Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Psaní poznámek během čtení je skvělý způsob, jak si uspořádat to, co čtete, takže se k tomu později budete moct kdykoliv vrátit a rychle se rozpomenout na hlavní koncepty a myšlenky, děj a témata textu. Aktivní psaní poznámek během čtení také pomáhá hlouběji pochopit text, nehledě na to, jestli se jedná o beletrii nebo literaturu faktu. Tento článek vás naučí, jak z čtení vytěžit co nejvíce!

Část 1 ze 3:
Příprava před čtením

 1. 1
 2. 2
  Najděte recenzi nebo shrnutí knihy. Budete tak od začátku lépe vědět, jak ke knize přistupovat z tematického a analytického úhlu pohledu. Ujasněte si politický, společenský a/nebo historický význam knihy, který byl knize přisouzen jejími kritiky a čtenáři.
  • Pokud čtete nějaký román či novelu, ujistěte se, že shrnutí, které si najdete, vám nevyzradí celý příběh a zápletku. Obvykle by na to mělo být na začátku nějaké upozornění.
 3. 3
  Ujasněte si váš cíl. Pokud čtete knihu do školy, tak se podívejte na osnovu a/nebo jakékoliv jiné úkoly, které jste v daném předmětu dostali. Pokud máte seznam témat, které se máte naučit, nebo seznam slovíček, tak si je projděte a mějte je po ruce. Pokud si čtete knihu jen tak pro radost, tak popřemýšlejte o tom, čím vás daná kniha zaujala. Co chcete jejím přečtením získat?
 4. 4
  Přistupujte ke knize s otevřenou myslí. Pamatujte si, že spousta autorů účelově nechává své práce volně k interpretaci, takže použijte informace, které jste získaly, s jistou dávkou skepticismu. Především pokud se jedná o beletrii; ne každá práce má definitivní "odpověď" nebo "význam".
  • Když budete mít otevřenou mysli, tak si v textu můžete všimnout určitých prvků, kterých si ostatní nevšimnou. Např. skrytá symbolika, reference nebo nedostatky v ději. Mějte oči na stopkách!
  Reklama

Část 2 ze 3:
Psaní poznámek

 1. 1
  Zvýrazněte si informace. Zvýrazněte si důležité postavy, myšlenky, události a/nebo termíny. Používejte barvu zvýrazňovače, která vás neruší nebo která není příliš tmavá, takže váš text nejde přečíst.
  • Pokud se vám zdá, že používání zvýrazňovačů vás příliš ruší, tak použijte tužku nebo pero na podtrhnutí důležitých částí textu.
 2. 2
  Použijte závorky na vyznačení důležitých odstavců či oddílů. Pokud je text příliš dlouhý na zvýraznění, tak jej dejte do závorek. Pomůže vám to lépe se v textu později orientovat, jelikož budete hned vědět, ke kterým částem se má cenu vracet.
 3. 3
  Pište si poznámky na okraj. Pokud jste se rozhodli si text zvýrazňovat nebo dávat části do závorek, používejte zároveň tužku nebo propisku na zaznamenání důležitých poznámek na okraj. Na okraj si ve zkratce napište, proč je zvýrazněný text důležitý, čímž si lépe zapamatujete, proč jste jej zvýraznili, aniž byste si museli znovu číst celou kapitolu nebo oddíl.
 4. 4
  Vyhledejte si slovíčka, která neznáte. Mějte po ruce slovníček, v kterém si můžete vyhledat slovíčka, která neznáte. Bude dobré, když si jejich definice zaznamenáte na okraj, takže je nebudete muset znovu vyhledávat, když se vrátíte k textu a budete jej znovu číst.
  • Pokud máte po ruce počítač, tak si neznámé termíny a koncepty vyhledejte na internetu a podrobně je prozkoumejte.
 5. 5
  Udělejte si shrnutí na konci každé kapitoly nebo oddílu (volitelné). Pro lepší zapamatování zvažte psaní krátkého shrnutí na konci každé kapitoly. Shrňte v něm důležité události, myšlenky a koncepty, kterými se daná kapitola zabývala.
  Reklama

Část 3 ze 3:
Po čtení

 1. 1
  Ihned si udělejte úkoly. Pokud jste četli nějakou knihu do školy a máte s ní spojený úkol nebo esej, tak jej splňte hned poté, co jste knihu dočetli. Obsah knihy budete mít stále čerstvý v hlavě.
 2. 2
  Vraťte se ke svým poznámkám a projděte si je. Můžete zjistit, že si potřebujete znovu rychle projít celou knihu, kapitolu po kapitole, na osvěžení paměti. Přečtěte si zvýrazněné části a poznámky na okraji.
 3. 3
  Opravte a/nebo přidejte věci, kterých jste si dříve nevšimli. Přineste si knihu do školy na seminář, v kterém ji diskutujete. Pokud zjistíte, že jste špatně pochopili některou část textu a napsali si špatné poznámky, opravte si je, abyste později nebyli zbytečně zmatení.
  Reklama

Tipy

 • Čtěte pomaleji než obvykle. Nestane se tak, že byste si nevšimli nějakého klíčového bodu nebo myšlenky. Pokud je to nutné, tak si znovu daný text několikrát přečtěte. Pomůže to vašemu mozku uchovat si danou informaci.
 • Udělejte si svůj vlastní klíč. Napište si, co každá barva zvýrazňovače znamená (např. modrá je na zvýraznění hlavní myšlenky).
 • Najděte si tiché místo na čtení. Čtení před televizí nebo s hlasitou hudbou může být rušivé a můžete si tak nevšimnout důležitých prvků textu.
 • Pokud si chcete zapsat dlouhé poznámky, tak si je pište na samostatný papír. Kniha tak zůstane dostatečně přehledná. Ujistěte se, že si uchováváte poznámky na bezpečném místě a nehrozí, že je ztratíte.
 • Pokud je to možné, tak si přečtěte poznámky pod čarou.
 • Po přečtení každé kapitoly si napište krátké shrnutí na nalepovací papírky. Nalepte si je na začátek dané kapitoly. Takto si budete moct rychle projít všechny kapitoly a hned vědět, čím se každá z nich zabývá.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Zvýrazňovač
 • Propiska nebo tužka
 • Slovníček
 • Přístup k internetu (volitelné)


Související články

Jak napsat románJak napsat román
Jak napsat autobiografiiJak napsat autobiografii
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 2 435 krát
Kategorie: Literatura
Stránka byla zobrazena 2 435 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama