Jak sušit houby

V tomto článku:Sušení hub v trouběSušení hub přirozeným způsobemSušení hub mražením8 Reference

Sušené houby jsou opravdová pochoutka - jsou plné chuti a skvěle doplní spoustu nejrůznějších pokrmů, navíc je můžete uskladnit na dlouhá léta. Můžete je opět namočit a použít v polévkách, rizotech, v těstovinách...vlastně skoro v jakémkoliv chutném receptu, který vás napadne. Řiďte se následujícími kroky a připravte si své vlastní sušené houby.

1
Sušení hub v troubě

 1. 1
  Očistěte houby, které chcete sušit. Štětcem nebo papírovou utěrkou z nich odstraňte zbytky hlíny a jiných nečistot. Snažte se houby před sušením nenamočit, protože voda může přitahovat jiné houbovité organismy, zejména plísně, které na nich mohou začít růst až je dáte do trouby, nebo až je uskladníte. A plísně jsou často škodlivé zdraví.[1]
  • Jsou-li houby hodně špinavé, očistěte je navlhčeným hadříkem nebo papírovou utěrkou a špínu očistit. Jen potom to místo osušte suchou utěrkou, která absorbuje přebytečnou vlhkost.
 2. 2
  Nakrájejte houby. Čím větší a silnější houby, tím déle bude sušení trvat. Poměrně rychle se budou sušit, pokud je nakrájíte na 0,3 cm silné plátky. Budou plné chuti a doplní tak jakékoliv jídlo. Plátky hub uschnout mnohem dříve, než celé houby.
 3. 3
  Naskládejte plátky hub na pečicí papír. Položte je naplocho, jeden vedle druhého. Žádný z nich by neměl přesahovat ten pod ním, jinak se mohou při sušení slepit. Rozložte je do jedné vrstvy.
 4. 4
  Předehřejte troubu na 65°C. Jakmile trouba dosáhne požadované teploty, vložte do ní plech s nakrájenými houbami. Nechte sušit asi 1 hodinu.[2]
 5. 5
  Po hodině houby vytáhněte. Obraťte je, aby se usušily rovnoměrně. Papírovou utěrkou osušte přebytečnou vlhkost, která mohla zkondenzovat na povrchu plátků hub.
 6. 6
  Vraťte pekáč s houbami zpátky do trouby. Nechte je péct další hodinu, dokud nebudou úplně suché.
  • Až vytáhněte houby z trouby, zkontrolujte, že na jejich povrchu není žádná přebytečná vlhkost. Pokud jsou houby stále vlhké, obraťte je, vlhkost osušte papírovou utěrkou a pekáč vložte zpátky do trouby.
 7. 7
  Dál houby pravidelně kontrolujte, dokud nebudou úplně suché. Správně usušené houby se okamžitě lámou jako krekry.[3]
 8. 8
  Nechte houby vychladnout. Až houby vytáhnete z trouby, nechte je na pekáči úplně vystydnout. V žádném případě je nedávejte do uzavřené nádoby s víčkem, dokud jsou stále horké. Kondenzace na stěnách by mohla úplně zmařit vaše úsilí.
 9. 9
  Uskladněte sušené houby ve vzduchotěsně uzavřených nádobách. Až houby úplně vychladnou, dejte houby do nádoby, která má uzavíratelné víčko. Nádoby uchovávejte v temnu a chladnu, dokud si nebudete chtít připravit houbovou polévku, zapečené těstoviny, nebo krémové rizoto.[4]

2
Sušení hub přirozeným způsobem

 1. 1
  Očistěte a pokrájejte houby. Jak už bylo řečeno výše, použijte k tomu nejlépe suchou papírovou utěrku nebo štětec. Nenamáčejte houby do vody, jinak na nich mohou začít růst plísně. Pokrájejte houby na 1,2 cm silné plátky.
 2. 2
  Zkontrolujte předpověď počasí. Tento způsob sušení hub funguje pouze za slunečného počasí s nízkou vlhkostí. Pokud je ve vzduchu přílišná vlhkost, sušení bude trvat déle a houby by mohly začít plesnivět.
 3. 3
  Najděte si vhodné místo, kde houby sušit. Nejlepší jsou slunné místnosti, parapety nebo ploché střechy, které mají dobrou cirkulaci vzduchu. Vyberte takové místo, kam nemohou zvířata, ptáci ani hmyz a kde houby nebude ohrožovat vlhkost.[5]
 4. 4
  Připravte houby na sušení. Máte dvě možnosti, jak to udělat, Buď je můžete vyskládat na síto, nebo je navléknout na kuchyňskou nit.[6]
  • Na sušicím sítu: Rozložte houby naplocho v jedné vrstvě. Žádná z nich by se neměla dotýkat dalších, jinak se můžou slepit. Přikryjte houby síťkou, kterou najdete ve většině domácností. Síťka zabrání vniknutí hmyzu. Pokud ji nemáte, použijte jednoduše kus řídké látky, kterou síto s houbami zezdola i shora obalíte.[7]
  • S kuchyňskou nití: Provlékněte nit skrz houby. Můžete použít velkou jehlu, kterou předtím sterilizujete. Úplně k tomu postačí jehlu protáhnout plamenem zapalovače nebo svíčky. Pak houby na nit navlékněte, jako kdybyste navlékali korálky.
 5. 5
  Dejte houby na vybrané místo, kde je chcete sušit. Při tomto způsobu sušení je zavěste na suché, nejlépe slunné místo na asi 1-2 dny. Několikrát denně kontrolujte, jak sušení postupuje.

3
Sušení hub mražením

 1. 1
  Na rovnou plochu položte papírovou utěrku. na ni naskládejte pokrájené, osušené houby. Měly by být v jedné vrstvě a vzájemně se nedotýkat- Jinak by se houby mohly slepit. je důležité, aby byly absolutně suché. Pokud na sobě budou mít i jenom trochu vody, změní se v led a budou nepoužitelné.
 2. 2
  Zakryjte houby ještě jednou papírovou utěrkou. Pokračujte a skládejte další vrstvy hub a mezi ně dávejte papírové utěrky, dokud nevypotřebujete všechny houby, které chcete sušit.
 3. 3
  Papírové utěrky s houbami vložte do papírového sáčku. Není asi zapotřebí to říkat, ale sáček by měl být dostatečně velký, aby se do něj houby vešly. Papír umožní, aby okolo hub cirkuloval vzduch a ty mohly dobře prosychat.
 4. 4
  Dejte papírový sáček do mrazáku. Houby v mrazáku začnou ihned vysychat. Je to mnohem pomalejší proces, než jiné způsoby sušení, ale je také efektivní - obzvlášť pokud na usušené houby nespěcháte a nepotřebujete je ihned použít.[8]

Tipy

 • Sušené houby mají výraznější chuť, než čerstvé, takže do receptů jich používejte menší množství.
 • Než budete sušené houby používat, nechte je na chvíli namočit ve vodě.

Varování

 • Některé lesní houby jsou jedovaté. Sbírejte jen ty druhy, které bezpečně znáte.

Věci, které budete potřebovat

 • Trouba
 • Kuchyňský štětec
 • Papírové utěrky
 • Nůž
 • Pekáč a pečicí papír
 • Nádoby na uskladnění
 • Síto na sušení hub
 • Kuchyňská nit
 • Sluneční světlo

Informace o článku

Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Kategorie: Ovoce a zelenina

V jiných jazycích:

English: Dry Mushrooms, Español: secar hongos, Français: faire sécher des champignons, 中文: 制作干蘑菇, Nederlands: Paddenstoelen drogen, Deutsch: Pilze trocknen, Русский: сушить грибы, Português: Secar Cogumelos, Bahasa Indonesia: Mengawetkan Jamur dengan Metode Pengeringan, العربية: تجفيف المشروم, हिन्दी: मशरूम को सुखाएँ, ไทย: ทำให้เห็ดแห้ง, Tiếng Việt: Sấy khô Nấm

Stránka byla zobrazena 9 877 krát.
Byl tento článek přesný?