Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Máte rádi chuť bazalky? Pokud pěstujete čerstvou, můžete si ji sami nasušit – budete tak mít voňavou domácí bazalku po celý rok. Bazalku je nutné sklidit těsně předtím, než její květy vykvetou, jen tak z ní získáte maximum chuti. Její usušení je velmi jednoduché, jednoduše ji pověsíte vzhůru nohama na teplé, suché místo. Máte-li málo času, můžete bazalku usušit v troubě nebo sušičce. Naučte se, jak sušit bazalku jako profesionální kuchař, a vždycky ji budete mít po ruce.

Část 1
Část 1 ze 3:
Sklízení a stříhání bazalky

 1. 1
  Sklízejte bazalku dřív, než vykvete. Až všechny lístky na stonku budou zralé, bazalka začne vyrážet do květu. Tím bohužel ztratí část své chuti a vůně. Květy se objevují uprostřed vrcholků stonku a mají tvar pyramidy. Připravte se na sušení bazalky, jakmile budou všechny lístky mít plnou velikost, dřív ,než uvidíte pučící květy.
  • Lístky bazalky obsahují nejvíce vonných silic těsně před obdobím květu, takže sklizní v tuto dobu zachováte v sušené bazalce nejvíc chuti a vůně.[1]
  • Sklízejte bazalku dopoledne. Je to nejvhodnější denní doba, rostlina obsahuje již dostatek vláhy, ale slunce přesto stihlo osušit její lístky.
 2. 2
  Odřežte lístky bazalky ze stonku. Oddělte lístky a odstřihněte menší výhonky z hlavního stonku. Bude tak snazší je rozložit naplocho a očistit je. Na konci každého lístku ponechte kousek stonku, ne víc, než 2 cm, budou se vám pak lépe svazovat dohromady.
 3. 3
  Lístky bazalky omyjte. Otrhané lístky opláchněte studenou vodou. Odstraníte z nich tak všechnu špínu a zbytky hlíny, které na ně popadaly v zahradě, případně chemikálie, kterými byla bazalka ošetřena před cestou do obchodu.
 4. 4
  Osušte lístky papírovou utěrkou. Omyté lístky rozložte na papírovou utěrku a druhým kusem utěrky je osušte. Když lístky zbavíte vlhkosti, nebude hrozit, že je při sušení napadne plíseň.
  Reklama

Část 2
Část 2 ze 3:
Pověste bazalku a nechte usušit

 1. 1
  Spojte lístky bazalky k sobě. Gumičkou nebo provázkem svažte stonky lístků k sobě. Máte-li větší množství lístků, udělejte několik snítek .
 2. 2
  Pověste svázané lístky. Dejte svazky lístků na háčky nebo třeba na hřebík ve zdi a nechte usušit. Nemusíte je věšet v kuchyni, ale vyberte místo, které má dostatečnou cirkulaci vzduchu a přístup slunečního světla – proces sušení se tak urychlí. Nejlepší je místnost s oknem, které se dá otevřít, aby k bazalce mohl čerstvý vzduch. Pozor také na hmyz a brouky, mohli by rostlinu poškodit.
 3. 3
  Nechte bazalku sušit asi dva týdny. Po dvou týdnech získají lístky tmavě zelenou barvu, budou suché a na dotek se budou drolit. Jestliže jsou lístky nebo stonky ještě ohebné, nechte bazalku sušit další týden.
  • Rozvažte provázek nebo gumičku a lístky bazalky nadrťte prsty. Uskladněte v nádobě s víčkem pro pozdější použití.
 4. 4
  Používejte sušenou bazalku při vaření.
  Reklama

Část 3
Část 3 ze 3:
Rychlé způsoby sušení

 1. 1
  Po sklizni lístečky otrhejte ze stonků. Pokud chcete lístky usušit rychleji, můžete je klidně ze stonku otrhat. Stonky a lístky, které jsou polámané nebo zmačkané, zahoďte.
 2. 2
  Opláchněte lístky a osušte je. Jemně je omyjte vodou a pak osušte mezi papírovými utěrkami.
 3. 3
  Připravte si troubu nebo sušičku. Bazalka se dá sušit jak za nízké teploty v troubě, tak v sušičce na jídlo.
  • Pokud používáte troubu, nastavte její teplotu na 60°C.[2]
  • V případě sušičky se řiďte instrukcemi výrobce.
 4. 4
  Rozložte lístky v tenké vrstvě. Buď na pečicí plech nebo na mřížku sušičky. Dávejte pozor, aby se lístky nepřekrývaly. Měly by být v jediné vrstvě.
 5. 5
  Usušte lístky tak, aby obsahovaly minimální množství vody. Lístky by měly být suché za asi 24 – 48 hodin. Poznáte to tak, že se mezi prsty budou snadno drolit.
  • Pokud sušíte lístky v troubě, dejte plech do předehřáté trouby a nechte je péct asi 20 minut. Pak troubu vypněte a nechte lístky přes noc uvnitř. Měly by být dostatečně suché.[3]
  • V případě sušičky naskládejte lístky bazalky na mřížku a nechte sušit podle instrukcí výrobce, obvykle 24 – 48 hodin.
 6. 6
  Uskladněte sušené lístky. Dejte je do plastikových nebo skleněných nádob s víčkem, nebo je nadrťte a dejte do skleniček na koření.
  Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Studená voda
 • Nůžky nebo zahradnické kleště
 • Papírové utěrky
 • Gumičky nebo provázek
 • Háčky nebo hřebíčky
 • Trouba nebo sušička (nepovinné)

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 9 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 35 309 krát
Stránka byla zobrazena 35 309 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama