Jak točit tužkou kolem palce

Znáte někoho, kdo umí mistrně točit tužkou kolem palce? Chcete se to také naučit? Nebojte se, není to těžké, jen chvíli trvá, než se to naučíte. Když budete trénovat, brzy to budete umět také. Tento článek vás to naučí.

Postup

 1. 1
  Chytněte si tužku mezi ukazováček, prostředníček a palec. Vezměte si tužku do dominantní ruky. Ukazováček a prostředníček byste měli mít kousek od sebe. Kdybyste tužku v ruce neměli, palec by se měl bez problémů vlézt mezi ukazováček a prostředníček.
  • Tužku si můžete chytit kdekoli. Někteří ji drží uprostřed, jiní ji zase drží raději u konce. Je to jen na vás – experimentujte a zjistěte, jak vám to jde nejlépe.
 2. 2
  Zatáhněte prostředníčkem jako kdybyste chtěli stisknout spoušť zbraně. Prostředníčkem budete tužku roztáčet. Chytněte si ji tak, jak jsme popsali výše a potom přitáhněte prostředníček k sobě, jako kdybyste chtěli stisknout spoušť pistole. Tužka by se měla začít otáčet okolo vašeho palce. Pokud se tužka kolem palce neotočí, znovu si prohlédněte, jak ji držíte. Když budete mít prostředníček a palec příliš blízko u sebe, tužka se o palec zastaví, místo aby se kolem něho otočila.
  • Je těžké najít správnou sílu pohybu prostředníčku. Když zatáhnete moc silně, tužka vám z ruky vyletí a když zatáhnete moc jemně, tužka se neotočí kolem celého palce. Musíte experimentovat a natrénovat si to. Brzy přijdete na to, jakou silou musíte zatáhnout.
 3. 3
  Točte zápěstím, aby se tužka otáčela kolem palce. Začátečníci mívají s točením tužky často problémy a nedaří se jim otočit ji okolo celého palce. Zkuste si pomoci tím, že budete točit zápěstím. Jemně otáčejte zápěstím (jako kdybyste otvírali dveře) směrem pryč od těla. Tužka se bude otáčet rychleji a kromě toho jí v cestě nebudou stát žádné prsty.
 4. 4
  Schovejte prsty, aby se tužka mohla otočit. Když se budete učit točit tužkou kolem palce, musíte stále myslet na to, že musíte uhnout prsty. Běžnou začátečnickou chybou je zablokovat tužce cestu prstem. Existuje několik metod, které vám umožní schovat prsty – zde uvádíme dvě z nich:
  • Až zatáhnete prostředníčkem, schovejte ukazováček i prostředníček pod kloub palce. Tužka by se měla otočit kolem palce nad prsty.
  • Zároveň ohněte prostředníček v posledním kloubu a natáhněte ukazováček. Prostředníček by měl zůstat ležet na vnitřní straně posledního kloubu palce a tužka by se měla vyhnout nataženému ukazováčku.
 5. 5
  Chyťte tužku. Nejlepším trikem není samotné točení tužky okol palce, ale to, že ji potom bez problémů chytíte a zopakujete celý trik. Jakmile se naučíte tužkou točit, začněte se učit ji chytat. Po jedné otočce natočte tužku tak, abyste ji zachytili prostředníčkem. Až se tužka dotkne prostředníčku, chytněte ji palcem a ukazováčkem.
 6. 6
  Trénujte. Je jasné, že vám to ze začátku moc nepůjde. Stejně jako všechny ostatní dovednosti (například jízda na kole) to vyžaduje pouze trochu cviku. Za nějakou dobu se to naučíte a bude to pro vás přirozené. Při tréninku experimentujte s různými úchopy, technikami a úhly, dokud nenajdete tu správnou kombinaci.
  • Až se tento trik naučíte s dominantní rukou, můžete ho zkusit i s tou druhou.

Tipy

 • Pokud se vám to nedaří, ujistěte se, že máte rovný palec. Když budete mít palec ohnutý, tužka vám bude padat.
 • Pokud máte tužku, která není vyrovnaná, chytněte si ji za těžší konec.
 • Dejte si pozor, aby vám tužka nevypadla. Když ohnete prostředníček, tužka z něho sjede. Když vám tužka vypadne z ruky, aniž by se dotkla palce, skončí na zemi.
 • Po zatáhnutí prostředníčku pohněte palcem tak, abyste vytvořili větší mezeru mezi palcem a rukou. Budete tak mít větší místo, do kterého budete moci tužku zachytit.
 • Když se tužka bude točit, těžiště by mělo být uprostřed vašeho palce.
 • Až se naučíte tužkou točit kolem palce na jednu stranu, můžete se to začít učit i na druhou stranu. Tužka se díky tomu vrátí do původní polohy.
 • Tužka by měla být stále v kontaktu s kůží mezi nehtem palce a jeho kloubem. Když se tužka dotkne kloubu, neohnuli jste prostředníček dost rychle. Když se dotkne nehtu, držíte ji špatně (měla by začínat uprostřed palce a její konec by měl být u spodního konce nehtu).
 • Nejlépe to funguje s delšími tužkami.
 • Trénujte nejprve s dlouhou tužkou a potom to zkuste s kratší tužkou.

Varování

 • Nezkoušejte to z naostřenou tužkou!
 • Netlačte prostředníčkem moc silně, většinou není potřeba vyvíjet moc velkou sílu.
 • Ze začátku se to učte z tužkou, která má vypadlou tuhu.
 • Dejte si pozor, abyste se tužkou nepíchli do oka.

Věci, které budete potřebovat

 • Použijte tužku nebo pero. Tupé tužky jsou nejlepší, protože jsou dlouhé, relativně těžké a dokonale vyvážené. Někteří lidé si s sebou dokonce nosí speciální tužky, se kterými to jde nejsnáze
 • Zkuste si to s čínskými hůlkami. Jsou dostatečně těžké a dlouhé na to, abyste s nimi mohli točit rychle.

Reference

 • Iluvitar's tutorial Includes some good pictures and advanced tricks.
 • Pencil Ninja One of David Weis' sites (the master of pencil spinning) with videos of him performing.
 • Super Handz Features links to other sites and some crazy videos. Also has information on the other "hand sportz," card manipulation and cup stacking.
 • Pen spinning - Wikipedia

Informace o článku

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 108 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.

Kategorie: Umění & zábava

V jiných jazycích:

English: Spin a Pencil Around Your Thumb, Español: hacer girar un lápiz alrededor del pulgar, Français: faire tourner un stylo autour de son pouce, Italiano: Far Girare una Penna tra le Dita, Deutsch: Einen Bleistift um deinen Daumen wirbeln, Português: Girar um Lápis Entre os Dedos, 中文: 绕着大拇指转笔, Русский: вращать карандаш вокруг большого пальца, Nederlands: Een potlood rond je duim laten draaien, Bahasa Indonesia: Memutar Pensil di Sekeliling Ibu Jari, العربية: تدوير قلم رصاص حول إبهامك, ไทย: ควงดินสอ

Stránka byla zobrazena 2 751 krát.
Byl tento článek přesný?