Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Studovat v zahraničí je úžasná příležitost, která vám umožní získat spoustu zkušeností a zažít odlišnou kulturu na vlastní kůži. Nejenže se vydáte na nezapomenutelnou cestu, ale v jejím průběhu se mnohé naučíte a neuvěřitelně si rozšíříte obzory. Je přirozené, že budete mít obavy, jak všechno dopadne, jak zvládnete všechny výzvy, které na vás čekají, jak se poperete se zcela novým prostředím. Pokud se chcete dozvědět pár užitečných rad ohledně studia v zahraničí, jste na správném místě.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Připravte se na studium v zahraničí

 1. 1
  Vyberte si ten správný studijní program. Toto je nejdůležitější rozhodnutí, které musíte učinit. Musíte se rozhodnout, jaký studijní program je pro VÁS konkrétně nejvhodnější – nikoli pro vašich dvacet kamarádů ze školy, kteří jistě nebudou šetřit radami. Vyberte si program, který vás zajímá a který vás oslovil a poté vyberte místo, kde se mu budete věnovat. V rozhodování vám může pomoci následující:
  • Pokud máte pouze základy některého ze světových jazyků a neplánujete jeho hlubší studium, prozkoumejte všechny možnosti. Je možné, že vás některá země nebo kultura zajímá víc než jiná a proto si sežeňte informace na internetu a projděte průvodce po jednotlivých místech. Jakmile zredukujete výběr na pár favoritů, pokuste se najít někoho, kdo už má s těmito konkrétními programy a zeměmi zkušenosti. Vyptejte se jich, jak se jim pobyt líbil – jistě se dozvíte spoustu zajímavých informací.
  • Pokud se studiu některého cizího jazyka už věnujete, budete si pravděpodobně chtít zvolit zemi, kde se tento jazyk používá a kde se v něm budete moci zdokonalit. Některé vysoké školy vám mohou uznat kredity získané během zahraničního studia, proto se dobře informujte, které předměty či jazyky pro vás budou v tomto ohledu nejpřínosnější.
  • Výběr konkrétní univerzity je dalším bodem, který je potřeba pečlivě zvážit. Pokud se rozhodnete studovat na některé z partnerských univerzit vaší vysoké školy, je pravděpodobné, že celý proces žádání, odsouhlasení a organizace vašeho pobytu bude jednodušší: budete studovat ve společnosti dalších studentů vaší vysoké školy, nebudete odkázáni jen sami na sebe a převod kreditů získaných během zahraničního studia bude snazší, stejně jako veškeré papírování s tím spojené. Pokud vás zaujala univerzita, která bohužel není s tou vaší propojena vzájemnou spoluprací, čeká vás jistě větší dobrodružství, jelikož přijedete do prostředí, kde nebudete znát živou duši. Zároveň vás však nemine komplikovanější proces organizace pobytu a jeho schválení, stejně jako obtížnější prokazování dosažených známek a kreditů a velké množství administrativy.
 2. 2
  Po zvolení konkrétního studijního programu je v některých případech potřeba absolvovat testy z předem stanovených oborů, jejichž výsledky se posléze přikládají k žádosti o studijní pobyt v zahraničí. Informujte se na webových stránkách příslušné univerzity, zda je to ve vašem případě potřeba a jaké náležitosti musí vaše přihláška splňovat.
 3. 3
  Jakmile budete hotovi s veškerou administrativou a sháněním potřebných dokumentů, vyplňte a podejte přihlášku. V dalším kroku se informujte o studentských vízech pro vámi zvolenou zem a ujistěte se, že máte platný cestovní pas. Každá země má jiná vízová pravidla, proto začněte s vyřizováním cestovních dokumentů včas!
 4. 4
  Jakmile obdržíte rozhodnutí o přijetí ke studiu v zahraničí, začněte pracovat na žádosti o studentské vízum. Některé země mohou vyžadovat vyplnění speciálního formuláře a další doplňující dokumenty.
 5. 5
  Ponořte se do nové kultury. Na svůj studijní pobyt se můžete začít připravovat celé měsíce před cestou. Nejenže si tím usnadníte začátky v nové zemi, ale zároveň se i namotivujete a budete se na pobyt o to víc těšit. Zde je pár nápadů, se kterými můžete začít:
  • Oprašte své jazykové znalosti. Pokud pocházíte z České Republiky, je celkem jisté, že budete v zahraničí potřebovat komunikovat cizím jazykem. Přihlaste se na jazykový kurz a studiu se věnujte i ve volném čase. Procvičujte běžné fráze a obraty a sledujte filmy v původním znění, čímž procvičíte svou schopnost porozumění.
  • Studujte kulturu dané země. Pokud vaše škola nabízí lekce zaměřené na historii, umění nebo reálie země, do které se chystáte odcestovat, měli byste po takové příležitosti skočit.
  • Vyzkoušejte některá jídla z tradiční kuchyně dané země. V dnešní době obvykle nebývá obtížné ochutnat potraviny typické pro jinou část světa. Pokud se ve vašem okolí nachází restaurace, která podává tradiční jídla vaší zvolené země, vyzkoušejte je, ať víte, do čeho jdete.
  • Seznamte se s dalšími studenty, kteří se chystají do stejné země nebo města. Společně se můžete přihlásit do kurzů a začít se na pobyt připravovat.
 6. 6
  Připravte se na vaši cílovou destinaci. Jakmile budete přijati na konkrétní univerzitu, přečtěte si všechno o městě, ve kterém se nachází. Najděte si blogy na internetu, opatřete si knižní průvodce a přečtěte si o historii města. Čím víc budete o vaší destinaci vědět, tím víc oceníte příležitost ji poznat a prozkoumat na vlastní oči. Až dorazíte na místo, budete mít jasnou představu o tom, co se dá v daném místě dělat a zažít.
  • Vytvořte seznam věcí, které chcete zažít. Sepište si seznam alespoň dvaceti věcí, které byste chtěli během pobytu vidět nebo zažít.
  • V průvodci si označte všechna místa, která musíte vidět.
  • Promluvte si s lidmi, kteří v daném městě žili nebo studovali. Zapište si všechna jejich zajímavá doporučení.
  • Načtěte si vše o počasí v dané lokalitě. Díky těmto informacím si budete schopni zabalit adekvátní oblečení.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Využijte váš studijní pobyt v zahraničí na maximum

 1. 1
  Poznejte místní kulturu. Hlavním cílem vašeho pobytu v zahraničí by mělo být proniknutí do místní kultury. Studium v cizí zemi jste si pravděpodobně vybrali právě proto, že toužíte poznat její kulturu a zvyky, protože si chcete rozšířit obzory a toužíte získat nový pohled na svět. Měli byste tedy využít každé příležitosti zkusit něco jiného a být otevření novým zážitkům. Zkuste se zaměřit na některé z následujících aktivit:
  • Ponořte se do cizího jazyka. Pokuste se používat jazyk dané země tak často, jak jen je to možné. Čtěte cizojazyčné knihy a dívejte se na místní pořady v televizi.
  • Vychutnejte si místní kuchyni. Vaše oblíbená jídla vám pochopitelně budou sem tam chybět, a pokud jsou k dostání, není důvod si je nedopřát. Snažte se však většinou jíst místní pokrmy, jistě si je oblíbíte.
  • Mějte pochopení pro místní zvyky. Pokud se nacházíte v zemi, kde se drží siesta, dodržujte ji také.
  • Dejte šanci místní hudbě a tanci. Jděte na představení nebo koncert.
  • Sledujte místní filmy. Zajděte do místního kina. I kdybyste ničemu nerozuměli, určitě se budete bavit.
  • Navštivte co nejvíc museí, galerií, výstav a dalších kulturních akcí. Zjistěte o nové zemi co nejvíce a nezapomeňte si dělat poznámky.
  • Je v pořádku dát si občas pauzu. Objednejte si pizzu, pusťte si český film a poslechněte si svou oblíbenou hudbu. Poznávání cizí země může být náročné a sem tam je potřeba vypnout.
 2. 2
  Stýkejte se se správnými lidmi. Lidé, se kterými budete v kontaktu, z velké části ovlivní celkový zážitek, který si z pobytu odnesete. Vaši přátelé mohou být faktorem, který z vašeho pobytu udělá nezapomenutelnou životní cestu nebo nekonečnou noční můru – proto je vybírejte pečlivě! Pokud budete mít kolem sebe ty správné lidi, můžete se o dané zemi dozvědět daleko víc. Zde je několik užitečných rad:
  • Najděte si pár důvěryhodných přátel, kteří se také chystají na studia do dané lokality. Pokud zůstanete v kontaktu s dalšími lidmi ze svého studijního programu, budete se moci společně účastnit nejrůznějších aktivit, nebudete mít nikdy nouzi o parťáky a nebudete si připadat osamělí.
  • Snažte se najít kamarády mezi místními. Může se stát, že se zpočátku budete stydět a obtížně seznamovat nebo budete bojovat s jazykovou bariérou, ale lidé bývají obvykle k cizincům přátelští a bude je zajímat, odkud jste a jak se vám v zemi líbí. Navíc jsou to právě místní, kteří nejlépe vědí kde se dobře najíst, kam se jít pobavit a která turistická atrakce je pouhá ztráta peněz.
   • Pokud trávíte čas s místními, snažte se komunikovat pouze v jejich rodném jazyce. Možná zjistíte, že oba umíte obstojně anglicky a můžete se snadno domluvit, ale pokud je vaším cílem naučit se španělsky, snažte se ji alespoň ve většině případů prosadit.
  • Pokud bydlíte u místní rodiny, využijte toho naplno. Vaši hostitelé vám mohou ukázat a vysvětlit spoustu kulturních zajímavostí. Pokud se vám dostane pozvání na akci, které se rodina účastní, určitě si ji nenechte ujít.
  • Jedním z vašich hlavních cílů by měla být snaha neskončit jako každý druhý turista. Pokud budete trávit svůj veškerý čas s kamarády z Čech, vaše obzory se nijak podstatně nerozšíří.
 3. 3
  Využijte příležitosti cestovat. Když studujete v zahraničí, je pravděpodobné, že se najednou nacházíte pouhé stovky kilometrů od běžně nedosažitelných míst. Letenka místních aerolinek bude daleko levnější, než kdybyste cestovali z domova, takže uchopte příležitost za pačesy a vydejte se poznávat zajímavá místa, která byste jinak neměli šanci navštívit. Současně byste však neměli zapomínat, že hlavním účelem vaší cesty bylo studovat a poznat vámi zvolenou zemi a na to byste se měli většinu doby soustředit.
  • Cestujte a poznávejte zemi, ve které jste se rozhodli studovat. Získáte tak přehled o zvycích a rozdílech jejích krajů a oblastí. Jistě zde oceníte informace získané během výtvarných a dějepisných kurzů, kterými jste prošli.
  • Naplánujte si několik kratších cest do okolních zemí. V ideálním případě zvolte místa, kde studují někteří vaši přátelé z univerzity, kteří vám poslouží jako zasvěcení průvodci.
  • Ať se vydáte kamkoli, vezměte s sebou kamaráda nebo kamarády. Cestování bude jednak větší zábava a zároveň bude bezpečnější.
  • Pokud cestujete a nemáte možnost bydlet u kamarádů a známých, pravděpodobně budete hledat ubytování v hostelu. Tyto levnější alternativy hotelu mohou být skvělým místem kde potkat nové lidi. I přesto se však snažte cestovat ve dvojici, dávejte si pozor na svá zavazadla a před příjezdem si ověřte hodnocení hostelu a další informace.
  • Velké množství studentů, kteří odjeli na podzim studovat do Evropy, si zamilovalo Mnichov a jeho proslulý Oktoberfest. Pokud byste se i vy chtěli zúčastnit těchto bujarých oslav, nezapomeňte si zarezervovat vstupenky několik měsíců dopředu – je možné, že je budete muset zakoupit dřív, než vůbec odjedete do zahraničí.
  • Ačkoli vám studium v zahraničí umožní cestovat i do jiných zemí a míst, nechte si dostatek času na poznávání města, ve kterém studujete. Nalaďte se na tamní životní styl, nasávejte atmosféru a užijte si všechno, co dané město a jeho blízké okolí nabízí.
  • Pokud se vydáte na kratší cestu do jiné cizí země, vždy o tom předem informujte své přátele, učitele a vedoucí vašeho programu na univerzitě.
 4. 4
  Nezapomeňte se učit. Ano je to tak, vaše cesta se nejmenuje "studium v zahraničí " jen tak pro nic za nic. Alespoň polovinu doby v zahraničí strávíte v učebnách nebo poznáváním místní kultury během návštěv muzeí, hradů, zámků a dalších významných míst. Nezapomínejte na to, jak úžasná příležitost se vám naskytla a snažte se ji maximálně využít:
  • Neodbývejte školu. Dávejte pozor, pište si poznámky, snažte se o dobré známky a výsledky, zkrátka studujte tak, jak byste studovali doma na vaší univerzitě.
  • Využijte příležitosti a promluvte si se svými učiteli. Všichni jsou zástupci místní kultury a mohou vás toho hodně naučit.
  • Během kulturních výletů dávejte pozor. V muzeích Louvru nebo paláci Alhambra se snažte věnovat pozornost tomu, co se vám učitel snaží říct. Pokud strávíte celou návštěvu tlacháním s kamarády, můžete se snadno připravit o možnost naučit se něco, co vás bude provázet po celý zbytek života a později toho můžete litovat.
  • Věnujte pozornost výkladu průvodce. Pokud se vám poštěstí a v rámci vašeho studijního programu se dostanete na komentovanou prohlídku města (např. londýnským patrovým autobusem), pokuste se přemoci kocovinu i únavu a poslouchejte, co vám průvodce říká. Klidně si to i napište.
  • Vezměte vzdělání do svých rukou. Pokud studujete umění v Madridu, využijte jedinečné šance a vydejte se do národního muzea del Prado na vlastní pěst. Bude to pro vás nezapomenutelný zážitek.
  • Když trávíte čas s místními – a to doufejme, že trávíte – využijte příležitosti k objasnění některých postojů místních obyvatel. Zeptejte se vašich přátel, jaký mají názor na některé lokální a světové problematiky, nezahrnujte je však přemírou otázek jako u výslechu.
 5. 5
  Zatočte se steskem po domově. Na studijní se pobyt jste se možná těšili už od chvíle, kdy vás přijali na vysokou školu, takže si dokážete jen těžko představit, že by se vám v cizině nelíbilo. I přesto mějte na paměti, že může přijít chvíle, kdy se vám začne stýskat po rodině, kamarádech, vašem stylu života nebo třeba po jídlech, které máte rádi. Pokud na tuto chvíli budete dopředu připravení, bude pro vás snazší se s ní vypořádat. Pokud vám stýská po domově, držte se následujících rad:
  • Jakmile se vám začne stýskat po domově, sepište seznam všech úžasných příležitostí, které se vám otevírají jen díky tomu, že studujete v zahraničí – vše od poznávání nových lidí po ochutnávání skvělé místní kuchyně. Až uvidíte všechny ty věci pohromadě, dokážete spíš ocenit přínos celé vaší cesty.
  • Promluvte si s ostatními cizinci, kteří na univerzitě studují. Je pravděpodobné, že budou mít stejné pocity a mohou vám poradit, jak se se steskem vypořádat.
  • Pokud si to vaše rodina může dovolit, naplánujte termín, kdy vás navštíví, nejlépe však v druhé polovině vašeho pobytu. Až se potkáte, budete se hned cítit lépe a dodá vám to kuráž a odhodlání vydržet až do konce vaší cesty.
  • Zůstaňte v kontaktu s lidmi z domova. Využijte emailu, Facebooku a dalších sociálních sítí a zůstaňte v kontaktu s přáteli. Rodině můžete dle vašich možností zavolat klasicky nebo třeba po Skypu. Dejte si však pozor a nezvykejte si na příliš častou komunikaci s domovem. Pokud to budete přehánět, budete stále myšlenkami doma a na vaše nové neopakovatelné zážitky už nezbude prostor.
  • Nezapomeňte si zabalit několik věcí, které vám budou připomínat domov. Může to být jednoduše oblíbený plyšák, hudba nebo sbírka oblíbených filmů. Vezměte si s sebou pár fotek rodiny a přátel, ale nevystavujte si jich příliš mnoho, jinak se vám bude o to víc stýskat.
  • Pokud někdo z vašich nejbližších přátel také studuje v zahraničí, dohodněte se na jejich návštěvě u vás nebo se vydejte na návštěvu vy sami.
  • Pište si deník, kam můžete vypsat své stesky a zároveň zaznamenávat všechny své skvělé zážitky.
 6. 6
  Dávejte na sebe pozor. Ačkoli budete možná v cizině studovat společně se skupinou studentů ze své univerzity, kterých může být až pár desítek, nikdy nezapomínejte, že jste v cizí zemi. Může to znít triviálně, ale znamená to, že byste se neměli chovat tak lehkovážně, jak si to můžete dovolit doma. Uvědomte si, že jste v novém prostředí a jste obklopeni lidmi, které jste poznali nedávno nebo je neznáte vůbec. Buďte proto ve střehu a dávejte na sebe pozor. Zde je pár tipů, jak si užít celý pobyt a přitom se nevystavovat zbytečným rizikům:
  • Opatrně s alkoholem. Ačkoli pití je v cizině oblíbenou volnočasovou aktivitou většiny studentů, pokuste se pít méně, než jste zvyklí doma. Nikdo neříká, že nemáte pít vůbec, ale pijte střídmě tak, abyste se dokázali ovládat a postarat sami o sebe. Pokud to přeženete, můžete se snadno ocitnout úplně dezorientováni uprostřed města, bez sebemenšího ponětí, kde se nacházíte nebo jak se dostat domů. Pokud ztratíte kontrolu a nebudete o sobě vědět, můžete si tím zadělat na opravdový průšvih.
  • Zjistěte si přesnou adresu, kde bydlíte. Uložte si jí do telefonu, napište jí na kousek papíru a vložte do peněženky nebo se jí naučte zpaměti.
  • V rámci vztahů s místními buďte obezřetní. Ačkoli studium v zahraničí je z velké míry o riskování a zábavě, stále myslete na to, že jste v cizí zemi. Pokuste se vyhnout situaci, kdy byste z baru odcházeli s někým, koho znáte sotva pár hodin. Nejde o to, že by cizinci byli nutně nebezpečnější než Češi, ale v cizím prostředí se někdy můžete nevědomky dostat do nešťastné situace. Pokud se vám někdo nebo něco nezdá, nebojte se včas vycouvat.
  • Nevyvádějte hlouposti ve snaze udělat dojem na kamarády. Nenechte se zlákat k soutěži o nejbláznivější kousek, který by měl oslnit vaše nově získané kamarády. Znáte se krátce a velmi pravděpodobně místo dojmu uděláte stejně jen ostudu. Pamatujte si, že k tomu, abyste ostatní zaujali, není potřeba nadávat na místní poměry, není nutné vypít tři panáky podivně páchnoucího alkoholu ani předvést divokou líbačku s místním hezounem uprostřed tanečního parketu.
  • Dodržujte pravidla. Užít si všechno, co studijní pobyt nabízí, můžete i bez lehkomyslných eskapád. Policie ve vámi vybrané cizí zemi nemusí být tak shovívavá k vašim bláznivým nápadům jako je tomu ve vaší rodné zemi. Pokuste se zkrátka chovat slušně.
  Reklama

Tipy

 • Pokud se chystáte bydlet u hostitelské rodiny, pošlete jim ještě před vaším příjezdem dopis či email a napište, jak moc se těšíte na svůj pobyt u nich.
 • Pokud jste nadšení čtenáři a vaše angličtina ještě není dokonalá, vezměte si s sebou dostatečné množství knih v češtině. Samozřejmě si jich nemůžete zabalit plný kufr, ale myslete na to, že knihy v češtině nebudou v zahraničí určitě k dostání. Můžete však zapracovat na svých znalostech světových jazyků – literaturu v angličtině, španělštině nebo i němčině nebývá problém ve světě opatřit.
 • Zkuste kontaktovat pár dalších mezinárodních studentů, kteří studují na vámi zvolené univerzitě. Pomohou vám s tím sociální sítě jako Facebook nebo u nás méně známá síť IvyTies, která sdružuje univerzity a jejich studenty z celého světa.
Reklama

Související články

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 27 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 4 685 krát
Stránka byla zobrazena 4 685 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama