Jak uchovat bazalku

V tomto článku:Krátké uskladnění v ledniciMražení bazalkySolená bazalkaLouhování bazalky v olivovém olejiBazalkový ocetSušení bazalky ve svazkuSušení bazalky na mřížceVýroba bazalkového pestaBazalková vodkaUchování semínek bazalky5 Reference

Pěstujete si vlastní bazalku? Pak jste už určitě zažili ten pocit, kdy byste si přebytek voňavých lístků chtěli uchovat na příště. Existuje několik způsobů, jak to udělat a každý výsledek jinak chutná a dá se jinak použít.

1
Krátké uskladnění v lednici

Pro krátkodobé uskladnění v lednici můžete využít následující možnosti:

 1. 1
  Vložte čerstvou bazalku do polyethylenového sáčku. Pak ho dejte do lednice.
 2. 2
  Postavte bazalku do sklenice s vodou. Dejte do lednice a co nejrychleji spotřebujte.
 3. 3
  Uložte bazalku do speciální nádoby na bylinky. Řiďte se u těchto zařízení návodem k použití.

2
Mražení bazalky

Je několik jednoduchých způsobů, jak bazalku zmrazit.

 1. 1
  Připravte si bazalku na zmražení. Očistěte ji a osušte:
  • Nejprve odstraňte všechny lístky ze stonků. Pokud budete chtít vyzkoušet druhý způsob mražení, pak nechte některé lístky netknuté. Vyhoďte jen tvrdé stonky.
  • Lístky důkladně opláchněte a dávejte pozor na to, abyste je nepolámali.
  • Nakonec z lístků otřepejte přebytečnou vodu buď v cedníku na salát nebo s pomocí papírových utěrek.
 2. 2
  Umixujte si z čerstvé bazalky pesto. Do mixéru nebo robotu nasypejte jednu nebo dvě hrsti bazalky, přidejte k nim trochu extra panenského olivového oleje a špetku soli a umixujte na hrubou pastu. Když lístky pokryjete olejem, ochráníte je před působením vzduchu, takže si zachovají svou barvu a chuť. Hotové pesto nalijte do malých uzavíratelných nádobek a zalijte ještě trochou olivového oleje. Až základ na pesto rozmrazíte, můžete k němu přidat další oblíbené suroviny.
 3. 3
  Zmrazte bazalku tak, jak je. Tento způsob je sice časově o něco náročnější, ale zase si uchováte jednotlivé lístky a poupata a budete je později moci použít i na ozdobu pokrmů.
  • Připravené lístečky a poupata rozložte na tacky a vložte asi na hodinu nebo dvě do mrazáku.
  • Jakmile lístky zmrznou, nasypejte je do vzduchotěsných nádob. Nepřeplňujte je, lístky se jinak zmačkají a ztratí svůj tvar.
  • Po rozmražení můžete lístky nasekat nebo je použít v celku na ozdobu těstovin, polévek a podobně.
 4. 4
  Zmrazte bazalku s pomocí krabice od mléka. Je to ten nejjednodušší způsob ze všech metod mražení.
  • Jednoduše lístky naskládejte do krabice od mléka s uříznutým vrchem.
  • Vršek krabice uzavřete.
  • Použijte litrovou krabici od mléka a pak dovnitř vložte uzavíratelný sáček, aby byla vzduchotěsně uzavřená.
  • Pokud chcete bazalku používat na vaření, odkrojte kolečko z krabice a zbytek uložte tak, jak byl. Zmrazené lístky se skvěle hodí do omáček.

3
Solená bazalka

Je to velmi tradiční způsob uchování bazalky z dob, kdy ještě nebyly ledničky.

 1. 1
  Připravte si sůl. Na dno čisté a suché, uzavíratelné, keramické nádoby nebo třeba sklenice nasypejte asi centimetr soli.
 2. 2
  Připravte si lístky bazalky. I ty by měly být čisté a suché.
 3. 3
  Do nádoby naskládejte lístky bazalky. Pak je opět zasypte vrstvou soli. Opakujte, dokud všechny bazalku nespotřebujete. Každou vrstvu vždycky prosypejte vrstvou soli.
  • Každých asi 10 vrstev obsah nádoby lehce upěchujte, aby byl pevný, ale aby se zároveň lístky nepolámaly.
 4. 4
  Naplňte nádobu asi do 5 centimetrů od okraje. Upěchujte pevně, ale jemně. Dokončete tak, že dosypete sůl, aby byly lístky zatížené.
  • Zatřeste lehce krabičkou, aby se zrnka soli dostala i do těch nejmenších záhybů mezi vrstvami.
 5. 5
  Uskladněte. Vložte nádobu na suché, chladné místo. Ideální bývá špajz nebo spíž, případně sklep. Nechte uskladněno tak dlouho, jak chcete.
 6. 6
  Až budete chtít bazalku použít, jednoduše vyjměte potřebný počet lístků a vraťte do nádoby pouze sůl. Z vytažených lístků sůl oklepejte a použijte je tak, jako obvykle.

4
Louhování bazalky v olivovém oleji

 1. 1
  Očistěte lístky bazalky a nechte je uschnout.
 2. 2
  Vložte lístky do rozumně velké nádoby.
 3. 3
  Posypejte lístky solí. Důkladně zatřepejte, aby se lístky ze všech stran obalily.
 4. 4
  Naplňte nádobu olivovým olejem.
 5. 5
  Zakryjte nádobu. Vložte do lednice a nechte louhovat. Lístky bazalky, uložené tímto způsobem, vám vydrží až po dobu několika měsíců.
 6. 6
  Použijte podle toho, jaký připravujete recept. Jak lístky, tak olej mají příjemnou bazalkovou chuť a na vaření se hodí.

5
Bazalkový ocet

Ocet je pro uchovávání chuti skvělý. Když k němu přidáte bazalku, získáte skvělý bylinkový ocet, který můžete použít do salátů a jiných receptů.

 1. 1
  Natrhejte čerstvé bazalkové lístky. Ideálně je nasbírejte poté, co ráno zmizí rosa, ale než z nich slunce vysuší éterické oleje, které bazalce dodávají její charakteristickou chuť.
 2. 2
  Je-li to nezbytné, lístky omyjte. Před dalším použitím je pak osušte.
 3. 3
  Do vhodné nádoby dejte 15 gramů (čtvrt šálku) lístků bazalky. Nádoba s víčkem je nejlepší volba, může to být třeba zavařovací sklenice s patentním uzávěrem.
 4. 4
  Nalijte do nádoby dva šálky bílého nebo červeného vinného, případně jablečného octa. Lístky bazalky musí být všechny ponořené.
 5. 5
  Uzavřete víčko na nádobě. Na 4 týdny dejte vyluhovat na tmavé, chladné místo.
 6. 6
  Použijte. Ochucený ocet využijete v receptech, které s octem pracují, například různá sterilovaná zelenina, salátové dresinky a italské pokrmy.
  • Při používání listy sceďte a zahoďte. Své aroma už předaly do octa.

6
Sušení bazalky ve svazku

Sušení není ten nejlepší způsob, jak bazalku uchovat, protože se tak výrazně snižuje síla její chuti, ale pokud je to jediná možnost, jak nepřijdete o bohatou úrodu, zkuste to! Trik pro úspěšné sušení bazalky je pracovat rychle a pečlivě, aby v lístcích zůstalo co nejvíce chuti.

 1. 1
  Usušte bazalku dřív, než vykvete. Jakmile všechny lístky na stonku dozrají, rostlina začne kvést. A jakmile se objeví květy, bazalka ztratí něco ze své výrazné chuti. Květy se objevují uprostřed stonku a mají tvar pyramidy. Připravte se na sušení a nespěchejte, ale jakmile se objeví květy, na nic nečekejte, aby měla bazalka co nejplnější chuť.
 2. 2
  Odstřihněte ze stonku větvičky s lístky. Když svazečky lístků oddělíte, budou se vám snáze čistit a zpracovávat. Na konci každého svazečku ponechte asi dva centimetry stonku, abyste je mohli bez problému svázat k sobě.
 3. 3
  Opláchněte lístky bazalky. Odstřihnuté lístky omyjte pod studenou vodou a pak je osušte. Odstraníte tak veškerou případnou špínu, chemikálie nebo jiné nečistoty, které mohly na bazalku napadat během trhání nebo přepravy (v případě jste bazalku koupili v obchodě).
 4. 4
  Osušte umyté lístky. Rozložte opláchnuté lístky na papírovou utěrku a druhou papírovou utěrkou je zlehka poklepejte. Když před samotným sušením bazalku zbavíte přebytečné vlhkosti, zabráníte šíření plísní a hniloby.
 5. 5
  Všechny lístečky nahrňte do svazku. Připravené lístky naberte do svazků a zavažte jejich stonky gumičkou nebo kouskem provázku. Máte-li velké množství bazalky, udělejte svazků víc, než jen jeden.
 6. 6
  Pověste svazky a nechte je uschnout. Svazky bazalky zavěste na háček nebo na skobu ve zdi a nechte usušit. Nemusíte je věšet v kuchyni, ale vyberte takové místo, kde dobře proudí vzduch a kde je nepřímé sluneční světlo, které procesu sušení pomáhá. Vyberte si místnost s oknem, které se dá otevřít, aby dovnitř mohl vzduch a slunce, a kam se během sušení nedostane hmyz, který by mohl rostliny poškodit.
 7. 7
  Nechte bazalku zavěšenou asi dva týdny. Přibližně po dvou týdnech by měla být bazalka dostatečně suchá a připravená k použití. Dobře usušené rostliny jsou tmavě zelené, na dotek suché a drolí se. Jestliže jsou stonky či lístky stále ohebné a měkké, nechte je zavěšené další týden.
  • Odstraňte gumičku nebo provázek a vysušené lístky bazalky prsty oddělte a rozdrťte. Uskladněte nadrcenou bazalku v označené nádobě nebo skleničce pro budoucí použití.
 8. 8
  Užijte si své sušené koření.

7
Sušení bazalky na mřížce

Když použijete mřížku, například síť, která se dává do oken, zajistíte dobrou cirkulaci vzduchu a tím pádem rovnoměrné sušení.

 1. 1
  Čerstvé lístky bazalky naskládejte na čistou síť do okna. Držte mezi nimi rozestupy a nepřekládejte jeden lístek přes druhý.
 2. 2
  Na vrstvu bazalkových lístků položte plátýnko. Díky tomu se nerozlétnou okolo a nedostane se k nim prach. Plátýnko je dost lehké na to, aby neomezovalo cirkulaci vzduchu.
 3. 3
  Celou síť s bazalkou dejte na místo, kde budete rostliny sušit. Vyberte takové, které není příliš frekventované ani lidmi ani zvířaty a kde je teplo, sucho a zima. Klíčová je dobra ventilace.
 4. 4
  Nechte bazalku usušit. Bude to trvat mezi 4 a 14 dny, záleží na ročním období a na momentální vlhkosti ovzduší.
 5. 5
  Dokončete sušení v troubě. Jakmile budou lístky na dotek suché a křupavé, naskládejte je v jedné vrstvě na pečicí plech. Pak je dejte do trouby, vyhřáté na 38°C a dvířka nechte pootevřená. Nechte péct asi 10 minut. Tím proces sušení dokončíte.
 6. 6
  Nechte vychladnout. Pak lístky nasypejte do uzavíratelné nádoby. Označte datem a názvem. První týden po usušení pravidelně kontrolujte, zda lístky nevlhnou. Pokud si nějaké vlhkosti všimnete, opět lístky vysypejte a ještě jednou usušte v troubě. Pokud to neuděláte, sušené lístky bazalky by mohly začít plesnivět.
  • Počkejte, dokud lístky úplně nevychladnou, než je nasypete do sklenice. Jakékoliv teplo způsobuje kondenzaci a tím pádem hromadění vlhkosti.
 7. 7
  Uchovávejte na tmavém a chladném místě. Spotřebujte do jednoho roku od usušení.

8
Výroba bazalkového pesta

Ačkoliv pesto už většinou výrazně mění chuť, protože do něj přijdou i další suroviny, stale jasně poznáte, že je z bazalky. Pesto je skvělé do těstovin, různých dipů a jako pomazánka na pečivo. Tady je pouze základní recept. Tradiční italská receptura sice pracuje s olivovým olejem, piniovými oříšky a parmezánem, ale tato snadná obměna vám umožní experimentovat s nejrůznějšími dalšími potravinami – a čím častěji budete pesto vyrábět, tím lépe vám to půjde:

 1. 1
  Použijte 4 díly čerstvé bazalky, 1 díl oleje (olivového, makadamového, ořechového atd.), 1 díl ořechů (piniových, vlašských, lískových, pekanových, kešu atd.), ½ dílu strouhaného tvrdého sýra a 1/8 dílu soli.
 2. 2
  Všechno rozdrťte tloučkem ve velkém hmoždíři. Pokud jej nemáte, můžete směs rozmixovat v kuchyňském robotu.
 3. 3
  Uložte v lednici, kde můžete čerstvé pesto skladovat až měsíc. Olej sice uchová lístkům svěžest a čerstvost, ale přesto se po nějakém čase zakalí a může se začít kazit.

9
Bazalková vodka

V alkoholu se dá "uchovat" mnoho nejrůznějších věcí, ale bazalka se dá opravdu s chutí pít! Ochucenou bazalkovou vodku navíc můžete použít i při vaření, například do čínských pokrmů.

 1. 1
  Otrhejte lístky bazalky. Udělejte to hned poté, co opadne ranní rosa, ale dřív, než je vysuší paprsky slunce. Pro tento recept budete potřebovat asi dva tucty lístků.
  • Očistěte, umyjte a osušte lístky, je-li to zapotřebí.
 2. 2
  naskládejte lístky bazalky do přiměřeně velké, čisté sklenice. Nemačkejte je, nechte je volně.
 3. 3
  Zalijte lístky vaší oblíbenou značkou vodky. Sklenici vyplňte asi do 4/5 objemu.
 4. 4
  Uzavřete. Dejte zavřenou sklenici alespoň na 24 hodin do lednice, aby se lístky vylouhovaly. Doba, po jakou necháte bazalku ve vodce louhovat je jen a pouze na vás – čím déle, tím silnější bude chuť.
 5. 5
  Spotřebujte. Přeceďte lístky, aby vám při pití vodky neskončily ve skleničce. Můžete je vrátit zpátky do lahve, ale v koktejlech je nepoužívejte – své aroma už předaly alkoholu.

10
Uchování semínek bazalky

Nakonec si možná budete chtít uschovat I samotná semínka, abyste měli dostatek bazalky i příští sezonu. Když sklidíte semínka a schováte si je, za rok budete mít opět plnou náruč svých oblíbených, zelených voňavých lístků.

 1. 1
  Nechte alespoň jednu rostlinu bazalky vykvést buď na zahradě nebo v květináči, který postavíte ven. Nechte k ní přístup včelám a jiným opylovačům, aby dělali, co umějí.
  • Semínka jsou zralá tehdy, když vám při zatřesení rostlinou vypadnou do ruky drobounké tmavé kuličky.
 2. 2
  Bohaté květenství rostliny odstřihněte pozdě v létě nebo brzy na podzim. Opatrně ho pak vložte do papírového sáčku.
  • Netřeste k květenstvím.
 3. 3
  Vršek papírového sáčku zavažte provázkem. Zavěste na týden na teplé a suché místo. Jakmile květenství bazalky uschne, můžete semínka bezpečně sklidit.
 4. 4
  Lehce květenství promněte prsty, dokud je stále v sáčku. Pak vypadlá semena vysypejte do misky nebo hrníčku. Přeberte semínka od nečistot, stonků, kousků rostliny atd. Ty vyhoďte. Pak vyčištěná semena nasypte do male skleničky, například od koření, označte a uskladněte. Použijte je zase příští sezonu.

Tipy

 • V každém případě vše skladujte pouze ve skleněných nebo keramických nádobách. Plasty a kov mohou kontaminovat olej nebo ocet a tím negativně ovlivnit chuť jídla, které z nich budete připravovat.
 • Teplo dokáže chuť bazalky rychle zničit. Nejlépe vám proto bazalka poslouží jako dochucovadlo. Většina z výše popsaných způsobů ve skutečnosti pomáhá zesílit chuť bazalky, takže ji budete moci použít ve spoustě různých pokrmů.

Věci, které budete potřebovat

 • Vhodné nádoby na uskladnění (skleněné, keramické atd. jsou pro delší uskladnění obvykle vhodnější než plastové nebo kovové)


Reference

Informace o článku

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili.

Kategorie: Bylinky & koření & léčivé rostliny

V jiných jazycích:

English: Preserve Basil, Italiano: Conservare il Basilico, Português: Conservar o Manjericão, Deutsch: Basilikum konservieren, Français: conserver du basilic, Русский: хранить базилик, 中文: 保存罗勒叶, Español: conservar albahaca, Nederlands: Basilicum bewaren

Stránka byla zobrazena 11 918 krát.
Byl tento článek přesný?