Tento článek spoluautorem článku je Claudia Carberry, RD, MS. Claudia Carberry je ambulantní dietoložka na University of Arkansas for Medical Sciences. V roce 2010 získala MS ve výživě z University of Tennessee Knoxville.
Tento článek byl zobrazen 3 840 krát
Lněný olej obsahuje velké množství omega-3 a omega-6 nenasycených mastných kyselin, které jsou zcela nezbytné pro naše celkové zdraví. Kromě toho obsahuje i další důležité mastné kyseliny, jako je kyselina alfa-linolenová (ALA) nebo omega-9, které dokážou snižovat riziko vzniku kardiovaskulárních chorob a mrtvice.[1] Užíváním lněného oleje doplníte do těla dostatek již zmníněných omega-3 nenasycených mastných kyselin, čímž si značně snížíte hladinu cholesterolu, zmírníte záněty a zabráníte vzniku nemocí srdce, cukrovky a artritidy.[2] Lněný olej můžete užívat několika různými způsoby - v kapslích, v tekuté formě nebo přidáváním celého lněného semínka do jídla. Naučte se s námi všechny tyto postupy a začněte lněný olej zařazovat do svého jídelníčku také!
Postup
Užívání lněného oleje
-
1Promluvte si o užívání lněného oleje se svým lékařem. Konzultace s lékařem o tomto vašem záměru je velmi důležitá zejména tehdy, berete-li nějaké léky. Lněný olej může negativně reagovat s některými léky, včetně těch na ředění krve, statinů pro snižování cholesterolu a diabetických.[3]
- Svému lékaři vždy povězte o všech lécích, které právě užíváte.
-
2Dodržujte instrukce od výrobce. Zakoupený lněný olej by měl mít na obale uvedené instrukce k tomu, jak často a v jakých dávkách byste ho měli užívat. Čtěte proto pečlivě obal, případně příbalový leták, a držte se všech specifických pokynů.[4]
- Běžné dávkování bývá zhruba jedna lžíce lněného oleje třikrát denně, ale přesto postupujte pouze podle pokynů výrobce daného oleje.
- Nadužívání lněného oleje může vést k mastné kůži, vzniku pupínků a dokonce k olejovité stolici.
-
3Lněný olej smíchejte s džusem, vodou nebo čajem. Jestliže nejste zrovna příznivcem chuti lněného oleje, smíchejte ho s vodou, zeleným čajem nebo ovocnou šťávou. Olej se sice pořádně nerozpustí, ale jeho chuť pro vás bude mnohem snesitelnější. Lněný olej můžete konzumovat také společně s jídlem nebo nějakou svačinkou, která přebije jeho typickou pachuť.
-
4Zkuste užívat lněný olej v kapslích. Lněný olej je k dostání i ve formě kapslí, které je nutné užívat podle instrukcí od výrobce. Kapsle pokaždé zapijte plnou sklenicí vody. [5]
-
5Tekutý lněný olej i kapsle skladujte v lednici. Lněný olej v jakékoli formě udržujte v pevně uzavřených skleněných nádobkách v lednici. Oleje mohou zreagovat se vzduchem a následně žluknout, ovšem jejich skladování v lednici dokáže možnou dobu použití prodloužit.
-
6Lněné semínko přidejte do připraveného jídla. Lněný olej byste neměli zahřívat, protože byste tím zničili většinu jeho nutričních benefitů.[6] Pokud se rozhodnete lněné semínko do jídla přidat, ujistěte se, že ho mícháte do již dříve tepelně upraveného pokrmu. Nepoužívejte ho proto přímo při přípravě jídla, ale nasypejte ho na pokrm až po jeho uvaření.
-
7Jakmile zaznamenáte nějaké gastrointestinální potíže, s užíváním lněného oleje přestaňte. Lněný olej může novým uživatelům způsobovat plynatost, průjem a/nebo nadýmání. U většiny lidí tyto zdravotní potíže vymizí během jednoho nebo dvou týdnů užívání. Pokud si některého z těchto vedlejších příznaků všimnete, stáhněte na nějakou dobu dávky.[7]Reklama
Užívání celého lněného semínka
-
1Kupujte pouze vysoce kvalitní lněné semínko. Existují dva druhy lněného semínka: hnědé a zlaté. Cena se obvykle značně liší, ovšem obsah živin je u obou druhů zhruba stejný. Vybírejte podle svých finančních možností a podle účelu, ke kterému budete lněné semínko používat.
-
2Lněné semínko namelte pomocí kuchyňského procesoru nebo mlýnku na kávu. Rozhodnete-li se použít celá semínka, můžete je umlít v mlýnku na kávu a přidávat je potom do různých jídel. Mlýnek na kávu potom dejte stranou a používejte ho pouze pro tyto účely, jinak dojde ke smísení semínek s kávou.[8]
- Někteří výživoví poradci doporučují spíše mleté lněné semínko, protože ho tělo snadněji stráví a využije veškeré dostupné živiny.[9] Celá semínka často projdou trávicím traktem nepoškozená, což značí to, že nedošlo k využití jejich potenciálu.
-
3Přidejte do jídla celá lněná semínka. Do pokrmů můžete každý den přidat v souhrnu až jednu lžíci celého lněného semínka. Přidávat je můžete do cereálií, polévek, dušených směsí, omáček a salátových dresinků. Celou lžíci semínek můžete sníst buď najednou (např. s cereáliemi k snídani) nebo ji rozdělte do celého dne.
-
4Mletým lněným semínkem posypejte již připravené pokrmy. Lněné semínko můžete namlít a použít ho jako posyp na již zmíněné cereálie, polévky, saláty, zeleninu nebo různé dušené směsi. Každý den konzumujte ½ - 1 lžíci mletého lněného semínka. Toto množství můžete sníst najednou nebo si ho rozdělte do celého dne mezi jednotlivá jídla. [10]
- Čerstvě namleté lněné semínko můžete použít také jako mouku a připravit z něj muffiny, palačinky nebo chléb. Lněným semínkem prostě nahraďte část běžně používané mouky — pokud v receptu stojí jeden hrnek mouky, pak použijte půl hrnku mouky a půl hrnku mletého lněného semínka.
Reklama
Tipy
- Žluknutí oleje zabráníte tím, že ho budete uchovávat po celou dobu v ledničce. Vychlazený olej navíc lépe chutná a má hustější konzistenci.
- Užívání lněného oleje je skvělou alternativou pro vegeteriány, kteří nemohou přijímat dostatek omega-3 a omega-6 mastných kyselin z ryb nebo rybího oleje ve formě suplementů.
Varování
- Teď, když už víte, jak lněný olej užívat, pokračujte ve vyváženém jídelníčku a nesnažte se ho olejem nijak nahrazovat. Stále potřebujete konzumovat zdravou stravu, obsahující ovoce, zeleninu a další zdroje antioxidantů a omega kyselin.
- Nikdy se nesnažte lněným olejem nahradit žádné medikamenty ve snaze vyléčit určité zdravotní potíže, jako je například vysoká hladina LDL - špatného cholesterolu. Své zdravotní potíže a způsob léčby vždy konzultujte se svým lékařem.
- Jakmile začnete lněný olej užívat, dodržujte nastolený režim a jednotlivé dávky nevynechávejte. Omega mastné kyseliny ve vašem těle při pravidelném užívání zakotví a teprve potom přinesou kýžené zdravotní účinky.
Reference
- ↑ http://www.uccs.edu/Documents/healthcircle/pnc/health-topics/Omega-3_6_and_9_Fats.pdf
- ↑ https://umm.edu/health/medical/altmed/supplement/flaxseed-oil
- ↑ https://umm.edu/health/medical/altmed/supplement/flaxseed-oil
- ↑ https://umm.edu/health/medical/altmed/supplement/flaxseed-oil
- ↑ http://www.mayoclinic.org/drugs-supplements/flaxseed-and-flaxseed-oil/dosing/hrb-20059416
- ↑ http://www.mayoclinic.org/drugs-supplements/flaxseed-and-flaxseed-oil/dosing/hrb-20059416
- ↑ http://www.mayoclinic.org/drugs-supplements/flaxseed-and-flaxseed-oil/dosing/hrb-20059416
- ↑ http://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/nutrition-and-healthy-eating/expert-answers/flaxseed/faq-20058354
- ↑ http://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/nutrition-and-healthy-eating/expert-answers/flaxseed/faq-20058354