Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Ať už se chystáte zrenovovat starou pohovku, nebo jen dodat šmrnc té současné, popřemýšlejte o tom, zda by nebylo hezké si ušít vlastní polštáře. Materiál je levný, můžete použít třeba molitan a kusy látek. Sami budete překvapeni, jak snadné je vyrobit si nový kus nábytku z běžně dostupných materiálů.

Postup

 1. 1
  Připravte si vše potřebné. Na základní, jednoduchý sedák budete potřebovat látku, pěnovou matraci (nebo původní výplň), bavlněnou látku, zip, šicí stroj, a nit v ladící barvě. Snadné, že? Nezapomeňte také na pár základních šicích potřeb, zejména nůžky, krejčovský metr, pravítko, žehličku a špendlíky.
  • Vyberte si pevnou látku, určenou na čalounění a výrobu bytového textilu. Sedáky jsou hodně namáhané, látka tedy musí něco vydržet.
  • Pokud nepřešíváte polštář, který už máte, vyberte si pevný, dobrý materiál, na kterém se pohodlně sedí (nesahejte po prvním, který uvidíte ve slevě). Vaše pozadí vám za těch pár korun navíc poděkuje.
 2. 2
  Odměřte si správnou míru.. Pokud přešíváte již hotový sedák, začněte tím, že z něj sundáte povlak a rozpářete švy.Odměřte si velikost původního povlaku a přeneste ji na látku. Budete potřebovat dva kusy látky - horní část (jednoduše odměříte šířku a délku), a spodní část (odměříte délku, šířku a hloubku - nebo si boky odstřihnete zvlášť). Pokud začínáte šít polštář od základu, naměřte si tři základní míry - délku, šířku a hloubku.
  • Pro délku si odměřte nejdelší stranu polštáře a přidejte 2-3 cm na švové přídavky.
  • Pro šířku změřte kratší stranu polštáře a přidejte 2-3 cm na švy.
  • Abyste změřili hloubku, odměřte výšku, vynásobte dvěma a k výsledku přičtěte 2 cm. Pokud má polštář například výšku 4 cm, zdvojnásobením vznikne 8 cm. Přidejte další 2 cm na švy, takže konečná hodnota bude 10 cm.
 3. 3
  Připravte si látku. Pokud jste si koupili novou látku, která neprošla žádnou úpravou, je dobré ji předem vyprat (podle instrukcí na obalu), abyste zabránili srážení v budoucnu. Je-li to nutné, můžete látku vyžehlit, abyste se zbavili nežádoucích záhybů.
 4. 4
  Vytvořte rohy polštáře. Položte látku lícem dolů. Doprostřed dejte výplň polštáře a obtáhněte tužkou nebo zmizíkovacím fixem.Vezměte látku v rohu a diagonálně ji přeložte, aby vznikl zkosený roh. Na šicím stroji prošijte látku asi 2 cm od diagonálního skladu, až po její okraj. Až budete se všemi rohy hotovi, odstřihněte přebytek asi 1 cm od švu.
 5. 5
  Všijte zip. Zip je nejlépe našít na začátku, dříve, než stehy uzavřete všechny stěny polštáře. Sešpendlete dva kusy látky k sobě ve středu každého kusu a látku vyrovnejte. Na té straně, kam plánujete všít zip, prošijte šev podél celého okraje, od rohu k rohu. Nezapomeňte nechat švový přídavek. Zopakujte totéž z obou stran. Dejte mezi začištěné okraje látky zapnutý zip, přišpendlete ho, aby se nepohyboval, a přišijte ho k látce.[1]
  • Zkontrolujte, zda je zip opravdu uprostřed, než ho prošpendlíte a přišijete.
 6. 6
  Sešite zbývající strany. Sešijte látky po celém obvodu. Špendlíky je držte neustále u sebe (stále budou rubem vzhůru). Každý šev zapošijte a nechejte 1-2 cm přídavek. Vždy, když se dostanete do rohu, otočte látku tak, abyste mohli pokračovat v šití, aniž byste museli látku vytáhnout ze stroje. Na konci steh zapošijte, aby se nepáral.
  • Dokončete polštář. Obraťte ho na líc otvorem, vzniklým rozepnutím zipu. Odstřihněte bavlněnou střiž na požadovanou velikost, a omotejte jí pěnovou, nebo molitanovou výplň. Celou připravenou výplň pak strčte do povlaku rozepnutým zipem a naaranžujte tak, aby dobře držela. Vyrovnejte povlak, aby byl polštář rovný. Hotovo![2]
  Reklama

Tipy

 • Švový přídavek je pruh látky, který zůstane za sešitým švem.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Pěnový polštář
 • Látka
 • Nůžky
 • Barevně ladící nit
 • Krejčovské špendlíky
 • Zip nebo knoflíky
 • Šicí stroj
 • Žehlička

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 7 823 krát
Stránka byla zobrazena 7 823 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama