Jak sušit levanduli

V tomto článku:Sušení levandule v tmavé místnostiSušení levandule na slunciReference

Jemná vonná levandule se snadno sušší a uchovává, takže může být použita ve vonných sáčcích nebo jako součást aranžovaných sušených květin. Pro sušení levandule je důležité sklidit květiny ve správnou chvíli, když je jejich barva nejoslnivější a jejich vůně nejsilnější. Můžete si vybrat sušení květin v tmavé místnosti anebo na slunci, podle jejich zamýšleného užití. Čtěte dál, abyste se naučili, jak sušit levanduli dvěma různými způsoby.

1
Sušení levandule v tmavé místnosti

 1. 1
  Skliďte levanduli, než plně vykvete. Uřízněte levanduli u stonku, těsně předtím, než se pupeny rozevřou. To zajistí, že sušená levandule si zachová silnou vůni květin a zůstane jí jasně fialová barva. [1]
 2. 2
  Dospělé květy levandule uřízněte těsně nad listy. Snažte se mít na květině, co nejdelší stonek bude možné. Při sklizni levandule zároveň prostříháváte rostlinu, což jí pomáhá během zimy růst. [2]
 3. 3
  Dejte levanduli do svazku. Jakmile sklidíte plnou hrst, dejte ji do svazku. Přiložte spodky stonků proti vaší dlani, abyste je pečlivě seřadili.
 4. 4
  Svažte stonky gumičkou. Omotejte gumičku přes stonky. Omotávejte, dokud nebudou stonky těsně upevněné, ale ne rozdrcené. [3] Použití gumičky místo provázku nebo stužky zajistí, že stonky nevyklouznou z úvazku, jak se budou během procesu sušení scvrkávat.
 5. 5
  Najděte tmavé místo k sušení levandule. Sušení levandule pomalu ve tmě je nejlepší způsob, jak zachovat její barvu, protože slunce způsobí vyblednutí fialových květů. Podívejte se po suchém, tmavém místě, kam nedopadá příliš slunce, jako je kůlna, garáž nebo stinné místo pod vašimi okapy.
 6. 6
  Pověste svazek levandule vzhůru nohama. Zavěste vlákno gumičky na háček nebo hřebíček. Také můžete na gumičku přivázat provázek k háku nebo poličce, abyste za něj pověsili levanduli.
 7. 7
  Nechte levanduli schnout 2 - 4 týdny. Občas ji kontrolujte, abyste zjistili, jestli je levandule usušená. Když budete otrhávat květy, měly by snadno odpadnout od stonků. Můžete květy nechat na stoncích, nebo je otrhat pro použití v sáčcích nebo na pečení.

2
Sušení levandule na slunci

 1. 1
  Skliďte levanduli. Skliďte levanduli těsně předtím, než se rozevřou pupeny. Uřízněte ji u konců stonků tak, abyste zachovali co největší část stonku.
 2. 2
  Rozložte levanduli na kus dřeva. Prkýnko nebo jiný velký kus dřeva je pro sušení levandule na slunci perfektní. Pokud používáte kovový tác, levandule se příliš rozpálí; pokud používáte plastový, může se trochu roztavit.
 3. 3
  Dejte levanduli na slunečné místo. Přeneste prkénko nebo kus dřeva na místo, kde je dostatek slunce, ať už je to uvnitř nebo venku. Sušení levandule tímto způsobem je mnohem rychlejší proces než její sušení v temné místnosti, ale buďte připraveni, že na slunci levandule zbledne na velmi světle fialovou barvu.
  • Pokud žijete v oblasti, kde je hodně srážek, buď sušte levanduli uvnitř poblíž slunného okna, nebo buďte připraveni přesunout ji dovnitř, když hrozí průtrž mračen.
 4. 4
  Nechte slunce levanduli úplně usušit. Slunci by mělo trvat méně než týden, než usuší levanduli. Kontrolujte ji každých pár dní, abyste viděli, jestli je levandule suchá. Když je připravená, květy by se měly snadno drolit od stonků.

Tipy

 • Pokud použijete uzel, známý jako liščí smyčka, můžete kousek provázku použít několikrát znovu.
 • Levandule může odpuzovat moly, takže pokud pověsíte levanduli do skříně s oblečením, nejen že to bude hezky vonět, ale také můžete zachránit oblečení od útoku hmyzu.
 • Doba sušení závisí na počasí. Pokud žijete ve vlhké oblasti, může trvat déle, než se levandule vysuší.

Informace o článku

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 14 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.

Kategorie: Dům a Zahrada

V jiných jazycích:

English: Dry Lavender, Français: faire sécher de la lavande, Español: secar la lavanda cultivada en casa, Deutsch: Lavendel trocknen, Português: Secar Lavanda, Italiano: Essiccare la Lavanda, Русский: высушить лаванду, Nederlands: Lavendel drogen, 中文: 晾干薰衣草, Bahasa Indonesia: Mengeringkan Bunga Lavender, हिन्दी: लैवेंडर को सुखायें, العربية: تجفيف الخزامي, ไทย: ทำดอกลาเวนเดอร์แห้ง, Tiếng Việt: Phơi khô Hoa Oải hương, 日本語: ラベンダーを乾燥させる, 한국어: 라벤더 말리는 방법, Türkçe: Lavanta Nasıl Kurutulur

Stránka byla zobrazena 9 941 krát.
Byl tento článek přesný?