Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Gliding /ˈɡlaɪdɪŋ/ neboli „klouzání“ je jedním z prvků tanečního stylu street dance nebo hip hop a bývá spojován s poppingem. Velmi úzce souvisí také s tanečním prvkem „moonwalk“, který proslavil Michael Jackson. Při glidingu používáte střídavě patu a špičku a táhnete nebo posouváte chodidla po zemi tak, že vytváříte iluzi zpomaleného klouzání. Tento prvek se často používá k pohybu do stran nebo do kruhu. Abyste dokázali glide zatančit, musíte se naučit plynule přenášet váhu z nohy na nohu a pravidelně prvek trénovat. Pokud se chcete glide naučit, začněte krokem č.1.

Část 1
Část 1 ze 2:

Glide do strany

 1. 1
  Najděte hladký, rovný povrch. Pokud tančíte glide poprvé, dřevěná podlaha vám poslouží nejlépe. Můžete zkusit i dlážděnou podlahu nebo linoleum v kuchyni. Jakmile vám to půjde lépe, můžete klidně tančit i na koberci, ale nejlepších výsledků dosáhnete, pokud začnete s co nejhladším povrchem, na kterém se vám bude nejsnadněji klouzat. Pokud nenajdete vhodné místo doma, zkuste tančit venku, například na betonovém povrchu basketbalového hřiště. Jestli ale trénujete doma, pokuste se tančit před zrcadlem, abyste mohli kontrolovat postavení vašich nohou.
 2. 2
  Obujte si pohodlné boty s hladkou podrážkou. Pokud máte staré boty s ošoupanou podrážkou, nevyhazujte je – na gliding budou perfektní. Silně přilnavé podrážky nebo podrážky se vzorkem nejsou příliš vhodné, vaším cílem je pohybovat se po parketu s co největší lehkostí. Přilnavá obuv vám neumožní tak plynulý pohyb. Pokud tedy už máte boty s hladkou podrážkou a klouzavou podlahu, máte z poloviny vyhráno. Teď už se postavte na parket s nohami od sebe, přibližně na šíři vašich boků.
 3. 3
  Natočte vaše pravé chodidlo špičkou ven a zvedněte pravou patu. Přeneste váhu na pravou špičku. Levé chodidlo by teď mělo být odlehčené, můžete ho snadno nadzvednout ze země a připravit se na pohyb do strany. Přenesení váhy do pravé špičky je zásadní součástí tohoto kroku. Ruce nechte volně podél těla. Můžete jimi pohybovat a lépe tak udržovat rovnováhu. Pokud jste levák, můžete začít levou nohou, ale i tak se nakonec budete muset naučit tančit na obě strany.
  • Když se učíte glide, je potřeba dodržovat jedno základní pravidlo: jedno z chodidel musí být vždy celou plochou na podlaze, zatímco druhé na prstech nebo špičce chodidla. Měli byste se naučit hbitě přenášet váhu z jednoho chodidla na druhé.
  • Soustřeďte se na špičky. Když vám to opravdu půjde, můžete začít tančit na prstech chodidla, ale prozatím bude pohyb na špičkách stačit. Čím menší plochu špičky chodidla budete používat, tím bude prvek působivější. Udržet rovnováhu ale bude o to obtížnější.
 4. 4
  Plynule posunujte levé chodidlo do strany a vytočte ho ven, stejně jako tomu bylo u pravé nohy. Představte si, že se chcete od pravé špičky odstrčit a pak sklouzněte levou nohu do strany.
 5. 5
  Zvedněte levou patu a zároveň položte pravé chodidlo celou plochou na podlahu. Pamatujte na základní pravidlo udržet vždy jedno chodidlo celé na zemi zatímco druhé stojí na špičce. Jakmile patu a špičku vyměníte, musíte zároveň i přenést váhu do druhé špičky, což vám umožní snadno klouzat nohama sem tam. Zpočátku bude tento přechod trochu neohrabaný, ale po čase na to přijdete a budete ho schopni provést jako jeden plynulý pohyb připomínající vlnu procházející vaším tělem.
 6. 6
  Dejte pravou patu na podlahu a natočte chodidlo špičkou dovnitř. Sklouzněte chodidlem k levé noze. Proveďte zkrátka stejný pohyb, jako jste před chvílí dělali levým chodidlem.
 7. 7
  Vyměňte opět patu a špičku tak, že přenesete váhu na pravou špičku, kterou vytočíte ven a levou patou došlápnete na zem a stočíte dovnitř. Vaše nohy by teď měly být těsně u sebe, s pravou patou těsně nad prsty levé nohy.
 8. 8
  Sklouzněte levou nohou do strany, čímž se dostanete do výchozího postoje. Vraťte se tam, kde jste začali -- ve stoji s nohama od sebe přibližně na šíři boků.
 9. 9
  Opakujte tyto kroky, dokud nebudou vypadat přirozeně a plynule. Vyměňte nohy a zkuste se pohybovat opačným směrem. Můžete se pohybovat přes celý parket z jednoho konce na druhý a postupně začít střídat směr pohybu v kratších intervalech. Až se na to budete cítit, můžete trénovat glide tam a zpátky nebo přidat pohyb napříč parketem.
 10. 10
  Trénujte. Pokud chcete, aby váš tanec vypadal opravdu přirozeně a plynule, budete muset trénovat. Tančete na vaši oblíbenou hiphopovou hudbu alespoň patnáct minut denně a budete překvapení, jak rychle se budete zlepšovat. Jakmile zvládnete kroky, budete moci víc zapojit i ruce a pracovat s nimi. Pak už do toho můžete dát všechno a najít si zcela originální způsob provedení celého prvku.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 2:

Jak se posunout dál

 1. 1
  Zkuste „Ushera“. Pokud chcete základní glide do strany posunout dál a ještě víc ho vyšperkovat, zkuste se naučit tuto techniku, pojmenovanou podle amerického tanečníka Ushera. Usher tančí glide stranou tak, že vytáčí bok nohy, která je na špičce. Pokud tedy začínáte pravou nohou, vytočte pravý bok nejdříve do strany, švihněte nohou doprava a až poté se postavte na špičku. Pokračujte stejným způsobem pokaždé, než došlápnete na špičku.
  • Dalším rozšířením může být nepříliš známý prvek, tzv. „Booker Forte“. Kromě vytáčení boku a nohy, na kterou přenášíte váhu, vyžaduje další pohyb v opačném boku i noze, která klouže po podlaze.
 2. 2
  Tančete jen jedním směrem. Pokud už máte dost neustálých změn směru zleva doprava, zkuste si vybrat jen jeden směr pohybu. Jedno z vašich chodidel bude tedy většinu doby odrazové a bude na něm váha, zatímco druhé se bude vždy klouzat do strany. Pořád můžete tančit dopředu dozadu nebo napříč parketem. Po chvíli můžete opět směr pohybu změnit.
 3. 3
  Tančete do čtverce. Pokud se chcete posunout o úroveň výš, zapracujte na změně směru mezi jednotlivými kroky. Když přenášíte váhu z levé špičky na pravou, otočte celé tělo o 90 stupňů doleva. Jakmile je váha na pravé noze, levou už kloužete novým směrem. Zkuste to čtyřikrát za sebou a tím vytvoříte čtverec. Jediný rozdíl mezi tímto prvkem a klasickým glidem do strany je ten, že nyní se pohybujete do tvaru pomyslného čtverce. Kontrolujte si správný směr pohybu v zrcadle nebo si zkuste předem naznačit čtyři pomyslné rohy čtverce na podlaze.
 4. 4
  Tančete do kruhu. Jakmile zvládáte čtverec, trénujte dál a pokuste se ostré přechody mezi kroky uhladit a tančit do kruhu. Dosáhnete toho tím, že po přitáhnutí pravé nohy k levé přenesete váhu do pravé špičky a levou nohou následně mírně natočíte dozadu a sklouznete. Namísto vytváření ostrých hran čtverce se teď budete pohybovat po ose kruhového tvaru. Opakujte tyto kroky několikrát po sobě a spojte je v jeden plynulý krouživý pohyb po parketu.
  • Jakmile se umíte pohybovat po kruhu jedním směrem, prohoďte strany a zkuste to opačným směrem. Nebude se vám aspoň točit hlava.
  • Nemusíte se vždy držet stejné kruhové osy. Zkuste kruh zvětšovat a zmenšovat nebo se dokonce pohybovat doleva či doprava a vytvářet tak další kruhy. Bude to chtít zlepšit koordinaci všech pohybů, ale brzy to bude vypadat skvěle!
  Reklama

Tipy

 • Při tanci pohybujte pažemi jemně nahoru a dolů, ramena ale držte zcela v klidu. Váš tanec tak bude daleko přirozenější.
 • Abyste se v tanci zlepšili, cvičte stoupání na špičky. Zvedněte se na špičku, poté došlápněte na celé chodidlo a cvik opakujte 25 – 50krát každý den. Nezapomeňte nohy prostřídat.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Hladká podlaha
 • Boty s hladkou podrážkou

Související články

Jak se naučit twerk
Jak tančit JiveJak tančit Jive
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili. Tento článek byl zobrazen 2 481 krát
Kategorie: Tanec
Stránka byla zobrazena 2 481 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama