Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Hormonální antikoncepce zabraňuje nechtěnému těhotenství tím, že zastaví vypouštění zralých vajíček, zabraňuje spermatu, aby prošlo děložním čípkem a vytvoří v děloze nepříznivé podmínky pro uchycení vajíčka. Pokud jste hormonální antikoncepci nikdy nebrala, je potřebujete vědět, jak ji správně užívat. V tomto článku se dozvíte vše potřebné.

Postup

 1. 1
  Přečtěte si příbalový leták. U každé antikoncepce začněte tím, že si přečtěte příbalový leták. Každé tabletky se užívají jinak. Některé musíte začít brát v konkrétní dobu, jiné zase musíte brát každý den ve stejnou hodinu. Začněte tedy tím, že si přečtěte příbalový leták.
 2. 2
  Nekuřte. Kouření způsobuje extrémní nebezpečí při braní hormonální antikoncepce. Pilulky v kombinaci s kouření zvyšují riziko krevních sraženin, které by vás mohly zabít. Pokud kouříte, musíte s tím přestat. I občasné kouření může být nebezpečné.
 3. 3
  Začněte brát pilulky. Můžete začít kdy chcete, ale většina žen začíná první den cyklu (den nástupu menstruace), aby si nenarušily menstruační cyklus. Ze začátku braní hormonální antikoncepce musíte používat i jiné metody (například kondom). Účinky pilulek se dostaví asi za týden. Zde je příklad začátku braní antikoncepce:
  • První pilulka první den menstruace.
  • První pilulka v neděli po tom, co vám začne menstruace. Díky tomu můžete zkusit zajistit, abyste měla menstruaci během týdne a ne o víkendu.
  • První pilulka pátý den menstruace.
 4. 4
  Berte si pilulku každý den ve stejnou dobu. Můžete ji brát ráno nebo odpoledne, ale většině žen vyhovuje brát je večer před spaním. Když si pilulku nebudete brát každý den ve stejnou dobu, mohla byste snížit její účinnost.
  • Když si nastavíte budík, který vám každý den připomene, že si máte vzít pilulku, budete mít jistotu.
 5. 5
  Počkejte, až si vaše tělo na hormony zvykne. Je možné, že v prvních měsících budete pociťovat příznaky těhotenství. Je to proto, že si vaše tělo zvyká na hormony, takže se vám mohou zvětšit prsa, můžete mít citlivé bradavky, nebo můžete trpět nevolností. [1] Některé typy hormonální antikoncepce také úplně zruší menstruaci. Promluvte si s lékařem a ujasněte si, jaký druh antikoncepce hledáte.
  • Pokud chcete mít jistotu, udělejte si domácí těhotenský test.
 6. 6
  Všímejte si špinění. Dávejte pozor, zda v průběhu cyklu při braní antikoncepce špiníte. Platí to zejména pro pilulky, které vyruší menstruaci, ale může se to stávat i u běžných druhů antikoncepce. Je to naprosto normální – tělu nějakou dobu trvá, než si zvykne na nový režim. Špinění by mělo přejít během šesti měsíců.
 7. 7
  Pokud vám antikoncepce nebude sedět, zkuste jiné pilulky. Nebojte se zkoušet různé značky a typy hormonální antikoncepce. Zeptejte se lékaře, zda je vhodné zkusit jinou antikoncepci, pokud například trpíte premenstruačním syndromem. Existuje spousta metod antikoncepce a některé z nich jsou spolehlivější a pohodlnější. [2]
 8. 8
  Snažte se nevynechat žádnou pilulku, ale když se vám to stane, vezměte si další co nejdříve. Když vynecháte jednu pilulku, vezměte si co nejdříve další a následující si potom vezměte v pravidelnou dobu. [3] Pokud vynecháte více než dvě pilulky, měla byste po zbytek měsíce používat i jiný druh antikoncepce. Pokud vynecháte jednu pilulku hned na začátku cyklu, měla byste používat další ochranu alespoň týden.
  • Bez ohledu na to, kolik pilulek jste vynechala, bude pravděpodobně nejlepší používat i jiné metody ochrany.
  • Pokud berete pilulky, které obsahují pouze progestin (místo běžnějších kombinovaných pilulek), je velmi důležité brát je každý den ve stejnou dobu. I několik hodin může způsobit sníženou účinnost pilulky.[4]
 9. 9
  Pokud je vám špatně, používejte jiné metody antikoncepce. Pokud jste nemocná a máte průjem nebo zvracíte, používejte i jiné metody ochrany, protože je možné, že se vám pilulka v těle neudrží dost dlouho na to, aby byla účinná. Antibiotika nesnižují účinnost antikoncepce, ale léky na tuberkulózu ano.
 10. 10
  Všímejte si negativních reakcí na léky. Pokud trpíte bolestmi břicha, hrudníku, nohou a hlavy nebo problémy se zrakem, přestaňte pilulky brát. Pokud kouříte, dávejte si na tyto příznaky zvýšený pozor. V každém případě byste neměla kouřit. Když budete kouřit a brát antikoncepci, zvýšíte riziko zdravotních komplikací.

Tipy

 • Některé značky antikoncepce lze používat i jako pilulky po nechráněném sexu. Vždy si pročtěte příbalový leták léku, abyste měla jasno.
 • Všem svým ošetřujícím lékařům řekněte, že berete antikoncepci, nebo že jste si vzala pilulku po nechráněném sexu. Platí to také pro lékaře, u kterých byste si mohla myslet, že to není důležité, například pro zubaře.

Varování

 • Nebojte se brát antikoncepci. Neplánované těhotenství představuje mnohem vyšší zdravotní riziko.

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili. Tento článek byl zobrazen 20 409 krát
Stránka byla zobrazena 20 409 krát.

Pomohl vám tento článek?