Jak spočítat průměr

V tomto článku:Výpočet aritmetického průměruReference

V matematice je "aritmetický průměr" druh průměru, který se zjišťuje vydělením součtu sady čísel počtem těchto čísel v sadě. Ačkoliv to není jediný druh průměru, je aritmetický průměr to, co si většina lidí představí, když je řeč o průměru. Aritmetický průměr můžete použít pro mnoho užitečných účelů ve vašem každodenním životě, od vypočítání času, který vám trvá dostat se domů z práce, po zjištění, kolik peněz jste v průměru utratili za týden.[1]

Výpočet aritmetického průměru

 1. 1
  Určete sadu hodnot, které chcete zprůměrovat. Tato čísla mohou být velká nebo malá a může jich být tolik, kolik chcete. Jen se ujistěte, že používáte reálná čísla, nikoliv proměnné.
  • Například: 2,3,4,5,6.
 2. 2
  Sečtěte svá čísla dohromady a zjistěte jejich sumu. Můžete použít kalkulačku, nebo tabulku, nebo to spočítat z hlavy, pokud je sada čísel dost lehká.
  • Například: 2+3+4+5+6=20.
 3. 3
  Spočítejte počet hodnot ve skupině. Pokud máte v sadě hodnoty, které se opakují, každá z nich se při určení celkového počtu počítá.
  • Například: 2,3,4,5, a 6 je celkem pět hodnot.
 4. 4
  Vydělte sumu sady čísel počtem hodnot. Výsledek je aritmetickým průměrem neboli průměrem vaší sady. To znamená, že pokud by každé číslo ve vaší sadě bylo jejím aritmetickým průměrem, vyjde stejný součet.
  • Například: 20 ÷ 5 = 4
   Proto 4 je aritmetickým průměrem daných čísel.

Tipy

 • Mezi jiné druhy průměrů patří "mode" a "medián." Modus je hodnota opakovaná v dané sadě nejčastěji. Medián je číslo v sadě, které má stejné množství vyšších a nižších hodnot v sadě. U těchto průměrů často vycházejí ve stejné sadě čísel jiné výsledky, než u aritmetického průměru.

Informace o článku

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 28 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.

Kategorie: Matematika

V jiných jazycích:

English: Calculate the Mean, Español: calcular la media, Português: Calcular a Média Aritmética, Deutsch: Den Mittelwert berechnen, Français: calculer la moyenne, Italiano: Calcolare la Media, Русский: вычислить среднее арифметическое, Nederlands: Het gemiddelde berekenen, Bahasa Indonesia: Menghitung Mean, 中文: 计算平均值, العربية: حساب الوسط الحسابي, हिन्दी: मीन कैलकुलेट (Mean Calculate) करें, ไทย: คำนวณหาค่าเฉลี่ย, Tiếng Việt: Tính Giá trị Trung bình, 한국어: 평균 구하는 방법

Stránka byla zobrazena 3 343 krát.
Byl tento článek přesný?