Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Věděli jste, že fíky jsou usušené květy? Fíky mají vysoký obsah železa, vápníku a draslíku a také obsahují více vlákniny, než většina ovoce a zeleniny. Sušení fíkům uchovává jejich nasládlou chuť a navíc se tak dají skladovat po dobu několika měsíců. Naučte se fíky správně sušit!

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Sušení na slunci

 1. 1
  Očistěte zralé fíky. Fík je zralý, když spadne ze stromu na zem. Opláchněte fíky a zbavte je špíny. Odkrojte všechny poškozené části. Vysušte je suchou utěrkou nebo papírovým ubrouskem.
 2. 2
  Rozkrojte fíky na půlky. Použijte ostrý nůž na rozpůlení fíků od stopky dolů. Rozpůlené fíky rychleji uschnou.
 3. 3
  Vyskládejte je na sušící polici (z drátů). Můžete použít speciální polici nebo si koupit obyčejnou drátěnou polici se spoustou dírek na ventilaci. Vyložte polici vrstvou látky na výrobu sýra (nebo mušelínem a podobně) a pak na ni naskládejte nakrájené fíky otevřenou stranou nahoru.
  • Nesnažte se sušit fíky na pevném podložce. Aby fíky opravdu uschly, tak vzduch musí proudit nad i pod nimi.
  • Použijte dvojitou vrstvu látky na výrobu sýra, pokud máte polici se velkými dírami.
 4. 4
  Zakryjte fíky látkou na výrobu sýra. Ochráníte tak fíky před hmyzem během sušení. Pevně látku připevněte na polici a případně ji zajistěte izolepou, abyste měli jistotu, že se neuvolní.
 5. 5
  Dejte fíky ven na slunce. Nejvhodnější je velmi suché a horké počasí. Nedávejte fíky do stínu nebo budou schnout pomalu a s větší pravděpodobností shnijí.
 6. 6
  Nechte je sušit 2 až 3 dny. Každý večer je vezměte dovnitř domů – pokud teplota během noci neklesne příliš nízko. Ráno fíky obraťte, aby se usušily stejně na obou stranách. Fíky jsou připravené, když jsou na dotek „kožovité“ a po zmáčknutí z nich neuniká žádná šťáva.
  • Pokud jsou však stále lepkavé, tak je můžete dosušit v troubě.
  • Uchovávejte usušené fíky na chladném, suchém místě nebo je zmrazte, aby vám vydržely ještě déle.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Sušení v troubě

 1. 1
  Předehřejte troubu na 60°C. Je nutné fíky sušit na nízké, stále stejné teplotě. Sušení na vysoké teplotě je neusuší, ale upeče.
  • Pokud vaše trouba nemá tak nízkou teplotu, tak ji zapněte na tu nejnižší možnou teplotu a nechte ji mírně pootevřenou.
  • Také můžete použít sušičku na ovoce.
 2. 2
  Pořádně fíky opláchněte vodou. Opatrně fíky zbavte všech poškozených částí a osušte je ubrouskem nebo utěrkou.
 3. 3
  Rozkrojte fíky na půlky. Rozpulte fíky ostrým nožem podélně od stopky dolů.
 4. 4
  Vyskládejte fíky otevřenou stranou nahoru na podložku na sušení. Použijte podložku s ventilačními dírkami, aby fíky proschnuly z obou stran. Pokud použijete plech na pečení, tak fíky budou vysušené jen z jedné strany.
 5. 5
  Dejte je do trouby. Pootevřete troubu, aby unikla pára a vlhkost, díky které by se fíky neusušily, ale upekly.
  • Během sušení fíky čas od času obraťte.
  • Pokud nechcete mít celou dobu troubu zapnutou, tak ji v půlce sušení vypněte a pak ji případně znovu zapněte.
 6. 6
  Nechte fíky v troubě 8 až 24 hodin. Fíky jsou usušené, když je jejich slupka kožovitá a po zmáčknutí či rozkrojení z nich neuniká žádná šťáva. Usušené fíky uchovávejte v pevně zavřených nádobách či sáčcích v lednici nebo mrazničce. Takto by fíky měly vydržet 18 až 24 měsíců.[1]
  Reklama

Tipy

 • Nezapomeňte, že z 1.36 kg čerstvých fíků budete mít asi 453 g usušených fíků.
 • Na sušení také můžete použít sušičku na ovoce. Rozkrojte fíky na půlky, dejte je na sušící polici a postupujte podle instrukcí od výrobce dané sušičky.
 • Pokud chcete dodat fíkům větší sladkost ještě před sušením, tak rozpusťte 1 hrnek (236 ml) cukru ve 3 hrncích (709 ml) vody a přiveďte směs k varu. Přidejte do směsi fíky a nechte vše povařit asi 10 minut. Následně vyjměte fíky z vody a postupujte podle kroků pro sušení troubě.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Fíky
 • Nůž
 • Sušící police
 • Látka na výrobu sýra
 • Uzavíratelné nádoby nebo sáčky

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 8 466 krát
Kategorie: Jídlo
Stránka byla zobrazena 8 466 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama