Pěstujete si vlastní bazalku? Pak jste už určitě zažili ten pocit, kdy byste si přebytek voňavých lístků chtěli uchovat na příště. Existuje několik způsobů, jak to udělat a každý výsledek jinak chutná a dá se jinak použít.

Metoda 1 ze 10:
Krátké uskladnění v lednici

Pro krátkodobé uskladnění v lednici můžete využít následující možnosti:

 1. 1
  Vložte čerstvou bazalku do polyethylenového sáčku. Pak ho dejte do lednice.
 2. 2
  Postavte bazalku do sklenice s vodou. Dejte do lednice a co nejrychleji spotřebujte.
 3. 3
  Uložte bazalku do speciální nádoby na bylinky. Řiďte se u těchto zařízení návodem k použití.
  Reklama

Metoda 2 ze 10:
Mražení bazalky

Je několik jednoduchých způsobů, jak bazalku zmrazit.

 1. 1
  Připravte si bazalku na zmražení. Očistěte ji a osušte:
  • Nejprve odstraňte všechny lístky ze stonků. Pokud budete chtít vyzkoušet druhý způsob mražení, pak nechte některé lístky netknuté. Vyhoďte jen tvrdé stonky.
  • Lístky důkladně opláchněte a dávejte pozor na to, abyste je nepolámali.
  • Nakonec z lístků otřepejte přebytečnou vodu buď v cedníku na salát nebo s pomocí papírových utěrek.
 2. 2
  Umixujte si z čerstvé bazalky pesto. Do mixéru nebo robotu nasypejte jednu nebo dvě hrsti bazalky, přidejte k nim trochu extra panenského olivového oleje a špetku soli a umixujte na hrubou pastu. Když lístky pokryjete olejem, ochráníte je před působením vzduchu, takže si zachovají svou barvu a chuť. Hotové pesto nalijte do malých uzavíratelných nádobek a zalijte ještě trochou olivového oleje. Až základ na pesto rozmrazíte, můžete k němu přidat další oblíbené suroviny.
 3. 3
  Zmrazte bazalku tak, jak je. Tento způsob je sice časově o něco náročnější, ale zase si uchováte jednotlivé lístky a poupata a budete je později moci použít i na ozdobu pokrmů.
  • Připravené lístečky a poupata rozložte na tacky a vložte asi na hodinu nebo dvě do mrazáku.
  • Jakmile lístky zmrznou, nasypejte je do vzduchotěsných nádob. Nepřeplňujte je, lístky se jinak zmačkají a ztratí svůj tvar.
  • Po rozmražení můžete lístky nasekat nebo je použít v celku na ozdobu těstovin, polévek a podobně.
 4. 4
  Zmrazte bazalku s pomocí krabice od mléka. Je to ten nejjednodušší způsob ze všech metod mražení.
  • Jednoduše lístky naskládejte do krabice od mléka s uříznutým vrchem.
  • Vršek krabice uzavřete.
  • Použijte litrovou krabici od mléka a pak dovnitř vložte uzavíratelný sáček, aby byla vzduchotěsně uzavřená.
  • Pokud chcete bazalku používat na vaření, odkrojte kolečko z krabice a zbytek uložte tak, jak byl. Zmrazené lístky se skvěle hodí do omáček.
  Reklama

Metoda 3 ze 10:
Solená bazalka

Je to velmi tradiční způsob uchování bazalky z dob, kdy ještě nebyly ledničky.

 1. 1
  Připravte si sůl. Na dno čisté a suché, uzavíratelné, keramické nádoby nebo třeba sklenice nasypejte asi centimetr soli.
 2. 2
  Připravte si lístky bazalky. I ty by měly být čisté a suché.
 3. 3
  Do nádoby naskládejte lístky bazalky. Pak je opět zasypte vrstvou soli. Opakujte, dokud všechny bazalku nespotřebujete. Každou vrstvu vždycky prosypejte vrstvou soli.
  • Každých asi 10 vrstev obsah nádoby lehce upěchujte, aby byl pevný, ale aby se zároveň lístky nepolámaly.
 4. 4
  Naplňte nádobu asi do 5 centimetrů od okraje. Upěchujte pevně, ale jemně. Dokončete tak, že dosypete sůl, aby byly lístky zatížené.
  • Zatřeste lehce krabičkou, aby se zrnka soli dostala i do těch nejmenších záhybů mezi vrstvami.
 5. 5
  Uskladněte. Vložte nádobu na suché, chladné místo. Ideální bývá špajz nebo spíž, případně sklep. Nechte uskladněno tak dlouho, jak chcete.
 6. 6
  Až budete chtít bazalku použít, jednoduše vyjměte potřebný počet lístků a vraťte do nádoby pouze sůl. Z vytažených lístků sůl oklepejte a použijte je tak, jako obvykle.
  Reklama

Metoda 4 ze 10:
Louhování bazalky v olivovém oleji

 1. 1
  Očistěte lístky bazalky a nechte je uschnout.
 2. 2
  Vložte lístky do rozumně velké nádoby.
 3. 3
  Posypejte lístky solí. Důkladně zatřepejte, aby se lístky ze všech stran obalily.
 4. 4
  Naplňte nádobu olivovým olejem.
 5. 5
  Zakryjte nádobu. Vložte do lednice a nechte louhovat. Lístky bazalky, uložené tímto způsobem, vám vydrží až po dobu několika měsíců.
 6. 6
  Použijte podle toho, jaký připravujete recept. Jak lístky, tak olej mají příjemnou bazalkovou chuť a na vaření se hodí.
  Reklama

Metoda 5 ze 10:
Bazalkový ocet

Ocet je pro uchovávání chuti skvělý. Když k němu přidáte bazalku, získáte skvělý bylinkový ocet, který můžete použít do salátů a jiných receptů.

 1. 1
  Natrhejte čerstvé bazalkové lístky. Ideálně je nasbírejte poté, co ráno zmizí rosa, ale než z nich slunce vysuší éterické oleje, které bazalce dodávají její charakteristickou chuť.
 2. 2
  Je-li to nezbytné, lístky omyjte. Před dalším použitím je pak osušte.
 3. 3
  Do vhodné nádoby dejte 15 gramů (čtvrt šálku) lístků bazalky. Nádoba s víčkem je nejlepší volba, může to být třeba zavařovací sklenice s patentním uzávěrem.
 4. 4
  Nalijte do nádoby dva šálky bílého nebo červeného vinného, případně jablečného octa. Lístky bazalky musí být všechny ponořené.
 5. 5
  Uzavřete víčko na nádobě. Na 4 týdny dejte vyluhovat na tmavé, chladné místo.
 6. 6
  Použijte. Ochucený ocet využijete v receptech, které s octem pracují, například různá sterilovaná zelenina, salátové dresinky a italské pokrmy.
  • Při používání listy sceďte a zahoďte. Své aroma už předaly do octa.
  Reklama

Metoda 6 ze 10:
Sušení bazalky ve svazku

Sušení není ten nejlepší způsob, jak bazalku uchovat, protože se tak výrazně snižuje síla její chuti, ale pokud je to jediná možnost, jak nepřijdete o bohatou úrodu, zkuste to! Trik pro úspěšné sušení bazalky je pracovat rychle a pečlivě, aby v lístcích zůstalo co nejvíce chuti.

 1. 1
  Usušte bazalku dřív, než vykvete. Jakmile všechny lístky na stonku dozrají, rostlina začne kvést. A jakmile se objeví květy, bazalka ztratí něco ze své výrazné chuti. Květy se objevují uprostřed stonku a mají tvar pyramidy. Připravte se na sušení a nespěchejte, ale jakmile se objeví květy, na nic nečekejte, aby měla bazalka co nejplnější chuť.
 2. 2
  Odstřihněte ze stonku větvičky s lístky. Když svazečky lístků oddělíte, budou se vám snáze čistit a zpracovávat. Na konci každého svazečku ponechte asi dva centimetry stonku, abyste je mohli bez problému svázat k sobě.
 3. 3
  Opláchněte lístky bazalky. Odstřihnuté lístky omyjte pod studenou vodou a pak je osušte. Odstraníte tak veškerou případnou špínu, chemikálie nebo jiné nečistoty, které mohly na bazalku napadat během trhání nebo přepravy (v případě jste bazalku koupili v obchodě).
 4. 4
  Osušte umyté lístky. Rozložte opláchnuté lístky na papírovou utěrku a druhou papírovou utěrkou je zlehka poklepejte. Když před samotným sušením bazalku zbavíte přebytečné vlhkosti, zabráníte šíření plísní a hniloby.
 5. 5
  Všechny lístečky nahrňte do svazku. Připravené lístky naberte do svazků a zavažte jejich stonky gumičkou nebo kouskem provázku. Máte-li velké množství bazalky, udělejte svazků víc, než jen jeden.
 6. 6
  Pověste svazky a nechte je uschnout. Svazky bazalky zavěste na háček nebo na skobu ve zdi a nechte usušit. Nemusíte je věšet v kuchyni, ale vyberte takové místo, kde dobře proudí vzduch a kde je nepřímé sluneční světlo, které procesu sušení pomáhá. Vyberte si místnost s oknem, které se dá otevřít, aby dovnitř mohl vzduch a slunce, a kam se během sušení nedostane hmyz, který by mohl rostliny poškodit.
 7. 7
  Nechte bazalku zavěšenou asi dva týdny. Přibližně po dvou týdnech by měla být bazalka dostatečně suchá a připravená k použití. Dobře usušené rostliny jsou tmavě zelené, na dotek suché a drolí se. Jestliže jsou stonky či lístky stále ohebné a měkké, nechte je zavěšené další týden.
  • Odstraňte gumičku nebo provázek a vysušené lístky bazalky prsty oddělte a rozdrťte. Uskladněte nadrcenou bazalku v označené nádobě nebo skleničce pro budoucí použití.
 8. 8
  Užijte si své sušené koření.
  Reklama

Metoda 7 ze 10:
Sušení bazalky na mřížce

Když použijete mřížku, například síť, která se dává do oken, zajistíte dobrou cirkulaci vzduchu a tím pádem rovnoměrné sušení.

 1. 1
  Čerstvé lístky bazalky naskládejte na čistou síť do okna. Držte mezi nimi rozestupy a nepřekládejte jeden lístek přes druhý.
 2. 2
  Na vrstvu bazalkových lístků položte plátýnko. Díky tomu se nerozlétnou okolo a nedostane se k nim prach. Plátýnko je dost lehké na to, aby neomezovalo cirkulaci vzduchu.
 3. 3
  Celou síť s bazalkou dejte na místo, kde budete rostliny sušit. Vyberte takové, které není příliš frekventované ani lidmi ani zvířaty a kde je teplo, sucho a zima. Klíčová je dobra ventilace.
 4. 4
  Nechte bazalku usušit. Bude to trvat mezi 4 a 14 dny, záleží na ročním období a na momentální vlhkosti ovzduší.
 5. 5
  Dokončete sušení v troubě. Jakmile budou lístky na dotek suché a křupavé, naskládejte je v jedné vrstvě na pečicí plech. Pak je dejte do trouby, vyhřáté na 38°C a dvířka nechte pootevřená. Nechte péct asi 10 minut. Tím proces sušení dokončíte.
 6. 6
  Nechte vychladnout. Pak lístky nasypejte do uzavíratelné nádoby. Označte datem a názvem. První týden po usušení pravidelně kontrolujte, zda lístky nevlhnou. Pokud si nějaké vlhkosti všimnete, opět lístky vysypejte a ještě jednou usušte v troubě. Pokud to neuděláte, sušené lístky bazalky by mohly začít plesnivět.
  • Počkejte, dokud lístky úplně nevychladnou, než je nasypete do sklenice. Jakékoliv teplo způsobuje kondenzaci a tím pádem hromadění vlhkosti.
 7. 7
  Uchovávejte na tmavém a chladném místě. Spotřebujte do jednoho roku od usušení.
  Reklama

Metoda 8 ze 10:
Výroba bazalkového pesta

Ačkoliv pesto už většinou výrazně mění chuť, protože do něj přijdou i další suroviny, stale jasně poznáte, že je z bazalky. Pesto je skvělé do těstovin, různých dipů a jako pomazánka na pečivo. Tady je pouze základní recept. Tradiční italská receptura sice pracuje s olivovým olejem, piniovými oříšky a parmezánem, ale tato snadná obměna vám umožní experimentovat s nejrůznějšími dalšími potravinami – a čím častěji budete pesto vyrábět, tím lépe vám to půjde:

 1. 1
  Použijte 4 díly čerstvé bazalky, 1 díl oleje (olivového, makadamového, ořechového atd.), 1 díl ořechů (piniových, vlašských, lískových, pekanových, kešu atd.), ½ dílu strouhaného tvrdého sýra a 1/8 dílu soli.
 2. 2
  Všechno rozdrťte tloučkem ve velkém hmoždíři. Pokud jej nemáte, můžete směs rozmixovat v kuchyňském robotu.
 3. 3
  Uložte v lednici, kde můžete čerstvé pesto skladovat až měsíc. Olej sice uchová lístkům svěžest a čerstvost, ale přesto se po nějakém čase zakalí a může se začít kazit.
  Reklama

Metoda 9 ze 10:
Bazalková vodka

V alkoholu se dá "uchovat" mnoho nejrůznějších věcí, ale bazalka se dá opravdu s chutí pít! Ochucenou bazalkovou vodku navíc můžete použít i při vaření, například do čínských pokrmů.

 1. 1
  Otrhejte lístky bazalky. Udělejte to hned poté, co opadne ranní rosa, ale dřív, než je vysuší paprsky slunce. Pro tento recept budete potřebovat asi dva tucty lístků.
  • Očistěte, umyjte a osušte lístky, je-li to zapotřebí.
 2. 2
  naskládejte lístky bazalky do přiměřeně velké, čisté sklenice. Nemačkejte je, nechte je volně.
 3. 3
  Zalijte lístky vaší oblíbenou značkou vodky. Sklenici vyplňte asi do 4/5 objemu.
 4. 4
  Uzavřete. Dejte zavřenou sklenici alespoň na 24 hodin do lednice, aby se lístky vylouhovaly. Doba, po jakou necháte bazalku ve vodce louhovat je jen a pouze na vás – čím déle, tím silnější bude chuť.
 5. 5
  Spotřebujte. Přeceďte lístky, aby vám při pití vodky neskončily ve skleničce. Můžete je vrátit zpátky do lahve, ale v koktejlech je nepoužívejte – své aroma už předaly alkoholu.
  Reklama

Metoda 10 ze 10:
Uchování semínek bazalky

Nakonec si možná budete chtít uschovat I samotná semínka, abyste měli dostatek bazalky i příští sezonu. Když sklidíte semínka a schováte si je, za rok budete mít opět plnou náruč svých oblíbených, zelených voňavých lístků.

 1. 1
  Nechte alespoň jednu rostlinu bazalky vykvést buď na zahradě nebo v květináči, který postavíte ven. Nechte k ní přístup včelám a jiným opylovačům, aby dělali, co umějí.
  • Semínka jsou zralá tehdy, když vám při zatřesení rostlinou vypadnou do ruky drobounké tmavé kuličky.
 2. 2
  Bohaté květenství rostliny odstřihněte pozdě v létě nebo brzy na podzim. Opatrně ho pak vložte do papírového sáčku.
  • Netřeste k květenstvím.
 3. 3
  Vršek papírového sáčku zavažte provázkem. Zavěste na týden na teplé a suché místo. Jakmile květenství bazalky uschne, můžete semínka bezpečně sklidit.
 4. 4
  Lehce květenství promněte prsty, dokud je stále v sáčku. Pak vypadlá semena vysypejte do misky nebo hrníčku. Přeberte semínka od nečistot, stonků, kousků rostliny atd. Ty vyhoďte. Pak vyčištěná semena nasypte do male skleničky, například od koření, označte a uskladněte. Použijte je zase příští sezonu.
  Reklama

Tipy

 • V každém případě vše skladujte pouze ve skleněných nebo keramických nádobách. Plasty a kov mohou kontaminovat olej nebo ocet a tím negativně ovlivnit chuť jídla, které z nich budete připravovat.
 • Teplo dokáže chuť bazalky rychle zničit. Nejlépe vám proto bazalka poslouží jako dochucovadlo. Většina z výše popsaných způsobů ve skutečnosti pomáhá zesílit chuť bazalky, takže ji budete moci použít ve spoustě různých pokrmů.

Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Vhodné nádoby na uskladnění (skleněné, keramické atd. jsou pro delší uskladnění obvykle vhodnější než plastové nebo kovové)


Reference

 1. http://www.wikihow.com/Store-Fresh-Basil-in-Olive-Oil
 2. http://www.wikihow.com/Store-Fresh-Basil
 3. Marilyn Hampstead, The Basil Book, 1984, ISBN 8-671-50685-4
 4. Tony Hill, The Contemporary Encyclopedia of Herbs & Spices, (2004), ISBN 0-471-21423-X – research source for basil pesto
 5. Bridget Jones, Vinegar: 250 Practical Uses in the Home, (2011), ISBN 978-1-78019-011-2 – research source for basil vinegar

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili. Tento článek byl zobrazen 14 814 krát
Stránka byla zobrazena 14 814 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama