Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Horečka je dočasný vzestup tělesné teploty, které se běžně pohybuje mezi 36,7 – 37,2°C.[1] Horečka značí, že tělo bojuje s infekcí či s nějakou nemocí. Většinou je horečka pro tělo prospěšná, protože viry a bakterie nepřežívají při vyšších teplotách, horečka je tedy obranným mechanismem těla. Horečka může být den či dva nepříjemná, ale pokud nedosáhne teploty 39,4°C u dospělých a 38,3°C u dětí, není důvod k obavám.[2] Horečka ve většině případech klesne sama od sebe, ale pokud nebezpečně vysokou horečku srazíte, můžete předcházet závažným zdravotním komplikacím, jako je poškození mozku. Horečku lze snížit pomocí domácích prostředků či léků.

Část 1
Část 1 ze 2:
Přírodní způsoby snížení horečky

 1. 1
  Buďte trpěliví a sledujte teplotu. Ve většině případů horečka u dětí i dospělých pouze obrannou reakcí organismu a sama ustoupí během dvou či tří dnů.[3] Měli byste proto zůstat v klidu po dobu trvání nevysoké horečky (protože je pro vaše tělo prospěšná) a měřit teplotu každých několik hodin, abyste se ujistili, že nestoupá do nebezpečných hodnot. U kojenců a batolat je nejlepší měřit teplotu v konečníku. Horečky trvající týden a déle jsou již důvodem ke znepokojení, stejně tak jako vysoké teploty (39,4°C u dospělých a 38,3°C u dětí).
  • Pamatujte na to, že horečka je vždy vyšší večer a po tělesné námaze. I další faktory jako je menstruace, vliv silných emocí či pobyt v horkém a vlhkém prostředí mohou také dočasně zvýšit tělesnou teplotu.
  • Kromě pocení mezi další příznaky mírné, až středně vysoké horečky patří: bolesti svalů, celková slabost, únava, třes, bolesti hlavy, ztráta chuti k jídlu a unavený výraz v obličeji.
  • Mezi příznaky doprovázející vysoké teploty, patří: halucinace, zmatenost, podrážděnost, křeče, a možná ztráta vědomí (koma).[4]
  • Pokud máte mírnou, až středně vysokou horečku, dbejte na dostatečný přísun tekutin. Horečka způsobuje pocení, které rychle vede k dehydrataci, takže je velmi důležité, abyste dostatečně pili.
 2. 2
  Svlékněte se, či odložte přikrývku. Nejjednodušší způsob a také zdravý rozum vám napoví, že bude nejlepší, když pro snížení tělesné teploty v posteli odložíte část svršků, či peřinu.[5] Oblečení a přikrývky naše tělo izolují a zabraňují unikání tělesného tepla. Pokud se snažíte srazit vysokou horečku, oblékněte si jednu vrstvu lehkého, prodyšného oblečení a vezměte si jednu lehkou přikrývku.
  • Vyhněte se používání oblečení a přikrývek z umělých materiálů a vlny. Volte raději bavlnu, protože ta je prodyšná.
  • Vězte, že hlavou a končetinami z těla uniká teplo, takže pokud bojujete s vysokou horečkou, neoblékejte si čepici, ani silné, teplé ponožky.
  • Nepřikrývejte nikoho, kdo dostane zimnici následkem horečky, mohl by se rychle přehřát.[6]
 3. 3
  Dejte si chladnou sprchu či koupel. Pokud vy, či vaše dítě máte vysokou horečku a máte výše uvedené doprovodné příznaky, nečekejte a pokuste se tělesnou teplotu snížit chladnou koupelí či sprchou.[7] Je však důležité, abyste si „nedávali“ studenou vodu, led, či alkohol, protože díky nim se vaše tělo může začít třást a jako následek vaše tělesná teplota může ještě stoupnout. Dejte si raději vlažnou, až mírně chladnou vodu a vydržte v ní 10-15 minut. Pokud jste unavení, slabí a bolaví, koupání pro vás budě snazší, než sprchování.
  • Jako alternativu ke sprše a koupeli si můžete také udělat studený obklad. Namočte žínku či kapesník do studené vody, vyždímejte jej a přiložte si jej na čelo. Obklad měňte každých 20 minut, dokud vám teplota neklesne.
  • Dobrý nápad je také použít rozprašovač s čistou či destilovanou vodou a každých asi 30 minut se z lahve postříkat, abyste se ochladili. Vodu aplikujte na obličej, krk a hrudník pro dosažení nejlepšího efektu.
 4. 4
  Zůstaňte hydratovaní. Dobrá hydratace je vždy zásadní, ale pokud máte horečku, je ještě důležitější, protože při horečce se potíte a ztrácíte tak tekutiny. Snažte se navýšit příjem tekutin alespoň o 25%. Pokud jste zvyklí denně vypít 8 sklenic vody (což je doporučené denní množství vody pro dobré zdraví), snažte se při horečce vypít alespoň 10 sklenic.[8] Popíjejte chladné nápoje s ledem, abyste snížili tělesnou teplotu. Přírodní ovocné / zeleninové šťávy jsou skvělé, protože díky nim získáte sodík (elektrolyt, který pocením ztrácíte.
  • Vyhněte se alkoholu a nápojům s obsahem kofeinu, protože ty vás vysuší a mohou vás ještě více zahřát.
  • Pokud máte horečku, ale nepotíte se, popíjejte teplé nápoje, (například bylinkové čaje) a dejte si něco teplého k jídlu (kuřecí vývar), abyste pocení vyvolali – vaše tělo se tak díky odpařování tekutin ochladí.
 5. 5
  Sedněte, či lehněte si do blízkosti ventilátoru. Čím více čerstvého, chladného vzduchu kolem vašeho potícího se těla bude proudit, tím účinnější bude proces odpařování tekutin a ochlazování těla. Potíme se proto, aby se naše krevní cévy ochladily, když se z těla odpařuje tekutina. Pokud se posadíte k ventilátoru, tento proces se urychlí. Posaďte, či položte se tedy k ventilátoru, nastavte jej na mírný až střední výkon a ujistěte se, že se mírně odhalíte, aby tato metoda fungovala. Můžete si i zdřímnout či relaxovat.[9]
  • Nebuďte však u ventilátoru příliš blízko, ani jej nenastavujte na vysoký výkon. Mohli byste dostat zimnici, husí kůži a vaše tělo by se začalo zvyšovat teplotu.
  • Klimatizace je dobrý nápad, pokud jste v místnosti, kde je horko a vlhko, ale mechanický ventilátor je lepší, protože rychle neochladí celou místnost.
  Reklama

Část 2
Část 2 ze 2:
Snížení horečky pomocí léků

 1. 1
  Vězte, kdy navštívit lékaře. Horečka je většinou zdraví prospěšná a neměla by se potlačovat užíváním léčiv, ale v některých případech je to nezbytné, aby se předešlo následným zdravotním komplikacím, jako jsou horečnaté křeče, koma či poškození mozku. Abyste pochopili, jak se horečka léčí, zajděte si raději k lékaři, pokud vaše horečka během několika dní sama neustoupí, či pokud máte vysokou horečku, jejíž teploty jsme zmínili výše. Váš lékař má speciální teploměry, díky kterým vám bude moci změřit teplotu na různých místech vašeho těla - v ústech, konečníku, podpaží či zvukovodu.
  • Pokud má vaše dítě vysokou horečku (38,3°C) a následující příznaky, je čas vzít jej k lékaři: dítě je apatické, podrážděné, zvrací, neudržuje oční kontakt a většinu času je spavé a / nebo zcela ztratilo chuť k jídlu.[10]
  • Dospělí by měli zajít k lékaři, pokud mají vysokou horečku (39,4°C) a další z následujících příznaků: kruté bolesti hlavy, otok hrdla, vyrážku na kůži, zvýšenou citlivost, zatuhlou šíji, jsou zmatení, podráždění, mají bolesti na hrudi, bolesti v podbřišku, neustále zvrací, mají ztuhlé a brnící končetiny a/ nebo záchvaty.[11]
  • Pokud je vysoká horečka způsobena bakteriální infekcí, lékař vám v první řadě může doporučit antibiotika, aby vaše tělo mělo kontrolu nad, či se zbavilo infekce.
 2. 2
  Zvažte užívání acetaminofenu (Tylenol). Acetaminofen je nejen lék proti bolesti (analgetikum), ale také silné antipyretikum, což znamená, že působí na podvěsek mozkový a snižuje tak v těle teplotu.[12] Jinými slovy funguje tak, že v mozku vypne tělesný termostat. Acetaminofen je většinou nejlepší a nejbezpečnější pro děti s vysokou horečkou (samozřejmě v malých dávkách) a dobře funguje také u teenagerů a dospělých.
  • Při vysoké horečce se doporučuje vzít si dávku acetaminofenu každé 4 – 6 hodin. Pro dospělé je maximální doporučená denní dávka acetaminofenu 3,000 mg.[13]
  • Dlouhodobé a nadměrné užívání acetaminofenu může být toxické a způsobovat poškození jater. Pokud užíváte acetaminofen, neměli byste jej nikdy kombinovat s alkoholem.
 3. 3
  Vyzkoušejte raději ibuprofen. Ibuprofen je také dobré antipyretikum – ve skutečnosti je podle některých studií dokonce účinnější než acetaminofen při snižování horečky u dětí ve věku 2 – 12 let.[14] Největším problémem u něj však je to, že se jeho užívání nedoporučuje dětem mladším 2 let (obzvláště ne u kojenců mladších 6 měsíců)kvůli možným vedlejším účinkům.[15] Ibuprofen je také velmi dobrý protizánětlivý lék (na rozdíl od acetaminofenu, což může přijít vhod, pokud vaše dítě kromě horečky trpí také bolestí svalů / kloubů.
  • Dospělí mohou užít mezi 400-600 mg každých 6 hodin pro snížení vysoké horečky. Dávkování u dětí je většinou poloviční, ale dávka závisí také na váze dítěte a dalších zdravotních faktorech, proto se ohledně dávkování u dětí raději poraďte s lékařem.
  • Nadměrné či dlouhodobé užívání ibuprofenu může mít nežádoucí vliv na žaludek a ledviny, proto tyto léky užívejte vždy společně s jídlem. Žaludeční vředy a selhání ledvin jsou nejzávažnější vedlejší účinky při užívání tohoto léku. Alkohol by také nikdy neměl být konzumován v kombinaci s ibuprofenem.
 4. 4
  S aspirinem buďte opatrní. Aspirin je dobrým protizánětlivým lékem, stejně tak skvělým antipyretikem, a je velmi účinný při léčbě vysokých horeček u dospělých.[16] Aspirin je nicméně více toxický než acetaminofen a ibuprofen, obzvláště pro děti. Proto by se neměl podávat dětem a adolescentům ke snížení horečky ani léčbě jiných problémů, zejména při zotavování se z virové infekce, jako jsou plané neštovice či chřipka – je spojován s Reyeovým syndromem, což je alergická reakce vyvolávající dlouhé zvracení, zmatení, selhávání jater a poškození mozku.[17]
  • Aspirin je jednou z hlavních příčin podráždění žaludeční výstelky a důvodem vzniku žaludečních vředů, protože je to jeden z nejvíce a nejčastěji užívaných léků hlavně v USA a Kanadě. Užívejte proto aspirin vždy po jídle.
  • Maximální denní dávka aspirinu u dospělých je 4,000 mg.[18] Pokud tuto dávku překročíte, riskujete podráždění žaludku, zvonění v uších, točení hlavy a rozmazané vidění.
  Reklama

Tipy

 • Horečka je příznak vyvolaný mnoha nemocemi: virovými, bakteriálními a houbovými infekcemi, hormonální nerovnováhou, kardiovaskulárním onemocněním, a alergickou / toxickou reakcí.
 • Někdy jsou krátkodobé horečky následkem vystavení se extrémně horkému počasí nebo určitým druhům nemocí.
 • U dětí se krátkodobé horečky mohou objevit po očkování, ale většinou během jednoho či dvou dnů zmizí samy od sebe.
 • Poškození mozku následkem horečky se většinou neobjeví, pokud tělesná teplota nepřekročí 41,7°C.[19]
 • Neléčená horečka u dětí, která je způsobená infekcí zřídka kdy překročí 40,5°C.
Reklama

Varování

 • Dětem s horečkou nepodávejte aspirin – mohl by způsobit Reyeův syndrom.
 • Pokud máte vysokou horečku, nepoužívejte vyhřívanou přikrývku, ani si nesedejte ke krbu. Mohli byste situaci ještě zhoršit.
 • Pokud máte některý z těchto příznaků, vyhledejte lékaře: vyrážka, bolest na hrudi, opakující se zvracení, červené a horké otoky na kůži, zatuhlý krk, bolest v hrdle, zmatení, či pokud vaše horečky trvají déle než týden.
 • Při vysoké horečce se vyhněte konzumaci kořeněných jídel, potili byste se po nich ještě více.
 • Okamžitě vyhledejte lékaře, pokud vaše dítě dostane horečku poté, co dlouho sedělo v přehřátém autě.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 12 142 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 12 142 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama