Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Zní to sice jednoduše, ale pro mnoho dětí i dospělých je velký problém spolknout léky ve formě tablet. Strach z dávení způsobuje, že se krk stáhne a tableta zůstane v ústech, dokud ji nevyplivnete. Naštěstí existuje spousta způsobů, jak tento problém vyřešit, takže můžete překonat svůj strach z udušení a bez problémů své léky spolknout.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Polykejte tablety s jídlem

 1. 1
  Jezte chleba. Pokud si potřebujete vzít tabletu a nedaří se vám ji spolknout, použijte kousek chleba. Odtrhněte si malý kousek chleba a žvýkejte ho tak dlouho, dokud nebudete připraveni ho spolknout. Než to uděláte, dejte si do úst tabletu tak, abyste ji schovali do chleba. Až zavřete ústa, spolkněte chleba zároveň s tabletou – mělo by to jít snadno. [1] [2]
  • Můžete si místo chleba dát bagetu, krekr, nebo sušenku. Konzistence těchto jídel je podobná, takže vám po rozžvýkání pomohou tabletu spolknout.
  • Můžete se potom také napít trochy vody, aby vám tableta snáze sklouzla do žaludku.
  • Některé léky se musejí brát na lačno. Zkontrolujte si pokyny uvedené v příbalovém letáku, abyste věděli, zda léky musíte brát bez jídla.
 2. 2
  Rozřízněte gumového medvídka. Pokud se vám nedaří spolknout pilulku, můžete si ji strčit do gumového medvídka. Vezměte si jednoho a vyřízněte do něho malou dírku. Do této dírky vložte pilulku a medvídka potom i s ní snězte, ale nežvýkejte ho. Zkuste ho jen spolknout a až ho budete mít v krku, zapijte ho vodou. [3]
  • Pokud nedokážete spolknout medvídka, nebude to snadné. Možná to budete muset chvíli trénovat.
  • Tato metoda se skvěle hodí pro děti. Když tabletu zamaskujete gumovým medvídkem, děti budou léky brát ochotněji.
 3. 3
  Schovejte si tabletu do medu nebo burákového másla. Tablety můžete brát i s medem nebo s burákovým máslem, které vám zvlhčí krk, takže se vám budou polykat snáze. Vezměte si lžičku medu nebo burákového másla a tabletu zatlačte doprostřed. Potom lžíci spolkněte i s tabletou a zapijte ji vodou. [4] [5]
  • U této metody byste se měli napít před spolknutím tablety i po spolknutí tablety. Med a burákové máslo jsou celkem husté, takže se mohou polykat pomaleji. Když budete mít dostatečně vlhko v krku, tableta s jídlem se vám bude polykat mnohem snáze.
 4. 4
  Zkuste jemné potraviny. Pokud se vám nedaří spolknout pilulku s chlebem, zkuste něco jemnějšího, například jablečnou přesnídávku, jogurt, zmrzlinu, pudink, nebo želatinu. Nachystejte si malé množství tohoto jídla a hoďte do něj pilulku, kterou potřebujete spolknout. Potom jídlo snězte i s tabletou. Mělo by se vám polykat snadno.[6]
  • Dejte si pozor, abyste tabletu nerozkousali.
 5. 5
  Natrénujte si to s bonbony. Jedním z důvodů, proč mají lidé problémy s polykáním léků je to, že se jim stáhne krk a lék neprojde. Pokud chcete tento problém překonat, můžete si to natrénovat s bonbony, aby si váš krk na polykání pilulek zvyknul. Nachystejte si malé bonbony, například Skittles nebo mini lentilky. Dejte si bonbon do úst jako pilulku a zapijte ho trochou vody. Opakujte tento postup tak dlouho, dokud si na velikost tablety nezvyknete.
  • Až budete schopni polykat malé bonbony, můžete přejít na trochu větší bonbony, například oříšky M&M, želé fazolky, nebo tic-tac. Opakujte stejný postup i s těmito většími bonbony, abyste se naučili polykat i větší tablety. [7]
  • Trénujte to každý den asi 10 minut, dokud nebudete mít problém spolknout bonbon o velikosti a tvaru tablety, kterou musíte brát.
  • Můžete tímto způsobem naučit děti brát léky. Vysvětlete jim ale, že léky v žádném případě nejsou bonbony a neměly by se jíst jako sladkosti.
 6. 6
  Dejte si mandarinku. Zkuste spolknout celý dílek mandarinky. Až se to naučíte a zvyknete si na to, dejte si tabletu do dílku mandarinky a spolkněte ho i s ní. Měkká a slizká konzistence mandarinky vám umožní spolknout tabletu bez větších obtíží. [8]
  • Zapijte mandarinku trochou vody, abyste měli jistotu, že vám snadno sklouzne do krku.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Berte léky s tekutinami

 1. 1
  Popíjejte studenou vodu. Když berete léky, musíte si dávat pozor na to, aby vám nevyschlo v krku, jinak se vám tablety budou polykat těžko. Než si budete tabletu brát, několikrát se trochu napijte vody. Položte si tabletu co nejdál na jazyk a zapijte ji, aby vám sama spadla do krku.
  • Až budete mít tabletu v krku, ještě se několikrát znovu napijte, abyste ji dostali až do žaludku.
  • Voda by měla mít zhruba pokojovou teplotu – neměla by být ani studená, ani horká.[9]
 2. 2
  Zkuste metodu dvou hltů. Vezměte si tabletu a položte si ji na jazyk. Potom si dejte velký hlt vody a spolkněte vodu, ale ne tabletu. Potom se napijte znovu a s touto vodou již spolkněte i tabletu. Nakonec se znovu napijte, aby se vám tableta dostala až do žaludku.
  • Tato metoda vám umožní otevřít krk s prvním polknutím, aby při druhém polknutí tableta bez problémů sklouzla do krku.[10]
 3. 3
  Použijte brčko. Některým lidem pomáhá zapíjet tablety pomocí brčka. Položte si tabletu co nejdál na jazyk a napijte se vody brčkem. Zkuste tabletu spolknout rovnou s vodou. Po spolknutí se ještě několikrát napijte, aby se tableta dostala až do žaludku.
  • Díky sání z brčka budete mít uvolněnější krk a tekutina se vám do úst dostane rychleji, takže se vám tableta bude polykat snadněji. [11] [12]
 4. 4
  Napijte se nejprve vody. Někteří lidé zjistili, že když před spolknutím tablety vypijí velké množství vody, polyká se jim snadněji. Napijte se vody a opatrně si do úst vložte tabletu. Potom ji spolkněte společně s vodou.
  • Pokud se vám tableta zaklíní v krku, můžete ji zapít větším množstvím vody, aby se uvolnila.
  • Naplňte si ústa z 80% vodou. Když budete mít ústa příliš plná, nepodaří se vám polknout vodu najednou, takže se vám tableta může uchytit v krku.
  • Možná v krku ucítíte vodu nebo tabletu. Většinou to ale nevyvolá dávivý reflex a není to vůbec škodlivé.
  • Místo vody můžete použít i jakýkoli jiný nápoj.[13]
 5. 5
  Pomozte dítěti spolknout tabletu. Někdy musejí tablety brát i tříleté děti. V tomto věku děti nevědí, jak mají tabletu správně spolknout, nebo se bojí udušení a nedaří se jim to. Pokud máte malé dítě, které musí polykat tablety, pomozte mu porozumět tomu, co se děje. Dejte mu napít vody a řekněte mu, aby vodu podrželo v ústech a dívalo se na strop. Vložte mu tabletu do úst a počkejte, až se dostane až ke krku. Po chvíli dítěti řekněte, aby tabletu spolklo a zapilo ji vodou. [14]
  • Můžete zkusit i jinou metodu, například polykání tablet s jídlem.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Alternativní metody

 1. 1
  Zkuste metodu s lahví. Vezměte si plastovou lahev a naplňte ji vodou. Položte si tabletu na jazyk a pevně stiskněte rty hrdlo lahve. Zakloňte se a napijte se vody. Rty mějte stále pevně kolem hrdla lahve a nasajte si vodu do úst. Voda by se měla ihned dostat do krku i s tabletou.
  • Dejte si pozor, abyste v lahvi neměli vzduch.
  • Tato metoda nejlépe funguje s velkými tabletami.[15] [16]
  • Když nasajete vodu do úst a budete zaklonění, krk se vám uvolní a rozšíří, takže nebudete mít problém spolknout tabletu.
  • Tato metoda se nehodí pro děti. Měli by ji využívat pouze dospělí lidé.
 2. 2
  Zkuste se předklonit. Nejprve si tabletu položte na jazyk. Napijte se vody, ale zatím nic nepolykejte. Skloňte hlavu tak, abyste přiblížili bradu k hrudníku. Nechejte tabletu na jazyku a až se dostane až ke krku, spolkněte ji.
  • Tato metoda skvěle funguje s léky ve formě kapslí.[17] [18]
  • Tuto metodu můžete vyzkoušet i s dětmi. Až se dítě napije vody, řekněte mu, aby se zadívalo na podlahu a dejte mu kapsli do úst. Kapsle se dostane až ke krku a dítě ji potom snadno spolkne. [19]
 3. 3
  Uvolněte se. Některým lidem braní léků způsobuje silné úzkosti. Když budete mít strach, vaše tělo se stáhne a nepodaří se vám spolknout tabletu. Pokud se tomu chcete vyhnout, musíte se uvolnit. Posaďte se, vezměte si sklenici vody a snažte se zbavit se své úzkosti. Najděte si nějaké klidné místo, pusťte si svoji oblíbenou hudbu, nebo meditujte.
  • Zklidníte tím nervy a přestanete brát polykání tablet jako něco stresujícího, takže snížíte riziko, že se při polykání tablet budete dávit.
  • Pokud máte velké problémy, můžete si promluvit s psychologem, který vám pomůže zbavit se vaší úzkosti.[20]
  • Pokud chcete naučit dítě polykat tablety, snažte se zajistit, aby bylo klidné a odvést jeho pozornost. Přečtěte mu pohádku, zahrajte si nějakou hru, nebo si vymyslete jinou činnost, při které se vaše dítě uvolní. Čím klidnější bude, tím snáze se mu budou tablety polykat.
 4. 4
  Zbavte se strachu. Možná se bojíte, že se vám tableta do krku nevejde, zejména pokud jde o velkou tabletu. Pokud se těchto obav potřebujete zbavit, stoupněte si před zrcadlo, otevřete ústa a řekněte AAA. Uvidíte, že máte krk dost velký na to, aby se vám do něho vešla tableta.[21]
  • Můžete si před zrcadlem položit tabletu na jazyk. Čím dále ji dáte, tím snadněji se vám bude polykat.
  • To samé můžete udělat i s dítětem, které se bojí udušení. Ukažte mu, že jeho obavám rozumíte, ale ujistěte ho, že se skutečně nemá čeho bát.
 5. 5
  Najděte si alternativu tablet. Existuje spousta léků, které seženete v mnoha formách. Můžete sehnat místo tablet například sirup, náplast, krém, nebo inhalátor, čípek, nebo tablety rozpustné ve vodě. Pokud máte velké problémy s polykáním tablet a žádná z metod vám nezabírá, zeptejte se svého lékaře, zda existují i jiné varianty léků, které musíte brát. [22]
  • Nesnažte se tabletu do těla dostat jiným způsobem, než polykáním. Nedrťte je a nesnažte se je použít jako čípky. Než změníte nebo vysadíte léky, nebo je začnete užívat jiným způsobem, vždy se nejprve poraďte s lékařem.
  Reklama

Tipy

 • Kupujte si tablety, které jsou pokryté kluzkou vrstvou. Tyto tablety do krku kloužou snáze a nechutnají nepříjemně, když je necháte na jazyk déle.
 • Zapíjejte tablety chlazenými limonádami s příchutí, abyste zamaskovali jejich chuť. Některé tablety není možné zapíjet sladkými nápoji a džusy – vždy se nejprve zeptejte svého lékaře.
 • Všechny tyto metody můžete použít k tomu, abyste naučili své děti polykat tablety. Nedávejte jim ovšem tak velké porce jídla, jako dospělým lidem.
 • Snažte se nechat tabletu na jazyku co nejkratší dobu. Zvykněte si dávat tabletu až dozadu na jazyk a zapít ji jedním velkým hltem vody.
 • Místo vody můžete použít banán, který nejprve trochu rozkoušete.
 • Pokud máte problémy s polykáním tablet, můžete místo tablet brát sirup, nebo gelové tablety.
 • Pokud vám lékař nebo lékárník neřekne, že můžete tablety drtit, nedělejte to. Některé léky ztrácí účinek, když je nadrtíte a dostanou se do těla rychleji. [23]
Reklama

Varování

 • Léky uchovávejte mimo dosah dětí. Některé léky chutnají příjemně, nebo mají nějakou speciální příchuť. Děti rádi zkoušejí nové chuti a mohly by se omylem předávkovat léky. Nikdy dětem neříkejte, že jsou tablety bonbony.
 • Neberte žádné skutečné léky nanečisto, ani z legrace.
 • Pokud chcete tablety zapíjet něčím jiným než vodou, nejprve se poraďte s lékařem. Spousta léků ztrácí účinek, když je zapíjíte sladkými nápoji a některé léky smíchané s jídlem nebo nápoji mohou mít dokonce vedlejší účinky. Například některá antibiotika by se nikdy neměla míchat s mléčnými výrobky.
 • Pokud máte stále problémy s polykáním tablet, je možné, že trpíte dysfagií, což je porucha polykání. Zeptejte se svého lékaře. V každém případě ovšem platí, že lidé, kteří trpí dysfagií, mají problémy i s polykáním jídla, nejen tablet.
 • Neberte léky vleže, vždy si stoupněte, nebo se posaďte.[24]
Reklama

O tomto wikiHow

Ronn Callada, RN, MS
Spoluautorem článku je :
Zdravotní bratr
Tento článek spoluautorem článku je Ronn Callada, RN, MS. Ronn Callada, ANP, RN je zdravotní bratr v Memorial Sloan Kettering Cancer Center v New Yorku. Titul MS získal na Stony Brook University School of Nursing v roce 2013. Tento článek byl zobrazen 10 152 krát
Stránka byla zobrazena 10 152 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama