Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Šetření je jedním z úkolů, které se snáze řeknou, než udělají. Můžete ale udělat spoustu věcí pro to, abyste utráceli méně peněz (přestože i to pro vás může být nesnadné). Kolik chcete ušetřit peněz, kam si je budete dávat a jak zajistíte, aby na tomto místě zůstaly? Zde je návod, jak si nastavit realistické cíle, dávat pozor na své utrácení a vytěžit ze svých peněz nejvíc.

Postup

  1. 1
    Umořte dluhy. Jednoduše si spočítejte, kolik každý měsíc utratíte za dluhy a zjistíte, že zbavit se jich je nejjednodušší cesta, jak přijít k penězům. Jakmile budete mít dluhy splacené, můžete se snadno zaměřit na šetření. Navíc čím dříve budete bez dluhů, tím méně úroků zaplatíte a budete moci tyto peníze také ušetřit.
  2. 2
    Pokud chcete začít šetřit dříve, než splatíte všechny dluhy, zkuste si něco zjistit o konsolidaci půjček, abyste nemuseli platit tak vysoké úroky.
    • Jediné šetření, kterému byste se před splacením dluhů měli věnovat, je fond na neočekávané události (měli byste mít stranou dost peněz na to, abyste přežili 3-6 měsíců, kdybyste najednou přišli o práci). Pokud ještě nemáte takový fond, měli byste si ho ihned založit a ukládat si tam všechny zbylé peníze.
  3. 3
    Nastavte si cíle svého šetření. Pro krátkodobé cíle je to jednoduché – pokud si chcete koupit nějakou videohru, zjistěte si, kolik stojí a určete, kolik si na ni budete odkládat stranou. U dlouhodobějších cílů, jako například spoření na důchod, je to těžší, budete muset lépe plánovat (zjistit, kolik peněz budete potřebovat na to, abyste 20-30 let pohodlně žili, až přestanete pracovat) a budete také muset zjistit, jak můžete investovat, abyste těchto cílů dosáhli.
  4. 4
    Určete si časovou hranici. Například: „Od teď za dva roky si chci koupit dům.“ Nastavte si také data pro krátkodobější cíle a dávejte pozor, aby byl váš cíl reálně dosažitelný. Pokud si určíte něco, co nelze zvládnout, brzy to vzdáte.
  5. 5
    Zjistěte, kolik musíte ušetřit každý týden, každý měsíc nebo z každé výplaty, kterou dostanete. Zamyslete se nad každou věcí, na kterou chcete šetřit a určete si, kolik si musíte začít dávat stranou. Například pokud chcete složit zálohu za dům ve výši 300.000 za tři roky, budete muset každý měsíc ušetřit alespoň 10.000Kč. Pokud ale berete v práci 15.000, pravděpodobně nejde zrovna o realistický cíl, nastavte si tedy časovou hranici tak, abyste měli šanci svého cíle dosáhnout.
  6. 6
    Veďte si záznamy o svých výdajích. To, co ušetříte je rozdíl mezi tím, co vyděláte a co utratíte – tedy mezi tím, kolik máte a tím, kolik musíte dát pryč. Protože své výdaje můžete korigovat snadněji, než příjmy, pojďme se na ně zaměřit. Sepište si vše, za co měsíčně utrácíte peníze. Buďte detailní a snažte se nevynechat žádné malé nákupy. Každému výdaji přiřaďte kategorii, například: nájem, jídlo, zábava, platby za benzín, platby za telefon, platby za energie atd.
    • Mějte malý deníček, kam si zapisujte všechny tyto věci. Zvykněte si zapsat i ty nejmenší výdaje a schovávat si účtenky.
    • Jednou za měsíc si sedněte se svým deníčkem a účtenkami. Zapisujte si všechny výdaje do většího deníku, nebo do souboru v počítači.
    • Existuje mnoho aplikací pro mobilní telefony, které vám pomohou udržet si přehled o svých výdajích.
  7. 7
    Omezte své výdaje. Dobře se zaměřte na množství peněz, které jste za poslední měsíc utratili. Budete jistě překvapeni, když zjistíte, jaké jste měli výdaje – například 400 za zmrzlinu, nebo 300 korun za parkovací lístky. Pravděpodobně již zde uvidíte položky, na kterých budete moci něco ušetřit. Podle toho, kolik chcete ušetřit, byste se měli vážně rozhodnout. Zamyslete se nad svými prioritami a snažte se své výdaje omezit tak, abyste nemuseli dělat velké kompromisy. vypočítejte si, kolik vám tyto malé změny ušetří za rok a budete mít mnohem větší motivaci.
    • Můžete se například přestěhovat do levnějšího podnájmu, nebo refinancovat svoji hypotéku?
    • Dokážete něco ušetřit na benzínu, nebo se auta úplně vzdát? Pokud máte v rodině více aut, můžete jejich počet snížit a ušetřit tak velké peníze.
    • Můžete si pořídit výhodnější pojištění? Obvolejte pojišťovny a zjistěte, která vám může nabídnout nejlepší cenu. Zkuste si také odečítat různé položky z daní.
    • Nakupujte ve slevách. Můžete tak nakoupit spoustu oblečení s až 50% slevami.
    • Můžete se zbavit pevné linky a používat pouze mobil, nebo šetřit tak, že budete volat například pomocí Skypu?
    • Můžete žít bez kabelovky, nebo televizního satelitu?
    • Můžete snížit své platby za energie?
    • Můžete omezit jezení v restauracích? Zkuste nakupovat jídlo po velkém množství, nebo využívejte různé kupóny. Vaříte si doma? Možná díky rozumnějším nákupům ušetříte spoustu peněz.
  8. 8
    Znovu zhodnoťte své spořící cíle. Odečtěte své výdaje (ty, které nemůžete nijak omezit) od svého příjmu (po zdanění). Jaké číslo vám vychází? Shoduje se s vašimi cíli? Řekněme, že dokážete vyjít s 3000,- na měsíc a váš měsíční příjem je 4500,-. Zbývá vám tedy cca 1500,-, které můžete každý měsíc ušetřit. Pokud neexistuje žádný způsob, jak sladit své šetření se svým příjmem, zaměřte se na věci, na které chcete šetřit a zbavte se těch méně důležitých, nebo upravte časovou hranici. Možná budete muset odložit nákup nového auta na jiný rok, nebo zjistíte, že tu velkou televizi vlastně tolik nepotřebujete.
  9. 9
    Udělejte si rozpočet. Jakmile zvládnete srovnat své příjmy se svými spořícími cíli a výdaji, vytvořte si rozpočet, abyste věděli, kolik můžete každý měsíc utratit za věci z každé kategorie. Je to důležité hlavně tehdy, kdy se výdaje mění, nebo když víte, že pro vás bude těžké je omezit. (Např. „Utratím pouze 500,- měsíčně za čokoládu/kino/kávu atd.“).
  10. 10
    Přestaňte používat kreditní karty. Plaťte za vše v hotovosti, nepoužívejte ani šeky. Když platíte kartou nebo šekem, je snadnější více utrácet, protože přesně nevíte, kolik tam máte peněz. Může se dokonce stát, že překročíte limit kreditní karty. Zkuste si na každý výdaj pořídit speciální kasičku (např. pokladničku na benzín, pokladničku na sladkosti atd.). Když si budete brát peníze pouze z té správné pokladničky, budete vždy vědět, kolik vám zbývá.
    • Pokud kreditní karty potřebujete, ale nechcete být v pokušení je používat, schovejte si je hluboko do peněženky a dejte si k nim papírek s připomínkou vašich snah ušetřit.
    • Kreditní karty nejsou vyloženě špatné, všechno je to o sebekontrole. Pokud je nedokážete využívat zodpovědně (tj. na konci měsíce všechny útraty vyrovnat), mohou vám v mnohém usnadnit život. Většina bank ale na kreditních kartách vydělává proto, že lidé nakonec stejně utratí více, než mají. Pokud nejste jedním z těch, kteří vždy na konci měsíce zaplatí, co musí, nejlepší bude, když si výhody kreditních karet (jako peníze navíc, nebo letenky zdarma) necháte ujít.
  11. 11
    Založte si spořící účet s dobrým úrokem. Když si šetřené peníze oddělíte od těch ostatních, bude pro vás jednodušší dávat pozor na své utrácení. Můžete si vždy najít nějaký dobrý účet s výhodným úrokem (na běžném účtu úroky většinou nebývají).
  12. 12
    Zaplaťte nejprve sami sebe. Šetření by mělo být vaší prioritou, neměli byste tedy říct, že ušetříte pouze to, co vám na konci měsíce zbyde. Vkládejte si své ušetřené peníze na účet, jakmile dostanete výplatu. Jednoduše začněte tím, že si budete z každé utržené částky ukládat 10% na spořící účet. Pokud například obdržíte 1850,-, vezmete 185,- a vložíte si je na účet. Funguje to skvěle a za několik let budete mít naspořenou velkou sumu peněz.
    • Můžete si nastavit trvalý příkaz ze svého účtu na svůj spořící účet. Zvolíte si procentuální částku, kterou každý měsíc budete automaticky posílat na spořící účet. Výhodou tohoto modelu je, že vždy ušetříte stejné množství peněz, jaké vyděláte.
    • Mnoho zaměstnavatelům umožnuje odečítat si spoření z výplaty. Peníze jsou tedy zaměstnavatelem vkládány přímo na vás spořící účet, takže vám přijde výplata, kterou již můžete celou utratit.
  13. 13
    Don't get discouraged and don't give up. You may not think you can become wealthy Nevzdávejte to, možná si myslíte, že nemůžete být nikdy bohatí, ale je možné stát se milionáře, když si nastavíte pevný plán šetření a budete se ho držet. Možná budete překvapeni, kolik peněz díky dlouhodobému šetření nakonec budete mít. Na dobré věci se často vyplatí čekat a čím déle budete spořit, tím více si za své úspory později užijete.
    Reklama

Tipy

  • Pokud obdržíte neočekávané peníze, většinu z nich si uložte na spořící účet, ale přesto si tam potom dejte i své běžné úspory. Dosáhnete tak svých cílů dříve.
  • I když něco opravdu moc chcete, skutečně to potřebujete? Většinou zjistíte, že bez toho dokážete žít.
  • Většina lidí si něco spoří bez ohledu na to, jaký mají příjem. Začněte pomalu, ale postupně si zvykněte na šetření. I když si každý měsíc odložíte stranou jen například 200Kč, naučíte se, že k životu nepotřebujete tolik peněz, kolik si myslíte.
  • Nakupujte bankovkami a drobné si odkládejte na jedno místo. Pořiďte si třeba nějaké prasátko. Mince se vám možná zdají nepodstatné, ale když je budete šetřit, mohou vám velmi pomoci. Některé banky vám nyní peníze zdarma přepočítají. Když si je necháte vyměnit, nechejte si raději zaplatit šekem nebo převodem na účet, abyste nově nabyté peníze nešli zase rychle utratit.
  • Pečujte o svůj majetek a dobře se starejte o své věci. Nebudete tak muset často kupovat nové. Pokud vám například přestane fungovat elektrický kartáček, můžete ho používat dál, nebo si zjistěte, zda náhodou ještě není v záruce.
  • Vždy přeceňujte své výdaje a podceňujte své příjmy.
  • Kdykoli si chcete něco koupit, vzpomeňte si na své šetření a zkuste si spočítat, kolik peněz z vašeho celkového uspořeného množství by to stálo – často se nakonec rozhodnete, že to nestojí za to.
  • Používejte afirmace. Například si stále opakujte „dluhy jsou nepřípustné“ tak dlouho, až se vám to zafixuje do hlavy.
  • Užívejte si maličkosti. Během Velké deprese se v USA lidé stále dokázali bavit, i když za to neutráceli peníze. Děti si hrály s krabicemi od mýdla, náctiletí pořádali taneční soutěže a všichni hráli Monopoly, skládali puzzle, četli si a poslouchali rádio. Sejděte se s kamarády a povídejte si, zahrajte si poker, nebo si zahrajte na hudební nástroje. Tenkrát to chtělo nápaditost, ale všichni se pobavili, aniž by museli chodit do obchodních center, vy to tedy dokážete také. Mnoho z přátelství, které vznikly v době Velké deprese trvá dodnes.
  • Pokud vám platí stejné množství peněz a pravidelně, je jednodušší vytvořit si po čase rozumný rozpočet. Pokud se ale váš příjem liší, bude těžší předpokládat, jaké budou vaše výdaje, protože nebudete vědět, kdy zase dostanete nějaké peníze. Sepište si kategorie svého rozpočtu podle důležitosti a nejprve se zabývejte těmi důležitými věcmi. Neriskujte a raději předpokládejte, že další peníze jen tak neuvidíte.
  • Pokud nedokážete zrušit všechny své kreditní karty, alespoň je dejte k ledu. Strčte je do krabice, tu naplňte vodou a dejte do mrazáku. Kdykoli budete mít chuť kartu použít, budete muset počkat, až led roztaje a mezitím si své utrácení možná rozmyslíte.
  • Máte nějakého koníčka? Vyrovnejte to ve svých úsporách. Zlatým pravidlem by mělo být, že pokud máte nějaké hobby (modely letadel, vystřihování z novin, jízdu na kole, potápění atd.), měli byste ušetřit stejné množství peněz, jaké utrácíte za svého koníčka. Například pokud si koupíte jezdecké rukavice za 800,-, musíte si také vložit dalších 800,- na svůj spořící účet. Myslíte to s šetřením vážně? Tak tuto částku zdvojnásobte! Pomůže vám to ve dvou věcech: budete rychleji a pravidelněji šetřit a budete mít dobrý přehled o tom, kolik utrácíte.
  • Pokud si můžete dovolit sdílet s lidmi své věci, například pronajímat někomu prostory pro bydlení, udělejte to. Když budete přátelům pomáhat, vrátí se vám to od nich, protože vám také rádi pomohou.
Reklama

Varování

  • Pokud to zvoráte a utratíte hodně peněz, nevyčítejte si to. Po příští výplatě se to ale snažte napravit!
  • Pokud nejste skutečně zoufalí (nehrozí vám vystěhování a vaše tři děti nehladoví), nesnažte se šetřit na svém zdraví. Pečujte o sebe, svoji rodinu a své domácí mazlíčky. Když budete zdravotní péči odkládat, budete se později potýkat s horšími problémy.
  • Po dlouhém pracovním týdnu budete mít možná chuť si luxusně užívat a řeknete si, že si to zasloužíte. Pamatujte ale, že věci, které si kupujete, nejsou dary pro vás, ale pouze produkty vyměněné za peníze. Řekněte si: „Zasloužím si to, ale mohu si to dovolit? Když si to nemůžu dovolit, nevadí, místo toho raději dodržím své spořící cíle.“
  • Nechoďte se jen tak dívat do obchodů, když máte u sebe nějaké peníze. Budete mít chuť utrácet peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. Nakupujte vždy s přesně sestaveným nákupním seznamem.
  • Pokud často chodíte s přáteli ven a utrácíte peníze za pití a jídlo, budete si muset najít nějakou výmluvu, abyste nemuseli chodit tak často.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 243 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 18 234 krát
Kategorie: Svět práce
V jiných jazycích
Stránka byla zobrazena 18 234 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama