Jak sušit byliny

V tomto článku:Výběr bylinRychlé sušení bylin na vařeníSušení na slunciSušení vzduchem uvnitřSušení v trouběSušení v mikrovlnceSušení pomocí vysoušedelAranžované sušeníReference

Sušení je skvělým způsobem, jak uchovat bylinky pro vaření. Většina bylin se suší snadno a v některých případech je možné usušit listy, květy i stonky. V tomto článku se dozvíte, jak sušit byliny tak, aby si zachovaly svoji chuť a vůni, jak je správně sbírat a jak je skladovat.

1
Výběr bylin

 1. 1
  Vyberte si byliny, které budete sušit. Některé byliny se suší snadněji díky tomu, že obsahují hodně esenciálních olejů. V podstatě všechny byliny je možné usušit. Nejlepší je metoda pokus-omyl, se kterou zjistíte, jak které byliny sušit nejlépe a naučíte se sušit je tak, aby si zachovaly i barvu a texturu.
  • Byliny se silnými listy se suší nejsnadněji. Patří mezi ně například bobkový list, rozmarýn, tymián, nebo šalvěj. Sušené bobkové listy nebo listy rozmarýnu si zachovávají svoji barvu i tvar.
  • Byliny s jemnými listy se suší trochu obtížněji, protože je snadno poškodí vlhkost a mohou zplesnivět. Mezi tyto byliny patří bazalka, petržel, máta, nebo citronová tráva. Tyto rostliny se musí sušit rychle, aby se předešlo plesnivění.
 2. 2
  Sesbírejte si byliny těsně před tím, než se jim otevřou květy. Nejlepší je sbírat byliny v době, kdy jsou plné pupenů, ideálně hned ráno po odpaření rosy, ještě před tím, než na byliny začne svítit slunce.
  • Nejlepší je sbírat byliny před tím, než začnou kvést, ale rozhodně se vyplatí experimentovat – někdy je lepší je posbírat později. Závisí to na tom, v jaké formě si byliny nejlépe zachovávají chuť a tvar listů. Pokud chcete sušit i květy, musíte pochopitelně počkat, až byliny začnou kvést.
 3. 3
  Jakmile byliny posbíráte, připravte se na sušení. Byliny se nejlépe uchovají, když je začnete sušit ihned po nasbírání. Když je necháte ležet ve vlhku, ztratí chuť a barvu.
 4. 4
  V případě potřeby byliny očistěte. Některé byliny je nutné opláchnout od špíny a nečistot. Můžete je jemně opláchnout ve studené vodě a opatrně je oklepat.

2
Rychlé sušení bylin na vaření

S touto metodou získáte čerstvé suché byliny, spíše než sušené byliny. Nejlepší je začít je sušit asi půl hodiny před vařením.

 1. 1
  Nasbírejte si byliny, které chcete použít při vaření.
 2. 2
  Položte si na stůl čistou utěrku.
 3. 3
  Jemně byliny omyjte. Použijte co nejmenší množství vody a dejte pozor, abyste byliny neponičili. Můžete je vložit například do cedníku a pustit na ně vodu. Nakonec byliny jemně oklepejte, abyste je zbavili vody.
 4. 4
  Rozložte byliny na utěrku. Pokud máte bylin více, použijte dvě utěrky, aby se rostliny nepřekrývaly.
 5. 5
  Nechejte bylinky schnout v teplé kuchyni. Po nějaké době na ně sáhněte a zkontrolujte, zda jsou suché. Pokud jsou dostatečně suché, můžete s nimi začít vařit.

3
Sušení na slunci

Tato metoda se používá nejméně, protože při ní byliny ztratí svoji barvu a část chuti. Může se ovšem hodit pro sušení bylin používaných při tvorbě umění.

 1. 1
  Až opadne rosa, nasbírejte si bylinky.
 2. 2
  Svažte bylinky gumičkou a pověste je směrem dolů.
 3. 3
  Pověste bylinky na verandu nebo na balkon tak, aby na ně svítilo slunce. Nechejte je sušit několik dní a pravidelně je kontrolujte.
 4. 4
  Můžete byliny sušit i v papírovém sáčku. Po svázání bylinky vložte do papírového sáčku a sáček pověste ven. Měl by byliny ochránit před slunečním světlem a zachytit semínka, která z nich vypadnou.
 5. 5
  Až budou byliny suché, vyndejte je ze sáčku. Neměly by být ani trochu vlhké.

4
Sušení vzduchem uvnitř

Sušení uvnitř je vhodné, protože se při něm zachová chuť, barva a vlastnosti bylin. Sušení na vzduchu je nejšetrnější a je snadné, protože jakmile si byliny připravíte, můžete je nechat ležet a nemusíte se o ně starat.

 1. 1
  Svažte si bylinky do svazků a omotejte je gumičkou. Květy by měly mířit směrem dolů.
  • Doba sušení se bude lišit podle typu bylin, takže vytvářejte vždy svazky stejných typů bylin. Postupně zjistíte, které bylinky můžete míchat a jak dlouho vám budou schnout.
  • Pokud vážete více bylin najednou, měli byste tvořit stejně velké svazky, aby všechny byliny schly stejně dlouho. Pokud chcete sušené byliny později skladovat, bude pro vás jednodušší uskladnit je všechny během jednoho dne. Vše ovšem závisí na tom, jak dlouho byliny schnou a co s nimi potom chcete dělat.
 2. 2
  Rozmyslete se, zda použijete papírový sáček. Papírový sáček může urychlit sušení a zachytí opadaná semínka a listy. Na druhou stranu když sáček nepoužijete, budete si moci svazky bylin vyzdobit dům.
 3. 3
  Vyberte si něco, na co svazky pověsíte. Můžete použít cokoli, na co lze zavěsit svazky bylin – žebříky, trámy, ramínka na šaty, hřebíky atd.
  • Bylinky můžete sušit také na síťce nebo na mřížce. Pokud máte starou okenní tabuli, můžete ji také použít. Položte si síťku tak, abyste na ni mohli pohodlně rozložit byliny a abyste je mohli v průběhu sušení otočit, aby se nezkroutily.
 4. 4
  Nechejte byliny uschnout. Nemělo by na ně svítit slunce a měli byste je dát na suché místo, aby nezvlhly. Sušení bude trvat několik dní až několik týdnů, podle toho, jaké byliny sušíte.
 5. 5
  Po usušení bylinky sundejte. Jakmile budou byliny suché a nebude v nich žádná vlhkost, můžete je sundat.
 6. 6
  Použijte byliny na vaření, na výrobu extraktů, nebo jen jako dekoraci. Sušené byliny se snadno drtí, takže z nich můžete připravit směsi koření.

5
Sušení v troubě

Bylinky můžete sušit i v troubě a následně je použít při vaření nebo na lékařské účely.

 1. 1
  Nastavte si troubu na nejnižší teplotu a nechejte otevřená dvířka.
 2. 2
  Rozložte si byliny na pečící papír.
 3. 3
  Vložte pečící papír na nejnižší místo do trouby. Nechejte bylinky sušit, ale často je otáčejte. Až budou křehké a suché, vyndejte je z trouby.
 4. 4
  Pokud máte dřevěnou troubu, můžete si položit síťku nebo mřížku nad dřevěné plotny a rozložit bylinky na ni.

6
Sušení v mikrovlnce

Pokud potřebujete byliny usušit rychle, tato metoda se vám bude hodit. Protože je ale silikagel toxický, rozhodně není vhodné takto sušit byliny, které chcete použít na vaření nebo na výrobu léků. připravte se na to, že budete muset experimentovat s dobou sušení a postupovat metodou pokus-omyl.

 1. 1
  Vezměte si krabičku vhodnou pro použití v mikrovlnce a nasypejte do ní trochu silikagelu.
 2. 2
  Vložte do krabičky bylinky a rozložte je tak, aby se nedotýkaly.
 3. 3
  Dejte bylinky do mikrovlnky na nejnižší výkon. Sušte je dvě minuty a potom je nechejte 10 minut odpočívat. Podívejte se, zda jsou již suché. Pokud vám to bude stačit, můžete je začít používat. Pokud nebudou dostatečně suché, dejte je ještě na minutu do mikrovlnky.
  • Pokud zjistíte, že se po dvou minutách byliny přesušily, vezměte si nové byliny a sušte je o 30 vteřin kratší dobu. Experimentujte, dokud nezjistíte, jaká doba sušení je nejlepší.
  • Byliny, které se snadno suší na vzduchu (například tymián) se v mikrovlnce budou sušit kratší dobu, zatímco byliny, které se na vzduchu suší hůře (například bazalka) budou vyžadovat delší dobu.
 4. 4
  Tyto byliny používejte pouze jako dekorace. Jak jsme již uvedli, silikagel je vysoce toxický, takže takto sušené byliny nejsou vhodné ke konzumaci.

7
Sušení pomocí vysoušedel

Byliny sušené touto metodou používejte pouze jako dekorace. Nikdy takto vysušené bylinky nekonzumujte, ani z nich nevyrábějte léčiva!

 1. 1
  Vyberte si vysoušedlo. Vysoušedla jsou látky, které z ostatních látek vytahují vlhkost. Patří mezi ně kukuřičný škrob, písek, borax, silikagel, nebo například kočkolit.
  • Silikagel je oblíbený, protože je lehký a neponičí byliny. Seženete ho v obchodech s výtvarnými potřebami. Při práci s ním si vezměte ochrannou roušku, abyste se nenadýchali jeho výparů.
 2. 2
  Nasbírejte si byliny v době, kdy nebudou vlhké.
 3. 3
  Nasypejte si 2.5 cm vysoušedla do skleněné nebo plastové nádoby. Ve skle a plastu se nevytvoří vlhkost.
 4. 4
  Rozložte byliny na vysoušedlo. Měli byste je rozložit tak, aby se nedotýkaly. Listy a květy, které budou blízko u sebe, budete muset odtáhnout, aby se vysoušedlo dostalo do všech mezer mezi částmi rostlin.
  • Pokud chcete zachovat tvar listů nebo květů, musíte je během sušení uspořádávat.
  • Můžete vysoušedlo a byliny vrstvit, ale nezapomeňte na to, že tím můžete rostliny poškodit.
 5. 5
  Jakmile byliny vyschnou, vyndejte je ven. Bude to trvat jen několik dní. Vysoušedlo rostliny důkladně vysuší, takže budou křehké. Vezměte si jemný štětec a odstraňte vysoušedlo z bylin tak, abyste je neponičili.
  • Dejte si pozor, abyste byliny nepřesušili, jinak by se vám mohly rozpadnout.
 6. 6
  Takto sušené byliny používejte pouze jako dekoraci – nejsou vhodné ke konzumaci.

8
Aranžované sušení

Některé byliny lépe schnou, když jsou uspořádané například do kytice, nebo do dekorativní aranže.

 1. 1
  Vyberte si vhodné byliny. Ne všechny byliny můžete tímto způsobem sušit. Některé listy a květy jsou ovšem vhodné, například fenykl nebo rozmarýn.
 2. 2
  Použijte čerstvé rostliny a svažte je tak, jak chcete, aby uschly. Můžete je například přidat do kytice s ostatními rostlinami, nebo z nich uplést věnec.
 3. 3
  Umístěte rostliny na suché místo a nechejte je uschnout tak, jak jsou. Čas od času je zkontrolujte a pokud začnou plesnivět, vyhoďte je.
 4. 4
  Hotovo.
 5. 5
  <finished>

Tipy

 • Mezi bylinky, které se dobře suší, patří: levandule (bude vypadat dobře celé roky), rozmarýn, bobkové listy, chmel, oregano a majoránka.
 • Můžete si vyrobit sušák z kusu dřeva a dřevěných třísek. Na zadní stranu umístěte závěsný mechanismus a označte si jednotlivé věšáky, abyste věděli, které byliny kde sušíte. Potom si sušák pověste na zeď a přivažte k němu svazky bylin tak, aby se navzájem nedotýkaly. Můžete takto sušit rozmarýn, tymián, oregano, šalvěj, majoránku a různé květiny.
 • Drcené byliny můžete skladovat ve sklenicích nebo plastových nádobách, kde se k nim nedostane přímé světlo. Nejlepší je použít je během 6 měsíců od nasušení.
 • Byliny můžete také zmrazit. Tato metoda se hodí zejména pro použití v kuchyni, kdy není důležité, jak nasušené byliny vypadají.


Varování

 • Některé byliny po usušení zhnědnou a ztratí svůj tvar. Sušení bylin je umění, které se musíte naučit pomocí experimentování. Někdy si budete muset vybrat, zda je pro vás důležitější vzhled, vůně, nebo chuť bylin.
 • Nesušte bylinky ve vlhkém prostředí, jako je kuchyně nebo koupelna. V kuchyni je můžete sušit pouze v případě, že v ní máte teplo a sucho.
 • Vysoké teploty byliny zničí, takže se jim musíte vyhnout.
 • Vlhké byliny vám mohou začít plesnivět. Pokud se to stane, budete je muset vyhodit.
 • Silikagel je jedovatý. Dejte si pozor, aby se k němu nedostaly děti a domácí zvířata a chraňte se před jeho výpary.
 • Používejte na svazování bylinek gumičky, které se je udrží pevně u sebe i po vyschnutí. Když je svážete provázkem, budou vám po uschnutí vypadávat.

Věci, které budete potřebovat

 • Byliny
 • Potřeby na sušení
 • Papírové sáčky
 • Vzduchotěsné nádobky na skladování

Reference

 • Nerys Purchon, Herbcraft, (1993), ISBN 0-340-51639-9 – research source
 • Elizabeth Walker, Making Things With Herbs, (1977), ISBN 0-87983-156-1 – research source
 • Nora Blose and Dawn Cusick, Herb Drying Handbook, (1993), ISBN 0-8069-0281-7 – research source (note that this book is an excellent source for precise details on drying individual types of herbs)

Informace o článku

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili.

Kategorie: Bylinky & koření & léčivé rostliny

V jiných jazycích:

English: Dry Herbs, Italiano: Essiccare le Erbe Aromatiche, Deutsch: Kräuter trocknen, Français: faire sécher des herbes, Español: secar hierbas aromáticas, Русский: засушить зелень, 中文: 对草本植物进行干燥处理, Nederlands: Kruiden drogen, Bahasa Indonesia: Mengeringkan Herba, ไทย: ทำสมุนไพรตากแห้ง, العربية: تجفيف الأعشاب, हिन्दी: जड़ी बूटियां सुखाएं, Tiếng Việt: Sấy khô Thảo mộc

Stránka byla zobrazena 6 141 krát.
Byl tento článek přesný?