Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Ploužáky! Člověk je buď miluje, nebo nenávidí. Neexistuje romantičtější tanec a přesto spousta lidí, kteří umějí protančit na diskotéce celé noci, ustupuje do pozadí, jakmile začne hrát pomalejší hudba. Nemějte strach – i když neumíte tančit ploužáky, nemusíte se stydět a zbytek večera prostát v koutě. Pokud se to chcete naučit, stačí vám osvojit si několik základních pohybů, důvěřovat svému partnerovi a pohroužit se do hudby. Jestli se chcete naučit tančit ploužáky, přečtěte si tento článek.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Připravte se na ploužák

 1. 1
  Požádejte někoho o tanec. Pokud si chcete zatančit ploužák, měli byste partnera o tanec požádat co nejromantičtěji. Pokud jste muž a přivedl jste si slečnu na parket, můžete jí podat rámě a říct „Smím prosit?“ Pokud jste dívka, můžete partnera jemně chytit za ruku a přitáhnout si ho k sobě. Pokud partnera nemáte, rozhlédněte se a zadívejte se do očí tomu, s kým byste si chtěli zatančit. Potom ho slušně vyzvěte k tanci.
  • Nemějte strach – váš partner je pravděpodobně také nervózní. Snažte se svoji nervozitu skrýt za úsměv a požádejte o tanec sebejistě.
 2. 2
  Odveďte si partnera na parket. Až partner přijme vaši výzvu k tanci, měli byste ho odvést na parket – nemusíte spěchat. Užívejte si tuto chvíli. Pokud se znáte dobře, nebo spolu chodíte, můžete se chytnout za ruce, nebo partnerce nabídnout rámě. Muž by měl vést už po cestě na parket, takže byste měli partnerku chytnout za ruku, jemně ji zvednout a dovést ji na parket.
  • Dívky, pokud vás partner nedovede automaticky, nabídněte mu svoji ruku, nebo se ho chytněte za rámě.
  • Pokud jste již na parketu, měli byste na něm zůstat. Pokud jste nervózní, možná to nebude jednoduché. Umívejte se a řekněte svému partnerovi, že se nemá čeho obávat.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Zatančete si

 1. 1
  Správné umístění paží je pro tanec důležité. U tradičního ploužáku by měl muž položit pravou ruku na partnerčin bok nebo na záda a levou rukou by měl chytnout partnerku za ruku a držet ji ve výšce ramen vyššího partnera, aby měli oba tanečníci ohnutý loket. Měli byste stát asi 15-30cm od sebe – podle toho, jak intimní vztah spolu máte.
  • Žena by měla partnerovi položit levou ruku na rameno. Toto je tradiční pozice pro ploužák. Stále byste měli stát asi 30cm od sebe.
  • Pokud spolu chodíte, můžete si k sobě stoupnout blíž. Partner může partnerku chytnout okolo pasu a ona mu může položit paži na ramena. Tato pozice je také běžná při tanci v tanečních na střední škole, protože je jednodušší, ale zároveň je při ní pro muže složitější partnerku vést.
  • Neosahávejte partnerku. I kdyby jí to nevadilo, rozptylovali byste tím ostatní tanečníky a nebylo by to elegantní.
 2. 2
  Správné postavení nohou. Stoupněte si čelem k partnerovi, abyste měli hlavy asi 30 cm od sebe. Není dobré stát u sebe příliš blízko – budete potřebovat prostor pro pohyb, abyste si nešlapali po nohou. Některé páry stojí tak, že má jeden z tanečníků pravou nohu mezi nohama druhého partnera.
  • Měli byste mít nohy asi 30-40 cm od sebe, abyste se mohli pohodlně pohybovat do stran.
 3. 3
  Naučte se správné pohyby. Pokud nejste zkušení tanečníci, ploužáky pro vás nebudou problémem. Měli byste se pohybovat plynule a jemně, ale není nutné se pohybovat příliš rychle ani příliš moc (je naprosto v pořádku kolébat se jen dopředu a dozadu a přitom kroužit po parketu). Přenášejte váhu zepředu dozadu – to dokáže každý. Můžete se přitom otáčet nebo pomalu pohybovat nohama.
  • Až se naučíte tančit lépe, můžete se naučit „step touch“ – jednoduše přesuňte pravou nohu doprava, levou nohu doprava, dotkněte se země a potom zase přesuňte levou nohu doleva a následujte ji pravou nohou. Při každém posunu se nohou dotkněte země.
  • Měli byste být sladění nejen při step touchi, ale i při samotném kolébání nohama.
  • Paže byste měli mít stále na místě, s výjimkou toho, když partner jemně zatáhne za partnerčinu ruku, aby ji vedl jiným směrem.
  • Pokud jste si blízcí, můžete stát přímo naproti sobě. Pokud se moc neznáte, stoupněte si tak, abyste měli hlavy kousek vedle sebe a nedívali se jeden druhému přímo do očí.
 4. 4
  Veďte (muži): Tradičně při tanci vede muž ženu a žena následuje jeho pohyby. To znamená, že muž by měl určovat směr tance a žena by se měla nechat vést. Pokud jste muž, měli byste svoji partnerku vést, ne ji tahat po parketu jako koště. Měli byste umět pohyby tak dobře, abyste dívce dokázali dát najevo, že ji chcete otočit nebo ji vést jiným směrem. Pamatujte si následující poučky: :
  • Nejlépe se vám dívka povede, když ji budete jemně tahat za ruku (pokud ji držíte levou rukou) a budete jí tak ukazovat směr.
  • Dejte si pozor na to, abyste dívku nevedli pouze rukama – pokud vaše tělo dělá něco jiného, než vaše ruce, nebude to vypadat hezky a dívka bude mít pocit, že nevíte, co děláte.
  • Raději veďte dívku celým svým tělem: ramena a lokty mějte pevné, ale uvolněné a dělejte kroky tím směrem, kterým chcete partnerku vést.
  • Můžete partnerku vést jiným směrem a točit se dokola, abyste stále tančili, ale ploužák vás nepřestal bavit.
  • Můžete partnerku vést doleva, doprava, nebo dozadu či dopředu, abyste si našli prázdnější místo na parketu.
 5. 5
  Nechejte se vést (ženy): Dívky by sice neměly partnerovi přenechat kontrolu nad tancem, ale měly by mu důvěřovat a doufat, že je bude vést správně. Když se budete snažit partnera vést, místo tance to bude nepříjemné přetahování a ani jeden z vás si to nebude užívat. Pamatujte si následující poučky:
  • Pokud máte štěstí a tančíte s partnerem, který vás umí vést, nebojujte s ním. Snažte se ho následovat – čím elegantnější a jemnější pohyby budete dělat, tím více mu to usnadníte.
  • Pokud partner pohybuje nohama, budete muset jeho pohyby následovat. Když vás partner povede pravou nohou dozadu, měla byste vykročit levou nohou dopředu.
 6. 6
  Pohybujte se do rytmu hudby. Měli byste tančit v rytmu, abyste udělali krok na každý beat hudby. Není to tak těžké, jak by se mohlo zdát, protože vám bude hrát pomalá hudba. Pokud začne hrát rychlejší hudba, zkuste zrychlit i kroky, abyste se sladili – musíte dát pozor na to, abyste byli oba schopni zrychlit nebo zpomalit podle potřeby.
  • Pokud hudba náhle zpomalí, nebo budete mít chuť tanec trochu ozvláštnit, můžete svoji partnerku třeba otočit.
 7. 7
  Povídejte si. Pro většinu z nás je tanec hlavně o vzájemné blízkosti s partnerem, než o pohybu. Povídejte si při tanci s partnerem, dívejte se mu do očí a když to bude vhodné, klidně se polibte. Když spolu budete při tanci mluvit, budete si to více užívat a nebudete tak nervózní.
  • Nemusíte si ale povídat neustále – tím byste mohli narušit průběh tance a taky byste se přes hudbu nemuseli slyšet. Stačí si jen nezávazně popovídat a uvidíte, že se vám bude tanec líbit.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Správně tanec ukončete

 1. 1
  Poděkujte partnerovi za tanec. Ať už tančíte se svojí šedesátiletou manželkou, nebo s někým, koho vůbec neznáte, poděkujte mu. Můžete říct jen: „Děkuji za tanec,“ nebo „Doufám, že si zase brzy zatančíme, děkuji,“ aby se váš partner cítil dobře. Pokud jste muž, můžete se dámě i trochu poklonit, abyste jí dali najevo, že jste si tanec s ní užili.
  • Když zakončíte tanec sofistikovaně, budete mít větší šanci, že si s tímto partnerem v budoucnu zatančíte znovu.
 2. 2
  Pokračujte s dalším tancem, nebo se uctivě rozlučte. Pokud vás ploužáky baví, jistě budete mít chuť tančit dál. Koneckonců první tanec je jen začátek. Pokud máte ale již dost, odejděte z parketu. A pokud se vám tanec s partnerem nelíbil, je to skvělý způsob, jak se tomuto člověku na chvíli vyhnout.
  • Nabídněte partnerce, že ji doprovodíte ke stolu, nebo se jí zeptejte, zda by chtěla přestat tančit.
  • Pokud jste si tanec užili a hudba zrychlí, nemusíte mít strach. Můžete pokračovat v tanci rychleji se stejným partnerem. Stačí, když budete mít oba chuť tančit dál.
  Reklama

Tipy

 • Neměli byste na partnera upřeně zírat.
 • Nezvedejte nohy, ale raději je jen posouvejte po parketu. Nebudete se tak muset bát, že partnerovi stoupnete na nohu.
 • Tančete tak, aby to pro vás bylo pohodlné. Umístěte nohy tak, abyste se nemuseli při tanci příliš namáhat.
 • Nesnažte se partnera rovnou políbit. Až dotančíte, pomalu se k partnerovi nakloňte. Když se odtáhne, přestaňte. Pokud se ale nakloní k vám a zavře oči, můžete ho políbit.
 • Pokud neumíte tančit, nebo jste úplní začátečníci, nepředpokládejte, že je partner dokonalý tanečník. Dámy, klidně vyzvěte partnera k tanci. Pokud umí tančit a vy ne, požádejte ho, aby vás to naučil a v budoucnu si spolu budete moci zatančit.
 • Až dotančíte, klidně partnerku obejměte a polibte ji.
 • Při tanci udržujte oční kontakt – posílíte tím váš vztah a budete se cítit lépe.
 • Klidně si spolu povídejte. Mnoho lidí tančí ploužáky jen proto, aby si s partnerem mohli popovídat. Když se budete mít o čem bavit, bavte se. Zajímejte se o svého partnera.
 • Chovejte se k partnerovi s úctou.
 • Když budete tančit s někým, koho lépe znáte, nebude to problém.
Reklama

Varování

 • Když někomu stoupnete na nohu, omluvte se a už to neudělejte. Když někdo stoupne na nohu vám, odpusťte mu to. Jistě šlo jen o nehodu.
 • Mluvte se svým partnerem a dívejte se na něho a ne na ostatní lidi. Když se budete dívat partnerovi přes rameno, bude si myslet, že jste nevychovaní.
 • Pokud partnerce ublížíte, nebude s vámi chtít už nikdy tančit a pravděpodobně o tom řekne i svým kamarádkám. V nejhorším případě na vás může zavolat i vyhazovače.
 • Je možné, že se své partnerce nelíbíte tak moc, jako ona vám. Rozhodně se ji nesnažte nijak silně držet a neosahávejte ji. Snažte se zajistit, abyste se spolu dobře pobavili.
 • Trénujte a budete se zlepšovat. Je možné, že s vámi tato partnerka už nebude chtít tančit ale třeba si vás všimne jiná, které se budete líbit a počká si na to, až budete volný k tanci.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 26 879 krát
Kategorie: Umění a Zábava
Stránka byla zobrazena 26 879 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama