dostanete nové způsoby pod kůži a stanou se vaší přirozenou součástí, všechno půjde lépe. [5]
 3. 3
  Najděte si mentora a pravidelně se s ním scházejte a hodnoťte vaše pokroky. Pomůže vám to, abyste se soustředili a navíc posoudili, zda jsou vaše metody skutečně účinné.
  • Ještě lepší je najít si někoho, kdo si dal stejné předsevzetí, jako vy. Máte-li kamaráda, který se také pokouší zhubnout, dodávejte si navzájem odvahu a motivujte jeden druhého. Své pokroky můžete také konzultovat s lékařem nebo osobním trenérem, kteří vám mohou dobře poradit.
 4. 4
  Připomínejte si své cíle. Každý den vašeho rozvrhu nebo kalendáře si zapište, čeho chcete ten den dosáhnout a kdy to uděláte – a samozřejmě nezapomeňte jít a udělat to, ať už máte kolik chcete práce.
  • Chcete-li zhubnout, sepište si, co budete jíst a jak budete každý týden cvičit.
 5. 5
  Soustřeďte se raději na pokrok, než na konečný cíl. Jděte na to krok za krokem a těšte se z toho, jak se zlepšujete. Jediný způsob, jak dosáhnout vysněného cíle je dokončit každý malý dílčí krok, s hrdostí si ho odškrtnout a pak postoupit k dalšímu.[6]
  • Připomínejte si, kolik kilo už se vám podařilo zhubnout nebo o kolik už se cítíte zdravější bez ohledu na to, že vám hubnutí nejde tak rychle, jak jste si původně představovali. Zvládnete to!
 6. 6
  Prostředí okolo sebe si uzpůsobte tak, aby vám dodržení předsevzetí ulehčovalo. Snažte se také zbavit zlozvyků, které vám dosažení cíle ztěžují a mohou vás svádět na nesprávnou cestu.
  • Například běžecké boty si postavte hned ke dveřím. V lednici dejte dopředu ovoce a zeleninu. Zbavte se nezdravého jídla a nové už nekupujte.
  • Pokud jíte ve fastfoodech při zábavných výletech s rodinou nebo setkávání s přáteli, nevzdávejte se času se svými blízkými – raději najděte restauraci, kde se vaří zdravěji. Nebo v restauraci nejezte vůbec a svačinu si vezměte s sebou, případně úplně změňte aktivity a místo oběda se s rodinou projeďte na kole.
  Reklama

Metoda 3 ze 3:
Udržení nových návyků a splnění předsevzetí

 1. 1
  Odměňte se. Dopředu si stanovte, jaký budete mít systém odměn za dosažení menších, dílčích cílů. Dopřávejte si malé radosti a po splnění velkého cíle si nadělte “hlavní cenu” za svůj úspěch.
  • pokud je vaším cílem zhubnout, můžete si po každém dílčím úspěchu koupit nějaké o číslo menší oblečení a po dosažení vysněné váhy si dopřát hezkou dovolenou, kde svou novou postavu ukážete.
 2. 2
  Připomínejte si své úspěchy. Udržet si motivaci, nadšení a odvahu k tomu, abyste výrazně změnili svůj život, není snadné, pokud výsledky svého snažení nevidíte ihned.
  • Zpočátku po dosažení každého malého cíle věřte, že vytrvalost a disciplína při plnění předsevzetí se vám v dlouhodobém horizontu vyplatí. Pokud se snažíte zhubnout a bojujete s pravidelným cvičením, myslete na to, jak každá minuta pohybu spaluje tuk a přibližuje vás k vysněné postavě.[7]
 3. 3
  Postavte se svému strachu ze změny. Strach ze změny bývá dost často příčinou, proč lidé vzdají pokus dodržet předsevzetí. Vysněný cíl zní lákavě, ale strach ze změny ho převáží. Abyste se tomu vyhnuli, uvědomte si, že vaše výmluvy mohou právě tento strach šikovně skrývat.
  • Zapomeňte na větu "To nejde" a nahraďte ji větami "Já to dokážu" a "To půjde".
  • Dejte pravá jména výmluvám, které používáte, když se vám nechce do práce na svém předsevzetí. Když se nad výmluvami zamyslíte, uvědomíte si, co se za nimi skrývá a co můžete udělat, abyste překážky překonali.
  • Vyvarujte se obviňování ostatních lidí nebo okolností z toho, že se vám nedaří dosáhnout svých cílů. Pokud převezmete odpovědnost za svůj život a za svá předsevzetí, žádné vnější vlivy nemohou za to, že nesplníte to, co jste si slíbili.
 4. 4
  Pochopte svůj vlastní obranný mechanismus. Napište si seznam věcí, které děláte jen ze zvyku a které vám brání v tom, dosáhnout toho, po čem opravdu toužíte. Pak si vedle napište další seznam, tentokrát s věcmi, které považujete za lepší a které vás naplňují a které byste dělali raději.
  • Zahrnuje to změnu starých návyků, o které byla řeč v předchozím kroku, i kdyby to měly být věci, které jste kdysi dělávali rádi. Například pokud chcete zhubnout a s rodinou a přáteli trávíte chvíle nejčastěji v restauracích, buď si začněte vybírat podniky, kde vaří zdravěji, nebo místo večeří a obědů podnikejte něco jiného, co vás sblíží a pobaví.
 5. 5
  Pokud selžete, začněte znovu. Každý se někdy setká s vnějšími faktory a událostmi, které odvedou jeho pozornost od vytyčených cílů. Použijte pondělí jako den, kdy se dáte dohromady a začnete znova, pokud nějakým způsobem uklouznete nebo prožijete týden, kdy se vám nic nedaří, ať už z jakýchkoliv důvodů.
  • Existují dokonce i různé zájmové skupiny s názvy jako “Začnu v pondělí”, které pořádají nejrůznější akce na podporu zdravého životního stylu, jako je například “bezmasé pondělí,” “pondělí bez stresu,” a “pondělí v pohybu.” Nebuďte na sebe příliš tvrdí, pokud se vám něco nepovede a připomínejte si pokrok, kterého jste už dosáhli. Netrapte se a v pondělí začněte znovu.[8]
 6. 6
  Opřete se o tým svých příznivců. Ať už jste si jako svého pomocníka vybrali kohokoliv, přátele nebo někoho z rodiny, placeného kouče, terapeuta nebo někoho jiného, požádejte je o pomoc a podporu, pokud přijdou těžké časy, kdy vám chybí motivace a kdy potřebujete, aby vás někdo popostrčil a vrátil zpátky do hry.
  • Nečekejte, že všechno zvládnete úplně sami, nebojte se požádat ostatní o rady, nápady a hodnocení, jak se vám daří.[9]
 7. 7
  Veďte si deník. Každý den si během následujícího roku si zapište alespoň jednu věc, za kterou jste vděční a jednu větu o vašem postupu v dosažení vysněného cíle.
  • Při psaní přemýšlejte nad: Jaké chvíle si chci z každého dne zapamatovat? Jakým směrem jste dnes pokročili nebo co jste udělali pro změnu k lepšímu? Když si budete své postřehy zapisovat, zůstanete nohama na zemi a udržíte si silnější motivaci pokračovat.
  Reklama

Tipy

 • Nedávejte si novoroční předsevzetí když máte špatnou náladu nebo když vás tlačí čas. Dopřejte si dostatek času a seznam si promyslete. Pak bude dosažení cílů mnohem snazší.
 • Zvažte malou soutěž s rodinou nebo kamarády – může vám to pomoci, pokud je váš cíl opravdu nesnadný. Co udělá ten, kdo prohraje? Koupí všem zdravý oběd? A co takhle skvělá rodinná dovolená na pláži, pokud každý do července splní své předsevzetí?
 • Pravidelně své cíle přehodnocujte. Je váš časový harmonogram realistický? Je opravdu možné dosáhnout cíle předem zvoleným způsobem?
Reklama

Související články

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 38 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 6 501 krát
Kategorie: Vánoce
Stránka byla zobrazena 6 501 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama