Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Uloveného divokého králíka je třeba v rámci zachování masa pro konzumaci stáhnout z kůže a vyvrhnout jeho vnitřní orgány. Králíci nebo zajíci patří mezi malou divokou zvěř, která je pro stahování a vyvrhování nejjednodušší, což z ní dělá perfektní zkušenost pro lovce začátečníky, ale i zkušené nimrody. Pokud se chcete naučit znát maso, které jíte a jeho původ, jedná se o velmi užitečnost dovednost. Přejděte ke Kroku 1 a naučte se s námi, jak stáhnout a vyvrhnout králíka.

Část 1
Část 1 ze 5:

Příprava na kuchání

 1. 1
  Snažte se králíka usmrtit co nejhumánnějším způsobem. Ať už jste na lovu nebo vybíráte z chovných králíků, ujistěte se, že váš kralík zemřel pokud možno rychle a bezbolestně.[1]
  • Pokud jste králíka zastřelili, chytněte ho pevně za zadní nohy a loveckým nožem přeřízněte rychlým řezem míchu na zadní straně krku při základně lebky. V tomto kroku můžete také rovnou úplně odstranit hlavu a usnadnit si tak vypouštění krve. S tím ale můžete počkat až na stahování kůže.
  • Pokud se chystáte zabít chovného králíka, běžně se k tomu používá úder za základnu lebky tupým předmětem, jako je váleček, násada na koště nebo jiný podobný nástroj. Možností je také zakroutit králíkovi krkem holou rukou. To je snažší převážně z hlediska, že zde nedochází k chybným řezům, typickým pro začátečníky, které by zvíře neusmrtily rychle. Chytněte králíka jednou rukou za zadní nohy a druhou rukou za jakoukoli stranu hlavy a tlačte je pevně od sebe. Potom zkruťte hlavu nahoru a zase zpět, čímž zvířeti vykloupíte krk. Při správném provedení ztratí králík okamžitě vědomí.
 2. 2
  Zavěste králíka a nechte ho vykrvácet. Předtím, než budete zvíře stahovat, odstraňte mu hlavu velkým ostrým nožem tak, že králíka položíte na rovný povrch a nůž přiložíte k základně lebky, kde se napojuje na krk. Zatlačte skrz jedním rychlým a pevným řezem. Potom králíka pověste za zadní nohy (hlezna) a nechte ho vykrvácet do kbelíku.
  • Pro zavěšení můžete také nohy propíchnout skrze achillovy šlachy nebo jinak. Hlavní je králíka pověsit vzhůru nohama.
  • Pořád se vedou diskuze o tom, zda je skutečně nezbytně nutné nechávat vykrvácet králíka, kterého se chystáte sníst. Protože králík příliš krve nemá, někteří lovci tento krok úplně přeskakují a hlavu odstraňují az při procesu stahování kůže. Pokud však zvíře necháte vykrvácet brzy po zabití, maso bude čistější a v některých případech i jemnější.
 3. 3
  Stáhněte králíka, jakmile to bude možné. V podstatě můžete celý proces provést hned po zabití zvířete a bude to pro vás i snadnější, protože králík bude ještě trochu teplý. Okamžité stahování a vyvrhování se dokonce doporučuje. Pokud se vám králíka nepodaří vyvrhnout než dorazíte domů, nic se neděje, ale možná pro vás bude potom stejná práce obtížnější, protože zvíře už bude ztuhlé a studené. Celý proces by vám stejně neměl zabrat více než několik minut.
  • Vzhledem k tomu, že sezóna lovu králíků je v zimním období, nemusíte si dělat starosti a spěchat, aby se maso nezkazilo. Pravděpodobně bude chladno, a tak by vaše úlovky měly zůstat v pořádku až do doby, kdy je přinesete domů. Přesto byste ale měli zvážit vyvržení přímo v terénu, protože byste tam mohli nechat zbytky a nedělat si potom starosti s jejich vyhazováním.
Část 2
Část 2 ze 5:

Stahování králíka

 1. 1
  Připravte si co nejčistější pracovní plochu. Stejně jako je vždy lepší králíka stáhnout a vykuchat přímo v lese po zabití, abyste omezili riziko kontaminace masa, je třeba mít pokud možno čisté pracovní prostředí. Proto i uprostřed lesa používejte ostrý a čistý lovecký nůž bez známek rzi a dalších kontaminujících látek. Ulovené králíky po dokončení vyvrhování musíte omýt čistou vodou.
  • Vhodné je při zacházení s králíkem použít rukavice z latexu nebo silnější gumy, obzvláště když se dotýkáte vnitřností. Ruce i maso udržujte neustále v čistotě.
  • Někteří lovci si vyčlenili pro kuchání a stahování malé lovné zvěře samostatnou pracovní desku. Každou pracovní plochu před a po použití vždy umyjte čistou vodou a mýdlem. Zároveň se ujistěte, že na ní nezůstaly stopy srsti nebo jiných částí zvířecího těla, které by mohly kontaminovat zpracovávané maso.
 2. 2
  Odstraňte dolní část nohou. V nohách není žádné maso a navíc se vám po odstranění nohou v kotnících bude lépe stahovat kůže. Odstraníte je snadno a rychle a je lepší, když to uděláte rovnou, než abyste čekali až bude králík viset a babrali se s tím, zatímco zvíře bude způlky stažené.
  • Pro jejich odstranění každou nohu ohněte dopředu a nařízněte zadní část kotníku, čímž kloub uvolníte.
  • Potom si nožem protlačte cestu skrze zbývající tkáň jedním pevným řezem. Neměli byste potřebovat vyvíjet příliš mnoho síly, abyste prošli skrz.
 3. 3
  Proveďte malý řez na zádech králíka. Chytněte kousek kůže v blízkosti lopatek a nadzvedněte ji od svalu. Potom řežte ze strany na stranu kolmo k páteři. Postačí řez, do kterého se vám vejdou prsty.
  • Pořádně kůži před propíchnutím napněte. Nesmíte zatím projít nožem skrze kůži do masa, protože byste do něj mohli snadno zanést bakterie nebo parazity a celou práci i zvíře tak znehodnotit.
 4. 4
  Zahákněte prsty do otvoru, který jste prořízli v kůži a táhněte jimi v opačném směru. Použijte k tomu dva prsty každé ruky. Zahákněte je do otvoru a jednou rukou pak táhněte směrem k ocasu a druhou k hlavě. Pokračujte, dokud nebude kůže spojená s tělem jen na krku.[2]
  • Králičí kůže se stahuje velmi snadno, odlepí se od masa, jako by to byla jen jakási bunda. Práce postupuje velmi rychle. Neměli byste vůbec potřebovat nůž, jako u jelenů a podobné větší zvěře a nemusíte tahat příliš silou.
  • Pokud chcete kůži uchovat a uskladnit ji v jednom kuse, bude lepší udělat delší řez v břišní části v blízkosti pánve hned po tom, co jste odstranili nohy, přetáhnout kůži přes pahýly nohou a pokračovat přes záda. Tato metoda se nedoporučuje začátečníkům, protože hrozí propíchnutí břišní dutiny a vnitřností, což by mohlo zkazit maso. Jakmile se do toho ale zapracujete, nejedná se o složitý proces.
 5. 5
  Hlavu odstraníte jejím vykroucením. Nyní by vám kůže měla viset z králíka, připojená k tělu pouze na krku. Jednou rukou chytněte králíka za zadní nohy a hlavu s kůži nechte volně viset. Druhou rukou chytněte kůži kolem krku, pevně jí zakruťte a zároveň točte tělem v opačném směru. Hlava by se měla snadno oddělit.[3]
  • Hlavu můžete oddělit také nožem. Veďte jeden pevný a rychlý řez pod kůží skrze zadní část krku.
  • Pokud se při stahování kůže přes zadní část králíka neodstranil ocas, můžete ho nyní odříznout, pokud možno co nejblíže k tělu.
Část 3
Část 3 ze 5:

Odstranění vnitřních orgánů

 1. 1
  Opatrně veďte malý řez břichem. Nadzvedněte kůži, abyste ji oddálili od orgánů ukrytých pod ní a proveďte opatrně řez, kterým budete orgány moci vyjmout. Vytáhněte kůži co nejvýše dokážete a udělejte nožem do břicha otvor. Potom do něj vložte dva prsty a nadzvedněte kůži směrem od orgánů, přitom stále pokračujte v řezání až k hrudnímu koši.
  • Jakmile dosáhnete hrudního koše, budete muset proříznout hrudní kost, abyste mohli tělo rozevřít a odhalit orgány na vrchu. Nožem byste měli projít nahoru skrze žebra bez větších problémů.
  • Králičí kůže je v podstatě průhledná, proto byste v tuto chvíli skrze ní měli vidět orgány pod ní poměrně jasně. Měli byste si ale dávat velký pozor na propíchnutí nebo proříznutí močového měchýře a střev, protože byste tím zkazili celé maso.
  • Připravte se na zápach. Vnitřní orgány divokého králíka rozhodně nebudou vonět po fialkách. Pamatujte, že zápach není indikátorem toho, že by maso bylo špatné.
 2. 2
  Oddělte blánu, která přidržuje orgány. Nahoře, směrem k hrudnímu koši byste měli pozorovat průhlednou membránu, chránící srdce, játra a další hlavní neporušené orgány. Úplně nahoře na hrudním koši možná budete muset skrz membránu udělat řez, abyste ji mohli snadno odstranit a odhalili jste tak orgány ještě více. Není to sice úplně nezbytné, ale práce pro vás bude snadnější, když si necháte v odstraňování orgánů trochu pomoct gravitací.
 3. 3
  K vyvržení orgánů králíka zvedněte do vzduchu. Jednou rukou králíka držte tak, aby jeho zadní nohy visely k zemi. Dva prsty druhé ruky vsuňte do úplného vrcholu hrudního koše, naberte jimi vnitřní orgány a jemným, ale pevným pohybem směrem dolů je z králíka vyvrhněte. Měly by za pomoci gravitace snadno vypadnout, nejlépe do připraveného kbelíku, který vám pak usnadní čištění.
  • Někteří lovci a odborníci se nejprve zaměřují na odstranění močového měchýře, než přejdou ke zbylým orgánům, a to obzvláště, pokud se měchýř zdá být plný. Močový měchýř vypadá jako malý, bledě žlutý balónek a nachází se v blízkosti řiťního otvoru. Odstraníte ho silným stiskem v místě, kde je přichycený k tělu a jeho vytažením. Buďte velmi opatrní, abyste na něj nemačkali nebo ho neprotrhli.[4]
 4. 4
  Uchovejte libovolné orgány. Mezi běžně jedlé orgány patří srdce, játra a ledvinky. Můžete je upéct třeba společně s králíkem nebo je použít jako skvělou odměnu pro vašeho psa (syrové nebo uvařené).
  • Játra se po vykuchání obvykle prohlížejí kvůli různým skvrnám a zvláštním barevným pigmentacím. Nažloutlé skvrny na játrech by mohly značit vážné infekční onemocnění, které by indikovalo, že maso nesmíte konzumovat. Pokud na játrech zpozorujete zvláštně vypadající skvrny, králíka okamžitě odstraňte.
 5. 5
  Omyjte králíka a ukliďte po sobě. Okamžitě po dokončení práce omyjte králíka ve studené vodě a očistěte se. Snížíte tím teplotu masa, čímž předejdete jeho rychlému kažení a navíc smyjete zbytky srsti, krve a dálší částečky z vnitřku i vnějšku masa.
  • Provádíte-li vyvrhování orgánů přímo v terénu, zabalte maso volně do přenosného chladícího boxu nebo podobného zařízení. Nebalte ho do plastikového sáčku, dokud se maso plně nevychladí. Jinak by se mohlo zapařit a postupně zkazit. Králíka byste měli udržovat v teplotách nepřevyšujících 4°C.
  • Jestliže se chystáte stažené kůže vyčinit, smyjte z nich okamžitě srst a namočte je do studené vody až do doby, než začnete s jejich zpracováním. Vydrží vám tak bez újmy.[5]
  • Vnitřnosti a kůži můžete buď zakopat nebo zabalit a později se jich někde rychle zbavit. V některých oblastech je ovšem zakopávání a zanechávání vnitřností zakázané. Seznamte se nejprve s nařízeními vašeho regionu, než něco takového uděláte.
Část 4
Část 4 ze 5:

Porcování a zpracování králíka

 1. 1
  Odstraňte tuk, šlachy a blány pomocí vykošťovacího nože. Po tom, co jste králíka nechali pořádně vychladnout, můžete začít s jeho porcováním a přípravou na tepelnou úpravu v hrnci, pánvi nebo troubě. První věc, kterou musíte udělat, je projít celé tělo a odstranit nožem všechny nechtěné kousky šlach a tuku.
  • Králičí tuk nemá obecně dobrou chuť. Libové králičí maso připravíte nejlépe, když bude pokud možno co nejvíce očištěné od přebytečného tuku.
  • Kůže se z masa stahuje velmi dobře kvůli tenoučké blanité vrstvě, která maso překrývá. Pokud chcete králíka smažit a nechat na něm vytvořit křupavou krustu, můžete na mase tuto tenkou blánu nechat. Obvykle se ale z masa odstraňuje. Opatrně ji z králíka ostrým nožem sloupněte a okamžitě odstraňtě.
 2. 2
  Oddělte nohy. Králičí nohy, hlavně ty zadní, obsahují skoro polovinu masa, které na celém králíkovi najdete. Jedná se o jednu z nejcennějších částí králíka a zároveň i nejjemnější s bohatou, delikátní chutí.
  • K odstranění předních nohou veďte nožem řez podél žeber vašeho králíka ze spodní strany předních nohou směrem nahoru. Nejsou přichyceny kostí, takže je velmi snadno oddělíte od těla.
  • K odstranění zadních nohou přetočte králíka na záda a vylomte obě nohy do stran. Tím odhalíte klouby, které je drží u těla. Použijte nůž a veďte s ním řez podél pánevní kosti mezi nohou a pánví, pak se vám kloub plně odhalí. Potom špičkou nože kloub oddělte lehkým vypáčením.
 3. 3
  Zvažte i oddělení masa břišní oblasti od beder. Králíci jsou většinou velmi malí, a proto se tento krok při zpracování masa obvykle vynechává, ale pokud máte velkého králíka, můžete oddělit maso trupu přímo pod žebry (jedná se vlastně o králičí ekvivalent bůčku) od bederní části-toto maso se nachází po obou stranách podél páteře. Získáte tak vynikající samostatné výřezy. [6]
  • K odstranění bočního masa přetočte králíka na záda a ořízněte tenkou vrstvu masa ze zad, v blízkosti pánve, směrem k hrudnímu koši. Místo, ve kterém maso začíná být silnější a tmavší je bůček.
  • K přípravě bůčku se obvykle používají neporušené kousky oddělené od páteře vyseknutím v místě, kde začíná hrudní koš. Boky můžete také zvrátit od trupu směrem ven a silným vytočením je zlomit. Žebra můžete schovat pro následující vaření nebo je vyhodit, záleží jen na vaší libovůli. Obsahují jen velmi málo masa.
 4. 4
  Pro pečení králíka ponechte v celku. Nic asi tolik nekřičí pravým lovem, jako celý králík rožněný na otevřeném ohni. Nechce se vám babrat s porcováním a přípravou králíka? Žádný problém. Pokud je váš úlovek menší velikosti, můžete ho prostě jen snadno nechat vcelku a upéct ho jako jeden kus, namísto abyste ho rozdělovali na extrémně malé kousíčky.
  • Alternativou může být také velmi obvyklé superrychlé rozpůlení. Prostě králíka rozsekněte napůl skrze páteř tam, kde přechází žebra v břicho a připravte si tak dvě části. Takto připravený králík se perfektně hodí třeba na dušení nebo na použití do polévky.
 5. 5
  Zvažte, zda králíka na noc nenaložit do solného nálevu pro odstranění jeho silné zvěřinové chuti. Pokud chcete zkusit králíka, ale nejste úplnými fanoušky zvěřinových hodů, naložte králíka do solného nálevu a nechte ho přes noc odležet. Jeho chuť bude mnohem jemnější a podobnější například kuřeti.
  • Na každý šálek studené vody použijte jednu lžičku soli a vytvořte si tak v nějaké větší míse nálev, do kterého králíka ponořte a mísu zakryjte. Potom ji přes noc uložte v ledničce. Až se rozhodnete pro tepelnou úpravu, budete překvepeni, jak delikátní chuť králík má.
  • Do nálevu můžete také přidat drcený červený pepř, sekanou bazalku, oregáno nebo drcený česnek a celou věc tak ještě pozvednout![7]
 6. 6
  Uvařte králíka a vychutnejte si ho! Divoký králík je libovou zvěřinou a delikátní alternativou k běžně konzumovaným druhům masa. Zvláště když se připraví správně. Je výborný do různých ragů i na smažení jako náhrada za kuře, ale existuje mnoho dalších způsobů, jak králíka připravit:
  • Připravte králíka po italsku. Ačkoli se nejedná o tradiční italský recept, v Itálii je tento pokrm velmi oblíbený. Králík se nadívá vonnými bylinami a pomalu se vaří v rajčatech a červeném víně. Chuť je po této úpravě vynikající a příjemně a nečekaně odlišná od tradičních receptů.
  • Pečený králík. Namarinujte králíka směsí hořčice, olivového oleje, černého pepře a jednotlivé kousky polévejte máslem. Na mase se vytvoří pěkná krustička. Potom králíka pečte asi deset minut při teplotě 225°C. Králík bude jemný a chuťově vynikající.
  • Pomalu králíka vařte v hrnci pro pomalé vaření asi 6 hodin. Získá extrémně jemnou texturu. Přidejte k němu trochu vody a zeleninu, jako je mrkev, cibule, jedlé kaštany a cokoli dalšího vás napadne a co máte rádi. Omáčku můžete v poslední třičtvrtěhodince zahustit směsí kukuřičného škrobu a sherry. Musíte to vyzkoušet!
Část 5
Část 5 ze 5:

Alternativy rychlého vyvrhování

 1. 1
  Zkuste úchop zvaný no-gut. Někteří lovci, kteří za sebou mají mnoho zkušeností, používají velmi rychlou techniku, která vyžaduje jen minimální použití nože. Odstraníte při ní zadní nohy a pruhy masa z boků velmi rychle tím, že nejprve stáhnete z kůže zadní části. Potom shrnete kůži a odtrhnete zadní čtvrtku od zbytku zvířete. Pokud proces provedete správně, měla by vám zůstat část s obsahem nejlepšího masa, a všechna srst, vnitřnosti a přední nohy by měly být v druhé části.[8]
  • Přidržte králíka hlavou dolů za zadní nohy a začněte malým řezem kolem obou zadních nohou. Potom začněte z nohou stahovat kůži směrem ke králíkovým slabinám, jako byste mu vykasávali kalhoty. V oblasti slabin prstem protrhněte kůži skrz a oddělte ji od nohou. Potom si propracujte cestu až k hrudníku.
  • Jakmile obnažíte zadní část králíka, chytněte kůži a stahujte ji ze zbývající části těla až k horní části hrudníku. Ve střední oblasti držte kůži skutečně pevně a zbývající půlku kůže strhněte dolů, zatímco druhou rukou přitom táhněte v opačném směru za zadní nohy. Vyžádá si to poměrně dost úsilí, ale na konci můžete získat úplně čisté nejlepší části králíka zbavené páteře a zadních nohou.
 2. 2
  Zkuste survival metodu long-snap. Jedna z, řekněme nejbarvitějších, metod byla světu představena ve starém manuálu pro Air Force. Nebudete k tomu ani potřebovat nůž.[9]
  • Po zabití králíka ho chytněte vzhůru nohama tak, aby břicho směřovalo k vám. Nahmatejte, kde končí hrudní koš a napojuje se na břicho. Potom toto místo chytněte oběma rukama a pevně zmáčkněte palci do oblasti, kde končí žebra.
  • Stůjte přitom s nohama roztaženýma více než na šířku ramen a "házejte" králíkem podobně jako to znáte z amerického fotbalu, kdy se hráč snaží mezi nohama vhodit míč za sebe, ale králíka přitom nepouštějte. Házejte silně. Během "hodu" tvrdě mačkejte králíkovi na břicho.
  • Pokud se vše provede správně, vnitřnosti by se měly vyvrhnout skrze řitní otvor králíka velmi rychle. Kůži byste pak měli z těla stáhnout velmi snadno pouhými prsty asi za třicet sekund. Pokud se vše udělá nesprávně, získáte nechutnou a zničenou králičí hmotu. Jestli tedy máte nůž, není pro provádění této metody žádný důvod.
 3. 3
  Zkuste najít své vlastní metody, jak si proces vyvrhování a stahování králíka usnadnit a urychlit. Většina lovců, kteří se o vyvrhování přímo v terénu zajímají, ovládá techniky, které jim umožní všechno provést velice rychle. Pokud lovíte často a hodně králíků, jejich zpracování vás může po čase začít nudit. Začnete přicházet na spoustu různých zkratek a fíglů, které vám celý proces usnadní. Vždy se ale ujistěte, že při sobě máte ostrý a čistý lovecký nůž, o kterém víte, že vám sedí a že s ním umíte pracovat. Nikdy při práci zbytečně nepospíchejte a proveďte vše správně. Není důvod vyvrhování uspěchat a zkazit tak celé maso.
  • Domácí králíci bývají na zpracování většinou obtížnější, protože mají více tuku. Je důležité práci provádět pomalu a s velkou péčí. Neopatrnost by mohla vaše maso zničit.

Tipy

 • Nejlepší čas pro lov divokých králíků je brzy ráno nebo těsně před západem slunce, kdy jsou králíci nejaktivnější.
 • Chladné počasí může redukovat množství možných parazitů, ale stejně je nezahubí úplně.
 • Naložením králíka do solného nebo octového nálevu odstraníte jeho zvěřinovou chuť a maso pak bude více připomínat kuřecí.

Varování

 • Maso nabízené v supermarketech je dobře testováno a připraveno pro lidskou konzumaci. To samé ovšem neplatí o mase, které si sami nalovíte. Zvířata mohou být často napadená různými chorobami a parazity, jako je tularémie nebo králičí horečka-ne úplně běžná, ale závažná choroba, která se roznáší krví a vzduchem a napadá vnitřní orgány. Lovci jsou proto vystaveni vyššímu riziku nakažení touto nemocí, protože můžou bakterii, která ji způsobuje, vdechnout při stahování králíků.
 • Lovit králíky mimo sezónu je ilegální. Ujistěte se, že na lov vyrážíte skutečně po započetí lovné sezóny.

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 36 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 4 529 krát
Kategorie: Život venku
Stránka byla zobrazena 4 529 krát.

Pomohl vám tento článek?