Růžovka, neboli rosacea, je chronické kožní onemocnění, charakterizované zarudlostí, citlivostí a malými puchýřky, způsobenými zanícenými cévami těsně pod pokožkou.[1] Účinky bylinných postupů v léčbě růžovky budou muset být v medicínských kruzích ještě potvrzeny, ale dnes již existuje mnoho svědectví, která nedají na bylinnou léčbu dopustit. Většina bylinných postupů se aplikuje přímo na kůži pomocí různých krémů a mastí, ale v některých případech lze byliny užívat také ústně.

Část 1 ze 3:
Konzultace s dermatologem

 1. 1
  Nechte si stanovit přesnou diagnózu. Růžovku a její symptomy může připomínat celá řada jiných kožních problémů, jako je například akné, kopřivka nebo ekzém. Proto se objednejte ke kožnímu specialistovi (dermatologovi), který váš stav diagnostikuje. Není možné, abyste započali jakoukoli léčbu, ať už bylinnou nebo konvenční, aniž byste přesně věděli, co vám je.
  • Rosacea postihuje zhruba 10% populace a obvykle začíná ve středním věku, a to jak u mužů, tak u žen (u žen bývá častější), obzvláště u těch s keltským a severoevropským původem.[2]
  • Neexistují žádné laboratorní testy, které by mohly potvrdit diagnózu růžovky, ale jakýkoli kvalifikovaný dermatolog by ji měl bezchybně určit.
  • Růžovku vám může pomoct odhalit také nějaký zkušený odborník na kosmetiku a kožní problematiku.
  • Rozličné kožní problémy způsobuje často chronický stres.
 2. 2
  Poznejte standardní léčebné metody růžovky. Předtím, než se uchýlíte k užívání bylinek, nechte svého dermatologa, aby vám vysvětlil, k jakým konvenčním léčebným metodám se v těchto případech nejčastěji přistupuje. Tyto léčebné postupy zahrnují antibiotika, protizánětlivé léky, medikamenty na akné, mikroabrazi a laserovou terapii.
  • Na růžovku neexistuje žádná známá léčba, ale na výběr máte spoustu terapií, které dokáží bojovat s jejími příznaky.
  • Příčiny růžovky nejsou dosud plně známé, ale věří se, že se jedná o kombinaci genetických a environmentálních faktorů.
 3. 3
  Prozkoumejte vhodné bylinné metody. Váš dermatolog nebo jiný odborník vám může poskytnout dobré informace o bylinných metodách léčby růžovky, ale i přesto byste měli některé z nich vyhledat na internetu a udělat si celkový obrázek o jejich účincích.
  • Při vyhledávání informací na internetu se držte pouze respektovaných zdravotnických portálů.
  • Dalšími dobrými zdroji informací můžou být bylinkáři, výživoví poradci, naturopati a chiropraktici, kteří vám poradí, jaké metody jsou pro váš stav vhodné.
  Reklama

Část 2 ze 3:
Povrchové užívání bylinek

 1. 1
  Aplikujte gel s obsahem extraktu z kořene lékořice. Lékořice (glycyrrhiza glabra) zmírňuje záněty tím, že znehybňuje enzym zvaný 11-beta-hydroxysteroid dehydrogenáza. Lékořici byly prokázány účinky pro významné zmírňování zarudlosti, otoků a svědění u pacientů s dermatitidou.[3]
  • Růžovka nejčastěji postihuje tváře, nos, bradu, oční víčka a čelo.
  • Aplikaci gelu na bázi lékořice byste měli na postižené oblasti provádět dvakrát denně.
 2. 2
  Aplikujte na kůži krém s obsahem extraktu z kopretiny. Kopretina řimbaba (tanacetum parthenium) zmírňuje záněty tím, že znehybňuje enzymy 5-lipoxygenázy a cyklooxygenázy a snižuje shlukování krevních destiček v krvi.[4]
  • Přípravky z kopretin by neměly být nikdy užívány těhotnými či kojícími ženami a dětmi.
  • Kopretinové přípravky jsou mnohem účinnější, když se užívají střídmě.
 3. 3
  Aplikujte na kůži krém s obsahem extraktu z listů zeleného čaje. Zelený čaj (camellia sinensis) má protizánětlivé, antioxidační a fotoprotektivní účinky, které jsou obzvláště významné, protože citlivost na slunce je hlavní charakteristikou růžovky. Zelený čaj může také zmírňovat narušování ochrany pokožky, ke kterému může u růžovky docházet.
  • Krémy na bázi zeleného čaje aplikujte na postižené oblasti dvakrát denně.
  • Účinnou alternativou je také namočení obkladu ve vychlazeném zeleném čaji, který pak přiložíte na obličej.
 4. 4
  Do postižených oblastí obličeje vetřete mýdlo na bázi ovsa. Ovesné vločky čistí, hydratují, uklidňují podráždění a ulevují od svědění. Také mají protizánětlivé účinky. Ovesné vločky obsahují proteiny a také polysacharidy, které přilnou ke kůži a poskytnou jí tak ochrannou vrstvu.
  • U růžovky jsou běžné pocity bodání či pálení v obličeji, které můžete zmírnit pomocí mýdla na bázi ovesných vloček.
 5. 5
  Na postižené oblasti obličeji aplikujte levandulový olej. Levandule (lavandula angustifolia) může být při bolestivých a zánětlivých onemocněních kůže také velmi nápomocná. Po umytí a osušení obličeje namočte vatový tampon v levandulovém oleji a vetřete ho jemně do problematických oblastí, jako je například nos (červený, napuchlý nos je běžným příznakem růžovky). Opakujte každý den.
  • Začněte s velmi malým množstvím a zjistěte, zda nejste na levanduli alergičtí. U některých lidí totiž může způsobovat podráždění kůže.
  • Růžovka se vyskytuje častěji u žen se světlou kůží a zrzavými vlasy ve věku zhruba 30 až 50 let, obvzláště pokud v obličeji snadno červenají.
 6. 6
  Zvažte užití přípravků s obsahem heřmánku. Aplikací chladného heřmánkového čaje na obličej můžete docílit zlepšení růžovky, a to díky uklidňujícím a mírným protizánětlivým a antibakteriálním účinkům heřmánku. Uvařte trochu heřmánkového čaje, pak ho nechte několik hodin chladit v lednici a následně ho nalijte na žínku a použijte jako obklad pro rychlou úlevu. Heřmánek je možné nalézt v různých krémech či mastech.
  • Heřmánek je běžnou ingrediencí v určitých kosmetických produktech.
  • Ve vzácných případech může způsobovat alergické reakce, včetně kožních vyrážek.
 7. 7
  Na postižené oblasti aplikujte tea tree olej. Tea tree olej (melaleuca alternifolia) má dobré protizánětlivé a antiseptické účinky, takže je další vhodnou volbou pro léčbu symptomů růžovky. Vatovou tyčinku namočte v lahvičce s tea tree olejem a jemně si s ní potřete zanícené oblasti nebo puchýřky v obličeji.
  • Začněte aplikací dvakrát denně a postupně frekvenci navyšujte.
  • Tea tree olej užívejte opatrně, protože může způsobit vedlejší účinky, jako je třeba alergická kontaktní dermatitida.[5]
 8. 8
  Na postižené oblasti kůže aplikujte kafrový olej. Kafr (cinnamomum camphora) se dobře vstřebává do kůže a má uklidňující, analgetické (ulevují od bolesti) a antimikrobiální účinky. Kafr ale může vaši kůži podráždit, takže ho nejprve naneste trochu na vatový tampon a vyzkoušejte ho na kousku kůže.
  • V průběhu dne se vyvarujte aplikaci jiných typů bylinných olejů. Ty, které uvádíme v tomto článku mohou být účinné, ale mohou také způsobit určité problémy (jako je podráždění či svědivost), obzvlášť pokud je užíváte v kombinaci.
  Reklama

Část 3 ze 3:
Ústní užívání bylinek

 1. 1
  Zkuste užívat extrakt z kurkumy. Kurkuma (curcuma longa) obsahuje více než dvacet protizánětlivých složek, včetně látek znehybňujících cyklooxygenázu, tedy enzym, který má na starosti produkci prostaglandinů, způsobujících bolest, záněty a otoky. Kurkuma je základní ingrediencí pokrmů typu indického kari, kterému propůjčuje svou tmavě žlutou barvu.[6] Extrakt z kurkumy je dostupný také v kapslích.
  • Začněte užíváním 400 až 600 mg kurkumy třikrát denně.
  • Chcete-li účinky kurkumy znásobit, můžete kromě užívání doplňků stravy jíst také pokrmy s jejím obsahem a pít kurkumový čaj.
 2. 2
  Vyzkoušejte kyselinu gama-linoleovou (GLA). GLA je efektivní protizánětlivé činidlo, které podporuje zdraví pokožky. Po konzumaci se GLA přemění na kyselinu dihomogama-linoleovou (DGLA), která je pravděpodobně zodpovědná za většinu pozitivních účinků GLA.[7] Dobrým zdrojem GLA je například olej ze semínek černého rybízu a pupalkový olej, což jsou látky, které jsou k dostání v tekuté formě i v kapslích.
  • Začněte užíváním 500 mg jednoho z olejů dvakrát denně.
  • Určité živiny (zinek, hořčík a vitaminy C, B3 a B6) podporují přeměnu GLA na DGLA.
 3. 3
  Vyzkoušejte přípravky ze zázvoru. Zázvor (zingiber officinale) obsahuje aktivní fytoživiny, jako jsou gingeroly a shoagaoly, které jsou zodpovědné za pozitivní protizánětlivé účinky zázvoru.[8] Zázvor můžete jíst syrový, nakládaný (běžný hlavně v sushi restauracích), jako koření nebo ve formě doplňku stravy.
  • Alternativou může být příprava zázvorového čaje, který připravíte několikaminutovým vylouhováním plátků čerstvého zázvoru ve velkém hrnku horké vody. Čaj potom vypijte.
  • Přidáním zázvoru do smažených směsí dodáte pokrmu na příjemné štiplavosti.
 4. 4
  Užívejte kapsle s extraktem z hroznových jader. Extrakt z hroznových jader pomáhá formovat kolagen, což je elastická složka kůže. Hroznová jádra jsou navíc dobrým antioxidantem a mají protizánětlivé účinky, takže je můžete přikládat na obličej přímo.
  • Začněte ústně užívat 50 mg extraktu z hroznových jader třikrát denně.
  Reklama

Tipy

 • Pijte dostatek filtrované vody a udržte tak svou kůži řádně hydratovanou a zdravou.
 • Vyhněte se běžným spouštěčům růžovky: alkoholu, kofeinovým nápojům, čokoládě, chladnému počasí, slunečnímu záření, extrémnímu stresu, přehnanému cvičení, dlouhému horkému sprchování, kořeněným jídlům a kortikosteroidovým mastem pro vnější užití.
 • Plánujete-li trávit čas na slunci, použijte krém na opalování.
 • Používejte pouze hypoalergenní čistidla, hydratační přípravky a kosmetiku, která neucpe vaše póry a nepodráždí pokožku.

Reklama

Varování

 • Ačkoli výše uvedené bylinné metody mohou pomoct růžovku léčit, žádná z nich není považována za oficiální léčbu a nepodléhá úřednímu schválení. Jestliže se chystáte některou z bylinných metod aplikovat na symptomy růžovky, konzultujte svůj záměr nejprve s lékařem či jiným odborníkem.


Reklama

O tomto wikiHow

Zora Degrandpre, ND
Spoluautor od:
Lékař naturopat
Tento článek spoluautor od Zora Degrandpre, ND. Dr. Degrandpre je licencovaný lékař naturopat ve Washingtonu. V roce 2007 získala titul ND na National College of Natural Medicine. Tento článek byl zobrazen 2 927 krát

Lékařské prohlášení

Obsah tohoto článku není určen jako náhrada odborné lékařské pomoci, vyšetření, diagnostiky nebo léčby. Před zahájením, změnou nebo ukončením jakéhokoli zdravotního ošetření byste měli vždy kontaktovat svého lékaře nebo jiného kvalifikovaného zdravotnického pracovníka.

Stránka byla zobrazena 2 927 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama