Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Pokud se zotavujete z nějakého zranění, nebo vás jen bolí noha, hůlka vám může pomoci udržet rovnováhu a moci se pohybovat. Naučte se několik základních tipů a budete umět hůlku používat už za chvíli.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Jak držet a používat hůlku

  1. 1
    Zhodnoťte, jak moc potřebujete pomoci. Hůlky jsou nejlehčími pomůckami pro chůzi a přenášejí váhu ze zápěstí na předloktí. Většinou se používají při léčení mírných zranění, nebo pro zlepšení rovnováhy. Hůlka nemůže unést velkou část váhy vašeho těla.
  2. 2
    Vyberte si typ hůlky. Hůlky seženete v mnoha formách, které jsou navrženy tak, aby uspokojily potřeby nemocných. Zaměřte se na tyto faktory:
    • Rukojeť. Některé hůlky se drží dlaní a prsty, jiné se opírají o předloktí. Vyberte si pevnou a pohodlnou hůlku, ne takovou, která bude moc velká nebo vám bude klouzat.
    • Násada. Násada je dlouhá část hůlky, která může být dřevěná, kovová, z uhlíkového polymeru nebo dalších materiálů. Některé násady jsou také skládací.
    • Kování. Špička nebo spodní konec hůlky je většinou gumový, aby byla hůlka stabilnější. Některé hůlky mají dole dvě nebo tři kování, aby unesly více váhy.
    • Barva. Většina hůlek neslouží zrovna jako módní doplňky, ale nemusíte se spokojit s nudně šedou barvou. Možná si dokonce najdete hůlku, která se bude hodit k vaší osobnosti.
  3. 3
    Zkontrolujte si délku. Stoupněte si rovně s nazutými botami a paže spusťte podél těla. Horní konec hůlky by měl dosahovat k vašemu zápěstí. Pokud budete mít správně dlouhou hůlku, budete mít ruku ohnutou vestoje v úhlu 15-20 stupňů.
    • Hůlka by měla být v průměru o polovinu kratší, než je člověk, který ji potřebuje. Tímto základním pravidlem se můžete řídit.
    • Když budete mít příliš malou hůlku, budete se muset předklánět. Když ji budete mít moc dlouhou, budete se muset naklánět na zraněnou stranu těla. Ani jedna možnost tedy není v pořádku. Se správnou hůlkou budete moci chodit i stát rovně.
  4. 4
    Držte si hůlku rukou, která je na stejné straně těla, jako vaše zdravá noha. Zní to divně, ale opravdu to takto funguje. [1] [2] Pokud vás bolí levá noha, měli byste hůlku držet v pravé ruce. Pokud vás bolí pravá noha, držte hůlku v levé ruce.
    • Proč tomu tak je? Při chůzi lidé vykračují nohama a zároveň pohybují rukama. Když ale vykročíme pravou nohou, pohneme u toho levou rukou a naopak. Když budete držet hůlku v opačné ruce, napodobíte tím přirozený pohyb chůze a dáte své ruce šanci zmírnit tlak vyvíjený při chůzi na nohu.
    • Pokud nosíte hůlku pro zlepšení rovnováhy, vezměte si ji do nedominantní ruky, abyste mohli svoji dominantní ruku stále používat pro běžné činnosti.
  5. 5
    Projděte se. Když vykročíte zraněnou nohou, pohněte zároveň hůlkou dopředu a přeneste váhu dohromady na nohu i na hůlku, abyste nezatěžovali zraněnou nohu. Nepoužívejte hůlku při krocích, které děláte zdravou nohou. Až si na hůlku zvyknete, bude vám připadat jako součást vašeho těla.
  6. 6
    Po schodech se s hůlkou chodí tak, že si jednu ruku opřete o zábradlí (pokud je k dispozici) a hůlku si vezmete do druhé ruky. První krok udělejte zdravou nohou a potom na stejný schod přitáhněte i zraněnou nohu.
  7. 7
    Ze schodů sejděte tak, že se chytnete zábradlí a hůlku si vezmete do druhé ruky. První krok udělejte zraněnou nohou a zároveň hůlkou a potom sestupte i zdravou nohou.
    Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Jak držet a používat berle

  1. 1
    Zjistěte, jak moc potřebujete pomoci. Pokud nemůžete na zraněnou nohu vyvíjet žádný tlak, protože jste například po operaci kolene, budete potřebovat jednu nebo dvě berle (s největší pravděpodobností dvě). [3] Berle dokážou rovnováhu udržet lépe než hůlka, takže s nimi budete moci chodit.
  2. 2
    Sežeňte si berle správné výšky. Většina berlí se nosí na předloktí nebo pod paží. Lékař vám doporučí jeden z těchto typů a vy se budete muset zabývat pouze tím, zda vám berle sedí. U berlí, které se nosí pod pažemi, by měl být jejich horní konec kousek pod podpažím a rukojeti v úrovni boků.
  3. 3
    Projděte se. Položte obě berle na zem asi půl metru před sebe a trochu se předkloňte. Pohybujte se tak, jako kdybyste chtěli vykročit zraněnou stranou a potom přeneste váhu na berle a zhoupněte se mezi nimi. Stoupněte na zdravou nohu a nemocnou nohu držte ve vzduchu, abyste si na ni netlačili.
  4. 4
    Naučte se sedat a vstávat s berlemi. Vezměte si obě berle do ruky na straně zdravé nohy a vytvořte z nich dlouhou hůlku. Pomalu si sedejte nebo se zvedejte a přidržujte se berlí.
  5. 5
    Naučte se s berlemi chodit po schodech. Nejprve si vezměte obě berle do jedné ruky, paralelně se zemí. Potom můžete po schodech skákat po jedné noze a přidržovat se zábradlí.
    • Můžete si také berle položit na schody, sednout si a posouvat se po zadku po schodech dolů a berle si táhnout s sebou.
    Reklama

Tipy

  • Gumové násady na hůlky a berle budete muset pravidelně vyměňovat. Seženete je v obchodech se zdravotními potřebami.
  • Prodiskutujte své možnosti s lékařem a zjistěte, jaké berle pro vás budou nejvhodnější.
  • Pokud trpíte chronickým zraněním a hůlka vám nestačí, možná budete muset nějakou dobu používat chodítka.
  • Berte si svoji hůlku nebo berle vždy s sebou.
  • Dívejte se před sebe a ne do země, abyste měli lepší rovnováhu.
  • Když přinesete do lékárny recept od lékaře, pojišťovna vám berle nebo hůlku pravděpodobně proplatí.
  • Vozík vám pomůže při každodenních činnostech a budete se s ním cítit bezpečně.
  • Pořiďte si hůlku s páskem okolo zápěstí, aby vám nespadla.
Reklama

Varování

  • Často kontrolujte násady svých berlí.
  • Uklízejte si doma, abyste na něčem neupadli.
  • Okolo dětí a zvířat si dávejte pozor. Pohybují se rychle a mohly by vám ublížit.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 31 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 7 272 krát
Kategorie: Obecné zdraví
Stránka byla zobrazena 7 272 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama