Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Má vaše oblíbené tričko tendenci se po celodenním nošení vytáhnout? Ať už chcete zpevnit staré tričko, nebo je vaším cílem srazit nové tričko o několik velikostí, celý trik spočívá v použití horké vody a sušičky, díky kterým se vlákna zpevní. K tomu, abyste se naučili zmenšit velikost trička, stačí osvojit si tři metody: jemnou metodu, díky které staré tričko získá zpět svůj tvar, středně silnou metodu, která srazí nové tričko o půl velikosti, a silnou metodu, kterou můžete nové tričko srazit o jednu až dvě velikosti.

Postup

 1. 1
  Zkontrolujte etiketu na vašem tričku. Lze podle ní tričko prát v pračce, nebo povoluje jen chemické čistění? Z čeho je látka vyrobená? Je důležité vzít v potaz následující faktory:
  • Pokud se na etiketě píše, že tričko by se mělo čistit pouze chemicky, je pravděpodobné, že použití středně silné nebo silné metody sražení tričko zničí. V takovém případě použijte jemnou metodu, nebo tričko odneste do čistírny a požádejte o pomoc.
  • Bavlněné a polyesterové textilie a džínovina se sráží snadno. Nová trička bývají předem sražená již z výroby, takže neočekávejte, že půjdou srazit o více než jednu nebo dvě velikosti; ale pokud právě to je váš cíl, budete s výsledkem jistě spokojeni.
  • Vlna vypraná v horké vodě se mění v plsť. Vlákna se zpevní a vzájemně se propojí, což úplně změní vzhled a strukturu vlněné textilie. Vlněná plsť je oblíbený materiál, ale nejprve se ujistěte, že to je opravdu ten vzhled, kterého chcete dosáhnout.
  • Jemné textilie jako hedvábí nebo satén se sráží velmi obtížně a kterákoliv ze tří uvedených metod je může zničit.
  Reklama

Metoda 1 ze 3:
Jemná metoda

 1. 1
  Naplňte rozprašovač vodou. Pokud používáte starší rozprašovač, ujistěte se, že je čistý a že neobsahuje žádné chemikálie, které v něm byly uchovány dříve.
 2. 2
  Mírně tričko postříkejte. Pomocí rozprašovače navlhčete tričko z obou stran. Zvlhčení pomůže vláknům se srazit. Nepromočte ho úplně, v takovém případě by se mohlo srazit více, než chcete.
 3. 3
  Tričko usušte. Tričko dejte do sušičky, spusťte program pro syntetická vlákna (permanent press) a nechte sušit 10-15 minut. Poté tričko ze sušičky vyndejte. Pokud bylo předtím vytahané, mělo by nyní být zpevněné a připravené k dalšímu nošení.
  • Jestliže ho chcete srazit víc, proces opakujte a na sušičce nastavte vyšší teplotu.
  • Společně s tričkem umístěte do sušičky také změkčovací ubrousek, který oživí i vůni textilie.
  Reklama

Metoda 2 ze 3:
Středně silná metoda

 1. 1
  Naplňte umyvadlo horkou vodou. Čím víc bude voda horká, tím víc se tričko srazí, takže nastavte takovou teplotu, která se vám bude zdát optimální.
  • Pokud potřebujete vodu ještě více horkou než z kohoutku, uvařte ji v konvici nebo v hrnci a nalijte do umyvadla.
  • Pokud potřebujete tričko zároveň se sražením i vyprat, přidejte do vody malou lžičku pracího prostředku.
 2. 2
  Namočte tričko. Nechte ho namáčet aspoň pět minut. Čím déle ho necháte namáčet v horké vodě, tím více se srazí.
 3. 3
  Vyndejte tričko z vody. Jemně ho vyždímejte, ale snažte se ho při tom příliš nenatahovat. Pokud budete za okraje mokrého trička tahat, může se naopak vytáhnout, místo toho, aby se srazilo.
  • Když tričko vyndáte, nemanipulujte s ním víc, než je nutné. Přílišná manipulace s tričkem nasáklým horkou vodou může způsobit vyblednutí barev a poškození vláken, takže látka pak vypadá obnošeně.
  • Pokud jste do vody přidávali prášek, vypusťte vodu z umyvadla, znovu ho naplňte horkou vodou a než budete pokračovat dál, tričko nejprve vymáchejte.
 4. 4
  Nechte tričko uschnout. Rozložte tričko volně na sušák a nechte ho na vzduchu uschnout. Pokud nemáte sušák, rozložte tričko na suchý savý ručník.
  • Tričko nevěšte. Tím by se v oblasti ramen roztáhlo.
  • Když je horní strana úplně suchá, tričko otočte a nechte doschnout i jeho druhou stranu.
  Reklama

Metoda 3 ze 3:
Silná metoda

 1. 1
  Umístěte tričko do pračky. Nastavte program na bílé prádlo, aby se tričko vypralo v horké vodě.
  • Jestliže se obáváte, že barva vašeho trička by mohla v horké vodě vyblednout, přidejte do pračky šálek octa, který barvu uchová.
  • Pohyb trička v pračce má na sražení stejný vliv jako aplikace horké vody, takže jestli se obáváte přidat teplotu, můžete použít program pro jemné prádlo nebo studenou vodu místo horké.
 2. 2
  Přemístěte vyprané tričko do sušičky. Sražení trička v sušičce má na svědomí jeho pohyb, nikoliv horký vzduch. Nicméně horký vzduch odstraní vlhkost, takže vzhledem k tomu, že tričko jste přendali z pračky, je lepší použít program s vyšší teplotou.[1]
  • Pokud se obáváte o pevnost vláken, nastavte sušičku na program jemného sušení.
  • Pokud chcete tričko usušit co nejrychleji, použijte program pro syntetická vlákna nebo běžné sušení.
  Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 10 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 12 310 krát
Kategorie: Oblečení
Stránka byla zobrazena 12 310 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama