Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Petrželka dokáže pozdvihnout mnoho pokrmů a správně usušená a uskladněná vám vydrží až rok. Máte-li celý svazek petrželky a nevíte, co s ním, přečtěte si náš článek a naučte se, jak správně petrželku sušit.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Sušení petrželky v troubě

 1. 1
  Opláchněte petrželku studenou vodou. Odstraňte zdřevnatělé kousky stonků, oddělte křehké lístky a nasekejte na na asi 0,5 cm velké kousky. Pak petrželku 20-30 vteřin blanšírujte ve vařící vodě.
 2. 2
  Plech vyložte pečicím papírem. Blanšírovanou petrželku na něj naskládejte. Snažte se, aby byla rozprostřená rovnoměrně naplocho a kousky se navzájem nedotýkaly. Velké kusy rozdrolte.
 3. 3
  Vložte plech do trouby. Troubu zapněte na nejnižší možný výkon. Nejvhodnější doba na sušení koření je v troubě, vyhřáté po pečení něčeho jiného. Jinak troubu zapněte na nízký výkon a raději petrželku sušte déle, než abyste ji spálili.
 4. 4
  Nechte sušit asi 2 - 4 hodiny. Přesný čas se bude lišit podle relativní vlhkosti vzduchu a nadmořské výšky. Při sušení petrželku hlídejte, je možné, že se usuší za kratší dobu. Připravená je ve chvíli, kdy se při promnutí mezi prsty drolí.
 5. 5
  Vytáhněte plech z trouby. Prsty nebo v hmoždíři petrželku nadrolte a zbavte zbývajících tvrdých stonků.
 6. 6
  Rozdrcenou sušenou petrželku dejte do nádobky, ve které ji chcete skladovat. Uchovejte n tmavém, suchém místě nebo v mrazáku. Takto usušená petrželka vydrží dlouho, po několika měsících ovšem bohužel začne ztrácet své aroma.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Sušení petrželky na vzduchu

 1. 1
  Petrželku sbírejte ráno. Pokud ji chcete sušit, nasbírejte ji v době, kdy je nejkřehčí, což je právě brzy po ránu, ale už poté, co z rostlin oschne rosa z předchozí noci.
  • Nedělejte si starosti s oplachováním petrželky, pokud jste ji sesbírali takto. Měla by být pokud možno co nejsušší, než ji začnete zpracovávat tímto způsobem.
 2. 2
  Udělejte si z petrželky svazky. Nechte je poměrně volně, aby mohl mezi lístky proudit vzduch. Svazky mohou být tak velké nebo malé, jak chcete. Dávejte pozor jen na to, aby nebyly příliš napěchované k sobě, až je budete zavazovat.
 3. 3
  Zajistěte svazky provázkem nebo gumičkami. Gumičky jsou vhodnější, pokud máte silnější svazky. Zavažte svazky provázkem a větší, listnaté části nechte volně viset, aby uschly.
 4. 4
  Dejte svazečky petrželky do hnědých papírových sáčků. Nebude se tak na ně prášit a slunce lístky nevybělí. Do sáčků udělejte několik děr, aby mohl okolo svazků petrželky proudit vzduch a petrželka byla v suchu.
  • Sáčky uskladněte na chladném, suchém místě s dobrým prouděním vzduchu. Může to být například mřížka sušáku na prádlo.[1]
  • Samozřejmě můžete také sáčky vynechat a petrželku volně zavěsit na šňůrku, kterou napnete v kuchyni. Pověste svazky petrželky vzhůru nohama - budou tak nejen vypadat dekorativně, ale tento způsob sušení je zároveň efektivní.
 5. 5
  Po dvou týdnech si svazky prohlédněte. Petrželka je suchá ve chvíli, kdy jdou lístky drolit mezi prsty. Rozložte svazky na kuchyňskou linku na voskovaný papír a nadrolte jejich listy. Tvrdé stonky zahoďte.
 6. 6
  Dejte petrželku do vzduchotěsné nádoby. Schovávejte si staré nádobky od koření a používejte je znovu. Sušenou petrželku uchovávejte na suchém, tmavém místě.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Další způsoby sušení

 1. 1
  Zvažte použití elektrické sušičky. Sušička sice něco stojí, ale dá vám možnost sušit bylinky a další věci za nižší teploty. Pokud chcete petrželku usušit rychle, je to nejlepší způsob.
  • Většina sušiček má zvláštní nastavení pro bylinky. Omyjte petrželku tak, jako před sušením v troubě a rozložte ji na mřížku.Vždy se řiďte instrukcemi výrobce, platnými pro vaši sušičku.
 2. 2
  Využijte sílu slunce. Potřebujete jenom horký, slunečný den bez mraků, a plech s pečicím papírem. Pozor, aby nebylo příliš vlhko, jinak petrželka správně neuschne.
  • Staré okenní sítě proti hmyzu mohou být skvělým pomocníkem. Sušená petrželka od nich jde skvěle oddělit. Nařežte je na velikost plechu a petrželku položte na ně, aby mohl okolo ní volně proudit vzduch.[2]
  • Během dne několikrát petrželku obraťte, aby proschla ze všech stran. Podle toho, jaké je právě počasí a v jakém klimatu žijete, může sušení na slunci trvat několik dní, nebo být hotové do oběda. Hlídejte si to a na noc petrželku ukliďte do místnosti, aby na ni nepadla rosa.
 3. 3
  Usušte petrželku v mikrovlnce. Můžete ji tak bez problémů usušit, ale také snadno připálit. Je navíc poměrně obtížné docílit toho, aby se usušila rovnoměrně (jako u spousty dalších potravin, ohřívaných v mikrovlnce). Rozprostřete očištěnou petrželku na čistý papírový talíř a minutu či dvě pečte na nejvyšší stupeň. Nespouštějte z očí. Jakmile se z petrželky začne kouřit nebo začne tmavnout, vytáhněte ji.
 4. 4
  <finished>
  Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Nůžky na sběr petrželky
 • Konvice na vaření vody
 • Miska na namáčení
 • Plech na pečení
 • Hnědé papírové sáčky
 • Chňapky

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili. Tento článek byl zobrazen 8 207 krát
Stránka byla zobrazena 8 207 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama