Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Naučit se správně dýchat při běhu vám umožní běžet rychleji a déle s minimální námahou. Také tím omezíte riziko bolestivých zranění při cvičení. V tomto článku se dozvíte, jak na to.

Část 1
Část 1 ze 2:

Naučte se správně dýchat

 1. 1
  Dýchejte do břicha, ne do plic.[1] Při běhu by se vám mělo s každým nádechem zvednout břicho. Pokud se nezvedá, pravděpodobně nedýcháte dostatečně hluboko.
 2. 2
  Dýchejte pomaleji a déle. Díky tomu dostanete do těla dost kyslíku a omezíte riziko únavy svalstva a plic. [2] Také tím zlepšíte svoji výkonnost, protože dodáte svalům dostatek kyslíku.
 3. 3
  Mějte otevřená ústa. Ústa jsou větší, než nosní dírky, takže s nimi do těla dostanete více vzduchu. [3] Dýchejte ústy a zároveň nosem.
 4. 4
  Najděte si svůj rytmus. Snažte se sladit dýchání s během. Například se nadechněte při každém druhém kroku levou nohou a vydechněte při každém druhém kroku pravou nohou. Díky tomu budete dýchat pravidelněji a vydržíte běžet déle.
  • Experimentujte s různými rytmy dýchání a najděte si ten, který vám bude vyhovovat nejvíce. Vždy záleží na tom, jak rychle běžíte.
 5. 5
  „Testem mluvení“ si ověřte, zda dýcháte dost rychle. [4] Při běhu byste měli být schopni mluvit celými větami, aniž byste se extrémně zadýchali.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 2:

Jak zlepšit kapacitu plic

 1. 1
  Běhejte pravidelně. Běh, stejně jako každá jiná tělesná činnost, vyžaduje trénink. Čím lepší kondici budete mít, tím jednodušší pro vás bude dýchat správně.
 2. 2
  Dělejte dechová cvičení. Stejně tak jako procvičujeme svaly a srdce, musíme procvičovat i plíce.
  • Trénujte si hluboké nádechy do břicha vleže nebo vsedě. Položte si ruku na břicho, abyste cítili, jak se vám s každým nádechem zvedne. Dýchejte a počítejte přitom do 8. Toto cvičení provádějte 3-5 minut.
  • Pravidelné plavání také zlepšuje kapacitu plic, protože při tomto sportu je důležité správně dýchat. [5] Je také dobré naučit se ovládat své dýchání, protože při běhu budete muset dech sladit s kroky.
 3. 3
  Nekuřte. Kouření poškozuje plíce a také vám brání dýchat při běhu správným způsobem. [6]
  Reklama

Tipy

 • Když budete běhat správným a pohodlným tempem, předejdete zbytečným zraněním a budete schopni držet krok se svým dechem.
 • Před během a po běhu byste se měli dostatečně napít.
 • Před během a po běhu se protáhněte, abyste předešli úrazu.
Reklama

O tomto wikiHow

Shira Tsvi
Spoluautorem článku je :
Osobní trenérka a instruktorka fitness
Tento článek spoluautorem článku je Shira Tsvi. Shira Tsvi je instruktor osobní trenérka a fitness instruktorka s více než 7 lety zkušeností s osobním výcvikem a více než 2 roky vede oddělení skupinového tréninku. Shira je držitelka certifikátu National College of Exercise Professionals a Orde Wingate Institute for Physical Education and Sports v Izraeli. Její studio sídlí v San Francisco Bay Area. Tento článek byl zobrazen 5 004 krát
Kategorie: Obecné zdraví
Stránka byla zobrazena 5 004 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama