Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Propojit dvě domácnosti chce spoustu práce, ale když si to dobře naplánujete, bude to snadné a bude vás to i bavit. Nejprve musíte udělat velký úklid a zbavit se všeho, co nepotřebujete. Zjistěte, co si musíte nechat a vytvořte si nové bydlení kombinací toho, co vy a váš nový spolubydlící chcete doma mít. Potom se budete muset naučit žít společně tak, aby vaše domácnost fungovala.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Rozhodněte se, co si chcete nechat

 1. 1
  Než začnete, proberte spolu vaše očekávání. Spojit dvě domácnosti možná zní jednoduše, ale je to v podstatě jako skládat puzzle. Tento proces může být velmi intenzivní, protože se možná budete muset vzdát některých svých oblíbených věcí. Přizpůsobit svůj životní styl bydlení s jinými lidmi bude vyžadovat určité kompromisy. Než začnete, promluvte si se svými novými spolubydlícími a učiňte společně velká rozhodnutí, abyste se vyhnuli problémům.
  • Promluvte si o tom, jak byste si novou domácnost představovali. Co doma chcete mít? Nebude vám vadit, když váš nový domov bude kombinací majetku všech lidí, kteří v něm budou žít?
  • Promluvte si o tom, kterých svých věcí si nejvíce vážíte? Očekáváte, že se váš partner něčeho vzdá? Nebo máte vy sami něco, čeho se nehodláte vzdát? Tyto věci byste si měli vyjasnit co nejdříve.
 2. 2
  Vykliďte komory a sklepy. Ať už se stěhujete do nového bytu, nebo se někdo stěhuje k vám, budete muset vyklidit co nejvíce prostoru. Udělejte si čas na to, abyste uklidili všechny skříně, komory, půdy a sklepy a všechna další místa, na kterých skladujete věci, které moc často nepoužíváte. Zjistěte, co potřebujete a co nepotřebujete a naplánujte si, co uděláte s věcmi, které moc často nepoužíváte. Udělejte si tři hromady – „ponechat,“ „rozdat“ a „nevím.“ Můžete věci přesouvat z hromady na hromadu, jak budete potřebovat. [1]
  • Zamyslete se nad tím, jak často používáte své věci. Dobrým pravidlem je, že byste se měli zbavit všeho, co jste nepoužili v posledních 12 měsících.
  • Uspořádejte zahradní bazar, nebo odneste své nepotřebné věci charitě. Zahradní bazary se pořádají na jaře, v létě a na podzim, když je venku hezké počasí. To, co neprodáte, můžete někomu darovat.
  • Je mnohem jednodušší se věcí zbavit dříve, než začnete balit a stěhovat. Bude pro vás i jednodušší přesunout se do nového bytu, když s sebou nebudete tahat zbytečnosti, které byste později stejně vyhodili.
 3. 3
  Zbavte se věcí, které máte víckrát. Jednou z nejtěžších věcí při stěhování s jinými lidmi je rozhodnout, které věci si necháte v případě, že máte oba to samé. Záleží na tom, kolik prostoru v novém bytě budete mít – možná se budete muset zbavit nábytku, spotřebičů, ale i jiných věcí. Nikdo nepotřebuje doma mít dvě trouby. Sejděte se a napište si seznam věcí, které máte dvakrát a rozhodněte se, které z nich si necháte. Zamyslete se hlavně nad následujícími věcmi:
  • Nábytek: postele, skříně, stolky, gauče, kuchyňské stoly, křesla atd.
  • Spotřebiče: mixéry, myčky, sušičky, pračky, kávovary atd.
  • Kuchyňské potřeby: otvíráky, hrnce, pánve atd.
  • Prádlo: ložní prádlo, ručníky atd.
 4. 4
  Napište si seznam toho, bez čeho se neobejdete. K některým věcem pravděpodobně budete mít silný citový vztah a přestože byste se jich mohli zbavit, nezvládnete to bez nich. Sedněte si s partnerem a napište si seznam toho, čeho se nehodláte zbavit. Pokud jde o větší věci, které vyžadují spoustu místa, promluvte si o tom, kam je dáte a zda skutečně trváte na tom, že si je necháte. [2]
  • Váš seznam by neměl být o mnoho delší, než seznam vašeho partnera. Musíte mít oba stejnou příležitost nechat si to, co máte rádi.
  • Omezte se na věci, které skutečně potřebujete a potom se zamyslete nad tím, zda se vám domů vejdou i věci, které pouze chcete.
 5. 5
  Zamyslete se nad osobními věcmi a oblečením. Určete si, kde tyto věci budete skladovat. Vy i váš partner byste měl mít jasnou představu o tom, kam tyto věci budete dávat.
  • Pravděpodobně jste byli zvyklí si věci dávat tam, kam jste sami chtěli. Nyní budete muset přemýšlet nad tím, které oblečení budete mít ve skříni a které schováte například do sklepa.
  • Věci, které nenosíte moc často, nebo sezónní oblečení, uložte do krabic nebo do pytlů.
  • Zorganizujte si papíry a dokumenty. Pokud máte finanční záznamy, zamyslete se nad tím, zda je bezpečné je skartovat.
  • Zbavte se všech věcí, které nechcete mít jako společný majetek. Protože budete bydlet spolu, nemůžete očekávat, že budete mít naprosté soukromí a nebudete moci nic tajit. Pokud máte něco, za co se stydíte, pravděpodobně byste se toho měli zbavit.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Naplánujte si rozložení místností

 1. 1
  Nakreslete si půdorys vašeho bytu. Zní to možná jako zbytečná práce, ale rozhodně se vám to při stěhování vyplatí. Nemusíte kreslit nic extrémně složitého, pouze si načrtněte všechny místnosti v bytě a změřte si jejich velikost. Napište si na okraje plánku velikosti pokojů, abyste se mohli předem rozhodnout, co kam dáte. [3]
  • Nezapomeňte nakreslit okna, dveře, skříně, kuchyňskou linku a další věci, které by mohly mít vliv na rozmístění nábytku.
  • Také si pokoje vyfoťte, abyste měli přesnou představu o tom, co kam dáte.
 2. 2
  Rozhodněte se, kam přijdou velké kusy nábytku. Než začnete balit a stěhovat, rozhodněte se, kam umístíte nábytek. Díky tomu budete moci vše začít zařizovat již při stěhování a nebudete muset všechny věci skládat doprostřed pokoje a dlouze přemýšlet nad tím, co s nimi uděláte.
  • Změřte si nábytek, abyste věděli, kam ho můžete dát. Potom výsledky srovnejte s plánem, který jste si nakreslili a představte si, jak bude hotový pokoj vypadat.
  • Nachystejte si vzorky látek z gaučů, koberců, křesel a dalších čalouněných věcí, abyste věděli, které věci se k sobě budou hodit a které ne.
  • Zamyslete se nad nábytkem individuálně, ne podle toho, jak ho máte rozložen nyní.
  • Dodržujte běžná pravidla bytového designu a uspořádejte si bydlení tak, aby se vám líbilo. Například gauče by měly mít ze všech stran trochu volného místa. V ložnici se musíte zaměřit hlavně na postel, spíše než na poličky a rohy.[4]
 3. 3
  Najděte si schéma, které vám bude vyhovovat. Ať už se společně stěhujete do nového bytu, nebo se stěhujete do bytu jednoho z vás, rozhodněte se, jak chcete, aby váš byt vypadal. Musíte být spokojení oba. Můžete vymalovat, koupit nová světla, nové závěsy atd., abyste měli oba pocit, že žijete v bytě, který jste si společně vytvořili.
  • Zjistěte, zda bude možné, abyste v bytě měli každý nějaký prostor sami pro sebe.
  • Určete si místnosti, které budou společné a snažte se zařídit je tak, abyste byli spokojení oba.
  • Můžete si nábytek vylepšit. V dobrém čalounictví vám nejen doporučí novou látku, ale vymění i polštáře. Budete si moci společně vybrat látky, které se vám líbí a přizpůsobit se vašemu společnému vkusu.
 4. 4
  Všechny věci si sbalte do krabic podle místností. Až budete připraveni se stěhovat, začněte si balit věci do krabic. Projděte si celý byt a všechno sbalte. Křehké věci zabalte do novin, aby se jim při přesunu nic nestalo. Pokud vám pomáhají stěhováci, nezapomeňte jim říct, kam všechny věcí patří.
  • Označte si krabice barevně, nebo je popište a požádejte partnera, aby udělal to samé. Například všechny krabice, které patří do kuchyně budou červené, všechny krabice, které patří do obýváku budou modré atd.
  • Krabice potom nechejte odnést přímo do pokojů, do kterých patří.
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Vytvořte si společně nový domov

 1. 1
  Respektujte preference toho druhého. Uvědomte si, že společné bydlení znamená kompromisy. Budete muset změnit svůj životní styl, což ale nemusí být vždy špatné – někdy to může být naopak vzrušující. Pomáhejte si navzájem a respektujte názory a přáno toho druhého.[5]
  • Nevykračujte do společného života špatnou nohou tím, že budete zbytečně tvrdohlaví. Pokud máte tři mixéry, měli byste být schopni se toho svého zbavit pro dobro společné domácnosti.
  • Nehádejte se o tom, co si necháte. Pokud si váš partner chce nechat starožitný stolek po svém dědečkovi, nehádejte se s ním, i když se vám stolek vůbec nelíbí. Pokud jde o rodinné dědictví, mělo by zůstat v rodině.
 2. 2
  Buďte otevření ohledně výsledku. Vaše nová domácnost bude úplně jiná, než ta stará. Neměli byste očekávat něco, co se vám nesplní. Budete muset sladit svůj vkus se vkusem partnera a vytvořit něco úplně nového. Když budete citlivě plánovat, podaří se vám zařídit si domov, který budete oba milovat. [6]
  • Snažte se vytvořit novou domácnost, ne repliku té staré. Pokud se partner stěhuje k vám domů, musíte být ochotni dělat velké změny.
  • Uvědomte si, že se budete muset rozhodovat společně.
 3. 3
  Zapojte také děti. Spojení dvou domácností může být pro děti těžké. Pokud máte děti, měli byste je zapojit do rozhodovacího procesu. Stěhování pro ně bude stresující, takže bude dobré, když budou moci vyjádřit své názory. Zapojte děti do balení, dekorace nového bytu a umožněte jim zařídit si pokoj podle sebe.
  • Nechejte děti, aby se samy rozhodly, které hračky si nechají a kterých se zbaví.
  • Řekněte dětem, že stěhování bude dobrodružství a snažte se zajistit, aby se na to těšily.
 4. 4
  Vytvořte si plán podle svých potřeb. Spojení domácností znamená spojení životních stylů. Zamyslete se nad všemi faktory života, které stěhování ovlivní. Připravte si plán, který bude počítat s vašimi koníčky, domácími zvířaty atd.
  • Pokud máte domácí zvířata, kde jim uděláte pelíšek? Kde budou spát? Kam budete dávat jejich potravu a misky na vodu?
  • Určete si, kdo si kam bude dávat oblečení ještě dříve, než se nastěhujete, abyste po stěhování nemuseli řešit žádné větší zádrhely.
  • Připravte si plán i pro prostory, které jsou navíc, například pro studijní koutek, místnost na čtení atd.
 5. 5
  Sdílejte spolu byt a nikomu nic nediktujte. Nechovejte se panovačně, abyste tohoto rozhodnutí později nemuseli litovat. Každý by měl být schopen přispět k chodu společné domácnosti. Oba byste se v novém bytě měli cítit jako doma.
  • Umožněte partnerovi, který má méně věcí, aby vybral například barvu místnosti, rozmístění věcí, nebo aby si zařídil vlastní pokoj.
  Reklama

Tipy

 • Věci, které jste dostali od rodiny nebo je nechcete, byste měli předat dál. Zavolejte sourozencům, rodičům a přátelům a zeptejte se jich, zda by si tyto věci nechtěli vzít zpět. Některé věci je dobré nechat v rodině – není nutné je hned vyhazovat.
 • Zkuste předpokládat, kolik úložného prostoru bude každý člen domácnosti potřebovat. Uvědomte si, že nepřesouváte pouze nábytek a spotřebiče – každý člověk má nějaké věci.
 • Pro každého je důležité něco jiného. Pokud nechcete, aby váš partner omylem vyhodil vaši krabici dětských komiksů, budete mu to muset říct.
 • Čalouněné věci mají většinou kus látky navíc. Podívejte se pod křeslo a pod gauč a ustřihněte si kousek látky z nenápadného místa, abyste ho mohli použít při sestavování pokoje. Dejte si pozor, abyste čalounění nezničili. Některé kusy nábytku se prodávají s kouskem látky navíc. Můžete si také sehnat vzorky na místě, kde jste nábytek zakoupili.
 • Pošlete přátelům dopis o změně adresy. Nemusíte všem svým známým říkat, že spolu bydlíte – někteří konzervativní lidé by mohli mít problém s tím, že žijete s partnerem, kterého jste si ještě nevzali.
 • Nepotřebný nábytek odneste do bazaru. Zavolejte si do několika bazarů a zjistěte, kde dostanete nejvýhodnější cenu a kdy máte věci přivézt.
 • Pokud se někdo stěhuje k vám, udělejte mu dostatek místa ve skříních, v šuplících atd. Vykliďte mu pokoj ještě dříve, než se nastěhuje.
 • Po sestěhování můžete společně nakupovat věci do vaší nové domácnosti.
 • Stěhování je velmi stresující. Až to budete mít za sebou, oslavte to. Kupte partnerovi nějaký dárek do bytu, otevřete si lahev vína, nebo si zajděte na romantickou večeři.
 • Nezapomeňte projít také krabice s vánočními ozdobami a rozhodnout se, které si necháte.
 • Při stěhování se ujistěte, že nikde nemáte zarámované fotky vás a vašich bývalých partnerů. Tyto fotky si schovejte do alba a rámečky použijte na jiné fotografie.
Reklama

Varování

 • Proberte spolu finanční záležitosti ještě před stěhováním. Když to neuděláte, budete muset později řešit spoustu zbytečných problémů.
 • Neměli byste se rozhodovat sami. Nyní se budete muset o všem rozhodovat společně.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 10 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 2 460 krát
Kategorie: Dům a Zahrada
Stránka byla zobrazena 2 460 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama