Jak sterilizovat láhve a sklenice na zavařování

V tomto článku:Sterilizace sklenic a lahvíPlnění a uzavírání sklenic a lahví6 Reference

Ovocné, zeleninové a masové konzervy vydrží dlouho, pokud jsou správně připraveny a zavařeny. Je důležité před zavařováním sterilizovat lahve a sklenice, aby se potraviny nekontaminovali bakteriemi. Podívejte se na krok 1, abyste se naučili, jak si připravit vybavení tím, že ho budete sterilizovat podle standardů USDA.

1
Sterilizace sklenic a lahví

 1. 1
  Vyberte si vhodné sklenice a lahve. Podívejte se po sklenicích nebo lahvích vytvořených pro účely zavařování. Měli by být vyrobeny z tvrzeného skla a bez škrábanců a prasklin. [1] Ujistěte se, že všechny mají vhodná těsně padnoucí víčka.
  • Sklenice by měly mít plochá, těsněním lemovaná víčka se závitovými kroužky. Závitové kroužky lez použít opakovaně, ale budete potřebovat nová plochá víčka.
  • Lahve by měly mít gumové těsnění, které je v dobrém stavu.
 2. 2
  Umyjte sklenice a lahve. Použijte k pečlivému umytí sklenic a lahví, které plánujete sterilizovat, horkou vodu a saponát. Ujistěte se, že na nich nejsou žádné zaschlé kousky potravin a jiné nečistoty. Umyjte také víčka. Musí být dokonale čisté.
 3. 3
  Dejte vybavení do hlubokého hrnce. Dejte sklenice a lahve ve vzpřímené poloze do hrnce. Víčka dejte kolem sklenic a lahví. Naplňte hrnec vodou, dokud nepřesáhne sklenice a lahve o 2,5 cm.
 4. 4
  Vařte sklenice a lahve. Přiveďte vodu k plnému varu. Pokud jste v nadmořské výšce méně než 300 metrů, vařte je 10 minut. Za každých dalších 300 metrů přidejte další minutu. [2]
 5. 5
  K vyjmutí vybavení z vody použijte kleště. Jednu po druhé vyjměte sklenice, lahve a víčka a dejte je na papírovou utěrku uschnout. Buďte opatrní, abyste nenechali sterilizované vybavení přijít do kontaktu s čímkoliv kromě čisté papírové utěrky.

2
Plnění a uzavírání sklenic a lahví

 1. 1
  Naplňte sklenice a láhve jídlem, které chcete konzervovat. Udělejte to, dokud sklenice i potraviny jsou stále teplé. Když dáte teplé potraviny do studených sklenic, způsobí to, že sklenice prasknou. [3]
  • Nechte na vrchu každé sklenice a lahve asi 0,6 cm volného místa. [4]
  • Otřete okraje sklenic a lahví, abyste se ujistili, že kapky jídla neovlivní těsnění.
 2. 2
  Dejte na lahve a sklenice víčka. Zašroubujte víčka a ujistěte se, že jsou pevně utažená.
 3. 3
  Dejte sklenice na rošt uvnitř hlubokého hrnce. Drátěný rošt zabrání sklenicím v doteku dna hrnce, čímž pomůže obsahu sklenice rovnoměrně se uvařit a zajistí, že se sklenice správně utěsní. Použijte zavařovací kleště k umístění sklenic na rošt. [5]
 4. 4
  Zavařte sklenice. Naplňte hrnec vodou, dokud nebudou sklenice o 5 cm zakryté. Zavařujte sklenice 10 minut, potom je vyjměte z hrnce zavařovacími kleštěmi a dejte je na papírové utěrky. [6]
  • Než budete se sklenicemi manipulovat, počkejte 24 hodin. Měly by být úplně studené, než je uskladníte.
  • Zkontrolujte víčka sklenic. Mírné odsazení plochého víčka ukazuje, že byly správně uzavřeny. Pokud není některé z víček odsazeno, otevřete sklenice a spotřebujte obsah, místo abyste ho uchovávali.

Tipy

 • Láhve a sklenice je také možné sterilizovat sterilizační tekutinou dostupnou v lékárnách.
 • Rychlá horká koupel v myčce dobře funguje na vyčištění zbytků potravin ze sklenic, ale ujistěte se, že je sterilizujete vařící vodou nebo komerčními sterilizačními roztoky, jak je popsáno v článku, protože myčky nedosahují teplot požadovaných k vyhubení všech mikrobů, z kterých můžete onemocnět!

Informace o článku

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 12 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.

Kategorie: Recepty

V jiných jazycích:

English: Sterilize Bottles and Jars for Canning, Español: esterilizar frascos para almacenar conservas, Deutsch: Flaschen und Gläser sterilisieren, Italiano: Sterilizzare Bottiglie e Vasetti per le Conserve, Français: stériliser les bouteilles et bocaux pour faire des conserves, Русский: стерилизовать бутылки и банки для консервов, 中文: 给瓶瓶罐罐消毒, Nederlands: Flessen en potten steriliseren voor inmaken, Bahasa Indonesia: Mensterilkan Botol dan Stoples Sebagai Tempat Penyimpanan, العربية: تعقيم الزجاجات والبرطمانات لتعليبها, हिन्दी: बोतल एवं जार को डिब्बाबंद चीज़ों के लिए स्टरलाइज़ करें, 한국어: 통조림에 쓸 병 소독법, ไทย: สเตอริไลซ์ขวดและโหลสำหรับถนอมอาหาร, Tiếng Việt: Tiệt trùng Chai lọ

Stránka byla zobrazena 21 882 krát.
Byl tento článek přesný?