wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 36 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.
V tomto článku je 9 referencí jejichž znění najdete ve spodní části stránky.
Tento článek byl zobrazen 4 529 krát
Uloveného divokého králíka je třeba v rámci zachování masa pro konzumaci stáhnout z kůže a vyvrhnout jeho vnitřní orgány. Králíci nebo zajíci patří mezi malou divokou zvěř, která je pro stahování a vyvrhování nejjednodušší, což z ní dělá perfektní zkušenost pro lovce začátečníky, ale i zkušené nimrody. Pokud se chcete naučit znát maso, které jíte a jeho původ, jedná se o velmi užitečnost dovednost. Přejděte ke Kroku 1 a naučte se s námi, jak stáhnout a vyvrhnout králíka.
Postup
Příprava na kuchání
-
1Snažte se králíka usmrtit co nejhumánnějším způsobem. Ať už jste na lovu nebo vybíráte z chovných králíků, ujistěte se, že váš kralík zemřel pokud možno rychle a bezbolestně.[1]
- Pokud jste králíka zastřelili, chytněte ho pevně za zadní nohy a loveckým nožem přeřízněte rychlým řezem míchu na zadní straně krku při základně lebky. V tomto kroku můžete také rovnou úplně odstranit hlavu a usnadnit si tak vypouštění krve. S tím ale můžete počkat až na stahování kůže.
- Pokud se chystáte zabít chovného králíka, běžně se k tomu používá úder za základnu lebky tupým předmětem, jako je váleček, násada na koště nebo jiný podobný nástroj. Možností je také zakroutit králíkovi krkem holou rukou. To je snažší převážně z hlediska, že zde nedochází k chybným řezům, typickým pro začátečníky, které by zvíře neusmrtily rychle. Chytněte králíka jednou rukou za zadní nohy a druhou rukou za jakoukoli stranu hlavy a tlačte je pevně od sebe. Potom zkruťte hlavu nahoru a zase zpět, čímž zvířeti vykloupíte krk. Při správném provedení ztratí králík okamžitě vědomí.
-
2Zavěste králíka a nechte ho vykrvácet. Předtím, než budete zvíře stahovat, odstraňte mu hlavu velkým ostrým nožem tak, že králíka položíte na rovný povrch a nůž přiložíte k základně lebky, kde se napojuje na krk. Zatlačte skrz jedním rychlým a pevným řezem. Potom králíka pověste za zadní nohy (hlezna) a nechte ho vykrvácet do kbelíku.
- Pro zavěšení můžete také nohy propíchnout skrze achillovy šlachy nebo jinak. Hlavní je králíka pověsit vzhůru nohama.
- Pořád se vedou diskuze o tom, zda je skutečně nezbytně nutné nechávat vykrvácet králíka, kterého se chystáte sníst. Protože králík příliš krve nemá, někteří lovci tento krok úplně přeskakují a hlavu odstraňují az při procesu stahování kůže. Pokud však zvíře necháte vykrvácet brzy po zabití, maso bude čistější a v některých případech i jemnější.
-
3Stáhněte králíka, jakmile to bude možné. V podstatě můžete celý proces provést hned po zabití zvířete a bude to pro vás i snadnější, protože králík bude ještě trochu teplý. Okamžité stahování a vyvrhování se dokonce doporučuje. Pokud se vám králíka nepodaří vyvrhnout než dorazíte domů, nic se neděje, ale možná pro vás bude potom stejná práce obtížnější, protože zvíře už bude ztuhlé a studené. Celý proces by vám stejně neměl zabrat více než několik minut.
- Vzhledem k tomu, že sezóna lovu králíků je v zimním období, nemusíte si dělat starosti a spěchat, aby se maso nezkazilo. Pravděpodobně bude chladno, a tak by vaše úlovky měly zůstat v pořádku až do doby, kdy je přinesete domů. Přesto byste ale měli zvážit vyvržení přímo v terénu, protože byste tam mohli nechat zbytky a nedělat si potom starosti s jejich vyhazováním.
Stahování králíka
-
1Připravte si co nejčistější pracovní plochu. Stejně jako je vždy lepší králíka stáhnout a vykuchat přímo v lese po zabití, abyste omezili riziko kontaminace masa, je třeba mít pokud možno čisté pracovní prostředí. Proto i uprostřed lesa používejte ostrý a čistý lovecký nůž bez známek rzi a dalších kontaminujících látek. Ulovené králíky po dokončení vyvrhování musíte omýt čistou vodou.
- Vhodné je při zacházení s králíkem použít rukavice z latexu nebo silnější gumy, obzvláště když se dotýkáte vnitřností. Ruce i maso udržujte neustále v čistotě.
- Někteří lovci si vyčlenili pro kuchání a stahování malé lovné zvěře samostatnou pracovní desku. Každou pracovní plochu před a po použití vždy umyjte čistou vodou a mýdlem. Zároveň se ujistěte, že na ní nezůstaly stopy srsti nebo jiných částí zvířecího těla, které by mohly kontaminovat zpracovávané maso.
-
2Odstraňte dolní část nohou. V nohách není žádné maso a navíc se vám po odstranění nohou v kotnících bude lépe stahovat kůže. Odstraníte je snadno a rychle a je lepší, když to uděláte rovnou, než abyste čekali až bude králík viset a babrali se s tím, zatímco zvíře bude způlky stažené.
- Pro jejich odstranění každou nohu ohněte dopředu a nařízněte zadní část kotníku, čímž kloub uvolníte.
- Potom si nožem protlačte cestu skrze zbývající tkáň jedním pevným řezem. Neměli byste potřebovat vyvíjet příliš mnoho síly, abyste prošli skrz.
-
3Proveďte malý řez na zádech králíka. Chytněte kousek kůže v blízkosti lopatek a nadzvedněte ji od svalu. Potom řežte ze strany na stranu kolmo k páteři. Postačí řez, do kterého se vám vejdou prsty.
- Pořádně kůži před propíchnutím napněte. Nesmíte zatím projít nožem skrze kůži do masa, protože byste do něj mohli snadno zanést bakterie nebo parazity a celou práci i zvíře tak znehodnotit.
-
4Zahákněte prsty do otvoru, který jste prořízli v kůži a táhněte jimi v opačném směru. Použijte k tomu dva prsty každé ruky. Zahákněte je do otvoru a jednou rukou pak táhněte směrem k ocasu a druhou k hlavě. Pokračujte, dokud nebude kůže spojená s tělem jen na krku.[2]
- Králičí kůže se stahuje velmi snadno, odlepí se od masa, jako by to byla jen jakási bunda. Práce postupuje velmi rychle. Neměli byste vůbec potřebovat nůž, jako u jelenů a podobné větší zvěře a nemusíte tahat příliš silou.
- Pokud chcete kůži uchovat a uskladnit ji v jednom kuse, bude lepší udělat delší řez v břišní části v blízkosti pánve hned po tom, co jste odstranili nohy, přetáhnout kůži přes pahýly nohou a pokračovat přes záda. Tato metoda se nedoporučuje začátečníkům, protože hrozí propíchnutí břišní dutiny a vnitřností, což by mohlo zkazit maso. Jakmile se do toho ale zapracujete, nejedná se o složitý proces.
-
5Hlavu odstraníte jejím vykroucením. Nyní by vám kůže měla viset z králíka, připojená k tělu pouze na krku. Jednou rukou chytněte králíka za zadní nohy a hlavu s kůži nechte volně viset. Druhou rukou chytněte kůži kolem krku, pevně jí zakruťte a zároveň točte tělem v opačném směru. Hlava by se měla snadno oddělit.[3]
- Hlavu můžete oddělit také nožem. Veďte jeden pevný a rychlý řez pod kůží skrze zadní část krku.
- Pokud se při stahování kůže přes zadní část králíka neodstranil ocas, můžete ho nyní odříznout, pokud možno co nejblíže k tělu.
Odstranění vnitřních orgánů
-
1Opatrně veďte malý řez břichem. Nadzvedněte kůži, abyste ji oddálili od orgánů ukrytých pod ní a proveďte opatrně řez, kterým budete orgány moci vyjmout. Vytáhněte kůži co nejvýše dokážete a udělejte nožem do břicha otvor. Potom do něj vložte dva prsty a nadzvedněte kůži směrem od orgánů, přitom stále pokračujte v řezání až k hrudnímu koši.
- Jakmile dosáhnete hrudního koše, budete muset proříznout hrudní kost, abyste mohli tělo rozevřít a odhalit orgány na vrchu. Nožem byste měli projít nahoru skrze žebra bez větších problémů.
- Králičí kůže je v podstatě průhledná, proto byste v tuto chvíli skrze ní měli vidět orgány pod ní poměrně jasně. Měli byste si ale dávat velký pozor na propíchnutí nebo proříznutí močového měchýře a střev, protože byste tím zkazili celé maso.
- Připravte se na zápach. Vnitřní orgány divokého králíka rozhodně nebudou vonět po fialkách. Pamatujte, že zápach není indikátorem toho, že by maso bylo špatné.
-
2Oddělte blánu, která přidržuje orgány. Nahoře, směrem k hrudnímu koši byste měli pozorovat průhlednou membránu, chránící srdce, játra a další hlavní neporušené orgány. Úplně nahoře na hrudním koši možná budete muset skrz membránu udělat řez, abyste ji mohli snadno odstranit a odhalili jste tak orgány ještě více. Není to sice úplně nezbytné, ale práce pro vás bude snadnější, když si necháte v odstraňování orgánů trochu pomoct gravitací.
-
3K vyvržení orgánů králíka zvedněte do vzduchu. Jednou rukou králíka držte tak, aby jeho zadní nohy visely k zemi. Dva prsty druhé ruky vsuňte do úplného vrcholu hrudního koše, naberte jimi vnitřní orgány a jemným, ale pevným pohybem směrem dolů je z králíka vyvrhněte. Měly by za pomoci gravitace snadno vypadnout, nejlépe do připraveného kbelíku, který vám pak usnadní čištění.
- Někteří lovci a odborníci se nejprve zaměřují na odstranění močového měchýře, než přejdou ke zbylým orgánům, a to obzvláště, pokud se měchýř zdá být plný. Močový měchýř vypadá jako malý, bledě žlutý balónek a nachází se v blízkosti řiťního otvoru. Odstraníte ho silným stiskem v místě, kde je přichycený k tělu a jeho vytažením. Buďte velmi opatrní, abyste na něj nemačkali nebo ho neprotrhli.[4]
-
4Uchovejte libovolné orgány. Mezi běžně jedlé orgány patří srdce, játra a ledvinky. Můžete je upéct třeba společně s králíkem nebo je použít jako skvělou odměnu pro vašeho psa (syrové nebo uvařené).
- Játra se po vykuchání obvykle prohlížejí kvůli různým skvrnám a zvláštním barevným pigmentacím. Nažloutlé skvrny na játrech by mohly značit vážné infekční onemocnění, které by indikovalo, že maso nesmíte konzumovat. Pokud na játrech zpozorujete zvláštně vypadající skvrny, králíka okamžitě odstraňte.
-
5Omyjte králíka a ukliďte po sobě. Okamžitě po dokončení práce omyjte králíka ve studené vodě a očistěte se. Snížíte tím teplotu masa, čímž předejdete jeho rychlému kažení a navíc smyjete zbytky srsti, krve a dálší částečky z vnitřku i vnějšku masa.
- Provádíte-li vyvrhování orgánů přímo v terénu, zabalte maso volně do přenosného chladícího boxu nebo podobného zařízení. Nebalte ho do plastikového sáčku, dokud se maso plně nevychladí. Jinak by se mohlo zapařit a postupně zkazit. Králíka byste měli udržovat v teplotách nepřevyšujících 4°C.
- Jestliže se chystáte stažené kůže vyčinit, smyjte z nich okamžitě srst a namočte je do studené vody až do doby, než začnete s jejich zpracováním. Vydrží vám tak bez újmy.[5]
- Vnitřnosti a kůži můžete buď zakopat nebo zabalit a později se jich někde rychle zbavit. V některých oblastech je ovšem zakopávání a zanechávání vnitřností zakázané. Seznamte se nejprve s nařízeními vašeho regionu, než něco takového uděláte.
Porcování a zpracování králíka
-
1Odstraňte tuk, šlachy a blány pomocí vykošťovacího nože. Po tom, co jste králíka nechali pořádně vychladnout, můžete začít s jeho porcováním a přípravou na tepelnou úpravu v hrnci, pánvi nebo troubě. První věc, kterou musíte udělat, je projít celé tělo a odstranit nožem všechny nechtěné kousky šlach a tuku.
- Králičí tuk nemá obecně dobrou chuť. Libové králičí maso připravíte nejlépe, když bude pokud možno co nejvíce očištěné od přebytečného tuku.
- Kůže se z masa stahuje velmi dobře kvůli tenoučké blanité vrstvě, která maso překrývá. Pokud chcete králíka smažit a nechat na něm vytvořit křupavou krustu, můžete na mase tuto tenkou blánu nechat. Obvykle se ale z masa odstraňuje. Opatrně ji z králíka ostrým nožem sloupněte a okamžitě odstraňtě.
-
2Oddělte nohy. Králičí nohy, hlavně ty zadní, obsahují skoro polovinu masa, které na celém králíkovi najdete. Jedná se o jednu z nejcennějších částí králíka a zároveň i nejjemnější s bohatou, delikátní chutí.
- K odstranění předních nohou veďte nožem řez podél žeber vašeho králíka ze spodní strany předních nohou směrem nahoru. Nejsou přichyceny kostí, takže je velmi snadno oddělíte od těla.
- K odstranění zadních nohou přetočte králíka na záda a vylomte obě nohy do stran. Tím odhalíte klouby, které je drží u těla. Použijte nůž a veďte s ním řez podél pánevní kosti mezi nohou a pánví, pak se vám kloub plně odhalí. Potom špičkou nože kloub oddělte lehkým vypáčením.
-
3Zvažte i oddělení masa břišní oblasti od beder. Králíci jsou většinou velmi malí, a proto se tento krok při zpracování masa obvykle vynechává, ale pokud máte velkého králíka, můžete oddělit maso trupu přímo pod žebry (jedná se vlastně o králičí ekvivalent bůčku) od bederní části-toto maso se nachází po obou stranách podél páteře. Získáte tak vynikající samostatné výřezy. [6]
- K odstranění bočního masa přetočte králíka na záda a ořízněte tenkou vrstvu masa ze zad, v blízkosti pánve, směrem k hrudnímu koši. Místo, ve kterém maso začíná být silnější a tmavší je bůček.
- K přípravě bůčku se obvykle používají neporušené kousky oddělené od páteře vyseknutím v místě, kde začíná hrudní koš. Boky můžete také zvrátit od trupu směrem ven a silným vytočením je zlomit. Žebra můžete schovat pro následující vaření nebo je vyhodit, záleží jen na vaší libovůli. Obsahují jen velmi málo masa.
-
4Pro pečení králíka ponechte v celku. Nic asi tolik nekřičí pravým lovem, jako celý králík rožněný na otevřeném ohni. Nechce se vám babrat s porcováním a přípravou králíka? Žádný problém. Pokud je váš úlovek menší velikosti, můžete ho prostě jen snadno nechat vcelku a upéct ho jako jeden kus, namísto abyste ho rozdělovali na extrémně malé kousíčky.
- Alternativou může být také velmi obvyklé superrychlé rozpůlení. Prostě králíka rozsekněte napůl skrze páteř tam, kde přechází žebra v břicho a připravte si tak dvě části. Takto připravený králík se perfektně hodí třeba na dušení nebo na použití do polévky.
-
5Zvažte, zda králíka na noc nenaložit do solného nálevu pro odstranění jeho silné zvěřinové chuti. Pokud chcete zkusit králíka, ale nejste úplnými fanoušky zvěřinových hodů, naložte králíka do solného nálevu a nechte ho přes noc odležet. Jeho chuť bude mnohem jemnější a podobnější například kuřeti.
- Na každý šálek studené vody použijte jednu lžičku soli a vytvořte si tak v nějaké větší míse nálev, do kterého králíka ponořte a mísu zakryjte. Potom ji přes noc uložte v ledničce. Až se rozhodnete pro tepelnou úpravu, budete překvepeni, jak delikátní chuť králík má.
- Do nálevu můžete také přidat drcený červený pepř, sekanou bazalku, oregáno nebo drcený česnek a celou věc tak ještě pozvednout![7]
-
6Uvařte králíka a vychutnejte si ho! Divoký králík je libovou zvěřinou a delikátní alternativou k běžně konzumovaným druhům masa. Zvláště když se připraví správně. Je výborný do různých ragů i na smažení jako náhrada za kuře, ale existuje mnoho dalších způsobů, jak králíka připravit:
- Připravte králíka po italsku. Ačkoli se nejedná o tradiční italský recept, v Itálii je tento pokrm velmi oblíbený. Králík se nadívá vonnými bylinami a pomalu se vaří v rajčatech a červeném víně. Chuť je po této úpravě vynikající a příjemně a nečekaně odlišná od tradičních receptů.
- Pečený králík. Namarinujte králíka směsí hořčice, olivového oleje, černého pepře a jednotlivé kousky polévejte máslem. Na mase se vytvoří pěkná krustička. Potom králíka pečte asi deset minut při teplotě 225°C. Králík bude jemný a chuťově vynikající.
- Pomalu králíka vařte v hrnci pro pomalé vaření asi 6 hodin. Získá extrémně jemnou texturu. Přidejte k němu trochu vody a zeleninu, jako je mrkev, cibule, jedlé kaštany a cokoli dalšího vás napadne a co máte rádi. Omáčku můžete v poslední třičtvrtěhodince zahustit směsí kukuřičného škrobu a sherry. Musíte to vyzkoušet!
Alternativy rychlého vyvrhování
-
1Zkuste úchop zvaný no-gut. Někteří lovci, kteří za sebou mají mnoho zkušeností, používají velmi rychlou techniku, která vyžaduje jen minimální použití nože. Odstraníte při ní zadní nohy a pruhy masa z boků velmi rychle tím, že nejprve stáhnete z kůže zadní části. Potom shrnete kůži a odtrhnete zadní čtvrtku od zbytku zvířete. Pokud proces provedete správně, měla by vám zůstat část s obsahem nejlepšího masa, a všechna srst, vnitřnosti a přední nohy by měly být v druhé části.[8]
- Přidržte králíka hlavou dolů za zadní nohy a začněte malým řezem kolem obou zadních nohou. Potom začněte z nohou stahovat kůži směrem ke králíkovým slabinám, jako byste mu vykasávali kalhoty. V oblasti slabin prstem protrhněte kůži skrz a oddělte ji od nohou. Potom si propracujte cestu až k hrudníku.
- Jakmile obnažíte zadní část králíka, chytněte kůži a stahujte ji ze zbývající části těla až k horní části hrudníku. Ve střední oblasti držte kůži skutečně pevně a zbývající půlku kůže strhněte dolů, zatímco druhou rukou přitom táhněte v opačném směru za zadní nohy. Vyžádá si to poměrně dost úsilí, ale na konci můžete získat úplně čisté nejlepší části králíka zbavené páteře a zadních nohou.
-
2Zkuste survival metodu long-snap. Jedna z, řekněme nejbarvitějších, metod byla světu představena ve starém manuálu pro Air Force. Nebudete k tomu ani potřebovat nůž.[9]
- Po zabití králíka ho chytněte vzhůru nohama tak, aby břicho směřovalo k vám. Nahmatejte, kde končí hrudní koš a napojuje se na břicho. Potom toto místo chytněte oběma rukama a pevně zmáčkněte palci do oblasti, kde končí žebra.
- Stůjte přitom s nohama roztaženýma více než na šířku ramen a "házejte" králíkem podobně jako to znáte z amerického fotbalu, kdy se hráč snaží mezi nohama vhodit míč za sebe, ale králíka přitom nepouštějte. Házejte silně. Během "hodu" tvrdě mačkejte králíkovi na břicho.
- Pokud se vše provede správně, vnitřnosti by se měly vyvrhnout skrze řitní otvor králíka velmi rychle. Kůži byste pak měli z těla stáhnout velmi snadno pouhými prsty asi za třicet sekund. Pokud se vše udělá nesprávně, získáte nechutnou a zničenou králičí hmotu. Jestli tedy máte nůž, není pro provádění této metody žádný důvod.
-
3Zkuste najít své vlastní metody, jak si proces vyvrhování a stahování králíka usnadnit a urychlit. Většina lovců, kteří se o vyvrhování přímo v terénu zajímají, ovládá techniky, které jim umožní všechno provést velice rychle. Pokud lovíte často a hodně králíků, jejich zpracování vás může po čase začít nudit. Začnete přicházet na spoustu různých zkratek a fíglů, které vám celý proces usnadní. Vždy se ale ujistěte, že při sobě máte ostrý a čistý lovecký nůž, o kterém víte, že vám sedí a že s ním umíte pracovat. Nikdy při práci zbytečně nepospíchejte a proveďte vše správně. Není důvod vyvrhování uspěchat a zkazit tak celé maso.
- Domácí králíci bývají na zpracování většinou obtížnější, protože mají více tuku. Je důležité práci provádět pomalu a s velkou péčí. Neopatrnost by mohla vaše maso zničit.
Tipy
- Nejlepší čas pro lov divokých králíků je brzy ráno nebo těsně před západem slunce, kdy jsou králíci nejaktivnější.
- Chladné počasí může redukovat množství možných parazitů, ale stejně je nezahubí úplně.
- Naložením králíka do solného nebo octového nálevu odstraníte jeho zvěřinovou chuť a maso pak bude více připomínat kuřecí.
Varování
- Maso nabízené v supermarketech je dobře testováno a připraveno pro lidskou konzumaci. To samé ovšem neplatí o mase, které si sami nalovíte. Zvířata mohou být často napadená různými chorobami a parazity, jako je tularémie nebo králičí horečka-ne úplně běžná, ale závažná choroba, která se roznáší krví a vzduchem a napadá vnitřní orgány. Lovci jsou proto vystaveni vyššímu riziku nakažení touto nemocí, protože můžou bakterii, která ji způsobuje, vdechnout při stahování králíků.
- Lovit králíky mimo sezónu je ilegální. Ujistěte se, že na lov vyrážíte skutečně po započetí lovné sezóny.
Reference
- ↑ http://msucares.com/livestock/small_animal/slaughter.html
- ↑ http://www.artofmanliness.com/2014/04/16/how-to-field-dress-and-butcher-a-rabbit/
- ↑ http://www.hunter-ed.com/indiana/studyGuide/Field-Dressing-a-Rabbit/201016_700013310
- ↑ http://nojokesurvival.com/linked/field_dress_rabbit.pdf
- ↑ http://www.motherearthnews.com/diy/how-to-tan-a-rabbit-hide-zmaz83jfzraw.aspx#axzz313IogFfF
- ↑ http://honest-food.net/2010/05/19/how-to-cut-up-a-rabbit/
- ↑ http://www.livestrong.com/article/481081-how-to-brine-rabbit/
- ↑ https://www.youtube.com/watch?v=vOj_UrHl4y8&feature=related
- ↑ http://survival.outdoorlife.com/blogs/survivalist/2013/05/tips-air-force-how-field-dress-rabbit-without-knife