V matematice je "aritmetický průměr" druh průměru, který se zjišťuje vydělením součtu sady čísel počtem těchto čísel v sadě. Ačkoliv to není jediný druh průměru, je aritmetický průměr to, co si většina lidí představí, když je řeč o průměru. Aritmetický průměr můžete použít pro mnoho užitečných účelů ve vašem každodenním životě, od vypočítání času, který vám trvá dostat se domů z práce, po zjištění, kolik peněz jste v průměru utratili za týden.[1]

Metoda 1 ze 1:
Výpočet aritmetického průměru

 1. 1
  Určete sadu hodnot, které chcete zprůměrovat. Tato čísla mohou být velká nebo malá a může jich být tolik, kolik chcete. Jen se ujistěte, že používáte reálná čísla, nikoliv proměnné.
  • Například: 2,3,4,5,6.
 2. 2
  Sečtěte svá čísla dohromady a zjistěte jejich sumu. Můžete použít kalkulačku, nebo tabulku, nebo to spočítat z hlavy, pokud je sada čísel dost lehká.
  • Například: 2+3+4+5+6=20.
 3. 3
  Spočítejte počet hodnot ve skupině. Pokud máte v sadě hodnoty, které se opakují, každá z nich se při určení celkového počtu počítá.
  • Například: 2,3,4,5, a 6 je celkem pět hodnot.
 4. 4
  Vydělte sumu sady čísel počtem hodnot. Výsledek je aritmetickým průměrem neboli průměrem vaší sady. To znamená, že pokud by každé číslo ve vaší sadě bylo jejím aritmetickým průměrem, vyjde stejný součet.
  • Například: 20 ÷ 5 = 4
   Proto 4 je aritmetickým průměrem daných čísel.
  Reklama

Tipy

 • Mezi jiné druhy průměrů patří "mode" a "medián." Modus je hodnota opakovaná v dané sadě nejčastěji. Medián je číslo v sadě, které má stejné množství vyšších a nižších hodnot v sadě. U těchto průměrů často vycházejí ve stejné sadě čísel jiné výsledky, než u aritmetického průměru.

Reklama

Související články

Jak vypočítat odmocninu bez kalkulačky
Jak vypočítat obsah kosočtverce
Jak vypočítat rozlohu v metrech čtverečních
Jak vypočítat obsah trojúhelníku
Jak vypočítat průměr kruhu
Jak spočítat poloměr kruhu
Jak narýsovat pravidelný šestiúhelník
Jak vypočítat obsah šestiúhelníku
Jak vypočítat pravděpodobnost
Jak určit převodový poměr
Jak vypočítat směrodatnou odchylku
Jak spočítat poměry
Jak vypočítat objem trojbokého hranolu
Jak seřadit zlomky od nejmenšího po největší
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 28 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 6 150 krát
Kategorie: Matematika
Stránka byla zobrazena 6 150 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama