Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Pomoci svému psovi udržet si zdravou váhu je jedním z nejdůležitějších úkolů každého majitele. Dokonce i zdraví psi mohou mít podváhu nebo naopak nadváhu. Buďte však ve střehu, pokud by příčinou úbytku váhy mohla být nemoc nebo zranění. V takovém případě zajděte se svým psem co nejdříve k veterináři, aby tyto příčiny vyloučil. Mnoho psů získá zdravou váhu změnou stravy a životosprávy.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Nízká váha

  1. 1
    Poznamenejte si váhu svého psa. Jestliže si myslíte, že má váš pes příliš nízkou váhu, musíte ji kontrolovat pravidelně, abyste zaznamenali případný další pokles a mohli podniknout kroky ke zlepšení. Sdělte tuto informaci vašemu veterináři.
  2. 2
    Poraďte se s veterinářem. Musíte vědět, jestli příčina, která způsobila pokles váhy u vašeho psa, nevyžaduje pozornost veterináře. Váš pes může být nemocný nebo napadený parazity, což nemusí být okamžitě zjevné. Veterinář je schopen to zjistit.
    • Nemoci jako cukrovka, rakovina, žloutenka nebo zánětlivá onemocnění trávící soustavy mohou způsobit úbytek váhy,[1] a vyžadují léčbu. Proto se stav vašeho miláčka nezlepší jen samotnou úpravou jídelníčku. Ve skutečnosti se bez vhodné léčby všechno ještě zhorší.
  3. 3
    Určete ideální váhu. Promluvte si o hmotnosti svého psa s veterinářem. Ten vám řekne, jestli je jeho váha ideální, nebo je vyhublý, či trpí nadváhou. Na internetu jsou k nalezení rovněž tabulky, které mohou pomoci ideální váhu psa určit. Pokud však máte pochybnosti, vezměte jej k veterináři.
    • Všeobecně platí, že pes má ideální váhu tehdy, když je viditelný pas, při hlazení můžete cítit žebra, nejsou však viditelné jejich obrysy, a břicho se stáčí nahoru k hýždím.[2]
    • Jestliže pohledem rozeznáte většinu žeber, páteřní nebo bederní kosti, je pes příliš hubený.
    • Některá plemena, například chrti a někteří lovečtí a pastevečtí psi (border kolie nebo pointer) bývají štíhlejší než jiná plemena (mastif nebo labrador).
  4. 4
    Odčervěte svého psa. Pokud máte možnost, uděláte nejlépe, když svého psa dáte vyšetřit na střevní parazity.
    • Jestliže je váš pes napaden střevními parazity, může být vyhublý, protože paraziti spotřebují výživu dříve, než je jeho tělo schopné ji zpracovat.
  5. 5
    Ujistěte se, že má váš pes dostatek pohybu. Váha psa je úzce spojena s celkovým zdravotním stavem psa. K udržení dobrého zdravotního stavu přispívá i přiměřený pohyb.[3]
    • Délku a míru pohybu vašeho psa konzultujte s veterinářem. Někteří psi trpí artritidou, neurologickými potížemi nebo onemocněními metabolizmu. Abyste předešli újmě na zdraví u svého psa, pro zlepšení je nutná speciální péče a odborný dohled.
    • Pro většinu psů je dobré postupné prodlužování procházek na vodítku. Sníží se tak i pravděpodobnost úrazu. Plavání je dobré pro psy, kterým nevadí voda. Ujistěte se, že je přístup do vody v bazénu, jezeře či řece pro psa bezpečný.
    Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Zvýšení příjmu kalorií

  1. 1
    Přidejte svému psovi jídlo. Jestliže krmíte svého psa jednou denně, přidejte mu ještě druhé jídlo. Jestliže svého psa krmíte ráno i večer, dejte mu najíst i v poledne. Nemusíte nutně měnit stravu, jednoduše mu jídlo přidejte, abyste zvýšili přísun kalorií. [4]
    • Mějte na paměti, že pokud svému psovi přidáte celou dávku krmení, zvýší se u něj potřeba častějšího vyprázdňování a tudíž bude nutné zvýšit četnost procházek.
  2. 2
    Podávejte svému psovi kvalitní krmení. Existuje mnoho druhů krmení pro psy a je k dostání v různé kvalitě. Měli byste si být jisti, že jídlo, kterým krmíte svého psa, obsahuje přiměřené množství kalorií s vyváženým nutričním obsahem.
    • Zkontrolujte obsah bílkovin a tuku jednoduše podle informací uvedených na obalu krmení, které zrovna používáte.
    • Obsah kalorií v jedné dávce není vždy uveden, zjistěte si tuto informaci na webové stránce výrobce, nebo výrobci přímo zavolejte.
    • Na balení taktéž najdete seznam všech ingrediencí. Používejte krmivo, které obsahuje spíše dostatek bílkovin (obsah hovězího, kuřecího nebo jehněčího masa), než uhlohydrátů (obilí nebo pšenice).
    • Tady můžete zkontrolovat kvalitu složek, které obsahuje krmivo, které zrovna používáte http://www.dogfoodadvisor.com/.
    • Promluvte si s vaším veterinářem o vhodné výživě pro vašeho psa a doporučovaném přísunu kalorií na den. Další informace lze nalézt na: http://vet.osu.edu/vmc/basic-calorie-calculator.
  3. 3
    Doplňte krmení vhodnou „lidskou stravou“.[5] Jestliže do krmení přidáte chutnou „lidskou stravu“, pomůže to vašemu psovi zvýšit chuť do jídla. Netučný a neslaný kuřecí, hovězí nebo zeleninový vývar je velmi chutný, zvláště když jej před přidáním do misky trochu přihřejete. Zkuste v řeznictvích najít cenově přijatelné masové vývary s minimem tuku a soli. Několik lžic přidá psímu jídlu lákavější chuť.
    • Několik lžic opečeného kuřecího masa bez kůže, vařené vajíčko nebo ryba obvykle přispějí ke zvýšení chuti do jídla a jsou hodnotnými zdroji bílkovin a kalorií.
    • Jestliže sní pes příliš mnoho tuku, může mu být špatně, takže mu do krmení přidejte bílkoviny a trochu uhlohydrátů.
    • Můžete vyzkoušet i další druhy potravin, jako je šťáva z konzervovaného tuňáka, netučný sýr Cottage nebo netučný bílý jogurt
    • Vystříhejte se nezdravých a pro psy nebezpečných potravin, jako je čokoláda, rozinky, hroznové víno, cibule, česnek nebo cokoliv s plísní.[6]
  4. 4
    Zkuste jiný druh krmení. Jestliže původní krmení nedělá vašemu psovi dobře, zkuste mu podat jiné kvalitní suché jídlo, kvalitní maso v konzervě, nebo mu začněte připravovat jídlo podle spolehlivého receptu sami. Vysoce kvalitní krmivo mívá v tabulce složení na prvním místě bílkoviny (hovězí nebo kuřecí maso).
    • Jestliže připravujete pokaždé pro psa jídlo sami, je neobyčejně důležité, aby obsahovalo kompletní a vyrovnaný poměr živin. Vařte podle rad veterináře nebo doporučených receptů a ujistěte se, že jste při vaření nevynechali žádnou složku.
    • Před tím, než změníte stravu, nebo ji budete chtít připravovat sami, poraďte se o vhodném způsobu stravování vašeho psa s veterinářem. K doplnění informací o výživě psů si můžete přečíst některou z četných publikací vydaných v českém jazyce, třeba „BARF krmení psa přirozenou stravou“ od Kateřiny Novosádové, „Kuchařka pro psy na každý den“ od Zdenky Proškové a mnoho dalších.
  5. 5
    K suchému krmení přidejte vodu. Jestliže váš pes není zrovna nadšený svojí suchou stravou, zkuste do ní přidat horkou vodu a nechte vychladnout. Strava zůstane kašovitá a často tak bývá pro psy lákavější.
    Reklama

Varování

  • Uvědomte si, že radikální změna ve stravování, může vašemu psovi podráždit žaludek. Pokud chcete začít s jiným způsobem stravování, promluvte si s veterinářem, jak bezpečně přejít na jiný druh stravy.
  • Přidání „lidské stravy“ do krmení, třeba dýně, může způsobit, že stolice vašeho psa bude příliš řídká. Budete muset snížit množství „lidské stravy“ v jeho krmení.
  • Pokud není váš pes zvyklý na příliš mnoho pohybu, je u něj nutné (stejně jako u lidí) zvyšovat pohybovou zátěž postupně.
  • Psa do jídla nenuťte, pouze jej pobízejte.
Reklama

O tomto wikiHow

Beatrice Tavakoli
Spoluautorem článku je :
Profesionální trenérka psů
Tento článek spoluautorem článku je Beatrice Tavakoli. Beatrice Tavakoli je profesionální trenérka psů a zakladatelka / majitelka TAKA Dog Walk v New Jersey. Beatrice, milovník a nadšenec do psů, se zavázala poskytovat zvířatům praktickou službu věnovanou každodenní lásce, dobrodružství a socializaci. Beatrice a její zaměstnanci poskytují celou řadu služeb, včetně společenské hodiny pejsků, celodenních výletů, školení, péče o štěňata, speciální události psů, péče o domácí mazlíčky, stravování, péče o kočky a přizpůsobené procházky se psy. Tento článek byl zobrazen 6 164 krát
Stránka byla zobrazena 6 164 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama