Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Dokážete být sami sebou a zároveň si najít dobré přátele? Máte vše, co je potřeba k tomu, abyste měli zajímavý společenský život? Dokážete se spřátelit i s někým, koho mají ostatní lidé velmi rádi? Jistě ano! V tomto článku se dozvíte, jak si najít dobré přátele.

Tento článek se zabývá pouze přátelstvím. Pokud chcete vědět, jak získat srdce dívky, nebo muže, najděte si články na tato témata.

Metoda 1 ze 3:
Buďte sami sebou

 1. 1
  Stůjte si za svými názory a myšlenkami. Každý člověk se vyznačuje hlavně svými názory a principy, ve které věří. Tyto věci jsou základem toho, kým jste, takže je důležité být věrný sám sobě i ve chvílích nejistoty.
  • Konflikty jsou součástí každého vztahu. Nemusíte se měnit jen proto, abyste vyřešili problém, který máte s někým jiným. Pouze toho druhého požádejte, aby se k vám choval s úctou a stejnou úctu nabídněte i jemu.
  • Držet se svých názorů vyžaduje určitou odvahu. Není snadné zastat se šikanovaného člověka, nebo odmítnout účast na nějakém zlomyslném žertu. Když budete sami sebou, u některých lidí pravděpodobně nebudete oblíbení, ale za to najdete ty, kteří mají stejné hodnoty, jako vy.
  • Napište si seznam svých pravd, nebo seznam lidí, kteří mají stejné názory, temperament nebo výchovu, jako vy a obracejte se na ně, když si nebudete vědět rady. Můžete je také využívat jako odrazové můstky při konverzacích s ostatními lidmi.
 2. 2
  Buďte otevření a upřímní. Když se budete chovat přátelsky, lidé se nebudou bát vás oslovovat. Tvařte se mile a každý si s vámi bude chtít povídat.
  • Tento přístup vám pomůže najít si přátele mezi lidmi, kteří jsou vám podobní. Dejte si ale pozor na to, abyste nepůsobili nepřizpůsobivě – lidé se nechtějí bavit s těmi, kteří jsou příliš zásadoví.
  • Měli byste umět projevovat emoce. Můžete se snažit skrýt to, že se cítíte špatně, nebo že se něčeho bojíte, ale měli byste si uvědomit, že všichni lidé mají emoce. Dejte ostatním lidem najevo, že jste také lidská bytost.
  • Pokud se stydíte a dělá vám problém mluvit s ostatními lidmi, říkejte to narovinu. Dobrou zprávou je, že nemusíte příliš mluvit, aby se s vámi lidé cítili dobře. Když budete umět naslouchat a klást zajímavé otázky, lidé si s vámi budou chtít povídat.
   • Nebuďte k sobě příliš tvrdí a nemyslete si, že neumíte jednat s lidmi. Pravděpodobně pracujete na jiných oblastech svého života. Uvědomte si, že je možné se naučit komunikovat s lidmi, takže se v tom jistě brzy zlepšíte.
 3. 3
  Mějte sebeúctu. Mít zdravou sebeúctu znamená mít se rád za každých okolností. Vaši sebeúctu by neměly ovlivňovat úspěchy nebo neúspěchy a neměla by záviset na tom, co si o vás myslí ostatní. Nikdy byste se neměli srovnávat s ostatními. Pokud si chcete najít dobré přátele, kteří nehledí na společenské postavení nebo peníze, tato vlastnost se vám bude hodit.
  • Sebeúcta je klíčem k získání úcty ostatních lidí. Když se k sobě nebudete chovat s úctou, ani ostatní lidé se k vám nebudou chovat s úctou.
 4. 4
  Dodržujte zásady hygieny. Když budete vypadat dobře, budete se cítit dobře a budete také lépe působit na ostatní lidi.
  • Pravidelně se sprchujte nebo koupejte. Když budete čistí a voňaví, dáte tím ostatním najevo, že si ceníte svého zdraví a respektujete své tělo. Pokud máte mastné vlasy, myjte si je každý den (také tím snížíte riziko vzniku akné na čele).
  • Používejte deodorant. Tělesný zápach je sice přirozený, ale ostatní lidé ho nesnáší dobře. Používejte deodorant nebo antiperspirant, zejména v létě a po cvičení. Dáte tím najevo, že vám záleží na tom, jak voníte a že nechcete ostatní lidi obtěžovat svým zápachem.
  • Měňte si oblečení. Všichni máme své oblíbené kalhoty a trička, ale je důležité si oblečení pravidelně měnit. Oblečení absorbuje pot, takže i když se budete koupat a vonět, v několik dní nošeném oblečení budete stále zapáchat.
  • Dodržujte zásady ústní hygieny. Čištění zubů a mezizubních prostor je velmi důležité, protože pomáhá předcházet zubním kazům a zápachu z úst. Když vám bude páchnout z úst, lidé se k vám nebudou chtít přibližovat. Mohou vám pomoci žvýkačky, ale neměli byste zanedbávat ústní hygienu.
 5. 5
  Najděte si něco, co máte s lidmi společného. Společné zájmy stmelují lidi. Snažte se hledat si lidi na místech, kde se věnujete svým zájmům.
  • Přidejte se k nějakému klubu, nebo jděte na nějakou akci. Pokud rádi čtete, najděte si na internetu čtenářské kluby v okolí. Pokud vás zajímají auta, jděte se podívat na nějakou show. Sdílejte s lidmi své zájmy a jistě najdete někoho, kdo si s vámi bude rád povídat.
 6. 6
  Když si budete s někým povídat, ptejte se ho na otevřené otázky, abyste zjistili, co máte společného. Neptejte se ho, jestli má rád hudbu, ale raději na to, jaké kapely má rád. Neptejte se ho, jaký měl den, ale co dnes dělal. Tyto otevřené otázky vám umožní dozvědět se o daném člověku něco více.
  • Dělejte dobrovolnickou práci. Najděte si něco, co vás zajímá a začněte pomáhat lidem. Seznámíte se s mnoha lidmi, kterým půjde o stejnou věc.
 7. 7
  Vyjadřujte své názory. Mluvte ve škole před ostatními spolužáky, kreslete si, nebo třeba opravujte starý nábytek. Jednoduše sdílejte své myšlenky a dovednosti s ostatními lidmi.
  • Když se budete vyjadřovat, budete s ostatními sdílet kus sebe. Lidé tak dostanou příležitost vás lépe poznat a možná vás sami osloví, protože na ně uděláte dobrý dojem.
  • Když se nebudete vyjadřovat, může to vést až k izolaci. Když kolem sebe postavíte vysokou zeď a nikoho za ni nepustíte, lidé si budou myslet, že chcete být o samotě a nebudou s vámi komunikovat.
  Reklama

Metoda 2 ze 3:
Buďte všímaví

 1. 1
  Projevujte ostatním lidem úctu. Projevovat úctu znamená vážit si názorů ostatních lidí. Musíte lidi přijímat takové, jací jsou a nedělat nic, čím byste jim mohli ublížit. Chovejte se k ostatním lidem tak, jak chcete, aby se chovali oni k vám.
  • Dodržujte své sliby. Pokud chcete lidem prokázat úctu, měli byste vždy udělat to, co slíbíte. Dáte jim tím najevo, že si ceníte jejich času a důvěry.
  • Chovejte se slušně. Nepřerušujte ostatní lidi, říkejte „prosím“ a „děkuji“ a nemluvte sprostě. Když ukážete, že jste slušně vychovaní, ostatní lidé uvidí, že si jich vážíte.
  • Choďte včas. V dnešní době jsou všichni tak uspěchaní, že se počítá každá minuta. Choďte všude včas, abyste lidem dali najevo, že si vážíte toho, že s vámi tráví čas.
 2. 2
  Naslouchejte ostatním. Rozhovory by měly být oboustranné – když budete celou dobu jen mluvit o sobě, nepoznáte ostatní lidi lépe a lidé si budou myslet, že se o ně vůbec nezajímáte.
  • Lidé rádi mluví o sobě, takže byste jim to měli dopřát. Ptejte se jich na různé otázky, aby vám o sobě mohli vyprávět. Díky tomu je lépe poznáte, budou vás mít raději a budou si vážit vašeho času a vaší společnosti.
  • Dávejte si pozor na nedorozumění. Snažte se parafrázovat to, co vám lidé říkají, abyste měli jistotu, že jim rozumíte. Dáte jim tím najevo, že jim věnujete pozornost a umožníte jim vyjasnit si všechna nedorozumění, která by mohla vzniknout.
  • Nepřerušujte lidi a nesoutěžte s nimi. Někdy je lákavé skočit někomu do řeči, nebo se pokusit přebít jeho historku nějakou lepší, ale měli byste se snažit těmto pokušením odolávat. Zaměřte se na toho, s kým mluvíte a své poznámky si nechejte pro sebe.
  • Naslouchejte celým svým tělem. Dívejte se lidem při rozhovoru do očí, mírně se k nim nakloňte a pokyvujte hlavou. Komunikace nemusí být jen verbální, takže se snažte naslouchat celým tělem.
 3. 3
  Travte čas s ostatními lidmi. Někteří lidé říkají, že kvalita je důležitější, než kvantita, ale co se týče společně stráveného času, záleží na obou těchto veličinách. Snažte se udělat si na své přátele co nejvíce času, abyste se mohli dobře poznat.
  • Travte čas s ostatními lidmi. Někteří lidé říkají, že kvalita je důležitější, než kvantita, ale co se týče společně stráveného času, záleží na obou těchto veličinách. Snažte se udělat si na své přátele co nejvíce času, abyste se mohli dobře poznat.
  • Přátelství se budují delší dobu. Čím více čau s někým strávíte, tím lépe se poznáte. Pokud chcete, aby vás někdo měl rád, musíte mu věnovat dostatek času.
 4. 4
  Dopřejte tomu druhému klid a prostor. Lidé potřebují čas na to, aby se mohli věnovat svým koníčkům a zájmům. Neměli byste ostatní lidi zahlcovat svým přátelstvím – raději jim dejte příležitost, aby vás sami vyhledali.
  • Někteří lidé nechtějí do svého života pouštět nové přátele příliš rychle. Každý vztah by se měl vyvíjet vlastním tempem. Na nikoho netlačte a dovolte lidem, aby se s vámi sbližovali postupně.
  • Životní okolnosti se mění – někomu může onemocnět matka, někdo může mít najednou spoustu práce do školy, někomu se může změnit denní rozvrh atd. Existuje spousta důvodů, proč lidé nemají čas trávit s vámi tolik času, kolik byste chtěli. Respektujte potřeby ostatních a neberte si to osobně.
  • Vnímejte signály ostatních lidí. Když na někoho budete působit příliš horlivě, dá vám to najevo – musíte si toho jen všimnout. Pokud se s vámi někdo nechce stýkat, nebere vám telefony, nebo se od vás snaží odtáhnout při osobním rozhovoru, zkuste se trochu usměrnit. Jistě nechcete, aby si ostatní mysleli, že příliš tlačíte na pilu.
  • Nejde jen o emocionální prostor, ale také o fyzický prostor. Když se budete k někomu přibližovat příliš blízko, narušíte tím jeho osobní prostor a způsobíte, že se nebude cítit dobře. Tuto zónu si většinou necháváme jen pro ty nejbližší, takže si dávejte pozor, abyste u někoho nestáli příliš blízko.
  Reklama

Metoda 3 ze 3:
Udělejte další krok

 1. 1
  Dejte tomu druhému najevo, že si ho vážíte. Lidé chtějí vědět, že na nich ostatním záleží.
  • Lichoťte lidem. Projevte svůj obdiv a snažte se upřímně lichotit. Zkuste zajít ještě dále a zaměřte se na osobnost ostatních lidí, například: „Obdivuji tvoji odvahu.“
  • Pomáhejte ostatním. Některé úkoly, které musíme všichni čas od času dělat, jsou velmi nepříjemné, například dokončit práci v termínu, nebo nabít vybitou autobaterii. Když budete lidem v těchto situacích pomáhat, získáte si jejich vděk a uznání.
  • Nabízejte lidem podporu. Když budete lidem nabízet emocionální a morální podporu, budou vás mít raději. Buďte svým přátelům vždy k dispozici.
 2. 2
  Dávejte přátelům malé dárky. Nejde o to, že byste si měli kupovat jejich přízeň. Jde o to, že jim projevíte svoji náklonnost tím, že jim donesete něco, co pro ně bude mít význam.
  • Důležité je, že si na ně vzpomenete. Když někomu dáte malý dárek, dáte mu tím najevo, že na něho myslíte a že je pro vás důležitý.
  • Váš dárek by měl odrážet důležité životní události. Když si kamarád koupí nové auto, vyberte mu nějakou zajímavou klíčenku. Když kamarádka bude mít špatný den, pošlete jí květiny. Zaměřte se na to, co lidé prožívají a dávejte jim smysluplné dárky.
  • Vyrobte něco sami. Nemusíte být extrémně zruční, abyste dokázali vyrobit přání, nebo zarámovat fotku či upéct sušenky. Když vyrobíte dárek sami, dáte tím najevo, že si vašeho přátelství skutečně vážíte.
 3. 3
  Zajímejte se o koníčky ostatních lidí. Přestože jste se s někým seznámili díky svým zájmům, pravděpodobně nebudete sdílet všechny koníčky. To je skvělé, protože se díky tomu budete toho druhého moci ptát na to, co ho zajímá a lépe ho poznáte.
  • Zjistěte si něco o koníčcích svých přátel, nebo si zajděte na nějakou akci. Nemusíte se stát expertem na danou problematiku, ale měli byste se snažit dozvědět se alespoň něco, abyste si s kamarády o jejich koníčcích mohli povídat.
  • Buďte ochotní učit se. Když se budete chtít naučit něco nového, udělejte to. Když kamaráda požádáte, aby vás něco naučil, bude jistě velmi rád. Kromě toho tím posílíte váš vzájemný vztah.
  • I když vás něčí zájmy vlastně vůbec nezajímají, nedělejte si z nich legraci a nezlehčujte je. Uvědomte si, že pro vaše přátele jsou jejich koníčky důležité, takže byste s nimi měli jednat s úctou.
 4. 4
  Dávejte svým kamarádům najevo, že vám na nich záleží. Pošlete kamarádovi SMS zprávu, nebo mu jen tak zavolejte, abyste zůstali v kontaktu a mohli spolu sdílet vaše životy.
  • Pošlete kamarádovi zprávu před těžkou zkouškou nebo pracovním pohovorem a popřejte mu hodně štěstí. Jistě ocení vaši podporu.
  • Vyfoťte si něco vtipného nebo zajímavého a pošlete to přátelům. Možná se vám podaří někomu spravit náladu a rozhodně tím lidem připomenete, že máte smysl pro humor.
  • Nezapomínejte na narozeniny přátel. Napište si do kalendáře upomínku, abyste kamarádům nezapomínali přát k narozeninám.
  Reklama

Tipy

 • Dejte se s někým do řeči a usmívejte se. Úsměv je vaší nejsilnější zbraní!
 • Nebuďte stydliví, buďte asertivní. Když si nikdy nezačnete povídat s dívkou, která se vám líbí, nikdy se nedozví, že na ni myslíte.
 • Buďte sami sebou a bavte se s lidmi o tom, co je zajímá. Pokud chcete někoho lépe poznat, ptejte se ho na různé věci. Vždy se snažte chovat se přirozeně a nebuďte příliš stydliví.
 • Když člověku projevíte úctu, bude vás mít mnohem raději.
 • Pokud jste nějakého kamaráda dlouho neviděli, obejměte ho a řekněte mu, že vám chyběl.
 • Travte s přáteli co nejvíce času, abyste měli šanci je dobře poznat.
 • Buďte vždy sami sebou. Když se to někomu nebude líbit, nezaslouží si s vámi trávit čas.
 • Mějte se rádi! Lidé mají rádi lidi, kteří mají zdravé sebevědomí.
 • Nesnažte se získat si někoho tím, že se budete chovat falešně. Stavějte přátelství vždy na společných zájmech a názorech.
 • Jděte s kamarádem ven a dělejte něco, co ho baví. Jistě si tím získáte jeho přízeň.
 • Mužům připadá přitažlivé, když dívky vyjadřují své vlastní názory. Opravdu je sexy mít na věc názor a nebát se ho projevit.
 • Muži mají rádi dívky, které pečují o své vlasy a dodržují zásady hygieny. Nic se ale nesmí přehánět – dívky by v koupelně neměly trávit hodiny!Reklama

Varování

 • Nebuďte otravní a nevyžadujte neustálou pozornost. Lidé nechtějí, abyste si dělali nároky na jejich čas. Když to budete dělat, všechny tím odradíte.
 • Můžete flirtovat, ale uvědomte si, že flirtování mívá následky. Když budete flirtovat s někým, kdo si to bude vykládat příliš vážně, mohl by vás využít. Dívky by si tedy měly dávat pozor, aby nepůsobily zbytečně zoufale.
Reklama

Související články

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 2 905 krát
Stránka byla zobrazena 2 905 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama