Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Sušení banánů je překvapivě jednoduché a je možné ho provádět různými metodami. Banánové chipsy tak mohou být křupavé i měkké, zdravé i se spoustou cukru a oleje, dlouhé, krátké a dokonce i rozmačkané - tuto svačinku si připravíte na všechny možné způsoby a postačí k tomu jakýkoliv zdroj tepla. Té chuti se zkrátka nenabažíte. A nezapomeňte, že sušené banány můžete také okořenit, ať už na sladko nebo naslano.

Přísady

 • Banány (ideálně akorát zralé, s několika málo černými tečkami ale ne velkými skvrnami nebo otlaky)[1]
 • Citronová šťáva nebo jiná kyselá složka (nepovinné)
 • Sůl, muškátový oříšek, skořice atd. (nepovinné)

Metoda 1
Metoda 1 ze 5:
Chipsy nebo půlměsíce z trouby

 1. 1
  Předehřejte troubu na nejnižší možnou teplotu. Obvykle je to mezi 50-90°C.
  • Vyšší teplota může způsobit, že banán na povrchu ztvrdne, ale uvnitř se nevysuší.
 2. 2
  Oloupejte a nakrájejte banány. Pokud chcete banánové chipsy, pokrájejte je na asi 0,5 cm silná kolečka. Na půlměsíce je musíte nakrájet podélně, pak ještě jednou podélně, a pak na délku, která vám vyhovuje.[2]
  • POZNÁMKA: Půlměsíce mohou zabrat až 12 hodin sušení. Začněte proto s přípravou už ráno, abyste neriskovali, že budete muset troubu nechat zapnutou přes noc. Chipsy se suší o hodně rychleji.
  • Pro ještě křupavější chipsy nakrájejte banány na tenčí (0,3 cm) kolečka. Dobře k tomu poslouží mandolína na krájení vajíček.[3]
  • Jestliže jsou banány příliš měkké a jejich krájení obtížné, nechte je 5-10 minut vychladit v lednici. Zpevní se tím a půjdou krájet lépe.[4]
  • Na výrobu půlměsíců ani nepotřebujete nůž! Zabořte prst do jednoho konce oloupaného banánu, jako byste se chtěli protlačit na druhý konec, a on se sám rozdělí na tři části.[5] Pokud se při tom banán rozlomí, nevadí. Stejně byste ho později nakrájeli.
  • Plánujete-li sušení většího množství banánů, namočte je na několik minut do citronové šťávy, než je nakrájíte. Ušetříte si tak čas, banány nezhnědnou, ale přidaná šťáva trochu prodlouží dobu sušení.[6]
 3. 3
  Namočte banány do citronové šťávy. Přidáte jim vitamíny a chuť, ovšem hlavní přínos je ten, že banány nebudou hnědnout.
  • Pokud vám na barvě chipsů nezáleží, můžete tento krok samozřejmě vynechat.
  • Můžete také banány ze všech stran citronovou šťávou potřít.
  • Místo citronové můžete použít i šťávu z ananasu, pomeranče nebo limety. Vlastně cokoliv kyselého bude fungovat, dokonce i tablety vitamínu C, rozpuštěné ve vodě.
  • Nemáte-li rádi chuť šťávy, rozmíchejte ji s vodou v poměru 1:4 a nechte v ní chipsy asi 3-5 minut máčet.[7]
 4. 4
  Naskládejte banány na drátěnou podložku. Díky tomu bude mít teplo přístup k banánům ze všech stran a proudění vzduchu je vysuší rychleji. Aby tekutina neodkapávala, dejte pod mřížku prázný plech s pečicím papírem, pánev, nebo cokoliv jiného, co můžete dát do trouby.
  • Banány by měly být v jedné vrstvě, ne narovnané jeden na druhém. Pokud se jejich okraje lehce dotýkají, nevadí to.
  • Nemáte-li drátěnou podložku, položte pečicí papír na plech, nebo ho potřete olejem. Sušení banánů sice nebude tak efektivní a může trvat o několik hodin déle (obzvlášť u půlměsíců), ale podaří se vám také. Aby vlhkost lépe unikala, nechte dvířka trouby na pár centimetrů otevřená.[8]
  • Elektrický větrák, který postavíte vedle otevřené trouby také napomůže cirkulaci vzduchu.[9]
 5. 5
  Banány můžete dále dochutit, pokud chcete. Špetka kuchyňské nebo hrubozrnné soli a vaše svačinka bude na úplně jiné úrovni.
 6. 6
  Dejte banány do předehřáté trouby. Položte mřížku doprostřed trouby a buďte opatrní, ať vám žádné kolečko banánu nespadne na dno.
  • Pokud používáte drátěný rošt, dejte do trouby napřed pekáč nebo plech, na který budete zachytávat tekutinu. Kdyby nějaký chips spadl, snadno ho najdete. Pak teptve vložte rošt s banány.
 7. 7
  Nechte banány sušit tak dlouho, jak vyžaduje jejich tvar a jak moc křupavé je máte rádi. Chipsy se suší asi 1-3 hodiny. Půlměsíce většinou 6-12 hodin. Čím déle je v troubě necháte, tím budou křupavější.
  • V polovině procesu chipsy obraťte. Budou se tak ze všech stran sušit rovnoměrně, což je obzvlášť důležité, pokud je sušíte nikoliv na roštu, ale jen na plechu s pečicím papírem.
  • Banány budou také křupavější po vychladnutí, takže je raději vyndejte z trouby, dokud budou ještě trochu měkké. Záleží jen na tom, jak je máte rádi.
 8. 8
  Nechte banánové chipsy vychladnout na mřížce. Dokud nebudou mít pokojovou teplotu, nebudou úplně suché a křupavé.
  • Pokud mřížku nemáte, nechte je vychladnout jednoduše na talíři. Poslouží vám k tomu také dobře.
 9. 9
  Skladujte sušené banány ve vzduchotěsné krabičce. Pokud jste je usušili dobře, měly by vydržet čerstvé až několik měsíců.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 5:
Sušení banánů v sušičce

 1. 1
  Připravte si banány. Základ je stejný, jako při sušení v troubě, ale věnujte ještě větší pozornost velikosti chipsů.
  • Oloupejte banány a nakrájejte je na 0,5 cm silná kolečka, pokud chcete spíše měkčí chipsy na žvýkání. Křupavých docílíte, když banány nakrájíte na 0,15-0,3 cm.
  • Sušení křupavých chipsů může trvat až 24 hodin, zatímco ty na žvýkání jsou hotové asi za 12. Naplánujte si přípravu podle toho.
  • Tenčí plátky se při uskladnění častěji lepí k sobě.[10]
  • Namočte nakrájené banány do citronové šťávy, aby chipsy nehnědly. Tento krok je nepovinný.
 2. 2
  Pokud chcete, banány dále dochuťte. Jejich přirozenou sladkost dobře doplní například strouhaný muškátový ořech.[11]
 3. 3
  Mřížku sušičky lehce potřete olejem. Není to nezbytné, ale zabrání to tomu, aby se banánové kousky příliš lepily. Můžete také olejem potřít samotné nakrájené banány.[12]
 4. 4
  Naskládejte plátky na mřížku sušičky. Žádné by se neměly překrývat. Nevadí, pokud se lehce dotýkají, teplem se stejně zmenší.
 5. 5
  Nastavte teplotu na 60°C. Měkké chipsy na žvýkání vám zaberou asi 6-12 hodin. Výroba křupavých chipsů trvá déle, obvykle 24 hodin.
  • Pokud má vaše sušička speciální program nebo požadavky na sušení banánů, řiďte se jimi. Vždy si před sušením přečtěte instrukce od výrobce.
  • Každé 2-4 hodiny chipsy zkontrolujte a obraťte je, aby se sušily rovnoměrně.
  • Jestliže jste se rozhodli nemáčet banány v citronové šťávě, dobrým znamením bude jejich karamelová barva - znamená, že chipsy se suší správně. Ochucené chipsy jednoduše ochutnejte - jeden ze sušičky vytáhněte, nechte vychladnout na pokojovou teplotu a zakousněte se.
  • Pokud se vám stane, že náhodou necháte žvýkací chipsy v sušičce moc dlouho a ony příliš ztuhnout, nic se neděje. Sušte je dál a udělejte z nich křupavé chipsy. Pozor, pokud budou opravdu příliš silné, nemusí se vám to podařit.
 6. 6
  Než budete chipsy jíst, nechte je dojít na pokojovou teplotu. Pokud je uskladníte v uzavíratelném plastikovém obalu, měly by vydržet čerstvé několik měsíců.
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 5:
Ovocný mix ze sušičky

 1. 1
  Oloupejte banány. Můžete je nechat vcelku, nebo je překrojit podélně na polovinu.
 2. 2
  Dejte celé banány mezi dva listy pečicího papíru. Banány by měly být alespoň 7 cm od sebe.
 3. 3
  Těžkým prkénkem teď banány rozmačkejte. Snažte se působit na celou oblast stejnou silou, aby byl plát dužiny všude stejně silný.
  • Můžete také použít váleček na těsto.
  • Cílem je vytvořit plát dužiny, silný asi 0,3 cm. Pokud to nemůžete změřit, jen to odhadněte. Snažte se, aby byl plát co nejtenčí, jak to jen jde!
 4. 4
  Pečicí papíry s banánovou dužinou uprostřed teď přeneste na mřížku sušičky. Horní papír před sušením odstraňte.
 5. 5
  Nastavte sušičku na 57°C a 7 hodin sušení. Po 4 a 6 hodinách zkontrolujte, jak se hmotě daří.
  • Až bude hotová, svrchní vrstva by měla být na dotek kožnatá, ale nikoliv lepkavá.
  • Pokud je spodek pořád vlhký, můžete v polovině sušení celý plát obrátit.
 6. 6
  Nechte vychladnout a nakrájejte na proužky. Ty můžete srolovat a v uzavřené nádobě skladovat až několik měsíců.
  Reklama

Metoda 4
Metoda 4 ze 5:
Chipsy z mikrovlnky

 1. 1
  Oloupejte banány a nakrájejte je. Kolečka by měla být asi 0,6 cm široká, nebo ještě tenčí. Větší kolečka se neusuší tak dobře, a menší kolečka se mohou rychle spálit.
 2. 2
  Talíř, který je vhodný pro použití v mikrovlnce potřete olejem.[13] Olejem nešetřete, a vyberte si nějaký s příjemnou chutí, třeba olivový nebo kokosový. Naskládejte kolečka banánu na talíř a nechte mezi nimi dostatečné mezery.
 3. 3
  Ohřívejte chipsy asi minutu na vysokou teplotu. Banány by měly začít měknout a uvolňovat vlhkost.
 4. 4
  Obraťte chipsy. V tuto chvíli je můžete rovněž ochutit. Posypte je trochou soli, pokud je máte rádi na slano, nebo strouhaným muškátovým oříškem či mletou skořicí, které podtrhnou jejich sladkou chuť.[14]
 5. 5
  Pokračujte a sušte banány ve 30 vteřinových intervalech. Sušení může trvat několik minut, záleží na výkonnosti a typu vaší mikrovlnné trouby.
 6. 6
  Ihned podávejte. Na rozdíl od ostatních metod sušení tyto banány zůstanou čerstvé jen asi 1 den.
  Reklama

Metoda 5
Metoda 5 ze 5:
Sušení chipsů na slunci

 1. 1
  Zkontrolujte předpověď počasí. Abyste mohli ovoce úspěšně sušit na slunci, potřebujete alespoň 2 horké a suché dny s čistou oblohou a minimální vlhkostí. Ideálně byste měli ovce sušit 7 dní, obzvlášť pokud teplota je nižší, než 35°C.
 2. 2
  Pořiďte si venkovní sušák na ovoce Můžete si ho buď koupit, nebo vyrobit. Potřebujete k tomu pouze obdélníkový nebo čtvercový dřevěný rám, na který natáhnete jemné síto.
  • Síto by mělo být nerezové nebo plastové. NEPOUŽÍVEJTE hliník, sklolaminát nebo dřevo, pokud na nich není jasně uvedené, že jsou vhodné pro sušení potravin.
 3. 3
  Připravte si banány. Protože tentokrát pracujete s mnohem nižší teplotou, než ve všech předchozích postupech, nakrájejte je raději extra tenké.
  • Oloupejte banány a nakrájejte je na kolečka o síle 0,3 cm (nikdy nevíc, než 0,6 cm).
  • Chcete-li zabránit hnědnutí banánů, namočte banány do citronové šťávy.
 4. 4
  Kolečka banánu ochuťte, chcete-li. Banány, posypané skořicí, budou sladce pikantní.
 5. 5
  Dejte chipsy na mřížku sušicího rámu. naskládejte je pouze v jedné vrstvě tak, aby se nepřekrývaly. Pokud se dotýkají pouze okraji, je to v pořádku, během sušení se totiž trochu smrsknou.
 6. 6
  Zakryjte chipsy síťkou proti hmyzu, nebo jemným pláténkem. Na jídlo se tak nedostane prach anebo hmyz.
 7. 7
  Sušicí rám postavte na přímé slunce, daleko od zdrojů znečištění jako jsou zplodiny z aut, a také mimo dosah zvířat. nepokládejte ho přímo na zem, nechte ho například na několika cihlách, aby vzduch mohl volně proudit.[15]
  • Skvělým místem je například střecha vašeho domu nebo garáže.
  • Betonová příjezdová cesta odráží teplo směrem nahoru a banány se tak budou sušit rychleji.
 8. 8
  Na noc vezměte sušicí rámeček domů. I kdyby byly noci relativně teplé, rosa zbytečně přidá banánům další vlhkost. Sušte je venku tedy zásadně přes den.
 9. 9
  Asi v polovině sušení banánové chipsy obraťte. Čas nemusí být přesný, kdykoliv během druhého dne sušení postačí.
 10. 10
  Pokračujte se sušením po dobu až 7 dní. Každý den banány kontrolujte, zda jsou již připravené ke konzumaci.
  • Pokud si nejste jistí, jeden prostě rozřízněte, nebo do něj kousněte.
 11. 11
  Uskladněte banány v uzavřené nádobě. Pokud jste je usušili dobře, vydrží vám až několik měsíců.
 12. 12
  <finished>
  Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Jedno z následujících:
  • Mikrovlnka
  • Trouba, plech, pečicí papír
  • Sušička (plus pečicí papír pro ovocný mix)
  • Sušicí rám na ovoce a horký letní týden
 • Nůž
 • Prkénko
 • Mřížka
 • Mandolína (nepovinná)

Tipy

 • Pokud chcete oživit sušené banány například pro vaření, můžete je lehce dusit asi 15 minut na nízkou teplotu, v malém množství vody (tak, aby je akorát pokryla). Slijte, nebo vývar použijte při vaření (bude mít banánovou příchuť.)[16]
 • Kromě toho, že jsou chutná svačinka samy o sobě, jsou sušené banány skvělé i v müsli nebo ovesné kaši.
 • Stejným způsobem se dají sušit i jiné druhy ovoce, jen je potřeba přizpůsobit délku sušení a teplotu.
Reklama

Varování

 • Pokud použijete nevhodnou mřížku na sušení, můžou banány získat divnou barvu, příchuť, nebo se do nich dokonce může dostat něco zdraví škodlivého. Vždy se řiďte instrukcemi a vyberte si mřížku, určenou na přípravu jídla.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili. Tento článek byl zobrazen 42 180 krát
Kategorie: Ovoce a zelenina | Recepty
Stránka byla zobrazena 42 180 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama