Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Profesionální kosmetika v salonu vás sice krásně relaxuje a omladí, zároveň vám ale může udělat průvan v peněžence. Naštěstí existuje dostupnější varianta - domácí kosmetika, při které z obličeje odstraníte nečistotu a mrtvé buňky, uvedete do rovnováhy mastnou a suchou pokožku, podpoříte krevní oběh a unavenou, namáhanou pokožku renovujete a dopřejete jí odpočinek.[1] Všechny přípravky, které potřebujete, pravděpodobně máte ve skříňce v koupelně, můžete ale i experimentovat s přírodními přípravky vyrobenými ze surovin ve spíži. Tento článek vám ukáže, jak udělat kosmetiku druhému. Můžete si udělat kosmetiku navzájem s kamarádkou - tím pádem se budete cítit pěkně hýčkané obě dvě!

Část 1
Část 1 ze 4:

Vyčištění pleti

  1. 1
    Začněte s čistýma rukama. Umyjte si důkladně ruce mýdlem a horkou vodou. Bakterie a špína na rukou mohou způsobit pupínky nebo podrážděnou pleť.
    • Pokud je to možné, vyhněte se aromatickým mýdlům a parfémům. Řada vůni může působit jako alergen a podráždit pleť, nebo dokonce způsobit alergickou reakci.[2]
  2. 2
    Stáhněte kamarádce vlasy z obličeje. Pomocí gumičky stáhněte dlouhé vlasy směrem od obličeje. Na ofinu, krátké vlasy a pramínky u obličeje můžete použít čelenku. Cílem je obličej úplně odhalit, aby na něj mohly dobře působit následující procedury.
  3. 3
    Uložte kamarádku na záda tak, aby její obličej směřoval k vám. Pod hlavu ji dejte polštář, ať se cítí pohodlně a uvolněně.
    • Aby vás nic nerušilo, můžete vypnout televizi a mobilní telefony. Pusťte si nějakou pěknou relaxační hudbu.
  4. 4
    Odličte obličej. Na vatový tampon naneste odličovadlo a jeho pomocí odličte oči, rty, celý obličej a krk. Pro úplné odlíčení budete pravděpodobně potřebovat tamponků několik. [3]
    • Nikdy, a to platí pro všechny kroky při provádění kosmetiky, pleť nenatahujte. Používejte jemné pohyby, zejména v okolí očí, kde je kůže velmi tenká a citlivá.
  5. 5
    Naneste jemné čisticí mléko. Jeho druh záleží na typu dané pokožky (mastná, suchá, citlivá, normální, se sklony k akné nebo zralá). Dermatologové doporučují použít čisticí mléko bez alkoholu, který by mohl pleť podráždit. [4] Vytlačte si ho do dlaně štědré množství a pak si ho po dlaních rovnoměrně rozetřete, ať se vám snáze nanáší. Začněte u brady a postupně ho do pleti vtírejte kruhovými pohyby. [5] [6]
  6. 6
    Použijte sonický kartáček s čisticím mlékem. Pokud máte na to pořídit si sonický kartáček, použijte ho na hloubkové vyčištění obličeje. Kartáčky na baterie s pletí zacházejí jemně a pomocí sonické technologie ji exfoliují a vyčistí zanesené nečistoty. [7] Řiďte se instrukcemi daného produktu, protože jednotlivé modely se od sebe mohou lišit. [8]
  7. 7
    Odstraňte čisticí mléko. Můžete k tomu použít čistou vlhkou žínku nebo vatový polštářek.
  8. 8
    Jemně osušte obličej opatrným přikládáním ručníku. Použijte čistý, suchý ručník. Nikdy pleť při sušení netřete, protože by ji to mohlo podráždit.
    Reklama
Část 2
Část 2 ze 4:

Exfoliace

  1. 1
    Naneste peelingovou pastu. Dejte si do dlaně štědré množství jemné peelingové pasty a dlaně promněte, aby se vám po nich pěkně rozprostřela, přesně jak jste to udělali i s čisticím mlékem. Krouživými pohyby naneste peeling na obličej i krk, ale vyhněte se okolí očí (mezi obočím a oční jamkou). Používejte jen velmi lehký dotek, nemusíte ho do obličeje vtírat.
    • Peeling zbaví obličej mrtvých pleťových buněk na povrchu. [9] Záměrem je vyhladit pleť a odhalením zdravých buněk jí dodat čerstvější vzhled.
    • Pokud nemáte peelingovou pastu, můžete si ji sami vyrobit použitím jemného čisticího mléka (můžete použít stejné, jako v předchozím bodě) smíchaného se lžičkou krupicového cukru.
  2. 2
    Jako variantu k běžným peelingům si můžete vyrobit i přírodní enzymovou peelingovou pastu. Rozmixujte zhruba šest jahod s 1/4 hrnku (60 ml) mléka. Vmasírujte ji do obličeje stejně jako v předchozím bodě. [10]
    • Enzymy obsažené v jahodách rozbijí mrtvé buňky a mléko pleť zklidní.
    • Nepoužívejte ale enzymovou pastu zároveň s běžným peelingem, aby se vám pleť nepoškrábala a nenarušila.
  3. 3
    Napařte horkou žínkou. Čistou žínku vložte do proudu horké vody. Položte ji na obličej a nechte ji pět minut působit. [11]
    • Tento krok vypusťte, pokud máte citlivou nebo červenající pleť (rosaceu). Pára by mohla tento stav zhoršit. [12]
  4. 4
    Opláchněte pleť. Měkkou, čistou žínkou nebo vatovým tamponkem navlhčeným vodou pokojové teploty pleť otřete.
  5. 5
    Osušte obličej. Použijte čistý ručník.
    Reklama
Část 3
Část 3 ze 4:

Hloubkové čištění pomocí masky

  1. 1
    Naneste pleťovou masku. Namažte obličej slabou, rovnoměrnou vrstvou a vyhněte se oblasti očí. Pleťových masek existuje celá řada; vyberte tu, která nejlépe odpovídá potřebám vaší kamarádky. Můžete použít koupenou masku, nebo vyrobit vlastní.
    • Na mastnou pleť se sklonem k akné: vidličkou rozmačkejte 1/2 hrnku (cca 50 g) borůvek a smíchejte je se 2 lžicemi jogurtu (s živými kulturami), 1 lžicí rýžové mouky a 1 lžicí vilínového extraktu. Nechte masku působit 15 minut.
    • Na suchou pleť: rozmačkejte půlku zralého avokáda a smíchejte s 1 lžicí jogurtu (s živými kulturami), 1/2 lžičkou medu a 1/2 lžičkou oleje (olivového, kokosového nebo mandlového). Nechte působit zhruba 10-15 minut.[13]
    • Na stáhnutí pórů: smíchejte 1 bílek s 5 kapkami citronové šťávy a malinko majonézy. Nechte ji působit cca 20 minut.
  2. 2
    Nechte masku působit. Podle typu masky by to mělo být více méně 15 minut.
    • Položte kamarádce na oči plátky vychlazené okurky, které uklidňují a omezují napuchnutí. [14]
    • Nechte masku vyschnout, ale ne natolik, aby začala praskat a odrolovat se.
  3. 3
    Napařte horkou žínkou. Stejně jako po peelingu namočte žínku do horké vody a pak ji položte na obličej. Nechte ji působit zhruba pět minut. [15]
    • Jak už bylo řečeno, tento krok vynechejte u červenající nebo velmi citlivé pleti.
  4. 4
    Odstraňte masku. Navlhčete žínku vodou pokojové teploty a jemně masku odstraňte.
  5. 5
    Osušte kůži. Použijte čistý, suchý ručník. Pleť by měla zůstat lehce navlhlá.
  6. 6
    Ošetřete obličej. Navlhčete vatový tamponek trochou tonika a jemně jím přetřete obličej. Tonikum obnovuje a napravuje pleť pomocí antioxidantů a výživných látek. Ty zůstanou v pleti i po vyčištění, než nanesete hydratační krém. Můžete si vybrat z řady tonik, které dostanete v drogerii, nebo si vyrobit domácí. Vyberte takový, který bude vyhovovat kamarádčině pleti, a ať už použijete jakýkoli, ujistěte se, že v něm není alkohol. Alkohol může poškodit volné radikály, které snižují schopnost pleti produkovat zdravý kolagen.[16]
    • Na mastnou pleť můžete použít vilínový extrakt.
    • Na suchou nebo citlivou pokožku použijte mandlový olej.[17]
    • Na pleť se sklonem k akné vyrobte vlastní tonikum smícháním 3/4 hrnku (177 ml) silného zeleného čaje a 1/4 hrnku (60 ml) syrového jablečného octa. Zelený čaj má protizánětlivé, antioxidační účinky a ocet obnoví přirozené pH pleti. [18]
    Reklama
Část 4
Část 4 ze 4:

Závěrečná hydratace

  1. 1
    Pohyby směrem vzhůru naneste hydratační krém. Použijte hydratační krém, který vaše kamarádka obvykle používá, ale dejte pozor na jeho nanášení. Nanášejte ho pohyby směrem vzhůru od krku až po čelo a zároveň pleť jemně masírujte. Tímto podpoříte krevní oběh a zároveň v pleti krémem zadržíte vláhu, kterou jim dodaly předchozí procedury.
    • Dermatologové doporučují hydratační krém se širokospektrým ochranným slunečním faktorem (SPF 30),[19] zejména pokud se pak chystáte jít ven. Pokud ne, nechte pokožku odpočinout od zbytečných chemikálií a použijte krém bez SPF.
  2. 2
    Kamarádka by měla zůstat uvnitř ještě aspoň hodinu. Po kosmetickém ošetření bude její pleť citlivá, proto je lepší ji nechat odpočívat a nevystavovat slunci, počasí, škodlivinám ve vzduchu atd.
  3. 3
    Řekněte kamarádce, ať se po zbytek dne nelíčí. Jak už bylo řečeno, po kosmetice je pleť citlivá. Nechte ji jeden den odpočívat bez líčení, ať může dýchat a oživit se.[20]
  4. 4
    Opakujte tuto kosmetickou proceduru jednou za týden nebo čtrnáct dní. V kombinaci s denním ošetřením pleti se vaší pokožce bude lépe dařit.
    Reklama

Tipy

  • Pokud kamarádce provádíte kosmetickou péči u vás doma, řekněte jí, ať donese přípravky, které ji vyhovují a které ráda používá, například čisticí mléko a hydratační krém. Zamezíte tím případnému nečekanému podráždění pleti produkty, na které není zvyklá.
Reklama

Varování

  • Naplánujte si kosmetiku, tak aby nebyla těsně před zvláštními událostmi. Po ošetření může být obličej vaší kamarádky zarudlý nebo červený, takže je dobré ho provádět alespoň jeden den dopředu.
  • Pečlivě sledujte reakci pleti na jakýkoli nový přípravek, včetně přírodních. Pokud je kamarádce nepříjemný nebo bolí, smyjte ho vlažnou vodou a nechte obličej odpočinout.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

  • Mýdlo na ruce
  • Odličovací mléko
  • Peeling na obličej (zakoupený či domácí)
  • Pleťovou masku (zakoupenou či domácí)
  • Tonikum (nebo extrakt z vilínu nebo mandlový olej)
  • Hydratační krém na obličej
  • Čelenku
  • Žínku
  • Vatové tamponky a/nebo polštářky
  • Ručník

O tomto wikiHow

Laura Menendez
Spoluautorem článku je :
Licencovaná estetička
Tento článek spoluautorem článku je Laura Menendez. Laura Menendez je vizážistka a licencovaná estetička a majitelka Laura London Makeup. S více než sedmiletými zkušenostmi v kosmetickém průmyslu se specializuje na make-up pro speciální akce a focení. Laurina práce byla uvedena v mnoha národních publikacích, jako je FHM. Je certifikovaná v oboru Teorie barev, Fotografický make-up a Zralá pleť. Tento článek byl zobrazen 5 974 krát
Stránka byla zobrazena 5 974 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama