Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Na začátku nového vztahu je snadné a přirozené dávat partnerovi najevo svoji lásku. Po letech manželství ovšem mnoho páru zapadne do stereotypu, kdy má jeden z nich nebo oba pocit, že je ten druhý bere jako samozřejmost. Nečekejte už ani den a začněte svému partnerovi projevovat lásku. V tomto článku se dozvíte, jak to udělat, abyste mu dali jasně najevo, jak moc ho milujete.

Část 1
Část 1 ze 3:
Projevujte lásku svými činy

 1. 1
  Začněte zvolna. Malé činy mohou mít velký dopad, když je budete dělat promyšleně a s citem. Vaše manželka nebo manžel chce vědět, že na ni/něj stále myslíte. Následující věci vás nebudou stát téměř nic a dáte jimi najevo, že pro vás partner znamená vše.
  • Navrhněte partnerovi, že se po večeři půjdete projít ven.
  • Udělejte si doma taneční parket a vyzvěte partnera k tanci.
  • Postavte si stan na zahradě a kempujte v pohodlí domova.
  • Předčítejte partnerovi v posteli (klidně i s komickými průpovídkami).
  • Jděte společně do posilovny (některé páry tvrdí, že sex po společném cvičení je úžasný).
  • Plánujte spolu romantické dovolené a schovávejte si věci na památku.
 2. 2
  Postupně zvětšujte své projevy náklonnosti. Je skvělé střídat maličkosti s většími a významnějšími dary. Tyto dary už vás budou stát trochu času a peněz (i když nejsou všechny drahé), ale když váš partner vykřikne nadšením, rozhodně vám to bude stát za to.
  • Udělejte video z vaší svatební noci.
  • Dohodněte se s tchýní a tchánem a naplánujte pro partnera oslavu narozenin.
  • Zopakujte si svůj první polibek, své první rande, nebo svoji první hádku.
  • Napište a nahrajte pro svého partnera love song (může to být vážné, ale i vtipné).
  • Vytvořte knihu s příběhem, který bude popisovat začátek vašeho vztahu.
 3. 3
  Prokazujte partnerovi svoji lásku pomocí promyšlených činů. Mohou to být jednoduché věci, jako je například příprava koupele, masáž, umytí nádobí, nebo třeba báseň. Vyberte si to, co váš partner podle vás jistě ocení. Uvědomte si, že když nebudete myslet jen na sebe, neměli byste z toho mít špatný pocit. Když budete něco dělat s nechutí, neměli byste to raději dělat vůbec.
  • Kupte partnerovi něco, o čem víte, že to již dlouho chce. Pokud váš manžel chce speciální nářadí, nebo manželka touží po kabelce Fendi, pravděpodobně byste je naštvali, kdybyste se pouze pokusili sehnat něco podobného.
  • Vyrobte pro partnera něco, čím mu dáte najevo, že jste si to dobře promysleli. Když partnerovi koupíte něco, po čem touží, nebude vás to stát zrovna moc úsilí, ale když mu například napíšete báseň a zarámujete ji, dáte najevo skutečnou oddanost.
  • Několik malých gest je snazších, než jedno velké gesto. V případě, že máte pocit, že můžete partnera zanedbávat a potom mu to vynahradit jednou velkou věcí, máte smůlu: je mnohem jednodušší dělat pro něj hezké maličkosti v pravidelných intervalech, než pokoušet se o obrovské gesto jednou za uherský rok. Měli byste se chovat konzistentně hezky.
 4. 4
  Travte čas v přítomnosti svého partnera. (Tento krok lidé praktikují nejméně, ale jde o nejsilnější vyjádření lásky.) Vypněte televizi, počítač i rádio a buďte jen spolu a užívejte si jeden druhého. Když budete svému partnerovi nablízku, budete mít příležitost o něj pečovat, takže byste se měli snažit to dělat co nejčastěji.
  • Alespoň jednou za měsíc si vyrazte na rande. Děti, práce a apatie vám po letech manželství pravděpodobně stojí v cestě, ale měli byste se snažit chodit alespoň jednou za měsíc na večeři nebo do kina. Tyto společně strávené chvíle vám mohou pomoci probudit vášeň.
  • Když si nebudete vědět rady, zeptejte se. Lidé rádi mluví o sobě a u vašeho partnera to jistě není jiné. Zeptejte se ho, jak, co a kdy a neptejte se ho pouze na jednoduché otázky, na které lze odpovědět ano nebo ne. Skvělé rozhovory stojí na skvělých otázkách. Staňte se znalcem skvělých rozhovorů!
  • Zjistěte si toho co nejvíce o minulosti svého partnera. Někteří lidé jsou překvapeni, že i po mnoha letech společného života nevědí některé důležité věci ze života svého partnera. Když se budete o svého partnera upřímně zajímat, dáte najevo, že vám na něm skutečně záleží. Nelžete a mluvte vždy pravdu. Když přiznáte své minulé chyby, dáte tím najevo, že partnerovi důvěřujete a akceptujete svoji minulost.
  Reklama

Část 2
Část 2 ze 3:
Projevujte lásku svými slovy

 1. 1
  Mluvte o své lásce. Jasná komunikace dá vašemu partnerovi najevo, jak moc ho milujete. Mluvit o svých zážitcích je způsobem, jak s partnerem sdílet svůj život. Můžete říct například: „Když vejdeš do místnosti, podlomí se mi kolena,“ nebo „Každý den si na tebe vzpomenu a vždycky se u toho musím usmát.“ Říkejte ovšem vždy jen to, co je pravda.
  • Chvalte svého partnera za jeho talenty a úspěchy. Pokud jste to ještě neudělali, zjistěte si, čeho si na sobě váš partner váží a díky čemu si připadá jedinečný a začněte mu tyto věci chválit. Pokud váš partner bere sám sebe jako intelektuála, chvalte ho za jeho chytrost. Pokud si vaše manželka myslí, že má skvělý módní vkus, chvalte jí její styl.
  • Zvykněte si mluvit o svých pocitech. Nestyďte se partnerovi říkat o emocích, které prožíváte. Měli byste spolu neustále vést dialog o vašich emocích. Sdílejte spolu zdánlivě nesouvisející věci, které se vám ten den přihodily a snažte se svého partnera více zapojit do svého života.
 2. 2
  Říkejte vždy jen pravdu. Když svému partnerovi budete říkat vždy pravdu, projevíte tím důvěru a respekt. Pravda nemusí být vždy pozitivní, aby byla smysluplná. Je nutné pouze aby šlo o pravdu. Projevujte partnerovi bezpodmínečnou lásku, ale ne bezpodmínečné přijetí. Buďte vždy ochotní akceptovat nápravu chyb svého partnera. Pomůže vám to rozvíjet se a zlepšovat se a posilovat váš vztah správným způsobem, místo abyste ho budovali na falešných základech.
  • Nezvyšujte na partnera hlas, nenadávejte mu a negeneralizujte slovy jako „vždy“ nebo „neustále.“ Tato slova někdy mohou bolet mnohem více, než je nutné.
  • Nenechejte se zviklat kulturním stereotypem, že milovat znamená nechtít po partnerovi, aby se stal lepším člověkem. Důvěřujte tomu, že váš partner chce, abyste mu vždy říkali pravdu. Měli byste se snažit jeden druhého podporovat v tom, abyste se zlepšovali každý zvlášť i v rámci vašeho vztahu.
  • Naučte se jemně poukazovat na slabé stránky svého partnera a nabízet mu konstruktivní zpětnou vazbu, díky které na sobě bude moci pracovat. Pokud je váš partner velmi citlivý, měli byste kritiku vyvažovat pochvalou. Partner by měl vědět, na čem může ještě zapracovat – neměli byste mu tvrdit, že je naprosto dokonalý, ale měli byste mu naopak pomáhat, aby se mohl stát ještě lepším člověkem.
 3. 3
  Zjistěte, jaký „jazyk lásky“ vašemu partnerovi nejvíce vyhovuje. Má váš partner rád, když mu vyjadřujete lásku slovy? Nebo mu vyhovuje, když mu prokazujete malé laskavosti? Někteří lidé rádi dostávají dárky, jiní zase potřebují láskyplné doteky. Skutečná láska se nezakládá na vašich preferencích, ale na preferencích vašeho partnera.
  • Tipy pro muže, kteří chtějí potěšit své ženy: Fyzická náklonnost je velmi důležitá. Muži fyzickou náklonnost neprojevují zrovna často a někdy stačí malé gesto, jako je polibek na krku, nebo spontánní objetí a vaše žena bude spokojená. Neberte to jako ujišťování o lásce, ale jako projev náklonnosti.
  • Tipy pro ženy, které chtějí potěšit své muže: Muži někdy berou fyzické projevy lásky jako zbytečné, nebo dokonce otravné. Neznamená to ovšem, že ženám neumějí dát najevo své city. Musíte si jen uvědomit, že pro ně doteky nejsou tak důležité. Dejte svému partnerovi dost času, aby vám mohl své city vyjádřit a netrestejte ho, když toho zatím nebude schopen.
  Reklama

Část 3
Část 3 ze 3:
Prokazujte lásku svojí důvěrou

 1. 1
  Uvědomte si, že činy jsou mnohem důležitější, než slova. Neříkejte planá slova, ale raději jednejte. Vašeho partnera by jistě obtěžovalo, kdybyste tvrdili, že něco uděláte, ale nikdy byste se k tomu nedostali. Když budete mluvit do větru, partner vám postupně přestane důvěřovat a vaše láska ztratí svoji sílu.
  • Nevymlouvejte se. Výmluvy jsou pro vás možná skutečné, ale vašemu partnerovi znějí jako výmluvy. Nenoste si s sebou do nového vztahu své minulé chyby, i to je vnímáno jako výmluva, bez ohledu na to, o jakou situaci šlo – zneužívání, ubližování, finanční problémy – nic z toho byste neměli zmiňovat. Když si o všem s partnerem promluvíte, můžete vše snadno překonat a zanechat to v minulosti, abyste to nemuseli v budoucnu používat jako berličku. Vzmužte se, přiznejte své chyby a snažte se chovat se v budoucnu lépe. Váš partner si toho rozhodně všimne.
 2. 2
  Důvěřujte tomu, že si váš partner váží vašich snah. Láska není soutěž – nejde o to udělat to, co byste měli, nebo být s partnerem vyrovnaní. Důvěřujte tomu, že si váš partner uvědomuje, jaké štěstí má, že vás našel.
  • Nevyžadujte od partnera uznání. Uznání je velmi důležité, ale měli byste se naučit žít i bez něj a to i v době, kdy ho budete zoufale potřebovat. Možná jste své manželce právě dali úžasný dárek a ona z nějakého důvodu neprojevuje příliš nadšení. Musíte důvěřovat tomu, že oceňuje vaši snahu a vašeho daru si váží a nesmíte příliš lpět na nedostatku uznání.
  • Důvěřujte svému partnerovi, že bude sám sebou. Pokud nejde zrovna o historii nevěry, důvěřujte svému partnerovi, že se ve vaší nepřítomnosti bude rozhodovat zodpovědně a láskyplně. Pokud jde na pivo s přáteli, nebo na nějakou rozlučku se svobodou, měli byste mu věřit. Když budete svoji důvěru dávat najevo, bude si jí naprosto vážit.
 3. 3
  Nezapomínejte na to, co je to láska. Láska je aktem vůle, ne teplým pocitem, nebo chytrým vyjádřením zkušenosti. Přestože je láska u každého člověka jiná a každý ji projevuje jinak, často je nutné zapomenout sami na sebe a pokusit se naplnit potřeby svého partnera
  • Zamyslete se nad tím, kdy vás váš partner naposled rozesmál. Co udělal, že jste se díky tomu cítili jako nejšťastnější člověk na světě? Existuje něco, co můžete udělat pro to, aby se takto cítil i on?
  • Dělejte pro partnera vše, co můžete. Kvůli modernímu světu jsme všichni zaneprázdnění. Neustále něco děláme a máme pocit, že na to nemáme dostatek času. Dokážete udělat něco pro to, abyste svému partnerovi pomohli dosáhnout toho, po čem touží, pomohli mu s něčím, co nemá rád, nebo jednoduše udělali něco, čeho by si mohl vážit?
   • Nechejte partnerovi vyměnit olej v autě, vyžehlete mu košili před velkým pracovním pohovorem, pomáhejte mu v kuchyni, abyste měli večer více času jeden na druhého, kupte mu dárkový poukaz do obchodu a řekněte mu, aby šel s kamarády nakupovat, posekejte trávník, vyčistěte drtiče odpadů, nebo prořezejte stromy.
  Reklama

Tipy

 • Uvědomte si, že služba a láska jsou propojeny. Když budete znát potřeby svého partnera, měli byste se snažit je naplnit. Jakmile začnete trvat na tom, že věci musejí být po vašem, nebo že budete dělat jen to, co sami chcete, přestanete svému partnerovi dávat najevo lásku. Manželství nebo vztah není jen o tom, co chcete vy – je to partnerství, takže byste měli stavět potřeby svého partnera na první místo. Měli byste o partnera pečovat, chránit ho a pokoušet se zajistit mu štěstí.
 • Manželství vyžaduje spoustu práce. Naslouchejte svému partnerovi, nepřerušujte ho a nezpochybňujte, co říká. Když mu budete naslouchat, musíte naprosto vnímat vše, co vám říká – když budete myslet na to, co řeknete potom, nebudete schopní ho poslouchat.
 • Berte partnera na různá místa na večeře, do kina, na pikniky, nebo na dovolené. Nechoďte spolu na místa, kam jste chodívali se svým bývalým partnerem – bylo by to nepříjemné pro vás oba. Choďte spolu na nová místa a objevujte nové věci. Když se spolu budete učit novým věcem, pomůže vám to vybudovat si váš vztah a dozvíte se toho o sobě více.
 • Muži – když se vaše manželka bude chystat na nějakou událost a bude se oblékat, všímejte si detailů a chvalte jí vše nové, čeho si všimnete. Když půjdete s manželkou nakupovat, ukazujte jí dostupné možnosti (podle jejího vkusu) a pokud se vám nelíbí, co si vybírá, nikdy jí to neříkejte.
 • Můžete dělat chyby v lásce. Právě proto je velmi důležité naučit se partnerovi odpouštět. Lidé ovšem často považují za největší chyby nevěru a lhaní. Nevěra není chyba, je to věc volby. Chybou je například hádka o něco bezvýznamného, nedostatek pozornosti, zapomenutí na to, co jste partnerovi slíbili – ne lež, ani nevěra. Pokud umíte odpouštět, budete mít větší šanci, že partner odpustí i vám.
 • Měli byste být za každou cenu vždy na straně svého partnera. Buďte na jeho straně a nikomu nedovolte, aby vám o něm říkal něco nehezkého. Nikdo by vám neměl stát v cestě.


Reklama

Související články

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 56 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 8 115 krát
Kategorie: Rodinné soužití
Stránka byla zobrazena 8 115 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama