Ups! Punťa právě udělal svojí potřebu na koberec vedle hojně používaného krbu. Nebo jste možná měli pár nehod s mokrou postýlkou, když si vaše děti zvykali spát sami. Ať už byla nehoda jakákoliv, vyčištění moči není legrace. To je důvod, proč je důležité co nejrychlejší odstranění skvrny a zápachu. Naštěstí, ať už je vaše skvrna čerstvá nebo chvíli zasychala, existuje pro vás řešení.

Metoda 1 ze 2:
Odstranění čerstvých nebo drobných skvrn od moči

 1. 1
  Použijte staré ručníky a papírové utěrky k nasáknutí co nejvíce moči bude možné. Pokračujte ve vysávání, dokud nebude místo jen trochu vlhké.
 2. 2
  Rozložte na postižené místo čerstvou vrstvu starých hadrů a/nebo papírových utěrek. Zakryjte novinami. Alespoň minutu po novinách šlapejte, abyste vytáhli co nejvíc vlhkosti. Až budete hotovi, místo by mělo být téměř suché.
 3. 3
  Dejte mokré ručníky na místo, kde chcete, aby vaše zvíře konalo potřebu - to může být venku nebo v bedničce.
 4. 4
  Opláchněte místo čistou studenou vodou. Dělejte to často a pokaždé pomocí ručníků nebo vysavače na vodu odstraňte co nejvíce vody.
 5. 5
  Nebo naneste na postižené místo odstraňovač skvrn od mazlíčků. Ačkoliv se může zdát, že v tuto chvíli by měla být moč vyčištěna, stále jsou v koberci stopy, které mohou lákat vaše zvířátko, aby znovu použilo stejné místo. Použití enzymatického eliminátoru naruší složky pachu a minimalizuje přitažlivost vašeho zvířátka k tomu místu.
 6. 6
  Zkuste základní octový roztok. Naplňte malý rozprašovač bílým octem. Nastříkejte postižené místo a potom ocet zapracujte kartáčem. Nechte působit. Jakmile roztok pronikne do poškozeného místa, použijte parní čistič nebo vysavač na vodu.
  • Nikdy nezačínejte octem. Ocet, přestože je jako čisticí prostředek účinný, "zafixuje" skvrnu stejně jako fixuje barvu na velikonočních vejcích. [1] Vyzkoušejte ocet po vyčerpání jiných možností a obzvlášť pokud se snažíte pouze neutralizovat zápach, ne skvrny.
 7. 7
  K neutralizaci pachu moči použijte jedlou sodu nebo kukuřičný škrob. Nasypte na poškozené místo tolik jedlé sody nebo kukuřičného prachu, abyste skvrnu úplně zakryli. Zapracujte jedlou sodu nebo kukuřičný prach do oblasti kartáčem. Nechte po dobu 24 hodin co nejvíce moči vsáknout. Znovu navštivte místo činu za jeden den a vysajte všechnu zbývající jedlou sodu nebo kukuřičný škrob.
  • Pokud je škoda obzvlášť velká, vytvořte pastu z jedlé sody nebo kukuřičného škrobu tak, že je smícháte s trochou vody a rozetřete ji do postiženého místa. Nechte pastu přes noc zaschnout a potom ji další den vysajte, co nejvíce bude možné.
 8. 8
  Vyzkoušejte trochu odstraňovače skvrn spolu s přípravkem na orientální koberce. Použijte jemný odstraňovač skvrn, jako je CitraSolve, k namočení koberce a použijte zadní stranu lžíce, abyste odstraňovač skvrn zapracovali do koberce. [2] Jakmile je odstraňovač nanesený, rozprašte na skvrnu trochu boraxu, zakryjte ho papírovými utěrkami a zatižte je těžkými knihami. Po jednom dni vysajte zbývající borax.
 9. 9
  Pokud je to nutné, znovu opláchněte místo. Opláchněte místo vodou a, pokud je to třeba, udělejte to ještě jednou. Některé skvrny budou potřebovat několik propláchnutí, přestože většina by měla pod vahou těchto mocných, ale mírných domácích roztoků zmizet.
  Reklama

Metoda 2 ze 2:
Odstranění zaschlých nebo přetrvávajících skvrn

 1. 1
  K identifikování všech skvrn použijte černé světlo. Obtáhněte ty, které nemůžete vidět pouhým okem, křídou, abyste se ujistili, že nic nevynecháte.
 2. 2
  Použijte vlažnou vodu k mokrému vysátí koberce. Nepoužívejte horkou vodu nebo některý typ parního čištění. Teplo způsobí, že proteiny v moči se navážou na váš koberec, a bude téměř nemožné je odstranit. Pokud nemáte mokrý vysavač, můžete si ho pronajmout.
 3. 3
  Použijte směs peroxidu, jedlé sody a saponátu na nádobí k potlačení zápachu. Peroxid vodíku a jedlá soda jsou proslavené čisticí prostředky. Smíchejte je s pár kapkami saponátu na nádobí a můžete začít. Nalijte směs do rozprašovače, nastříkejte ji na skvrnu a zapracujte ji do ní kartáčem nebo houbičkou. Nechte 10 nebo 20 minut působit a prozkoumejte místo. K vytvoření peroxidového roztoku, smíchejte do rozprašovače:
  • 240 ml peroxidu
  • 3 lžíce jedlé sody
  • 2-3 kapky jakéhokoli saponátu [3]
 4. 4
  Použijte odstraňovač skvrn od mazlíčků. Ten by se měl používat stejným způsobem, jako na ještě mokré skvrny.
 5. 5
  Vyzkoušejte roztok amoniaku, než použijete čisticí prostředek z peroxidu vodíku/jedlé sody. Pokud jsou skvrny skutečným problémem, zkuste nejprve připravit místo (ať už je to koberec nebo textilie) trochou studené vody s amoniakem. Na každý hrnek studené vody přimíchejte 2 lžíce amoniaku. [4] Pomocí rozprašovače postříkejte místo, dokud nebude úplně zakryté. Zapracujte ho do oblasti kartáčkem. Počkejte alespoň 45 minut, než zaútočíte čisticím roztokem z peroxidu vodíku.
 6. 6
  Vyčistěte váš koberec pomocí mokrého vysavače. Existuje spousta šamponů určených konkrétně na odstraňování skvrn od mazlíčků. Ujistěte se, že místo pečlivě vyčistíte a potom, až to bude hotovo, dostanete všechen šampon z koberce.
 7. 7
  Pokud je to třeba, znovu opláchněte místo. Měli byste být hotovi s čištěním. Skvrna by měla být pryč a zápach eliminován.
  Reklama

Tipy

 • Sluneční světlo ničí zápach, takže pokud můžete věc dát ven, nechte ji pár dní venku. POZOR: Sluneční světlo také zesvětluje barvy.
 • Když zvolíte enzymatický odstraňovač skvrn a zápachu, ujistěte se, že obsahuje také "přátelské bakterie." Tyto bakterie podpoří lepší odstranění pachu a skvrn.
 • S kvalitním enzymatickým přípravkem by nemělo být třeba drhnutí. Je důležité pamatovat si, že je třeba namočit postižené místo, abyste dosáhli všech krystalků kyseliny močové, které po moči zůstanou. Nešetřete na použití přípravků. Ztráceli byste čas a peníze! Pokus jsou skvrny a pach staré, může být dokonce třeba použít ošetření.
 • Ocet smíchaný s vodou může také neutralizovat pach.

Reklama

Varování

 • Varování! Držte se dál od čisticích prostředků za 100-180 korun. Nefungují! To neznamená, že musíte utratit spoustu peněz za nejlepší enzymatické čisticí prostředky. Na internetu je několik dobrých enzymatických přípravků pod 400 korun.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 13 087 krát
Kategorie: Úklid
Stránka byla zobrazena 13 087 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama