Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Brokovnice se používají zejména při lovu ptáků a menších zvířat, ale také při skeetu. Seženete je v mnoha velikostech a stylech. V tomto článku se dozvíte, jak si vybrat pušku a jak s ní zacházet.

Metoda 1
Metoda 1 ze 5:

Základy

  1. 1
    S brokovnicí zacházejte vždy tak, jako kdyby byla nabitá. Vždy mějte ochranné brýle a špunty do uší. Na pušce mějte bezpečnostní pojistku, dokud ji nebudete mít v poloze pro střelbu. Nikdy nedávejte prst na spoušť, dokud nebudete připraveni střílet. Když nebudete v pozici pro střelbu, miřte vždy do země, nikdy na sebe ani na nikoho jiného. Vždy předpokládejte, že je brokovnice nabitá.
    • Než se pokusíte zamířit, nabít, nebo vystřelit, uvědomte si, že brokovnice je velmi nebezpečná zbraň.
  2. 2
    Jak správně držet brokovnici. [1] Pušku byste měli držet vždy s opačnou rukou než je ta, kterou budete střílet na zásobníku. Držte ji pevně a prsty vytvořte písmeno V. Dominantní rukou držte brokovnici za spouští. Držte ji jemně, ale pevně, jako kdybyste jí chtěli potřást rukou.
  3. 3
    Nastavte si brokovnici do pozice pro střelbu. Jemně si ji přitáhněte na rameno, ruce nechejte ve stejné poloze, ale natočte si pušku nahoru. Zatlačte si její konec do ramene. Když to neuděláte, bude vás zpětný náraz bolet mnohem více. Když budete brokovnici držet pevně, vaše tělo zpětný náraz absorbuje a puška se vám neodrazí do ramene.
    • Měli byste stát mírně rozkročeně, s nataženýma nohama. Tělo natočte asi do 40 stupňů směrem k cíli.
    • Měli byste mít prst na spoušti, ale zbytkem prstů byste si měli držet zásobník.
  4. 4
    Přiložte tvář k zásobníku. Pokud chcete správně zamířit, budete muset přiložit tvář k zásobníku, abyste měli oko srovnané s mířidlem brokovnice. Když budete mít konec brokovnice opřený o rameno, uvolněte krk a opřete si hlavu o zásobník.
    • Pokud má puška malý otvor asi v polovině hlavně, srovnejte si ji tak, abyste měli mířidlo na úrovni tohoto otvoru. Natrénujte si opírání tváře o stejné místo na pušce a míření, abyste to dokázali dělat co nejrychleji a nejpohodlněji.
  5. 5
    S nenabitou brokovnicí se ujistěte, že máte zajištěnou pojistku a natrénujte si úchop pušky a míření. Odtáhněte si brokovnici od těla a zatlačte si její konec pevně do ramene.
    • Stejně jako u golfu nebo tenisu záleží na máchnutí. Ať už chcete lovit zvěř, nebo střílet na soutěžích, musíte se naučit vzít si pušku a rychle si ji nastavit tak, jak potřebujete.
  6. 6
    Rozhodněte se, co chcete střílet. Většina brokovnic se hodí pro střílení pohyblivých cílů ve vzduchu. Pokud chcete střílet na střelnici, nebo půjdete na volné prostranství, kde budete moci trénovat, měli byste začít s jílovými holuby a později zkoušet lovit jiné druhy zvířat.
    • Střelnice mají jílové holuby s automatickými stroji, které vypouští jíl do střelnice, abyste mohli trénovat. Tímto způsobem se můžete snadno něco přiučit od zkušenějších střelců. Až budete připraveni, zakřičte „Vypustit!“, aby mohla obsluha stisknout tlačítko a vypustit cíl.
    • Střídejte se ve vypouštění cílů s ostatními střelci, abyste se od nich mohli učit.
Metoda 2
Metoda 2 ze 5:

Střelba z brokovnice

  1. 1
    Jděte někam, kde budete moci bezpečně střílet. Uvědomte si, že z pušky vystřelíte na několik stovek metrů. Střelnice jsou tedy nejbezpečnější. Naučte se nejprve střílet na jílové cíle a potom teprve jděte střílet zvěř.
    • Pokud jdete lovit, ujistěte se, že nejste na soukromém pozemku, že je zrovna lovecká sezóna a dodržujte všechny zákony.
  2. 2
    Nabijte brokovnici. Nejprve se podívejte, zda máte zbraň zajištěnou. Pokud musíte otevřít hlaveň, abyste mohli nabít, otevřete páku, která je většinou na horní straně pušky vedle zadního úchopu. Zbraň se otevře a vy do ní budete moci vložit náboj. Potom ji pevně zavřete a nechejte ji stále zajištěnou.
    • U poloautomatických zbraní si vezmete náboj, namíříte ho tak, aby jeho kovový konec mířil ke konci zbraně, chytnete si ho do ruky a vložíte ho do zásobníku hned za spouští. Měli byste do zbraně vložit 3-5 nábojů. Když potom zbraň zatáhnete, nabije se. Můžete také zatáhnout brokovnici dozadu, aby vyjel zásobník a vložit do něho náboje jeden po druhém. Když potom zbraní zatáhnete dopředu, nabije se.
    • Nabíjejte pušku pouze v případě, že jste připraveni střílet a ujistěte se, že je zajištěná.
  3. 3
    Až budete připraveni, jemně stiskněte spoušť. Namiřte si na cíl, držte zbraň ve správné poloze, zatlačte si její konec do ramene, odjistěte ji a zmáčkněte spoušť.
    • Když zavřete oči, nebo zbraní trhnete, protože spoušť zmáčknete příliš rychle, dopustíte se začátečnické chyby. Mějte obě oči otevřené, abyste měli správný výhled a mohli se zaměřit na pohyblivý cíl. Puška má silnější zpětný náraz, než většina jiných zbraní, takže si na to budete muset zvyknout.
  4. 4
    Naučte se střílet přesně. Na střílení jílových cílů je těžké to, že se musíte naučit vykompenzovat jejich rychlost. Musíte tedy střílet před cíl, ne na něho. Musíte také umět vykompenzovat „rozsah“ zbraně. Pušky mají vcelku široký rozsah, což znamená, že nemusíte mířit naprosto přesně na cíl. Proto musíte střílet jedině tam, kde máte dost místa a kde za cílem není nic, do čeho byste se mohli omylem trefit. Nejlepší je tedy střílet na střelnici.
    • Nechejte cíl přeletět, namiřte si na něho a po vystřelení máchněte puškou stejným směrem. Namiřte si před cíl a stiskněte spoušť. Máchejte a puška se dostane před cíl. Zaměřte se na něho a sledujte ho. Držte si pušku co nejpevněji, dýchejte uvolněně a potom ji odjistěte a vystřelte. Je to podobné, jako kdybyste chtěli udeřit do míče – musíte ho stále sledovat, musíte správně máchnout a trefit se.
Metoda 3
Metoda 3 ze 5:

Jak si vybrat brokovnici

  1. 1
    Zamyslete se nad tím, zda chcete jednohlavňovou, nebo dvouhlavňovou pušku. Jednohlavňové brokovnice jsou většinou nejlevnější. Vejde se do nich vždy jen jeden náboj, takže musíte mezi každým výstřelem znovu nabít. To může být někdy nevýhoda, zejména pokud chcete brokovnicí lovit a potřebujete střílet víckrát za sebou.
  2. 2
    Zjistěte si, jaké máte možnosti nabíjení. Pumpovací brokovnice pojmou najednou 3-5 broků. Pokud je chcete nabít, zatáhnete za ně a do komory se dostane další náboj. Tyto levnější zbraně jsou spolehlivé a při pumpování vydávají charakteristický zvuk.
  3. 3
    Vyberte si zbraň, která má dostatečně dlouhou hlaveň. Pro skeet, střelbu na cíl, nebo lov, je pravděpodobně nejlepší brokovnice s delší hlavní. Pokud si chcete zbraň kupovat pro sebeobranu a chcete ji mít doma, měli byste si koupit nějakou, která má krátkou hlaveň.
    • Dlouhá hlaveň umožní větší zrychlení prachu ve zbrani, což znamená vyšší úsťovou rychlost a menší rozptyl broků. Zbraň je také těžší a hůře se s ní zachází a míří. Kratší hlavně se skvěle hodí pro střelbu zblízka a pro jiné situace, kdy nezáleží na tom, jak moc se broky rozletí.
  4. 4
    Vyberte si správnou ráži. Nad ráží byste se měli také zamyslet, protože pušky s velkými rážemi (12, nebo i 10), mohou být pro slabé, netrénované a malé lidi nepříjemné. Seženete 16 nebo 20-rážové brokovnice, které mají menší zpětný náraz a hodí se pro většinu střelců.
  5. 5
    Vyberte si tlumivku. Tlumivka je část zbraně na konci hlavně, která mírně zmenšuje průměr ústí. Její velikost se liší podle toho, jak moc se broky rozletí. Čím těsnější tlumivka, tím méně se broky rozletí. Volnější tlumivky umožňují větší rozsah střelby, ale znamená to také to, že na menší vzdálenost nebudete schopni se trefit do cíle.
    • Existují dva typy tlumivek – pevné a šroubovací. Pevné tlumivky jsou součástí hlavně a není možné je vyndat nebo změnit. Šroubovací tlumivky si můžete do zbraně sami namontovat a můžete si tedy vybrat jejich velikost.
Metoda 4
Metoda 4 ze 5:

Výběr munice

  1. 1
    Pro sportovní střelbu používejte broky „birdshot“. Existuje více druhů munice. Birdshot zahrnuje více malých broků v plastovém obalu a používá se nejčastěji pro střílení na jílové holuby, nebo na malé ptáky.
    • Můžete si vybrat také mezi high-base a low-base broky. High-base broky nemusejí mít nutně větší rychlost nebo sílu. Jsou to broky, které se používají při střelbě na živé cíle, jako jsou živí holubi. Low-base broky se používají při střelbě na jílové holuby.
  2. 2
    Pro střelbu na vysokou zvěř použijte buckshot. Tyto broky mají velké kulky v plastovém obalu. Většinou se prodávají typy 00, ale existují také typy 000, nebo menší typy 0-buck.
  3. 3
    Vezměte si pláště, které budou sedět k velikosti vaší zbraně. Existují tři velikosti plášťů – standard, magnum a super-magnum. Většina běžných zbraní může střílet se standardními nebo menšími plášti. Některé brokovnice mají ovšem prostor i na větší pláště.
  4. 4
    Pořiďte si jednotné střely. Jednotné střely jsou to, co se lidem vybaví, když se řekne „kulka“. Jde o jeden kus olova, který je poháněn prachem. Jejich síla se určuje stejně, jako síla buckshotů a má standardní, magnum, nebo super-magnum náboje. U magnum a super-magnum si můžete také vybrat, zda chcete těžší střelu.
    • Existují dva základní typy jednotných střel. Kulovnicová střela se používá u zbraní, které mají hladkou hlaveň a střela sabot se používá u zbraní, které mají hlaveň s drážkami. Střely sabot jsou většinou přesnější a rychlejší, než kulovnicové střely, ale vyžadují zbraň s drážkovanou hlavní, což není moc časté.
  5. 5
    Všímejte si velikosti střely. Když si budete kupovat munici, vyberte si broky podle velikosti střely, jakou potřebujete. Stejně jako je ráže 12 větší, než ráže 20, jsou střely č. 6 větší, než střely č. 8.
    • Pro střelbu na jílové holuby si vyberte vyšší číslo (1-9), protože je pro vás rozptyl důležitější, než samotná váha jednotlivých broků. Větší a těžší broky (4-6) se hodí zejména pro velké ptáky a králíky, kteří mají husté peří a srst.
Metoda 5
Metoda 5 ze 5:

Čištění zbraně

  1. 1
    Po každé střelbě si zbraň vyčistěte. [2] Pokud chcete mít brokovnici stále v dobrém stavu, musíte ji po každé střelbě čistit. Střelný prach a mastnota může způsobit potíže. Špinavá zbraň je nebezpečná zbraň!
  2. 2
    Rozložte si zbraň na základní části. Řiďte se manuálem výrobce a rozeberte si zbraň. Pokud máte zbraň, která se musí vyklápět, otevřete ji a vyčistěte ji. Pokud máte pumpovací brokovnici, budete muset sejmout hlaveň.
  3. 3
    Odmastěte zbraň. Použijte aerosolový prostředek na čištění zbraní. [3] Nepoužívejte tento čistič u ostatních částí zbraně, jako je například spoušť, ale nastříkejte ho do hlavně a do tlumivky.
  4. 4
    Vyčistěte hlaveň hadrem. Protlačte hlavní hadřík, který seženete v obchodě se zbraněmi. Dejte si pozor, aby vám z hadříku ve zbrani nic neulpělo.
  5. 5
    Vyčistěte tlumivku. Tato část zbraně se snadno zašpiní, takže ji důkladně vyčistěte starým zubním kartáčkem a trochou sprejového čistícího prostředku.
  6. 6
    Otřete brokovnici. Čistým hadrem očistěte všechny zbytky střelného prachu a špíny a odstraňte přebytečný sprej.

Tipy

  • Většina broků obsahuje olovo, což je vysoce toxický kov. Při každém výstřelu se do vzduchu zvedne oblak prachu. Po každé střelbě si tedy důkladně umyjte ruce. Na střelnicích je také vysoká koncentrace olova ve vzduchu. Můžete si koupit i broky, které olovo neobsahují, ale v tomto případě nebudou vaše střely tak smrtelné.
  • U větších ráží možná někdy minete cíl. Snažte se lépe zamířit, nebo zkuste zbraň s delší hlavní, nebo s těsnější tlumivkou (pokud máte šroubovací tlumivku).
  • Přečtěte si manuál výrobce a naučte se se zbraní zacházet a čistit ji.

Varování

  • Střelné zbraně jsou velmi nebezpečné a mohou být i smrtelné, zejména pokud s nimi zacházíte špatně. Měli byste je používat pouze v případě, že s nimi umíte zacházet, nebo pod dohledem zkušených instruktorů.


O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 51 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 13 439 krát
Kategorie: Záliby a Řemesla
Stránka byla zobrazena 13 439 krát.

Pomohl vám tento článek?