Cronut je šílený, ale naprosto úžasný hybrid croissantu a donutu. Tato nevšední směsice chutí je tak lahodná, že lidé jsou schopni čekat ve frontě před pekárnou celé hodiny, jen aby měli možnost si jeden koupit před tím, než se všechny vyprodají. Namísto trávení sobotního rána ve frontě na ulici seberte své kuchařské schopnosti a troufněte si na vlastní domací cronuty! Podívejte se, jaký je první krok.

Přísady

Na těsto

 • 1 balení sušeného droždí
 • 3/4 hrníčky teplého mléka
 • 2 lžíce cukru
 • 2 velká vejce
 • 1 lžička vanilkového extraktu
 • 3 hrníčky mouky
 • 1 lžička soli
 • 1 hrníček másla
 • 6 hrníčky oleje z hroznových jader (nebo jiného rostlinného oleje) na smažení

Na polevu

 • 1 hrníček moučkového cukru
 • 1 lžička mléka
 • 1/2 lžička vanilkového extraktu

Část 1 ze 3:
Příprava těsta

 1. 1
  Aktivujte droždí. Zamíchejte droždí a mléko dohromady v míse. Nechejte směs stát po dobu pěti minut, dokud droždí nezačne tvořit pěnu a bublat.
 2. 2
  Přidejte sůl, cukr, vajíčka a vanilku. Dobře to promíchejte dřevěnou vařeškou nebo metličkou.
 3. 3
  Vmíchejte mouku. Po jednom hrníčku postupně vmíchejte mouku a každou dávku pořádně vmíchejte do těsta.
 4. 4
  Uválejte těsto. Pomocí svých rukou nebo hnětače na mixéru, hněťte těsto alespoň po dobu pěti minut, dokud není hladké a elastické.[1]
 5. 5
  Zabalte těsto a položte jej do lednice. Na zabalení těsta použijte plastový obal, posléze jej dejte stát na půl hodiny do lednice.
 6. 6
  Našlehejte máslo. Položte jej do mísy a šlehejte dokud není lehké a nadýchané. Pokud je vzduch v domě teplý, přidejte půl hrníčku mouky a šlehejte jej s máslem. Bude tak pevnější.
  Reklama

Část 2 ze 3:
Přehýbání a obracení těsta

 1. 1
  Uválejte těsto do obdélníkového tvaru. Položte těsto na povrch vysypaný moukou a válejte jej pomocí válečku. Uválejte těsto tak, aby mělo tloušťku zhruba 0.6 cm.
 2. 2
  Namažte jej máslem. Naberte nožem máslo a namažte jej na celý povrch uváleného těsta. Mažte tak dlouho, dokud nevypotřebujete všechno máslo.
 3. 3
  Přehněte těsto na třetiny. Udělejte to na délku, stejně, jako kdybyste skládali dopis.
 4. 4
  Dejte těsto do lednice. Těsto si potřebuje na půl hodiny odpočinout.
 5. 5
  Obraťte těsto. Vyndejte těsto z lednice a znovu jej uválejte do obdélníku. Přehněte dva konce těsta tak, aby se překrývaly. Tentokrát by těsto mělo být otočené k vám horizontálně. Tento typ skladu se nazývá otočka. Zabalte přehnuté těsto do lednice a opět jej nechte na půl hodiny odpočinout.[2]
 6. 6
  Uválejte a přehněte těsto. Vyndejte těsto z lednice, uválejte jej do obdélníku a přehněte jej na třetiny (jako dopis). Opět těsto dejte do lednice na půl hodiny.
 7. 7
  Uválejte a obraťte těsto. Vyndejte těsto z lednice, uválejte jej do obdélníku a obraťte jej tak, že dva konce obdélníku se překrývají.
 8. 8
  Dejte těsto na noc do lednice. Po všem tom přehýbání a obracení si těsto potřebuje odpočinout. Zabalte jej do plastové fólie či sáčku a dejte jej do lednice. Ráno bude připravené k smažení.
  Reklama

Část 3 ze 3:
Smažení cronutů

 1. 1
  Uválejte těsto. Naposledy uválejte těsto na povrchu lehce vysypaným moukou. Tentokrát jej však válejte na trochu větší tloušťku - zhruba 1.3 cm.
 2. 2
  Vyřeže z těsta 8 kulatých donutů. Uprostřed každého donutu můžete udělat díry pomocí kulatého vykrajovátka.
 3. 3
  Rozehřejte olej ve fritéze nebo hluboké pánvi na střední stupeň. Nechte to dojít na teplotu 177°C.
 4. 4
  Vemte cronut a položte jej na rozehřátý olej. K přesunutí cronutu použijte děrovanou lžičku nebo špachtli.
 5. 5
  Usmažte je na obou stranách dozlatova. Během smažení se cronuty zvětší. Jakmile jsou usmaženy, nechte je zchladnout na papírovém obrousku.
 6. 6
  Vyrobte polevu. Smíchejte dohromady moučkový cukr, mléko a vanilku. Poleva by měla být tekutá a hladká.
 7. 7
  Namočte každý cronut do polevy. Namočte jen vršek cronutu. Cronuty také můžete posypat cukrem. Nechte cronuty s polevou ztuhnout na drátěném roštu nebo na papírových obrouscích.
  Reklama

Tipy

 • Cronuty také můžete udělat jen “polo"-domácí. Můžete si koupit předpřipravené těsto na croissanty (např. listové těsto).
 • Přidejte na polevu nejrůznější ozdoby nebo jemně nakrájené oříšky. Jednoduše vemte čerstvě polité cronuty a ponořte je do nachystaných ozdob.

Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality.
Stránka byla zobrazena 903 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama