Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Péče o srst je důležitým úkonem, který velmi prospívá zdraví a kráse vašeho koně. Při čištění zároveň dochází k utužování vztahu mezi koněm a jezdcem a k budování vzájemné důvěry. Správným čištěním promasírujete koni svaly a zlepšíte prokrvení těla, díky čemuž dojde k zvýšené produkci živočišných vosků, které pomáhají chránit srst zvířete před nepříznivými vnějšími vlivy, jakými jsou např. vítr nebo déšť. Aby měli koně žijící ve stáji pěknou, lesklou srst a zdravou kůži, čištění by mělo probíhat pravidelně. Pokud však tráví většinu doby ve venkovním ustájení nebo na pastvě ve společnosti dalších koní, dokáží se o čištění postarat i sami prostřednictvím drbání o stromy a ploty nebo válení. Věřte tomu nebo ne, ale prach a bláto jsou součástí přirozené koňské hygieny. Během čištění máte také příležitost důkladně koně prohlédnout a zkontrolovat, zda nemá žádná vnější zranění, otlaky nebo odřeniny. Pozorně prohlédněte hlavně místa, kde je srst koně v kontaktu s jezdeckou výstrojí.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Čištění koně

 1. 1
  Uvažte koně. Ačkoli někteří koně jsou dobře vycvičeni a během čištění stojí vždy klidně na místě, jiní budou neustále přešlapovat a přecházet sem tam. Uvažte vodítko k pevnému bodu zhruba ve výšce kohoutku koně nebo o trochu výš. K přivázání ideálně použijte tzv. „koňský uzel“, který jde snadno rozvázat. Koně vám také může podržet kamarád nebo jiný jezdec.
  • Pokud koně přivazujete ke sloupku nebo jinému pevnému bodu, vždy používejte „koňský uzel“. Pokud se kůň náhle vyplaší, jeho obvyklou reakcí bývá okamžitý pokus o útěk, při kterém se obvykle pokusí vytrhnout z úvazu veškerou svou silou. Taková situace je velmi nebezpečná jak pro vás tak pro koně a je potřeba, aby uzel rychle povolil, jinak se kůň může vážně poranit nebo si dokonce zlomit vaz.
  • Zvažte, zda si do čistící sady nepřidat i nůž s bodcem pro rozplétání uzlů, kterým můžete v případě potřeby utažený uzel rychle rozvázat nebo lano rovnou přeříznout.[1]
 2. 2
  Vyčistěte koni kopyta. Pokud chcete, aby kůň nadzvedl nohu, dejte mu jasný signál, co se bude dít. Položte ruku na jeho plece nebo záď, pomalu sjíždějte dolů po noze a v oblasti spěnky nad kopytem jemně zatlačte. Pokud nohu nezvedne, můžete se zlehka opřít o koně bokem a nohu nadzvednout. Pomocí háčku na kopyta postupně odstraňte všechny kamínky, špínu a hlínu. Postupujte od patek směrem k nártu a ujistěte se, že jste důkladně odstranili všechny nečistoty z obou stran střelky (kost ve tvaru písmene „V“, která vystupuje z měkkého chodidla). Nečistěte kopyta s přílišnou vervou a příliš do hloubky. Pokud střelka na pohled nevypadá dobře, má velmi tmavou barvu a rohovina kolem je měkká, mazlavá a zapáchá, buďte při čištění velmi opatrní a situaci zkonzultujte s kovářem nebo veterinářem.[2]
  • Čištěním odstraníte z koňských kopyt kamínky a další cizí předměty – může to být např. hřebíček nebo šroubek, který se do kopyta dostal a mohl by propíchnout nebo pohmoždit střelku. Je proto zásadní kopyta vždy před jízdou na koni řádně vyčistit, zvlášť pokud je váš kůň kovaný.
  • Okované kopyto se při pohybu samo nečistí, proto je chůze na vyčištěných kopytech pro koně daleko pohodlnější.
  • Správným čištěním kopyt můžete předcházet hnilobě kopyt, která postihuje oblast střelky. V průběhu nemoci je pak opět nutné čištění a odstraňovaní zbytků odumřelé rohoviny.
  • Nejlepší dobou na čištění kopyt je před a po projížďce na koni.
 3. 3
  Vyhřebelcujte koně pomocí hřbílka. Gumová hřbílka jsou skvělým pomocníkem při odstraňování špíny, bláta a dalších nečistot, které ulpí na koňské srsti. Pokud chcete dosáhnout nejlepších výsledků, vždy začněte s hřbílkem a až poté použijte další druhy kartáčů. Uchopte hřbílko do ruky vzdálenější od hlavy koně a pevnými krouživými pohyby jím hřebelcujte srst. Buďte velice opatrní v místech, kde vyčnívají kosti – např. v oblasti kohoutku, kyčelních hrbolů a nohou.
  • Začněte hřebelcovat z jedné strany koně a postupujte od krku přes břicho až na záď. Poté koně obejděte a vše zopakujte na straně druhé.
  • Čištění hřbílkem by mělo být prováděno malými krouživými pohyby proti směru růstu srsti. Tím docílíte odstranění všech zbytků srsti a nečistot.
  • Může se vám stát, že narazíte na místo, které koně svědí. Poznáte to například podle toho, že se “zatváří”, případně se pokusí vás za odměnu “čistit”. V takovém případě buďte opatrní. To, že se v přírodě koně starají o svou hygienu těla navzájem je hezká věc, horší je když by to chtěli zkoušet na člověku, jehož kůže je daleko tenčí než koňská. Koně ke vzájemnému čištění používají zuby a pysky, kterými odstraňují uvolněnou srst a nahromaděnou špínu. Nechápou, že pokus o vyčištění vaší kůže vám může ublížit. Dejte si tedy pozor, aby vás kůň neštípl nebo nekousl. Pokud se o to pokusí, odtlačte jen jeho hlavu stranou.
 4. 4
  Použijte tvrdší kartáč. Nyní vezměte do ruky tvrdší kartáč a odstraňte ze srsti všechen vyhřebelcovaný prach a uvolněnou srst. Krátkými energickými pohyby kartáčujte srst po směru růstu a snažte se z ní stáhnout všechny nečistoty. Opět začněte u krku a pokračujte až k ocasu. Hřbílko ani tvrdší kartáč nejsou vhodné k čištění nohou, jelikož bývají daleko citlivější než jiné části těla koně. Pokud byste přitlačili, způsobili byste vašemu koni značné nepohodlí.[3]
  • Nepoužívejte tvrdší kartáč na oblast hlavy, hřívu, ocasní žíně, nohy nebo jakákoliv vyholená místa. Tyto části těla vyžadují při čištění větší opatrnost a tvrdý kartáč je na ně příliš hrubý.
  • Na tyto oblasti použijte jemný hadřík, houbu nebo speciálně určený jemný kartáč.
 5. 5
  Dokončete hřebelcování měkkým kartáčem. Jemný kartáč s měkkým chlupem můžete použít na všechny oblasti těla koně. I přesto byste měli být opatrní při čištění oblasti hlavy, zejména kolem očí, uší a nozder a huby. Uchopte kartáč a dlouhými tahy odstraňte ze srsti poslední zbytky prachu a uvolněné srsti. Zakončete hřebelcování opětovným vykartáčováním celého těla včetně citlivých oblastí hlavy a nohou.
  • Dnes můžete zakoupit i speciální měkké kartáče na hlavu, které jsou určeny přesně na tuto citlivou oblast koňského těla. Bývají menší než běžné kartáče a lépe se s nimi manipuluje na malém prostoru.
 6. 6
  Očistěte hlavu koně. Mokrou houbou nebo hadrem vytřete oči a nozdry. Tuto houbu nepoužívejte na nic jiného – na oblast kolem kořene ohonu vyčleňte jinou houbu nebo hadr! Všechna tato místa bývají vždy vlhká a špína se na nich lehce usazuje – proto potřebují pravidelnou hygienu. Nezapomeňte, že musíte pracovat jemně a s citem. Všechny tyto oblasti jsou vysoce citlivé.
  • Pokud pečujete o vícero koní, používejte pro každého vlastní sadu na čištění. Hřbílka, kartáče a další čisticí pomůcky se mohou stát zdrojem infekcí a plísní (např. kroužkového lišeje) a koně se mohou nakazit od sebe navzájem.
 7. 7
  Rozčesejte hřívu a ocasní žíně. Použijte k tomu hřeben určený k protrhávání hřívy, který je řidší, ale pomůže vám odstranit z žíní všechny knoty. Než začnete se samotným rozčesáváním, můžete nejprve projet hřívu a ocas prsty, a pokusit se oddělit jednotlivé prameny žíní od sebe. Jednou rukou si vždy nahoře pramen žíní přidržujte a druhou rukou opatrně rozčesávejte. Zabráníte tím přílišnému tahání. U ocasních žíní postupujte po pramenech, až postupně rozčešete celý ocas.
  • Když rozčesáváte ocas, nikdy nestůjte přímo za koněm, ale postavte se trochu do strany. Kdyby nečekaně vykopl, nebudete první „na ráně“ a existuje větší šance, že vás nezraní.
  • Nezapomeňte na koně stále mluvit a dotýkat se ho, aby věděl, kde jste, a věnoval vám pozornost.
  • Hřívu nebo ocas můžete umýt nedráždivým šamponem nebo použít speciální přírodní spreje bez silikonů. Ty jednoduše nastříkáte na hřívu nebo ocas a vetřete do žíní, které se pak budou nejen snáz rozčesávat, ale budou i krásně lesklé a hydratované.[4]
 8. 8
  Pokud právě panuje horké letní počasí, můžete koně nastříkat repelentem na mouchy a další hmyz. Mouchy mohou být pro koně velmi otravné a nepříjemné, hromadí se kolem jejich hlavy a přenáší infekce. Ovádi zase mohou koně pokousat a způsobit jim bolest a podráždění. Dnes jsou k dostání repelenty různého složení – jak přírodní, tak chemické. Nanášejte je na celé tělo koně, ale vyvarujte se jejich aplikaci v oblasti hlavy.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Bezpečnost při čištění

 1. 1
  Nikdy při čištění nestůjte přímo za koněm. Vždy stůjte po straně po jeho boku. Pokud by začal pochodovat nebo kopat, budete tak lépe krytí.[5] Pokud opravdu není jiná možnost a musíte stát za ním, stále na něj mluvte a udržujte fyzický kontakt (např. se o něj opřete jednou rukou), aby o vás stále věděl a nelekl se vás.
  • Pokud potřebujete projít za ním, udělejte to v bezpečné vzdálenosti, mimo dosah jeho zadních nohou.
  • Nikdy neobcházejte koně zepředu. Můžete se zamotat do vodítka nebo zakopnout, a pokud se kůň vyleká, může vás pokopat nebo pošlapat předníma nohama.[6]
 2. 2
  Ke koni přistupujte ze strany. Kůň má ve svém zorném poli dvě „slepá místa“: jedno přímo před svou hlavou a druhé přímo za ním. Přistupujte k němu tedy ze strany v jeho zorném úhlu a promluvte na něj klidným hlasem, aby o vás dopředu věděl a nepoplašil se.[7]
 3. 3
  Pohybujte se klidně a rozvážně. Pokud budete dělat klidné, pomalé pohyby, váš kůň bude také v klidu. Pokud se budete touto radou řídit, budete mít daleko lepší šanci pozorovat nejrůznější reakce koně – například pokud je některý dotek nebo některá část čištění koni nepříjemná, ihned to z jeho reakce odhalíte a budete vědět, že máte změnit přístup nebo postupovat s větším citem.[8]
 4. 4
  Obujte si vhodné boty. Kůň vám může omylem stoupnout na nohu, a pokud budete v tu chvíli bosí, v teniskách nebo sandálech, rozdrtí vám ji (koně průměrně váží víc než 450 kilogramů). Obujte si pořádné boty s pevnou špičkou (např. ocelovou), které vaše chodidla ochrání.
 5. 5
  Buďte ve střehu. Kůň je povahou lekavé zvíře, které v případě pocitu překvapení nebo ohrožení může dramaticky reagovat. Pokud s koňmi pracujete, musíte být v takové situaci vždy připraveni vyklidit pole. Z toho důvodu není vhodné si při zacházení s nohou nebo kopytem koně sedat nebo klekat. Nejenže z toho zvíře znervózní, ale váš případný útěk do bezpečí tím bude značně ztížen.[9]
  • V případě potřeby se raději přikrčte, skloňte nebo si k noze koně přidřepněte.[10]
  Reklama

Tipy

 • Pokud je kůň hodně špinavý od prachu a zaschlého bláta, vyhřebelcujte ho velmi pečlivě, aby se veškerá špína dostala na povrch. Poté použijte jemně navlhčený froté ručník a srst jím zlehka otřete. Ručník na sebe nachytá velké množství nečistot.
 • Pokud při čištění objevíte na těle koně stroupky nebo štípance od hmyzu, důkladně ho celého prohlédněte. Malé stroupky mohou pocházet od klíšťat, vší nebo se může jednat o alergii. Pokud by vám to dělalo starosti, kontaktujte veterináře.
 • Pokud vlastníte valacha nebo hřebce, neměli byste každých zhruba šest měsíců zapomínat na jeho intimní hygienu. Zkušený pečovatel nebo veterinář vás to může naučit. Dejte si pozor, někteří koně tuto část očisty špatně snášejí, a jakmile se dotknete jejich penisu, mohou vás pokopat.
 • Sežeňte dobrého podkováře. I když je váš kůň nekovaný, bude jednou za čtyři až šest týdnů potřebovat odbornou úpravu kopyt. U kovaných koní bude potřeba vyměnit nebo poupravit umístění podkov a to každých šest až osm týdnů. Nezapomeňte, že zdravá kopyta znamenají zdravého koně.
 • Pokud pracujete v rukavicích, na čištění si je sundejte, abyste snáz odhalili případné abnormálnosti (např. bulky nebo otoky) na těle koně. Pokud nějaké objevíte, poraďte se s veterinářem nebo velmi zkušeným chovatelem.
 • Hřívu a koňské žíně nečesejte příliš často. Pokud tak učiníte, z žíní se může stát nevzhledný a nezdravě vypadající chomáč „chemlonu“. Česání si nechte až na příležitost, jakou je například účast na soutěži - hříva i ocas budou vypadat leskle a zdravě. Kupte si kvalitní hřebeny a kartáče, které nelámou žíně a neničí jejich vzhled.
 • Nohy koně čistěte velmi jemným kartáčem a to zejména tehdy, pokud se mu chystáte nasadit chrániče.
 • Před nebo lépe po čištění odměňte koně pamlskem.
 • Při čištění na koně mluvte, aby si zvykl na váš hlas a naučil se ho rozpoznávat.
 • Před sedláním nezapomeňte vykartáčovat břicho koně, zejména v místech, kde bude zapnutý podbřišník. Nahromaděná špína na břiše může podbřišníku překážet, otírat se o něj a způsobit koni nepohodlí nebo odřeniny.
 • Kopyta koně vyčistěte vždy před i po vyjížďce.
Reklama

Varování

 • Při čištění nohou na kartáč příliš netlačte. Kost je v těchto místech těsně pod kůží, a pokud vyvinete příliš velký tlak, můžete koni ublížit.
 • Pokud má kůň problémy s dýcháním, nejlepší možností je vzít ho na čištění ven mimo jeho box a stáj, kde nebude při hřebelcování tak prašno.
 • Instrukce v tomto článku považujte za rady, které je vhodné diskutovat se zkušeným chovatelem koní.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Hřbílko (nezbytné)
 • Tvrdší kartáč (nezbytný)
 • Jemný kartáč (nezbytný)
 • 2-4 mycí houby (dle potřeby)
 • Repelent proti hmyzu (dle potřeby)
 • Gumičky do hřívy (pokud hřívu zaplétáte)
 • 2 a víc ručníků (dle potřeby)
 • Box nebo tašku na všechny čistící potřeby
 • Stoličku (dle potřeby)
 • Kovové hřbílko na čištění kartáčů (dle potřeby)
 • Kartáč/ hřbílko na odstranění zimní srsti při línání (dle potřeby)
 • Hřeben na protrhávání hřívy. (dle potřeby)
 • Řidší hřeben na hřívu.
 • Háček na kopyta (nezbytný)

O tomto wikiHow

Christine Amber
Spoluautorem článku je :
Certifikovaný instruktor jezdectví
Tento článek spoluautorem článku je Christine Amber. Christine Amber provozuje jezdecké služby v Kalifornii, kde trénuje jezdce i koně. Je držitelem certifikátu American Riding Instructors a American Association for Horsemanship Safety. Tento článek byl zobrazen 8 320 krát
Stránka byla zobrazena 8 320 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama