Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Když je na čase odejít z práce, je důležité rozejít se se zaměstnavatelem v dobrém. Někteří zaměstnavatelé požadují podání výpovědi (tuto podmínku najdete v pracovní smlouvě). V některých případech je ale podání výpovědi spíše slušností, který poskytne zaměstnavateli dostatek času najít za vás náhradu. V obou případech je ve vašem nejlepším zájmu ukončit zaměstnanecký poměr taktně a uctivě.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Jak podat zaměstnavateli výpověď

  1. 1
    Projděte si svoji pracovní smlouvu. Než se rozhodnete odejít z práce, pečlivě si pročtěte všechny smlouvy a dodatky, které jste podepsali. Najdete v nich konkrétní pokyny pro případ, že budete chtít pracovní poměr ukončit. Většinou to není nic komplikovaného, například: „Pracovní poměr mohou ukončit obě strany v jakoukoli dobu, z jakéhokoli důvodu, za následujících podmínek:...“ V některých případech je ale nutné dát zaměstnavateli vědět dopředu, jinak porušíte podmínky stanovené smlouvou.
    • Pokud svoji smlouvu nemáte po ruce, nepanikařte. Váš zaměstnavatel ji má jistě v evidenci – zeptejte se nadřízeného, nebo si zajděte na personální oddělení a zažádejte si o kopii své smlouvy.
  2. 2
    Zajděte za svým nadřízeným osobně. Chovejte se k němu uctivě (i když máte pocit, že si to nezaslouží). Osobně s ním proberte důvody svého odchodu a řekněte mu, kdy chcete pracovní poměr ukončit. Osobní rozhovor je mnohem uctivější, než výpověď poslaná poštou nebo emailem, takže pokud chcete získat dobré doporučení pro další zaměstnání, měli byste si dát tu práci a zajít za svým šéfem osobně.
    • Hrajte hru až do konce. Ne každá práce je zrovna prací snů. I v případě, že jste svoji práci nenáviděli, byste měli alespoň při odchodu předstírat, že jste si ji užívali. Nepodléhejte pokušení pohádat se s nadřízeným – uspokojení, které by vám to přineslo, by v konečném důsledku vůbec nestálo za to.
  3. 3
    Vysvětlete důvody svého odchodu. Nemusíte zacházet do zbytečných detailů. ale měli byste svému nadřízenému říct, proč odcházíte. Existuje spousta důvodů, proč lidé podávají výpověď – lepší nabídka práce, stěhování, nemoc, rodinné záležitosti atd. Skutečný důvod vašeho odchodu znáte pouze vy.
    • Pokud odcházíte z práce proto, že nejste spokojení, můžete pouze říct, že vám tato pracovní pozice nevyhovuje a neprobírat s nadřízeným konkrétní věci, které vám vadí. Pokud to bude možné, vyhněte se pálení mostů.
  4. 4
    Zeptejte se svého nadřízeného, co od vás před odchodem očekává. Než odejdete z práce, budete pravděpodobně muset dokončit rozdělané projekty, zaškolit nového zaměstnance, nebo se podílet na hledání náhrady. Měli byste k těmto úkolům přistupovat zodpovědně a slušně. Udělejte vše, co se od vás bude chtít – když svému šéfovi váš odchod znesnadníte, mohlo by vás to později dohonit při hledání nové práce.
  5. 5
    Měli byste svoji výpověď podat i písemně. V některých případech, kdy je komunikace vedena většinou pomocí emailu, například v případě práce v odvětví telekomunikací, není praktické se s nadřízeným scházet osobně. I v některých dalších případech po vás budou výpověď požadovat i písemně. Napište formální dopis s výpovědí a pošlete ho svému zaměstnavateli, nebo mu ho předejde osobně.
    • V dopise uveďte, že litujete svého ochodu, uveďte své důvody a napište, že budete ochotni pomoci při zaškolování nového zaměstnance. Pište stručně a taktně – nemarněte čas zbytečnostmi. Své pocity budete moci vyjádřit osobně při soukromých rozhovorech s kolegy.
  6. 6
    Řekněte svému šéfovi v předstihu, kdy budete odcházet. Pokud to bude možné, neměli byste svého nadřízeného překvapit tím, že budete odcházet například hned následující den. Kromě toho, že je to neslušné, to může způsobit značné problémy. Váš zaměstnavatel si bude muset velmi rychle sehnat nějakou náhradu (a když se mu to nepodaří, nepříznivě to ovlivní chod společnosti). I v případě, že svého šéfa nenávidíte, byste se neměli chovat takto neférově. Mohlo by to dokonce ovlivnit i vaše kolegy – museli by za vás dodělávat vaše resty.
    • Když svého šéfa překvapíte rychlým odchodem, můžete si být jistí tím, že vám nebude chtít napsat doporučení pro další zaměstnání, což vám může značně znepříjemnit hledání další práce.
    • V pracovní smlouvě budete mít pravděpodobně uvedenou dobu výpovědní lhůty. Pokud nic takového nenajdete, měli byste svému šéfovi dát vědět minimálně dva týdny předem (ideálně měsíc), aby všichni měli dostatek času se na váš odchod připravit.
    • Poznámka: Váš šéf by měl být prvním člověkem, kdo se o vašem odchodu dozví. Neříkejte to svým kolegům, ani v případě, že jde o blízké přátele. Mohlo by se to rychle dostat k vašemu nadřízenému.
  7. 7
    Poděkujte svému šéfovi. Pokud jste byli v práci spokojení, bude to pro vás přirozené. Pokud ne, měli byste to alespoň předstírat. Když nadřízenému poděkujete, získáte si jeho přízeň.
    • V tuto chvíli je vhodné šéfa požádat o pozitivní doporučení pro další zaměstnání. Musíte si ale uvědomit, že váš šéf nemá povinnost vám doporučení poskytnout.
    • Až budete nadřízeného žádat o doporučení, řekněte mu, že chcete pozitivní doporučení. Když to neuděláte, je možné, že dostanete negativní doporučení. V takovém případě je lepší nemít žádné doporučení.
  8. 8
    Připravte se na odchod. Uvědomte si, že i když jste odevzdali výpověď, váš zaměstnavatel může chtít, abyste odešli dříve. Nejde o vyhazov – možná už pro vás nebude mít žádnou práci, nebo nebude chtít, abyste ve firmě zůstávali a demoralizovali ostatní zaměstnance. V každém případě se snažte být připraveni na odchod co nejdříve. Dokončete všechny projekty, sbalte si své věci a vyhněte se zbytečným průtahům při odchodu.
    • Pokud budete propuštěni dříve, zkontrolujte si smlouvu – je možné, že budete mít nárok na odškodné.
    Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Jak podat výpověď v podnájmu

  1. 1
    Pročtěte si smlouvu o pronájmu. V mnoha případech budete muset podat výpověď o několik měsíců dříve. Zkontrolujte si svoji smlouvu – najdete v ní i pokyny ohledně podání výpovědi. Zjistěte si, co všechno budete muset udělat, abyste se mohli na odchod připravit. Pokud máte například smlouvu na dobu určitou, porušíte dřívějším stěhováním podmínky smlouvy a budete muset doplácet nájemné za zbývající měsíce atd. [1] Pošlete majiteli bytu písemnou výpověď. Na rozdíl od výpovědi v práci budete v tomto případě poslat písemnou výpověď. Ve výpovědi budete muset uvést jméno všech lidí, kteří v bytě bydlí, adresu nemovitosti a datum odchodu.
  2. 2
    Pošlete majiteli bytu písemnou výpověď. Na rozdíl od výpovědi v práci budete v tomto případě muset poslat písemnou výpověď. Ve výpovědi budete muset uvést jméno všech lidí, kteří v bytě bydlí, adresu nemovitosti a datum odchodu. Měli byste výpověď napsat formálně a uvést všechny důležité informace.
  3. 3
    Zavolejte majiteli bytu a domluvte si s ním podmínky stěhování. Pokud je to možné, měli byste s majitelem bytu mluvit osobně, nebo alespoň po telefonu, abyste si mohli dohodnout všechny detaily stěhování. Poslední den budete muset odevzdat klíče, budete muset vyklidit byt do určitého data atd. Je lepší se na těchto věcech dohodnout co nejdříve.
  4. 4
    Ujistěte majitele bytu, že byt důkladně uklidíte. Až budete majiteli volat, řekněte mu, že byt co nejlépe uklidíte a uvedete ho do původního stavu. Když se vám podaří byt dokonale uklidit, budete mít větší šanci, že dostanete zpět svoji vratnou zálohu.
  5. 5
    Dohodněte si s majitelem inspekci bytu. Mnoho majitelů vyžaduje osobní prohlídku (na které budete muset být přítomni) před předáním klíčů. Je to v zájmu obou stran – majitel se chce ujistit, že mu byt předáváte v dobrém stavu, aby vám mohl vrátit vratnou kauci. Vy byste měli být u prohlídky přítomní, abyste měli jistotu, že si majitel nevymyslí žádné neexistující závady, na základě kterých vám nebude chtít kauci vydat. Dohodněte si s majitelem termín, který vám bude oběma vyhovovat.
  6. 6
    Buďte k majiteli bytu upřímní a řekněte mu, že chcete kauci získat zpět co nejdříve. Nezapomeňte to říct – většina majitelů jsou sice slušní lidé, kteří vám kauci rádi vrátí, ale může se stát, že narazíte na nedůvěryhodného majitele, kterého na to budete muset upozornit.
    • Nedovolte majiteli, aby se vašim otázkám vyhýbal. Buďte neoblomní – nedovolte, aby vám majitel nevrátil peníze, na které máte právo.
    Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 4 450 krát
Kategorie: Svět práce
Stránka byla zobrazena 4 450 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama