Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Vaření je něco, co může dělat téměř každý. Je to uvolňující a prospěšný způsob, jak zakončit den a nemusí to být komplikované. Dušená rýže je univerzální jádro mnoha různých regionálních kuchyní. Je to páteř pokrmu a je poměrně snadné ji udělat, pokud dodržíte několik základních kroků. Podívejte se na krok 1 níže a začněte.

Přísady

 • 1 hrnek rýže
 • 1 lžíce oleje
 • 2 hrnky vody

Část 1
Část 1 ze 2:
Příprava rýže

 1. 1
  Použijte správné množství vody. Pamatujte, že správná míra pro výrobu dušené rýže je "jeden díl rýže, dva díly vody". Takže pokud použijete hrnek suché bílé rýže, měli byste použít dva hrnky tekutiny. Jeden hrnek rýže je dost na porci pro dva lidi. Pokud vaříte pro více lidí, měli byste podle toho zvýšit množství rýže a vody. Ujistěte se, že je hrnec dost velký, aby se do něj vešlo množství rýže a vody, které používáte.
  • I když na druhu hrnce, který použijete, příliš nezáleží, budete chtít použít takový, který má těsně padnoucí pokličku.
 2. 2
  Přidejte trochu oleje. Přidejte do hrnce lžíci olivového, arašídového nebo jiného oleje. Pokud děláte velké množství rýže, přidejte ho více.
 3. 3
  Přidejte rýži. Zapněte vařič na střední stupeň a olej mírně zahřejte, potom přidejte do hrnce rýži. Míchejte, abyste se ujistili, že rýže bude dobře pokrytá olejem. V tuto chvíli bude rýže vypadat průsvitně.
  • Vařte nebo smažte rýži na olej jen o trochu déle, pokud chcete sušší křupavější rýži.
 4. 4
  Když se rýže zahřívá, stále ji míchejte. Zhruba po minutě se změní barvu z průsvitné na bílou.
 5. 5
  Přidejte vodu a přiveďte k varu. Přidejte vodu a trochu promíchejte, abyste se ujistili, že je všechna rýže ve vodě. Potom příležitostně zamíchejte, dokud voda nepřijde k varu.
 6. 6
  Snižte teplotu. Když rýži přivedete k varu, snižte teplotu na velmi nízkou. Na plynovém vařiči byste měli otočit knoflíkem, co nejvíce to půjde, a potom dejte na rýži pokličku.
 7. 7
  Povařte. Nechte 15-20 minut slabě vřít bez odstraňování pokličky. Pokud to necháte delší dobu, riskujete spálení spodu rýže. Ujistěte se, že nebudete odstraňovat pokličku! Tato část je velmi důležitá, protože to je to "dušení".
 8. 8
  Sejměte rýži z tepla. Po povaření úplně vypněte vařič. Dejte hrnec i s pokličkou na stranu. Takto může zůstat, dokud nebude připravení rýži použít, ale nejméně 30 minut bude pokračovat dušení.
 9. 9
  Hotovo. Vychutnejte si svojí dušenou rýži!
  Reklama

Část 2
Část 2 ze 2:
Vylepšení

 1. 1
  Použijte vařič na rýži. Vařič na rýži vždy udělá lépe uvařenou rýži. Pokud plánujete často jíst rýži, investujte do jednoho. Udělá to váš život mnohem snazší.
 2. 2
  Vybírejte si rýži pečlivě. Různé druhy rýže fungují lépe v různých pokrmech. V závislosti na tom, do čeho chcete rýži použít, můžete chtít změnit to, kterou rýži koupíte. Různé rýže budou sušší nebo lepkavější, mít různé příchutě nebo více či méně živin.
  • Například z basmati vytvoříte suchý finální produkt, ale jasmínová bude mnohem lepivější.
 3. 3
  Operte rýži. Než rýži uvaříte, operte ji, pokud nechcete, aby byla tak lepivá. To odstraní trochu škrobu a vylepší závěrečnou texturu.
 4. 4
  Před vařením rýži namočte. Namočení rýže před vařením v teplé vodě úžasně vylepší texturu závěrečného produktu. Zakryjte rýži teplou vodou a nechte ji namáčet.
 5. 5
  Upravte poměr vody k rýži. Dlouhozrnná rýže potřebuje zhruba 1 a půl hrnku vody na každý hrnek rýže. Hnědá rýže bude potřebovat alespoň 2 hrnky vody a pravděpodobně ještě více, ale krátkozrnná bílá rýže bude potřebovat množství menší než standardní, aby byla napoprvé perfektní. Vždy byste měli upravit množství vody, jakmile uvidíte, jak se nová rýže vaří.
 6. 6
  Vařte s kořením. Než přiklopíte rýži pokličkou, přidejte do ní trochu koření, abyste jí dodali trochu příchutě, a promíchejte ji. Mezi dobrou volbu koření patří jemné posypání celerovou solí, česnekovým práškem, kari nebo furikake.
  Reklama

Tipy

 • Dokud zachováte stejné poměry, můžete použít tekutinu, jakou budete chtít. Dobrou volbou je kuřecí vývar. Také můžete do tekutiny přidat trochu bílého vína, pokud budete chtít.
 • Krása vaření spočívá v tom, že můžete přidat nebo odstranit cokoliv chcete podle vašich vlastních chutí. Kořenící oleje, olej z praženého sezamu je dobrý, jsou také svěžím doplňkem. Také do toho můžete dát česnek, cibuli, nebo jiné koření, pokud chcete. Hlavní věc, kterou si zapamatovat je, že je třeba je přidat na začátku, hned potom, co přidáte do orestované rýže vodu.
Reklama

Varování

 • Když restujete rýži na oleji, je třeba ji pozorně sledovat. V tomto bodě se může velmi snadno spálit. Pokud se zdá, že začíná hnědnout, nejlepší způsob jak zastavit proces vaření je stáhnout hrnec z vařiče. Je to jednoduchý a velmi účinný postup, který je snadno zapamatovatelný.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Hrnec s pokličkou
 • Vařečka
 • Sporák
 • Měrné nádobí


O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 3 414 krát
Kategorie: Recepty
Stránka byla zobrazena 3 414 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama